Тема: Ссавці.Загальна характеристика класу

Цілі уроку:

Освітня: дати загальну характеристику класу Ссавці; розглянути особливості зовнішньої будови ссавців у зв’язку з різними середовищами існування;

Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, узагальнювати та робити висновки, удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання;

Виховна: формувати розуміння того, що людина — частина природи.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання:  схеми, малюнки, таблиці, мультимедійна дошка

Хід уроку:

І. Організаційний етап

Привітання з учнями, перевірка їх готовності до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Фронтальне опитування

1. Які класи хордових тварин ми розглянули?

2. Яка хордова тварина є найпримітивнішою?

3. Які хордові тварини здатні до польоту?

4. Які пристосування у них до цього є?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Запитання до учнів:

— Які тварини живуть у вас вдома?

Ми щодня вигулюємо наших песиків і пестимо наших котиків. Ми звикли до них і сприймаємо цих маленьких істот як частинку свого життя. Важко уявити, що такі ж самі тваринки ще в сиву давнину були частиною життя наших далеких пращурів. Тільки от сприймали вони їх зовсім по-іншому. Приміром, прадавні українці вважали, що собаки спочатку жили у воді, а лише потім почали жити на землі. І ось, як це сталося.

Якось ішов чоловік на полювання і, зустрівши двох звірят, запитав, звідки вони. Звірята відповіли: «Ми жили у воді, а тепер житимемо на землі».

— Як ви зветеся? — спитав чоловік.

— Собаки.

— Як я можу пересвідчитися?

Собаки вийняли свої документи й показали йому. Тоді чоловік той говорить їм:

— Дивіться, вам дозволено жити на землі всього лиш один рік, а по закінченні цього часу знову треба йти у воду.

Через рік зустрівся він з тими ж звірятами і став сварити їх за те, що й досі живуть на землі, коли термін уже вийшов.

— Без документа нам не можна йти у воду, — відповідали звірята.

— А де ж ваш документ?

— Ми віддали котові.

— Підіть же й візьміть його в кота.

Собаки пішли до кота і почали вимагати в нього свій документ, але документа в кота вже не було: його вкрали миші і з’їли. Так собаки мусили залишитися на землі й живуть на ній дотепер. Тому й нині людина переслідує собаку, собака — кішку, а кішка — мишей; і собаки, і коти, і миші завжди будуть між собою непримиренними ворогами.

До якого класу хордових тварин належать тварини, згадані в цій легенді? (До класу Ссавці.)

Повідомлення теми уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Загальна характеристика класу Ссавці

Розповідь учителя

Ссавці — найбільш високоорганізована група хребетних. У всіх системах органів мають прогресивні зміни. Характерне широке розповсюдження по всій земній кулі: освоїли не тільки суходіл, але й повітряне (рукокрилі) і водне (хижі, ластоногі, китоподібні) середовища.

Запитання до учнів:

— Яке місце посідає клас Ссавці в системі тваринного світу?

Відповіді учнів та складання опорного конспекту в зошиті:

Царство Тварини

Підцарство Багатоклітинні

Тип Хордові

Підтип Черепні (Хребетні)

Клас Ссавці

Запитання до учнів:

Діти відкрийте підручник на ст. 97 та розгляньте мал.146

— Які ознаки характерні для представників класу Ссавці?

Очікувана відповідь учнів:

Тіло ссавців складається з голови, шиї, тулуба, хвоста і двох пар п’ятипалих кінцівок (у дельфіна кінцівки видозмінені); кінцівки розміщуються під тулубом; ссавці вкриті волосяним покривом, теплокровні тощо.

2. Особливості зовнішньої будови ссавців

Розповідь учителя 

Зовнішній вигляд і розміри ссавців дуже різноманітні. Будова окремих органів і систем відображає високу організацію ссавців у цілому.

Тіло ссавців поділяється на голову, шию, тулуб, хвіст (у деяких представників відсутній) і дві пари п’ятипалих кінцівок (у китоподібних атрофується задня пара ніг).

Запитання до учнів:

— Що міститься на голові у ссавців?

(Обговорення відповідей учнів та доповнення вчителя.)

Розповідь учителя

Покриви майже всіх ссавців представлені шкірою, вкритою шерстю. Шкіра має складнішу будову, ніж у інших хребетних. Вона двошарова, досить товста і міцна. Зовнішній її шар — епідерміс, під ним розташовується власне шкіра (дерма), а під нею — шар підшкірної жирової клітковини.

Запитання до учнів:

— Яку функцію виконує волосяний покрив (шерсть)?

Очікувана відповідь учнів:

Волосяний покрив оберігає тіло від зайвої втрати тепла та захищає тіло від пошкоджень.

Запитання для обговорення:

— У деяких видів ссавців, наприклад у китів, тюленів, немає волосяного покриву. Яким чином у них зберігається тепло тіла?

Очікувана відповідь учнів:

У водяних видів (кити, тюлені) підшкірний жир оберігає тіло від зайвої втрати тепла.

Розповідь учителя

У процесах терморегуляції беруть участь шкірні кровоносні судини, діаметр яких може змінюватися в широких межах, і потові залози, випаровування секретів яких з поверхні шкіри підвищує тепловіддачу. Потові залози розвинені у ссавців різною мірою. Вони відсутні у лінивців, китоподібних, слабко розвинені у собак і котів.

Самостійна робота учнів з підручником

(прочитайте 5 абзац ст..97-98)

Запитання для опрацювання:

— Які залози, крім потових, розвинені у ссавців? Які функції вони виконують?

Очікувані відповіді учнів:

Крім потових, у ссавців є сальні та пахучі залози (видозміна потових або сальних залоз). Сальні залози утворюють жироподібний секрет, який служить для змащення волосся і поверхневого шару епідермісу. Виділення цих залоз забезпечують незмочуваність шерсті водяних тварин. Секрет пахучих залоз відіграє велику роль у житті ссавців (разом із сечею й іншими виділеннями). Пахучі виділення служать засобом внутрішньовидового спілкування. За їхньою допомогою тварини мітять межі зайнятих ними ділянок, знаходять своїх дитинчат. Вони мають велике значення в шлюбній поведінці. Видозмінами потових залоз є молочні залози. 

Розповідь учителя

Епідерміс шкіри ссавців утворює численні похідні — нігті (людина і примати), кігті (хижаки), копита (коні, корови, бегемоти), роги (носороги, олені), луски. Видозміною волосся є вібриси — вуса (у котів), щетина (у свині) і голки (у їжака й дикобраза).

Запитання до учнів:

— Від чого залежить будова та форма рогових утворень епідермісу ссавців?

Очікувана відповідь учнів:

Будова того чи іншого утвору епідермісу перебуває в прямій залежності від умов існування і способу життя звірів. Так, у звірів, що лазять, пальці мають гострі загнуті кігті. У видів, які риють нори, кігті тупі та сплощені. У великих ссавців, які швидко бігають, розвиваються копита, при цьому в лісових видів (олені, лосі) копита широкі та пласкі.

Самостійна робота учнів з підручником ( ст.98)

Запитання для опрацювання:

— Які органи чуттів характерні для ссавців?

— Чи у всіх ссавців органи чуттів розвинені однаково?

Запитання для обговорення:

Складання опорного конспекту

Ссавці - клас теплокровних хребетних тварин, які характеризуються високим розвитком кори великих півкуль головного мозку, наявністю молочних залоз та волосяного покриву. Ссавці опанували усі середовища життя включаючи водне і повітряне.

Прогресивні риси ссавців:

• теплокровні тварини;

• тіло вкрите волоссям;

• вигодовують малят молоком;

• мають шкірні залози;

• добре розвинені органи чуттів.

Це цікаво

Незвичайні «рекорди» України

• Найбільшим звіром є зубр, маса якого може перевищувати 1 т. Висота самця в холці досягає 2–3 м, а тривалість життя, як достовірно встановлено,— 27 років. На території України зубри жили до кінця XVII ст., але їх беззастережно знищували під час облавних полювань. Нині вони знову завезені на територію України, найбільше стадо утворилося на Волині — 130 голів, у Карпатах — близько 100.

• Найбільшою морською твариною, яка мешкає біля берегів України, є дельфін чорноморська афаліна. Довжина його може бути більше 3 м. Середня маса — 119 кг, інколи до 150 кг. Живуть дельфіни невеликими групами і ведуть нічний спосіб життя, а живляться переважно рибою.

• Найменшим звіром є бурозубка мала — представник комахоїдних, найменша серед землерийок. Завдовжки вона не більше 6 см, маса — до 5 г. Отже, завбільшки вона з мишу, і тому їх часто плутають. Трапляється в усіх лісових та лісостепових областях України, оселяється в листяних і мішаних лісах з підвищеною вологістю та розвинутим трав’яним ярусом.

• Найшвидша тварина суходолу — заєць. Він може розвинути швидкість до 70 км/год, олень — до 67, вовк — до 65, лисиця і козуля — до 60 км/год.

• Рекордсменами серед довгожителів лісової фауни України є бобри, які живуть до 50 років. Тривалість життя ведмедів бурих — 30–50, куниці лісової — 15–17 років.

• Довгожителем серед свійських тварин вважається осел: він живе до 50 років, кінь — до 30, корова — до 20, вівця, собака — до 15, кіт — до 10–12 років.

• Хто найбільше їсть? Серед хижаків найбільш ненажерлива афаліна — 30, вовк — 2, собака —1,4, лисиця — 0,5 кг корму. Серед рослиноїдних першість належить лосю — 35 кг, за ним ідуть баран — 4, кабан — 3, бобер — 2, а землерийка — лише 10 г.

• Найбільшими рогами серед звірів України природа обдарувала лося. Розмах — 1,5 м, маса 20–25 кг, ширина однієї лопати — до 60 см. Рекордсменом номер два є олень благородний: довжина рогів — понад 1 м, маса сягає 11–12 кг.

• Найкращим нирцем вважається бобер. Він може перебувати під водою 15 хв, ондатра — 12 хв.

2. Різноманітність ссавців. Яйцекладні, Сумчасті, Комахоїдні, Рукокрилі.

Перегляд презентації

Слайд №1

Ряд Яйцекладні

Яйцекладні — це найбільш примітивні серед сучасних ссавців, що зберегли ряд архаїчних особливостей будови, успадкованих від рептилій, наприклад, відкладання яєць. Розвиток в яйцекладних так званих сумчастих кісток (невеличких кісточок таза) також розглядається як спадщина плазунів. Присутністю виразних коракоїдних кісток яйцекладні відрізняються від сумчастих та інших ссавців, у яких ця кісточка стала простим виростом лопатки. Разом з тим, волосяний покрив і молочні залози — це дві взаємозалежні ознаки, характерні саме для ссавців. Однак молочні залози яйцекладних примітивні й аналогічні за будовою до потових залоз, у той час як молочні залози сумчастих і вищих ссавців мають гроноподібну форму й схожі на сальні залози.

Слайд № 7

Ряд Сумчасті

Перша характерна риса сумчастих — наявність так званих сумчастих кісток (особливих кісточок таза, які розвинені й у самок, і у самців). Сумка для виношування дитинчат є у більшості сумчастих, однак не в усіх вона розвинена однаковою мірою; є види, у яких сумка відсутня.

Інша характерна риса сумчастих — це особлива будова нижньої щелепи, нижні (задні) кінці якої загнуті усередину. Коракоїдна кістка в сумчастих злита з лопаткою, як у вищих ссавців, — це відрізняє їх від однопрохідних. Будова зубної системи — важлива класифікаційна ознака ряду сумчастих.

Характерна будова молочних залоз сумчастих — вони мають соски, до яких прикріплюються тільки що народжені дитинчата. Протоки молочних залоз відкриваються з краю сосків, як у мавп і у людини, а не у внутрішній резервуар, як у більшої частини ссавців.

Основна відмінність сумчастих від усіх інших ссавців — це особливості їхнього розмноження.

Слайд № 11

Ряд Комахоїдні

Цей ряд поєднує найбільш примітивних плацентарних звірів. Мозок їх відносно малий, кора гладка, без звивин, у більшості зуби слабко диференційовані. Морда витягнута в довгий рухливий хоботок. Розміри тіла середні й дрібні. Харчуються комахами і їхніми личинками. Представники — кріт, землерийка, їжак, хохуля.

Комахоїдні поширені майже по всьому світу за винятком Антарктиди, Австралії й більшої Частини Південної Америки. До півночі вони йдуть до берегів і великих островів Льодовитого океану, у горах піднімаються майже до нижнього краю сніжників і льодовиків. Комахоїдні — одна з найдавніших груп вищих звірів. Викопні залишки їх відомі з верхньокрейдяних відкладень мезозойської ери. Час, який минув відтоді до наших днів, складає понад 135 мільйонів років. Систематика комахоїдних дотепер залишається недостатньо опрацьованою.

Слайд 18

Ряд Рукокрилі

Ряд Рукокрилі — численний ряд літаючих ссавців, розповсюджених скрізь, крім Арктики й Антарктиди. Літають рукокрилі завдяки наявності шкірястих перетинок, натягнутих між довгими пальцями передніх кінцівок, боками тіла, задніми кінцівками й хвостом. Як.і птахи, на грудині вони мають кіль, до якого прикріплюються потужні грудні м’язи, що приводять крила в рух. Ведуть сутінковий або нічний спосіб життя, орієнтуючись у повітряному просторі за допомогою звукової локації.

Практичне значення дрібних рукокрилих позитивне. До шкідливих відносять тільки десмодів (вампірів) Південної Америки, що харчуються кров’ю хребетних тварин, а іноді й людини. Головну шкоду, заподіювану ними, пов’язують не стільки із втратою крові, скільки з передачею десмодами вірусу сказу й хвороботворних трипанозів.

Навіть м’ясоїдних листоносів Південної й Центральної Америки не вважають шкідливими. Вони живляться соковитими плодами диких дерев, які не використовуються людиною. Зірвані плоди листоноси часто з’їдаютьне на місці їхнього зростання, а переносять до іншого місця. Дрібне насіння багатьох плодових, минаючи травний тракт листоносів, не втрачає здатності до проростання. Тому великих листоносів вважають розповсюджувачами деревних порід. Довгоязикі листоносі сприяють запиленню рослин. У деяких видів тропічних дерев запилення здійснюється тільки за участі листоносів. Переважна більшість рукокрилих приносять тільки користь, знищуючи безліч шкідливих комах. Великі рукокрилі (кажанові) поїдають шкідливих нічних метеликів і жуків, а дрібні нетопири, нічниці, вухані й довгокрилі знищують безліч дрібних двокрилих, у тому числі комарів (переносників малярії) і москітів (переносників лейшманій). Нетопири- карлики все літо знищують масу москітів і комарів. Довгокрилі однієї тільки бахарденської колонії, що мешкає в Бахарденській печері у Туркменії, нараховує понад 40 000 особин, за одну ніч з’їдали понад 150 кг корму, або понад 1,5 мільйона комах величиною із середнього борошняного хробака.

Так що рукокрилі заслуговують гарного до себе ставлення.

V. Узагальнення і закріплення знань

Розгадування кросворда.

Розгадати кросворд та дати визначення терміна, який у ньому зашифрований.

Запитання до кросворда:

1. Шкірні залози, які добре розвинені у коня. (Потові.)

2. Відділ тіла, за яким ми можемо здогадатися про настрій і намір собаки. (Хвіст.)

3. Тварина, у якої шерстини видозмінилися в колючі голки. (Дикобраз.)

4. Короткі та м’які волоски волосяного покриву ссавців. (Підшерстя.)

5. Рогові утворення покривів ссавців. (Копита.)

6. Довгі й шорсткі шерстини волосяного покриву ссавців. (Остюки.)

7. Відділ голови ссавця. (Лицьовий.

Зашифроване слово: вібриси.

VI. Підбиття підсумків уроку

«Незакінчені речення»

Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:

— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

— Урок важливий, тому що…

— Мені сподобалося…

— Мені не сподобалося…

— Від наступного уроку я чекаю…

VII. Домашнє завдання

Завдання для всього класу.

Підручник §23, §24



.