Типи темпераменту
Розвивальне заняття з учнями 8 класу
Практичний психолог
Устивицької ЗОШ I-IIIступенів
Стельмах Галина Миколаївна
Мета: вчити учнів розрізняти типи темпераменту, приймати і розуміти себе і інших, формувати сприятливий психологічний клімат у колективі.
Хід заняття
Притча про істину
Одного разу зібралися боги на раду. Вони хотіли знайти таке місце на землі, де можна було б сховати істину так, щоб людина все життя витратила на її пошуки.
- Давайте сховаємо істину на найвищій гірській вершині – сказав найстарший із них.
- Давайте сховаємо її у найглибше море – мовив наймолодший.
- - ні знайде….
- - давайте сховаємо істину в серці людини, і тоді вона все життя буде її шукати й не зможе знайти – запропонував наймудріший бог.
- І з того часу люди все життя витрачають на пошуки істини, навіть на підозрюючи, навіть не підозрюючи що вона знаходиться дуже близько.
- Недарма відомий давногрецький філософ Сократ сказав: « Пізнавай себе – пізнаєш увесь світ.
Пропоную вам сьогодні зробити один крок до пізнання себе, один крок до пізнання істини. Сьогодні ми з вами поринемо в незвіданий світ людської особистості, будемо прагнути краще зрозуміти скебе та інших, а також загалом природу людської поведінки. Отже розпочинаємо наше заняття.
Вправа» Квіти класу»
Учасники заздалегідь готують вдома квіти, на пелюстках яких пишуть свої позитивні якості характеру, а всередині своє ім’я. Кожен із вас прикріплює квітку до кошика і промовляє написане.
Усі ми різні. Однакових людей немає. Але наш кошик завдяки цьому ще кращий, а кожна квітка, я к і кожен із нас, гарна по – своєму.
Правила роботи групи( написані вже на ватмані)
Очікування. Учні на листочках записують очікування від заняття і прикріплюють їх до дерева очікувань.
Інформаційне повідомлення « Типи темпераменту»
Ще віддавна люди замислювалися над тим, чому одні з них рішучі, наполегливі, здатні швидко адаптуватися до нового колективу, а інші чутливі , вразливі, важко знаходять спільну мову, одні швидко обдумують і приймають рішення, а іншим потрібно на це багато часу. У Стародавній Греції послідовники відомого лікаря Гіппократа вважали, що такі риси вдачі зумовлюються співвідношенням в організмі людини трьох рідин: крові, жовчі і слизу. Якщо в людському організмі переважає така рідина як кров – цих людей називають – сангвініками,, слиз – флегматиками, жовч – холериками, чорна жовч – меланхоліками.. Пізніше виникла інша класифікація за співвідношенням товщини стінки судини до діаметра її просвіту, а потім темпераменти людей повязували з конституцією тіла.
Основою сучасної класифікації типів темпераменту стала теорія, що виникла ще за часів Гіппократа.
Характеристика типів темпераменту.
Темпераментом у наш час називають сукупність динамічних особливостей психіки людини, від залежить від сили нервової системи, її працездатності, врівноваженості , стійкості.
Так у холерика – сильна нервова система, він легко переключається з одного виду діяльності на інший, проте часто буває неврівноваженим. Людина з холеричним темпераментом швидко приймає рішення, але в неї часто бувають перепади настрою, а отже вона запальна, різка в стосунках із оточенням, прямолінійна в оцінках, часто не може себе стримати, проте ініціативна, активна, наполеглива.
У сангвініка також сильна нервова система, він має гарну працездатність, легко переключається із одного виду роботи на інший, урівноважений, активний, комунікабельний, товариський, має гарні організаторські здібності. Нерідко буває лідером. Проте сангвінік недостатньо чутливий, щоб зрозуміти почуття інших, поверховий, рідко доводить справу до кінця.
Флегматик має сильну, працездатну нервову систему, але важко включається в нову роботу, а отже його складно збити з наміченої дороги. Флегматик спокійний, навіть у найскладніших ситуаціях, часто дотримується чіткого розпорядку й системи; він повільний, урівноважений, пасивний.
У меланхоліка слабкий тип нервової системи, проте він дуже чутливий до всього що відбувається навколо. Меланхоліку швидко втомлюється, проте й швидко адаптується в будь – якому колективі, завдяки своїй готовності підкорятися, він тривожний, неініціативний, замкнутий.
Темперамент – це вроджена особливість нашої психіки, а тому змінити його неможливо. Можна лише, знаючи свої сильні та слабкі риси, збільшити або зменшити їх вияв.
Крім того учені дійшли висновку, що « чисті» темпераменти на сьогодні зустрічаються дуже рідко, а в основному людям притаманні риси кількох темпераментів, що зумовлено спадковістю. Такі темпераменти називають « Змішані».
Мозковий штурм « Характеристика типів темпераменту»
Мета : визначити провідні риси темпераменту людини.
Учні об’єднуються у 4 групки. Із набору рис потрібно обрати ті риси які притаманні даному типу темпераменту. Назви рис прикріплюють на дошці. Висновок . Ця гра допомагає учням закріпити знання про властивості різних темпераментів.
Рухавка.
А зараз ми з вами навчимося визначати тип темпераменту за поведінковими реакціями
Інсценізація « Три мушкетери»
Констанція.
Їх аж чотири славних мушкетери
Вони такі чудові кавалери
І думаю я, що мені робити,
Кого з них вибрати і полюбити.
Д’Артаньян – це пристрасть і відвага,
Атоса слухається навіть шпага,
Портос уміє вірити й чекати,
А Араміс не знає що й сказати
Я вирішила: це неи буде гріх.
Я маю вислухати їх усіх!
ДАртаньян
О, де моя сміливість, де відвага
Любов в моєму серці наче шпага
Я – мушкетер, гасконець, ДАртаньян
Констанція буде моя-
Такий у мене план!
Атос
Констанція буде завжди щаслива
Любити мають всі це справедливо
Я буду вірним, відданим і чесним
Любов дається всім Отцем Небесним.
Портос
Скажу вам чесно я-
Нема куди спішити
Констанція буде моя
Я знаю, що робити
Бо я терплячий
Вмію я чекати
Хоч і незнаю варто їй сказати?
Араміс
Душа моя в сльозах
І я давно страждаю
А що сказати їй повірте я незнаю
Може вона мене і слухати не стане
Може вона вже любить ДАртаньяна?
О, Як душа страждає, ах!!
А в серці сльози, відчай, страх.
Констанція
Які вони всі різні всі чудові
І кожен заслуговує любові…..
Мушкетери виконують пісню
Труба зове і шпага кличе нас
І наша дружба є для нас святою
Бо для кохання в кожного свій час
Та будем завжди друзями з тобою.
Приспів: Подру…подру…подружимося
Він і я і ти
Як весело нам жити
І друзів ще знайти!
Поба… поба… побачимося
Знову ми з тобою
Бо вміємо ми дружбу берегти!
Далі пропоную вам поглянути на малюнки і визначити Який тип темпераменту зображено у кожному рядку?
Вправа « Музика і темперамент»
Темперамент неможливо змінити, вибрати собі такий, який більше подобається. Проте його можна відкорегувати, тобто зменшити виявлення тих, чи інших рис. Спеціалісти – психологи пропонують засоби музикотерапії. Давно доведено, що класична музика сприятливо впливає на емоційний стан людини. Наприклад, для зменшення відчуття тривоги, невпевненості, спеціалісти радять слухати « Мазурку і прелюдії» Шопена,для заспокоєння прийняття себе « шосту симфонію» Бетховнена або « аве марія» Шуберта; Для зменшення емоційних переживань – « Феділіо» Бетховена; для зняття роздратованості» Кантату» Баха ті інші. Напевно психологи дають такі поради, тому, що музичні твори викликають у нашій душі емоційні переживання.
А зараз я вам пропоную послухати чотири музичні композиції і визначити з яким типом темпераменту вони асоціюються.
1. Уривок « Танець із шаблями» з балету « Гаяне»- холерик
2. Уривок « Турецький марш» - сангвінік
3. Уривок із твору російського композитора Шостаковича» Романс» - флегматик
4. Уривок із класичного твору Бетховена « До Елізи» - меланхолік
Добре справилися із завданням Молодці.
А далі я пропоную вам вправу « Темперамент і професія», ви послухаєте про роль темпераменту і професійному житті людини.
Важливу роль відіграє тип темпераменту у житті людини. Наприклад холерикам із їх запальною вдачею необхідно знайти роботу, де б вони змогли звільнитися від зайвої енергії( спорт, зокрема бойові мистецтва, а також види робіт які передбачають фізичне навантаження)
Сангвінікам підійдуть професії, де можна використати, свої організаторські здібності, комунікативні навички( вчитель, журналіст, політик)
Флегматикам підійде робота, що потребує чіткої організації й системності бажано не дуже емоційна( бухгалтер, економіст, юрист)
Меланхолікам необхідно займатись творчою роботою, що вимагає відповідного емоційного стану душі( поет, композитор, письменник).
А далі я пропоную вам поділитися на 2 групи. На нашу адресу надійшла казкова пошта. Ви повинні допомогти казковим героя визначитися з майбутньою професією. Завдання : допомогти казковому герою який до вас звернувся.
Лист для першої групи від Кота Леопольда
Лист для другої від Червоної Шапочки.
А далі я пропоную вам визначити свій власний тип темпераменту.
Вправа « Мій тип темпераменту»
У колективі найкраще поєднуються люди з протилежними типами темпераменту, вони ніби, доповнюють один одного, як до речі і в сімї: холерик із флегматиком, сангвінік із меланхоліком; вони переймають один від одного сильні риси, що є водночас слабкими рисами іншого. Такі люди стають єдиним гармонійним цілим.
Напевне, прийшов час і нам визначити свій тип темпераменту. Ви уже з фільмів очевидно знаєте, що кожна людина має свій малюнок на подушечках пальців рук, що використовують під час розшуку злочинців за відбитками пальців. Цей малюнок є унікальним і неповторним, ні в кого в світі він не може бути однаковий.
Малюнок у центрі подушечок пальців може бути трьох видів: петля, спіраль, дуга.
Якщо у вас усі петлі ви = флегматик, якщо петель більше ніж спіралей – ви сангвінік,якщо спіралей більше ніж петель – ви холерик; якщо є хоча б одна дуга – меланхолік.
Учені встановили, що люди з різними типами мають різне відчуття реального часу наприклад, для холерика 1 хвилина становитиме десь 42 секунди, для сангвініка ще менше – 40 секунд, найбільш точними в цьому є меланхоліки, а у флегматиків 1 хвилина триватиме приблизно 1 хв та 6 секунд. Отакі цікаві дані виводять учені.
Життя така річ що інколи доводиться ображати когось, або вас хтось ображає. І от зараз ми з вами виконаємо невеличке практичне завдання. Я вам роздам по скрепці, ваше завдання Вирівняти скріпку в одну лінію, потім скласти її у вихідне положення.
Що було легше: вирівнювати чи повертати у вихідне положення?
Рефлексія вправи. Коли ображаєш людину – не замислюєшся над природою людської поведінки, чому вона чинить саме так, а не по – іншому., а відновити хороші стосунки, Як і нашу скріпку дуже важко. Тепер я сподіваюся, ви вже знаєте, що всі люди різні, унікальні, а тому не варто сперечатися, з тим хто думає або чинить, не так як ви,, адже природа можливо наділила його іншим темпераментом.
Підсумок заняття
Легенда про хлопчика із жахливим характером
Жив був хлопчик із жахливим характером. Не минало і дня, щоб він ні з ким не посварився чи не образив когось. Одного разу батько наказав йому забивати в паркан по одному цвяху щоразу, як він посвариться з кимось. Того дня хлопчик забив 37 цвяхів. Проте з часом він зрозумів, що легше тримати себе в руках, ніж забивати цвяхи. Минали дні, кількість цвяхів зменшувалася, аж поки не настав той день, коли хлопець не забив жодного цвяха. Щасливий він прийшов до батька.
Тоді батько сказав йому витягувати по одному цвяхові тоді, коли він зможе тримати себе в руках або зробить комусь щось добре. Так знову минали дні, поки не настав той день, коли в паркані не залишилося жодного цвяха. Знову син прибіг до батька в надії, що тепер усе виправив.
Тоді батько підвів сина до огорожі і сказав: « Молодець сину що навчився тримати себе в руках, проте паркан уже ніколи не стане таким, як був раніше»
Очікування. Учні на квіточках пишуть про те, що вони дізналися на занятті, що зрозуміли, і прикріплюють до дерева, проговоривши написане.
Діти, на початку заняття на нашому з вами дереві очікувань з’явилися листочки, а в кінці воно зацвіло. Як ви думаєте , а що буде далі? Правильно, воно має давати плоди. А от плоди нашого сьогоднішнього заняття ви будете пожинати в реальному житті, коли будете добре ставитися до інших людей, розумітимете унікальність та неповторність кожної людини, краще усвідомлюватимете природу власних почуттів та емоцій, будете прагнути зрозуміти себе та інших.
До нових зустрічей.