Тема: Поняття «дріб». Чисельник і знаменник дробу. Складені задачі, які містять знаходження частини числа

Мета:ознайомити учнів з поняттям «дріб»; навчити читати і записувати дроби; пояснити значення чисельника і знаменника дробу; розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до вивчення математики.

Обладнання: підручник «Математика. 4 клас», гра «Математичні ланцюжки», геометричний матеріал, тітонька Сова, гра «Дешифрувальник»

Література: Богданович М.В., Лишенко Г.П. «Математика. 4 клас» (Київ, «Генеза», 2015р)

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І.Організаційна частина

1.1.Привітання

Пролунав дзвінок -

Починаємо урок.

Працювати будемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім дружнім класі

Діти – просто молодці!

1.2.Перевірка готовності учнів до уроку


ІІ. Перевірка домашнього завдання

758

У супермаркеті було 280 жіночих і 150 чоловічих косметичних наборів. Під час розпродажу за
день продали четверту частину жіночих і третю частину чоловічих наборів. Яких наборів продали більше і на скільки?

Розв’язання

1)280 : 4 = 70 (н.) – продали жіночих наборів;

2) 150 : 3 = 50 (н.) – чоловічих наборів;

3) 70 – 50 = 20 (н.) – продали більше.

Відповідь: жіночих наборів продали більше на 20.

Задача №759

За даними малюнка знайди, на скільки кілометрів відстань КМ менша від половини відстані КО.

Розв’язання

  1. 320 : 2 = 160 (км) – половина КО;

  2. 160 – 100 = 60 (км) – менша.

Відповідь: відстань КМ менша від половини відстані КО на 60 км.


ІІІ.Усний рахунок

  • Гра «Математичні ланцюжки»

  • До нас на урок з лісової школи завітала мудра тітонька Сова, яка підготувала вам завдання. Отож, будьте пильними.

120:10 2410 100:2 48:4

- 4 : 6 7 3

•100 4 - 150 :9

-150 :10 : 4 25

(650) (16) (50) (100)


  • Молодці, діти! Ви всі впоралися із завдання тітоньки Сови.

  • Робота з геометричним матеріалом. Обчислення виразів

41 + 25

68 - 13

87 - 17




100 - 75


25 + 35

49 - 16




36 + 28

70 - 15

200 - 35






IV.Повідомлення теми та мети уроку

  • Гра «Дешифрувальник». Розташуйте приклади у порядку зростання відповідей та прочитайте слово, яке буде назвою нашого уроку.

Р

6300 : 100 : 7 9 = (81)

О

12000 : 4000 7 10 = (210)

Б

720 : 90 10 8 = (640)

И

90 30 : 100 1000 = (27000)

Д

16 100 : 10 : 40 = (4)

4

81

210

640

27000

Д

Р

О

Б

И


V.Вивчення нового матеріалу

5.1.Слухання математичної казки «Як виникли дроби»

У країні Математика, там, де ще не ступала нога людини, мешкали цифри. Але вони не мали своїх будиночків і жили в одному тісному помешканні, яке збудував старенький дідусь Нуль.

Одного погожого дня дві подружки Одиниця і Двійка вирушили на прогулянку.

- Мені вже набридло житии в цій старій тісній оселі, - зізналася Одиниця.

- І мені також, - відповіла Двійка.

- А давай побудуємо свій будинок!

- О! Це гарна ідея!

І заходилися вони будувати собі новее помешкання. Спочатку поміркували, як воно має виглядати. А згодом вирішили, що це обов’язково має бути двоповерховий просторий будинок. За порадами щодо будівництва звернулися до Мінуса. Він наддав багато слушних указівок, але найбільшу увагу приділив перекриттю між поверхами.

- Перекриття повинно бути міцним і рівним, - наголосив Мінус.

Подружки подякували за поради й почали будувати затишну оселю. Завдяки цінним указівкам, будівництво проходило швидко й весело.

І ось будинок споруджено. Не сперечаючись вирішили, що Одиниця буде житии на другому поверсі, а Двійка – на першому. І назвали вони свою споруду Дробом.

А згодом такі самі дроби почали будувати й інші цифри. Так і виникли звичайні дроби.

5.2. Робота з підручником (с.124)

760

Запиши в зошиті частини в порядку зростання:

, , , , , , , ( , , , , , , )


761

На скільки рівних частин поділено кожний квадрат? Назви кожну незафарбовану частину квадратів. Скільки і яки х частин у квадратах зафарбовано?


Відповідь: , , , ,


762

Полічи, на скільки рівних частин поділено кожний круг. Скільки таких частин зафарбовано?

Відповідь: , , , ,


  • Числа виду , , , , називають дробовими числами. Число - дріб, де 5 – чисельник, а 6 – знаменник дробу. Знаменник - число під рискою дробу - показує, на скільки рівних частин поділено ціле. Чисельник - число над рискою дробу - показує, скільки взято рівних частин цілого.


5.3. Гра «Чисельник – знаменник»

- Щоб запам’ятати, що таке чисельник і знаменник і не плутати їх, пограймо в гру. Якщо я називаю чисельник, піднімайте руки вгору – показуйте, що він записується вгорі. Якщо я називаю знаменник, - показуйте, що він пишеться внизу. Якщо показую риску дробу, складайте руки горизонтально.

5.4. Фізкультхвилинка

Раз – підняти руки вгору,

Два – нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.

Три, чотири – прямо стати,

Будем знову починати.

5.5. Продовження роботи з підручником (с.125)

763

Запиши дроби, позначені точками.

Відповідь: , , , ,

764

Запиши дробом, яку частину кожного прямокутника зафарбовано.

Відповідь: , , , ,

VI. Закріплення вивченого матеріалу

  • Для закріплення вивченого матеріалу, тітонька Сова пропонуєм вам виконати завдання №765, 766 на с.125.

765

Знайди кожного числа або величини: 320, 1600, 10 128, 2 км, 2 год, 4 ц.

Відповідь:

320 : 8 = 40

1600 : 8 = 200

10 128 : 8 = 1266

2 км : 8 = 2000 км : 8 = 250 м

2 год : 8 = 120 хв : 8 = 15 хв

4 ц : 8 = 400 кг : 8 = 50 кг



766

У магазин привезли 2 т 4 ц крупів. Третину крупів придбав ресторан, а решту - розфасували в пакети по 4 кг. Скільки вийшло пакетів із крупами?


Вивчення умови задачі


  • Про що йдеться в задачі? (Про крупи)

  • Скільки крупів привезли в магазин? (2 т 4 ц)

  • Скільки крупів придбав ресторан? (Третину)

  • Що нам відомо про решту крупів? (Їх розфасували в пакети по 4 кг)

  • Про що питається в задачі? (Скільки вийшло пакетів із крупами?)


Аналіз задачі

  • Чи можемо одразу відповісти на питання задачі? (Ні)

  • Чому? (Тому що, не знаємо, скільки крупів придбав магазин)

  • Чи можемо дізнатися? (Можемо)

  • Якою дією? (Ділення)

  • Складіть приклад розв’язку (2 т 4 ц : 3 = 2400 кг : 3 = 800кг)

  • А тепер, знаючи, скільки крупів привезли в магазин і скільки придбав магазин то, що за цими даними можна знайти? (Скільки розфасували пакетів)

  • Якою дією? (Віднімання)

  • Складіть приклад. (2400 - 800 = 1600 кг)

  • Знаючи, скільки пакетів з крупами розфасували і те, що їх розфасували по 4 кг, то чи можемо відповісти на питання задачі? (Так)

  • Якою дією? (Ділення)

  • Складіть приклад. (1600 : 4 = 400 пак.)

План розв’язання

  • На скільки дій задача? (На 3)

  • Що знайдемо в 1-й дії? (Скільки крупів придбав магазин)

  • Якою дією? (Ділення)

  • Що знайдемо в 2-й дії? (Скільки розфасували)

  • Якою дією? (Віднімання)

  • А що дізнаємось в 3-й дії? (Скільки вийшло пакетів)

  • Якою дією? (Ділення)

Розв’язання

  1. 2 т 4 ц : 3 = 2400 кг : 3= 800 (кг) – придбав ресторан;

  2. 2400 - 800 = 1600 (кг) – розфасували;

  3. 1600: 4 = 400 (пак.) – вийшло.

Відповідь: 400 пакетів з крупами вийшло.


VIІ. Підсумок уроку

  • Що нового дізналися на уроці?

  • Яке завдання було найцікавішим?

  • Що означає знаменник у записі дробу? (На скільки частин розділили предмет)

  • Що позначає чисельник? (Скільки частин узяли)


VIІІ. Домашнє завдання

№768, 769, с.126