Предмет: математика

Клас: 1

Автор уроку: Росецька Тетяна Михайлівна, вчитель початкових класів, НВО №1

м. Хмельницького

Автори підручника:С.О.Скворцова, О.В.Онопрієнко, 2012 "Математика. 1 клас. Навчальний зошит у 3 ч. Видавництво "Ранок".

Тема: Знаходження невідомого зменшуваного, від’ємника. (ст.3-4 частина 3)

Мета:

Навчальна: Повторити поняття "Доданок", "Сума", "Зменшуване", "Від'ємник", "Різниця". Вчити учнів знаходити невідомі зменшуване, від'ємник. Працювати над знаходженням невідомих компонентів у прикладах. Закріпити уміння розв’язувати задачі.

Розвивальна: Вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі. Розви­вати увагу, уміння слухати однокласників та вчителя.

Виховна: Виховувати уважність, старанність в роботі, інтерес до вивчення математики.

Обладнання:

* Навчальний зошит №3.

* Математичні прописи.

* Комп'ютер.

* Проектор.

* Екран.

* Презентація Microsoft Office Power Point.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

--Діти, до нас завітала прекрасна гостя. Послухайте:

Я—маленька чудова сніжинка. Я спускаюся на землю разом зі своїми сестричками у чудовому, чарівному зимовому таночку. Я дуже хочу потрапити до вас на урок і послухати ваші відповіді на математичні питання. Повчитися старанності,уважності, вихованості.

Я лечу до вас, мої любі!

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Запитання для опитування.

Як називаються числа при додаванні?

Як називаються числа при відніманні?

• Яке число найбільше при відніманні? (Зменшуване). Чому?

• З чого складається зменшуване? (Зменшуване складається з від’ємника та різниці).

• Як одержати зменшуване? (Треба до різниці приєднати від’ємник).

• Як одержати від’ємник? (Треба від зменшуваного виключити різницю).

• Значення різниці більше чи менше за зменшуване? (Значення різниці часто менше за зменшуване.

• Чи може значення різниці дорівнювати зменшуваному? У якому випадку? (Якщо від’ємник нуль, то значення різниці дорівнює зменшуваному).


2. Усні обчислення.

Обчисліть значення виразів, записаних їжачком.

6-5 8-7 9-8 10-9 7-6

8-5 10-7 9-7 5-4 8-4

3. Робота в зошиті.

Завдання 1. На схемах наведи червоним олівцем перший доданок, зеленим — другий доданок; синім олівцем — змен­шуване, жовтим — від'ємник. Покажи дужками суму, різницю. Доповни рівності.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Давайте обговоримо зображене завдання, адже так цікаво дивитись на чудернацький танок ніжних сніжинок і ловити їх у свої долоньки. Ці сніжинки допоможуть нам сьогодні навчитись знаходити невідомі зменшувані та від’ємники, розв’язувати правильно задачі, уважно працювати, старанно писати і бути справжніми математиками.

Завдання 2 зошита.

Було Зменшуване

Залишилось Розтануло Різниця Від'ємник

2. Якою дією дізнаємось:

1) Скільки сніжинок залишилося?

2) Скільки сніжинок було спочатку?

3) Скільки сніжинок розтануло?

3. Вивчення правила:

IV. Фізкультхвилинка для постави.

Мультимедійна презентація "Сніжиночки".

V. Розвиток математичних знань.

1. Хвилинка каліграфії.

Робота в математичних прописах (ст.32).

2. Опрацювання завдань зошита-підручника (с. 3-4, 3 частина).

1). Завдання 3 .

--Давайте розглянемо, як знаходили невідомі компоненти дії віднімання.

--Щоб знайти невідоме зменшуване,…

--Щоб знайти невідомий від’ємник,…

2). Завдання Сороки-білобоки.

-- Попрацюємо над геометричним матеріалом. Які фігури демонструє нам сорока?

--Послухайте їх назви, промовте "луною" за мною.(трикутник АВС, прямокутник КМНР, п’ятикутник СОКМР, шестикутник АВСКЕН)

3). Завдання 4.

--Тепер ми будемо знаходити невідомі компоненти і розв'язуватимемо приклади з коментуванням. (Щоб знайти невідомий доданок,…Щоб знайти невідоме зменшуване,… Щоб знайти невідомий від’ємник,…)

УІ. Фізкультхвилинка для очей. Пальчикова гімнастика.

1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.

2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.

3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.

4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити 4 – 5 разів.

5. Дружно пальчики згинаєм, 
Міцно кулачки стискаєм. 
Раз, два, три, чотири, п’ять – 
Починаєм розтискать.



Діти простягають руки вперед, міцно – міцно стискають пальці в кулачки, а потім розслабляють їх і розтискають. Повторюють вправу кілька разів.

Потомились, малючки? 
Розтуляйте кулачки. 
Пальчики розсунем ширше 
І напружимо міцніше.

Діти простягають руки вперед, розчепірюють пальці, напружують їх якомога сильніше, а потім розслабляють, опускають руки і легенько струшують їх. Повторюють віршик кілька разів.

УІІ. Робота над розв’язком задач.

1. Задача 5.

Діти під керівництвом вчителя закінчують написання короткого запису.

2. Задача 6.

УІІІ. Самостійна робота

Завдання 6.

--"Вусики" допоможуть вам розложити числа на потрібні для обчислення складові.

VIІІ. Підсумок уроку.

--Як знайти невідоме зменшуване?

--Як знайти невідомий від'ємник?

Завдання за таблицями. Вставимо потрібні числа.



Зменшуване







Від'ємник

8

10

40

1

6

7

Різниця

2

2

20

30

4

8



Зменшуване

30

10

18

9

90

12

Від'ємник







Різниця

10

3

10

4

20

2

Дякую за роботу на уроці!