Тема шкільного курсу: Усна народна творчість .

Урок № 1

Тема уроку: Прислівя і приказки. Загадки.

Мета уроку:

*Ознайомити учнів з поняттями прислів’я, приказки, загадки;

* розширити і поглибити знання дітей про усну народну творчість;

* виробляти вміння співпрацювати в парах, групах;

* формувати комунікативні здібності, творче мислення;

* виховувати організованість в роботі.

Обладнання : ноутбук , мультимедійна презентація , таблиця «Правил успішної праці», виставка книжок, підручник .



Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування умінь і навичок.

Структура уроку

І . Організація класу (2 хв.)

1.Привітання. Створення емоційного мікроклімату.

2. Повторення правил успішної праці.

ІІ . Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. (5 хв.)

1.Методика прогнозування.

2 . Вправа «Очікування" .

ІІІ . Вивчення нового матеріалу (25 хв.)

1.Інтерактивна вправа «2-4-всі разом».

2. Робота над віршем Т. Перовської «Казки і лічилки…»

а)Показове читання вірша «сильним» учнем.

б)Бесіда за змістом вірша.

3.Робота з прислів’ями .

а) Знайомство з визначенням – прислів ’я.

б) Читання прислів’їв «Ланцюжком»

в) Бесіда.

г) Робота в парах.

д) Гра «Поєднай частини прислів’їв».

4. Фіз-хвилинка.

5. Робота над приказками.

а) Знайомство з визначенням - приказка.

б) Читання «Блискавка»

в) Гра «Склади приказку».

6. Робота над загадками.

а) Знайомство з визначенням - загадка.

б) Читання і розгадування загадок.

в) Повідомлення вчителя про типи загадок.

г) Творча лабораторія

ІV . Підсумок уроку (5 хв.)

Рефлексія.

V . Домашнє завдання (3 хв.)

Хід уроку

І . Організація класу.

1.Привітання. Створення емоційного мікроклімату.

Треба всім нам привітатися:

«Добрий день!»

Дружно голосно сказати:

«Добрий день!»

Вліво-вправо повернутись,

Всім навколо усміхнутись:

«Добрий день!»

- Сідайте, будь ласка.

На сьогоднішньому уроці української літератури ми візьмемо за девіз ось такий вислів:

Вважай нещасним той день або ту годину, коли ти не засвоїв нічого і нічого не додав до своєї освіти.

(Я.А.Коменський)

2. Повторення правил успішної праці.

- Пригадаймо правила успішної праці. (Додаток 1)

*Працювати активно, зосереджено, швидко.

*Дружно співпрацювати в групах, в парах.

* Уважно слухати вчителя й учнів.

*Не соромитися висловлювати власні думки.

А зараз, погляньмо один на одного, подумки побажаймо успіхів.



ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Методика прогнозування.

Робота з виставкою книжок. (Слайд 2)

- Діти, подивіться скільки цікавих книжок на нашій виставці.

- Як вони називаються? (Діти читають назви книжок)

- Якою темою поєднані? (Усна народна творчість)

- Так, сьогодні ми починаємо вивчати тему «Усна народна творчість», ознайомимося з прислів’ями , приказками, загадками.

2 . Вправа «Очікування" .

-

З прислівями

Чого ви очікуєте від уроку? Продовжить «На уроці я познайомлюсь…»





З загадками

Співпрацювати в парі,групі

Бути працьовитим

«Цей урок навчить мене…»







Творчо працювати, розвивати мислення, пам’ять











ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Етап надання необхідної інформації.

1. Інтерактивна вправа «2-4-всі разом».

- Багата українська мова піснями, легендами, казками, загадками, прислів’ями, приказками - народною мудрістю. Подумайте, чому виникла назва – «Усна народна творчість?»

1хв надається учням для індивідуального обдумування можливих відповідей.

Через хвилину учні об'єднуються у пари з метою обговорювання своїх ідей. Протягом наступної хвилини пари обов'язково повинні дійти згоди щодо відповіді або рішення. Після пари об'єднуються в четвірки, обговорюють попередньо досягнуті рішення щодо постановленого запитання. Як і в парах, прийняття спільного рішення обов'язкове. Четвірки об'єднуються в більші групи 8-10 учнів, або обговоріть поставлене запитання з усім класом.

Діти прийшли до висновку: Колись народна мудрість передавалася від покоління до покоління, із вуст в уста, тобто усно, тому і називають ці твори усною народною творчістю, або фольклором. З виникненням писемності завдяки збирачам народних творів ми маємо можливість ознайомитися з народною мудрістю книжок.

2. Робота над віршем Т. Перовської «Казки і лічилки…»

а) Показове читання вірша «сильним» учнем.

б) Бесіда за змістом вірша.

- Про що цей вірш?

- Яке значення мають казки, лічилки, колядки і повіря?

- Знайдіть у вірші слова, які означають те, що українці називають «оберегами».

Уважно розгляньте малюнки на с.4. Знайдіть у вірші рядки, яким вони відповідають.

3.Робота над прислів’ями .

а) Знайомство з визначенням – прислів я. (Слайд 3)

Прислів’я – влучний народний вислів повчального характеру.

б) Читання прислів’їв «Ланцюжком»

в) Бесіда.

- Чи мають прочитані прислів’я повчальний характер?

- До кого звернені прислів’я ?

г) Робота в парах.

 Парам надається завдання пояснити значення певного прислів’я.

Завдання для 1 і 2 пари : «Людей питай , я свій розум май».

Для 3 і 4 пари: «Думай звечора , а починай зранку».

Для 5 і 6 пари: «Тримай голову високо , та не задирай носа».

Для 7 і 8 пари: «Знаєш-кажи, не знаєш – мовчи».

Для 9 і 10 пари: «Хочеш їсти калачі не сиди на печі».

Для 11-12 пари: «Не копай комусь яму, бо сам упадеш у неї».

д) Гра «Поєднай частини прислів’їв». (Слайд 4)

  • Як ви розумієте ці прислів’я?

4. Фіз-хвилинка.

Всі ми дружно працювали,

А тепер рівненько стали!

Руки вгору підняли.

Опустили руки вниз, усміхнулися.

Нахилились вправо, вліво.

Сіли на місця красиво.

5. Робота над приказками

а) Знайомство з визначенням - приказка. (Слайд 5)

Приказка влучний народний вислів, який є ніби підсумком якоїсь доброї чи поганої справи.

б) Читання «Блискавка»

Учні читають та пояснюють значення приказок.

в) Гра «Склади приказку». (Слайд 6)

Книж ма лень ка ке

ві це кон, а

че ньо го рез

у світ весь но вид

6. Робота над загадками.

а) Знайомство з визначенням - загадка. (Слайд 5)

Загадка - опис ознак чи дій предмета, рослини, тварини або явища, за якими треба відгадати, про кого чи про що йдеться.

б) Читання і розгадування загадок. (Слайди 7-8)

в) Повідомлення вчителя про типи загадок.

- За типами загадки поділяють на:

*Запитання (Хто на собі свій будиночок носить? – равлик)

* Розповідь (Вийшла звідкись гарна дівка, на ній стрічка - семицвітна, а де з річки воду брала, там коромисло зламала. - Веселка)

*Розмову ( Летів гусак, а проти нього зграя гусей. – Здорові були, сто гусей! - каже гусак. – Нас не сто,- кажуть гуси, -а стільки, що якби ще стільки, та ще півстільки, та чверть стільки, та ще ти один, отоді було б сто. -36)

г) Творча лабораторія.

- Спробуйте скласти загадку про якийсь предмет використовуючи його ознаки.

Діти складають усно загадки та загадують їх іншим учням. (Додаток 2)

ІV. Підсумок уроку.

Рефлексія. (Додаток 3)

- Чи виправдались ваші очікування?

- Продовжить фрази:



*Сьогодні на уроці я дізнався…

*Сьогодні на уроці я навчився…

*Сьогодні на уроці я намагався…

*Мені сподобалося…

*Найкраще мені вдалося…



Діти, ви дуже добре працювали на уроці!

ДЯКУЮ ЗА СПІВПРАЦЮ!

V. Домашнє завдання.

Середній рівень: читати с.4-7; вивчити одне прислів’я, одну приказку та одну загадку ; давати визначення своїми словами.

Достатній рівень:вивчити визначення с.5-6; самостійно дібрати й вивчити одне прислів’я, одну приказку та одну загадку повязані спільною темою;.

Високий рівень: вивчити визначення с.5-6; скласти загадку – розповідь.



Література.



1.Варзацька Л., Кратасюк Л. Інтерактивні технології в системі особистісно – зорієнтованої освіти // Дивослово. - 2006. - № 4.

2. Іванова-Комарщук О. Корисність інтерактивних методів навчання//Плеяди. Освіта.ua ,2013.

3. Митник О., Шпак В. Народження нестандартного уроку. Формування комунікативних умінь школярів на уроках читання // Початкова школа. 1997. - № 12.

4. Наволокова Н.П. Практична педагогіка для вчителя. //Основа, Х.:, 2009.

5. http:maminsite.ru