Природознавство 4клас
Розділ. Наша Батьківщина — Україна
Автор: Романюк Анжеліка Валеріївна,
вчитель початкових класів
Тема. Природні зони України.Мішані ліси.
Мета: продовжувати формувати уявлення учнів про Батьківщину.Розкрити причини різноманітності її природи.Ознайомити дітей з рослинним і тваринним світом зони мішаних лісів.Показати взаємозв`язок між неживою природою і живими організмами.Розвивати спостережливість,уміння самостійно працювати з підручником,аналізувати і робити висновки.Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: карти України (фізична,природних зон), гербарій, конверти з предметними малюнками із зображенням рослин і тварин, краєвиди природних зон України, плакат ”Пам`ятка-аутотренінг”,програвач, платівка “Голоси птахів”,кодоскоп, чарівний всюдихід (малюнок).
Тип уроку: урок – подорож.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
– Добрий день !
Станьте, дітки, підтягніться,
Один одному всміхніться.
На урок увагу не забудьте взяти.
Сідайте рівненько, починаєм працювати.
Сьогодні,діти, у нас незвичайний урок і ,щоб справитися з його завданнями, потрібно дотримуватись певних правил.Давайте прочитаємо ці правила (проектуються через кодоскоп).
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Молодці ! А налаштуватись на плідну працю нам допоможе “Пам`ятка-аутотренінг”. (Прикріплений до дошки плакат). Перший рядок читають хлопчики, другий рядок-дівчатка. Далі читаємо дружно всі. Почали !
Я - учень
Я - учениця
Я - особистість творча
Я - думаю, замислююсь
Я - аналізую, висловлюю свої судження
Я - хочу знати
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Діти, скажіть, а ви любите подорожувати?
(Так, любимо).
Сьогодні ми з вами ось на цьому чарівному всюдиході (прикріплений до дошки) вирушимо в заочну подорож по безмежних просторах нашої Батьківщини .
“Мозкова атака”
А як називається наша батьківщина? (Наша Батьківщина — Україна).
Яке місто є її столицею? (Столицею України є місто Київ).
На якому материку розташована наша Батьківщина? (Наша Батьківщина розташована на материку Євразія).
На якій його частині? (На европейській).
А як ви думаєте, діти, рослинний і тваринний світ нашої держави на всій її території однаковий, чи різний? (Різний).
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.
Повідомлення теми уроку.
- Отже, діти, сьогодні ми з вами розпочнемо знайомство з природою нашої Батьківщини, з`ясуємо причини, які впливають на її різноманітність. Вмощуйтесь зручненько у наш чарівний всюдихід і вирушаємо в дорогу. Я буду вашим екскурсоводом, а ви мені допомагатимете. Розпочинаємо нашу подорож з північних районів нашої Батьківщини. (На магнітній дошці краєвиди мішаних лісів).
Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Погляньте у вікно всюдихода, що ви за ним бачите ? (Ми бачимо ліс).
- Які дерева ростуть в цьому лісі ? (Хвойні і листяні).
- Як називається такий ліс ? (Такий ліс називається мішаним).
- Отже, ми проїхали територію мішаних лісів і подорожуємо далі на південь. Зверніть увагу, як змінилися краєвиди. (На магнітній дошці краєвиди зони лісостепу). Розкажіть про це коротенько. (Стало менше лісів. Більшу територію займають поля).
Підсумовує учитель:
- Територію, на якій ліс межується зі степом (синонім до слова поле), називають лісостепом.
Їдемо далі на південь. Вигляньте у вікно і скажіть, які зміни відбулися ? (Ліс зник зовсім, залишились тільки безкраї степи). Подивіться уважно на ілюстрації (прикріплені на магнітній дошці) і зробіть висновок, чим степ відрізняється від лісу. (На відміну від лісу, в степу ростуть тільки трав`янисті рослини).
- Нарешті ми під`їжджаємо до узбережжя Чорного моря. Скільки тут різноманітних рослин! Кипарис і благородний лавр, магнолія і жасмин, суничне дерево і пальми, бамбук і багато інших.
Робота з картою природних зон України.
- Діти, погляньте на карту і скажіть, чому на ній зображено різного кольору смуги? (Так умовно позначають природні зони).
- А тепер подумайте і скажіть, чому природа нашої країни така різноманітна? Що є основною причиною того, що в один і той самий час на півночі ще стоять морози, йде сніг, а на півдні уже сіють ранні рослини, цвітуть квіти? (Це пов`язано з тим, як сонце прогрівае повітря, на якій висоті воно знаходиться над горизонтом).
Робота з підручником.
- Робимо зупинку і звіримо свої відповіді з матеріалом підручника. Розгорніть його на сторінці 116 і мовчки прочитайте статтю “Що таке природна зона.”
Гра “Мікрофон”
- Від чого залежить зміна природних зон з півночі на південь на нашій планеті? (Учні підходять до мікрофона і називають кожний по одній причині : від кількості тепла, яку приносять сонячні промені, що падають на поверхню природної зони ; форма її поверхні ; розташування на Землі , тобто віддаленість від неї полюсів, океанів, пустинь).
Які природні зони виділяють в північній півкулі ? (Арктичні пустині, тундра, тайга, мішані ліси, степи, пустелі).
Які з цих природних зон є на Україні ? (Мішані ліси, степ).
Як змінюються природні зони в горах ? (В горах природні зони змінюються від підніжжя до вершин).
Молодці, ви активно працювали, час і відпочити.
Фізкультхвилинка
(під музичний супровід діти виконують вправи для відпочинку м`язів шиї, тулуба, кінцівок).
7. Створення проблемної ситуації.
- Поки ми відпочивали, наш чарівний всюдихід знову привіз нас на північ нашої Батьківщини.
Послухайте уважно текст. “Неповторну красу природи створює цей край. Здавна він славиться могутніми лісами : соснові бори, розкішні діброви, білокорі березняки, а над чудовими озерами і повноводними річками схиляють свої гілки похмурі вільшники. Якої тут тільки немає дичини”.
- Поміркуйте, якої зони стосуеться цей опис природи? (Зони мішаних лісів).
8.Робота з картами.
- Знайдіть на карті природних зон зону мішаних лісів. Тепер цю зону знайдіть на фізичній карті і прочитайте за умовними знаками, яка там поверхня суші ? (рівнинна).
Які річки течуть у зоні мішаних лісів ? (Дніпро, Десна, Горинь, Тетерів...).
Яка з них найдовша і найповноводніша ? (Дніпро). Скільки річок у зоні мішаних лісів ? Як про це сказати одним словом ? (Багато).
9. Робота з підручником в групах:
І група опрацьовує статтю “Що розповідає карта про зону мішаних лісів” ; ІІ група - “Рослини мішаних лісів” ; ІІІ група - “Тварини мішаних лісів”.
10. Презентація виконаної роботи:
кожна група розповідає опрацьовані статті з використанням ілюстративного матеріалу.
І група. Зона мішаних лісів розташована в північній частині нашої країни. Цю зону ще називають Українським Поліссям. ЇЇ поверхня рівннина. На території ціеї зони багато річок, озер, боліт. Є штучна водойма — Київське водосховище.
У зоні мішаних лісів 4 пори року. Весна прохолодна. Літо тепле,вологе. Осінь дощова. Зима сніжна, не дуже холодна, з відлигами.
ІІ група.
У зоні мішаних лісів рослини ростуть ярусами. Верхній ярус утворюють дерева: сосна звичайна, дуб звичайний, граб, береза, липа, осика,клен, вільха. Середній ярус (підлісок) утворюють кущі ожини, шипшини, ліщини, малини. На заболочених місцях ростуть брусниця і чорниця. Нижній ярус — трав`янисті рослини : підсніжники, проліски, ряст, анемона, конвалія, сон-трава, фіалки, папороті, мохи, копитняк, звіробій, деревій, валеріана, ромашка, іван-чай. Росте багато грибів : білий гриб, лисички, підосичники, підберезники, маслюки, опеньки, сироїжки та інші.
ІІІ група.
У зоні мішаних лісів тваринний світ різноманітний. Травоїдні звірі : зубр, лось, олень благородний, козуля, заєць, миші. Хижі — вовк, лисиця, рись, тхір чорний, куниця лісова. Всеїдні — дика свиня, борсук, білка, їжак. Біля водойм живуть бобри, видри, ондатри. На узліссях — гадюки та ящірки. Птахи — солов`ї, зозулі, шпаки, мухоловки, іволги, лелека білий, журавель сірий, кулики, лебеді, рябчики, глухарі, тетерук, сова сіра, дятел великий. Тут живе багато різних комах, які є кормом для птахів.
Конкурс на кращого знавця птахів. (На платівці звучать голоси різних птахів. Групи по черзі мають назвати, якій пташці належить голос. За кожну правильну відповідь група одержує 2 бали. Якщо група не може назвати правильну відповідь, це може зробити інша група. Перемагає група з більшою кількістю балів).
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра “Хто зайвий ? ”
Серед рослин (тварин) лісу одна рослина (тварина) з іншої природної зони. Учні повинні назвати цю рослину (тварину). Матеріал до гри (записаний на дошці)
Сосна, береза, суничне дерево, дуб (суничне дерево).
Магнолія, клен, осика, береза (магнолія).
Суниця, первоцвіт, ковила, сон-трава (ковила).
Типчак, пролісок, конвалія, підсніжник (типчак).
Лось, заець, верблюд, лисиця, борсук (верблюд).
Слон, ведмідь, їжак, вовк, дикий кабан (слон).
Синички, горобці, дятли, сороки, чайки (чайки).
Гра “Хто у лісі живе і що у лісі росте ? ”
Учитель читае загадку, а учень знімае з дошки ілюстрацію, яка є відгадкою, і називає істотні ознаки рослини чи тварини.
а) листки широкі, квітки-білі маленькі дзвоники, а плоди — червоні намистинки. (Конвалія-трав`яниста рослина лісу. Належить до лікарських рослин. Використовується для виготовлення ліків від хвороб сердця).
б) Влітку сіренький, а взимку біленький. По лісі стрибає, кору з дерев обгризає. (Заєць. Тіло вкрите шерстю. Змінюе забарвлення, щоб легше було сховатися від ворогів).
в) Це дерево називають “сплюхою” бо воно останнім зацвітає (Липа-листяне дерево, медонос, зацвітає у липні, тому й така назва; чаем з липи лікують простуди).
г) На стеблині волохатій
шість пелюсток лілуватих.
Гарна квітка-навіть в сні
Усміхається мені. (Сон-трава, трав`яниста рослина з широкими листками і великими квітками, належить до лікарських рослин, занесена до Червоної книги.
д) Прийшла кума з довгим віником
на бесіду з милим півником. (Лисиця-тіло вкрите шерстю. Живиться тваринами, належить до хижаків).
е) Червону шубку має,
По гілках вона стрибає.
Горішки, шишки збирає. (Білка-тіло вкрите шерстю. Належить до звірів. Запасає на зиму горіхи, жолуді. Живе в дуплах).
V. Підсумок уроку.
- Ось і завершується наша подорож.
Чи сподобалась вона вам ? (сподобалась)
- Про що ми розмовляли сьогодні на уроці ? (Про зону мішаних лісів)
- Що нового ви дізналися ? (назви природних зон, причини змін природних зон, які рослини і тварини живуть в зоні мішаних лісів ...)
- Що вам сподобалося ? (подорожувати, працювати з різними картами, учитись порівнювати і робити висновки).
-Що найбільше запам`яталося? (кожен учень висловлює свою думку).
VI. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання.
Прочитати статті підручника (с.116-122), виконати завдання в зошиті по темі уроку. Сильнішим учням дібрати, або скласти загадку про рослин і тварин зони мішаних лісів.