Тема. Елеанор Портер «Полліанна». «Гра в радість». Щирість, мужність, оптимізм героїні твору, її вплив на життя мешканців міста Белдінгсвіла


Мета уроку: продовжити роботу над текстом роману Е.Портер, з’ясувати,які зміни відбулися у житті мешканців містечка з появою Полліанни, ознайомитися з правилами гри дівчинки; розвивати увагу, спостережливість, навички самостійної роботи; розвивати творчі здібності учнів; виховувати почуття радості, доброти, турботи про інших

«..я ніколи не поділяла думки про те,

що ми мусимо заперечувати існування

труднощів, страждань і зла.

Я переконана в тому,

що ліпше зустрічати невідоме

бадьоро й радісно».

Е. Портер (слайд 2)

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності . Фаза актуалізації Слово вчителя

Роман Елеанор Портер «Поліанна» ─ світовий бестселер. Переконана, кожний, хто прочитає про 11-річну дівчинку, стане милосерднішим, толерантнішим, добрішим. Сьогодні ми спробуємо дослідити, який вплив на мешканців міста Белдінгсвіла мала Полліанна, які риси її характеру сприяли цьому. (слайд 1)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Ви чули про книгу «Гаррі Поттер». Деякі сумніви цього героя розвіяв мудрий директор такими словами : «Те, ким ми є насправді, набагато більше залежить не від наших здібностей, а від нашого вибору». За допомогою уявного мікрофону, поясніть цю думку.

  • Як ви думаєте, що таке вибір між добром і злом?

  • Чому кожна людина змушена завжди робити такий вибір у своєму житті?

  • Чому правило «стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе» називають золотим правилом моралі?

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нових знань

  1. Бесіда за змістом

- Розкажіть, що ви дізналися про Полліанну, та її родину?

- Чому міс Поллі довго не спілкувалася з Дженні та її чоловіком?

- Доведіть, що міс Поллі не сподобалася звістка про приїзд Полліанни. Підтвердіть текстом. Зачитайте(стор. 4-5-повний обсяг)

- Розкажіть історію виникнення «Гри в радість», про яку розповіла Полліанна. (Історія з милицями-ст. 39-40)

- Хто навчив її цієї гри? (Батько)

- Чому тітонька Поллі назвала Полліанну «дивною дитиною»? (ст.44)

2. Творче завдання

- Розкажіть від імені Полліанни про сутність «гри в радість». (ст.40)

- Чи сподобалася вам гра Полліанни? Висловіть свою думку, та поясніть її.


3.Вірш підготовленої учениці(напам’ять) Ф.Шиллер Ода «До радості» (слайд 3) (музичний супровід)



4. Вправа «Подаруй посмішку» (смайлік з асоціаціями…)

Радість – це . . .(слайд 4) - Схема в зошиті


5. Словникова робота (запис у зошит) - (слайд 5)

Радість одна з першопочаткових емоцій;емоційний вираз великого щастя

Оптимізм – погляд на життя з позитивної точки зору. Людей, які мають такий погляд на життя, називають оптимістами, а їх сприйняття – оптимістичним.

Оптиміст вважає, що світ чудовий, з будь якої ситуації є вихід, усе буде добре, а всі люди загалом хороші.

6. Гра «Радість». Правила гри - (слайд 6)

7.Інтелектуальна гра «Кроссенс» (слайд 7)

8.Гра в радість. Колективна робота (слайд 8) - Придумайте нерадісну ситуацію. Решта знайдуть, чому можна порадіти в такій ситуації

9. Метод «Мозковий штурм»

1. У чому секрет популярності роману «Поліанна»?

Очікувана відповідь: Секрет популярності твору криється у привабливості образу головної героїні ─ Поліанни ─ радісної, сонячної, щирої дівчинки.


Учитель. Які риси характеру героїні сприяли цьому?

«Аукціон рис характеру Поліанни»:

Щирість, оптимізм, мужність, працелюбність, доброта, щедрість, винахідливість, рішучість, відкритість, простота, сміливість, співчуття, правдивість.

- Метод «Гронування». Які асоціації виникають із словом «Поліанна»? (слайд 9)


Добро Радість Щирість Мужність





Гра Полліанна Оптимізм





Допомога Співчуття Любов Надія

Дружба


10. Робота з епіграфом. Е.Портер вважала: «Люди думають, що Поліанна постійно радісно щебече й радіє абсолютно з усього. Однак я ніколи не поділяла думки про те, що ми мусимо заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Я переконана в тому, що ліпше зустрічати Невідоме бадьоро й радісно».


---- Відеоролик






11. Фаза побудови знань (слайд 10)

Літературне дослідження «Як змінилися жителі після спілкування із Полліанною?»

Очікувана відповідь:

Тітка Поллі стала доброю, турботливою, чуйною, навчилася бути щасливою.

Лікар порозумівся з коханою жінкою і одружився.

Пендлтон став люблячим батьком усиновленого хлопчика Джиммі, життя його стало повноцінним, яскравим.

У Джиммі зявилася сімя і місце проживання.

Сноу стала терпимою, уважнішою до оточуючих її людей, почала працювати, вязати для дітей притулку.

Ненсі полюбила своє ім’я.

Священик усвідомив свою місію, роль в житті мешканців міста.


12. Питання до класу. Ким стала Поліанна для жителів Белдінгсвіля?

Очікувана відповідь:

Дівчинка стала для мешканців міста своєрідним рятівником. Вона навчила їх бачити позитивне у всьому, знаходити хороше навіть у негараздах. А ще Поліанна навчила їх головному ─ радіти життю.

- Девіз Полліанни: (слайд 11)

«Жити – життю радіти!»,

«Радієш ти, радію я – радіє вся наша Земля!»,

«Придивись, навколо

так багато РАДОСТІ !

Живи і радій!»


13. Слово вчителя

Головна героїня залучає до «гри в радість» усіх мешканців містечка. Під її впливом вони змінюються. Дівчинка вчить їх шукати позитивний вихід з неприємних ситуацій. Дивитися на життя з оптимізмом. Змінившись, персонажі досягають свого щастя.

Е. Портер стверджує, що людина може сама змінювати своє життя на краще, тільки для цього вона повинна внутрішньо мінятися, наповнювати своє серце милосердям, любовю, добром до ближніх.

«Гра в радість «охоплює світ! (слайд 12)


IV. Підбиття підсумків уроку. Інтерактивна вправа «Закінчить речення» (слайд 13)

  • Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася)…

  • Найбільше мені запам’яталося…

  • Я зрозумів (зрозуміла), що важливіше…

Учитель. Кожним своїм вчинком Поліанна доводить життєву мудрість: «Життя прекрасне, а бути щасливим ─ зовсім нескладно».


- Читається(підготовленим учнем) уривок із вірша Надії Красоткіної «Життя»


Життя ─ це просто дивна казка,

В яку приходимо лиш раз.

Тут для людей любов і ласка,

І світло сонечка для нас…

Життя складне, але чудове,

Ми робимо в нім відкриття.

Й завжди йдемо у невідоме,

Тим цікавіше нам буття…

Життя складне, але цікаве.

Його не взнаєш до пуття.

Буває радісне й лукаве…

Але… Спасибі за життя!


V. Домашнє завдання – читати розділ 4, скласти план, з.1-3(ст. 195) – усно (слайд 14)






















































2. Які важливі суспільні, моральні та сімейні проблеми порушені у тексті?

Очікувана відповідь: У романі порушене широке коло проблем:

важке становище сиріт у тогочасному суспільстві;

ставлення до бідних, знедолених;

сприйняття світу, людей;

пошуки щастя і кохання;

милосердя, допомога ближнім

зміцнення родинних стосунків;

проблеми виховання.



Учитель. Які риси характеру героїні сприяли цьому?

«Аукціон рис характеру Поліанни»:

Щирість, оптимізм, мужність, працелюбність, доброта, щедрість, винахідливість, рішучість, відкритість, простота, сміливість, співчуття, правдивість.

ІІІ. Фаза консолідації

Метод «Гронування». Які асоціації виникають із словом «Поліанна»?


Добро Радість Щирість Мужність





Гра Полліанна Оптимізм





Допомога Співчуття Любов Надія

Дружба

А що засмучувало Полліанну?

Очікувана відповідь:

самотність;

холодна зустріч із тіткою Поллі;

неприємні враження від кімнати;

не сподобався щоденний розпорядок дня;

тітка не погодилася прихистити Джиммі


  • Складання семантичної карти


«Поліанна»





автор жанр тема ідея




Елеанор роман розповідь про дівчинку треба намагатися

Портер Поліанну, зміни, які ста- побачити радісне

лися в її житті після пе- навіть у найбуден-

реїзду до тітки Поллі нішому і робити

людям добро





Полліанна





Поллі, позитивний вплив нові друзі «гра в радість»

Анна на мешканців міста

Белдінгсвіла