Тема: Рухи рослин.

Мета: Сформувати знання учнів про подразнення, як рухи рослин .Розвивати навички розрізняти види рухів рослин . Виховувати дбайливе ставлення до рослин .


Базові поняття і терміни уроку: подразливість, рух, подразнення, ростові рухи, настії , тропізми


Обладнання і матеріали: живі рослини , гербарій, ілю­страції рослин.


Методи і методичні прийоми:

  1. Словесний: бесіда, розповідь , пояснення.

2.Наочний: демонстрування живих або гербарних екземплярів рослин; картини і таб­лиці із зображенням рослин , прилади для вивчення живих організмів (мікроскоп, лупа та ін.); моделі квітів. Презентація уроку .


Тип уроку: засвоєння нових знань умінь та навичок.


Структура уроку:

1.Актуалізація опорних знань і умінь учнів…………………………2хв.

2.Мотивація навчальної діяльності ............................................... 3 хв.

3.Вивчення нового матеріалу ........................................................ 30 хв.

4.Закріплення вивченого матеріалу……….................................... 8 хв.

5.Домашнє завдання…………………………........................ ……. 2 хв.


Література:

1.Біологія . /за ред. Мотузного В.О. , К.: Вища школа.-2005.

2.Черняк В.М.та ін. Тематичне планування навчального матеріалу курсу « Біологія» ( IV).Тернопіль 1996р.

3.Резніченко В.П. Біологія у порівняльних таблицях. Кам’янець- Подільський « Аксіома» 2007.

4.Сало Т.О. Біологія 6кл. Харків, 2003.














Хід уроку:


1.Актуалізація опорних знань і умінь учнів

1.Що таке подразливість ?

2.наведіть приклади рухів у рослин.

3.Що таке активні рухи у рослин?

4.Що таке ростові рухи у рослин?

5.Що таке скоротливі рухи у рослин?


2.Мотивація навчальної діяльності .

Подразливість це здатність живих клітин, тканин або цілого організму реагувати на зовнішні чи внутрішні впливи. Цю ознаку живих істот взято за основу їхнього пристосування до умов середовища існування. Рослини ,як і всі організми, здатні відповідати на різні зміни довкілля змінами у своєму організмі. Наприклад, листки кімнатної рослини, яка стоїть па підвіконні, повернуті до світла Якщо ви розвернете вазон іншим боком до

світла, то через деякий час листки знову будуть обернені в бік найкращого освітлення.

Зміни положення тіла рослини або її частин у просторі називають рухом. Рухи рослин зумовлюються різними чинниками, зокрема,

впливом світла, температури, вологи, хіміч­них речовин. Рухи бувають позитивними (у напрямі до чинника) або негативни­ми (у напрямі від чинника), активними я пасивними. Пасивні рухи виникають дії впливом вітру, течій води (наприклад перельоти плодів кульбаби) тощо. Активні рухи пов'язані з ростом і розвитком рослин. Ростові процеси пов'язані із сезонними змінами в природі й характеризуються ритмічністю. Рослинам властивий стан спокою, коли ріст і розвиток припиняються .


3.Вивчення нового матеріалу .

Складемо схему :

Подразненняце зовнішній або внутрішній вплив, який спричинює рух рос­лини. Чинники, що здійснюють такий вплив, називають подразниками (світло, дотик тощо). Ці подразнення в багатьох випадках спричинюють збудження в клітинах, що проявляється в підвищенні їхньої діяльності, наслідком якої мо­жуть бути поділ і ріст клітин, зміна тиску в середині клітин, які й зумовлюють рухи рослин. Наприклад, у комахоїдної рослини росички круглолистої, яка росте на сфагнових болотах і торфовищах, на листках є липкі волоски, на кінчиках яких виблискують прозорі краплини рідини, що приваблюють дрібних комах. Як тільки комаха торкається до цих волосків, вона прилипає до краплин густого слизу і, намагаючись звільнитися, подразнює інші волоски. Механічне подраз­нення призводить до виникнення збудження в листку, що зумовлює загинання його країв усередину Листок, здійснюючи скоротливі рухи, повільно обгортає з усіх боків свою жертву й перетравлює її за допомогою речовин, які виділяють інші волоски.

Ростові рухице активні рухи рослин, пов'язані з процесами росту.

У більшості рослин вони охоплюють лише окремі органи — корінь, пагін, квітку. Ростові рухи є результатом швидкого росту клітин на якомусь одному боці органа впливом чинників середовища . Причиною ростових рухів у рослин є зміна умов існування протягом доби,

Тропізмице ростові рухи в напрямку, що визначається однобічним впливом певного чинника середовища. Ці рухи можуть бути спрямовані в напрямку до подразника (рух кошиків соняшника в бік до сонця тощо) або від нього (ріст ко­ренів плюща в напрямку протилежному до світла). Результатом таких рухів є те, що рослина займає в просторі якнайсприятливіше положення й уникає всього небезпечного для її життя. Настіїце ростові рухи в напрямку, що визначається внутрішніми факторами, а зовнішні впливи лише зумовлюють їхнє виникнення. Вони бувають зумовлені нерівномірним ростом нижнього та верхнього боку ли­стка, пелюсток. їх можна спостерігати протягом доби, коли світло періодично змінюється темрявою. У деяких рослин квітки розкриваються вранці, а на ніч за­криваються. Такі «сонні рухи» квіток здійснюються у відповідь на зміну світла чи температури. Кошики кульбаби, квітки латаття білого на ніч закриваються, а вранці розкриваються. А в матіоли й тютюну запашного квітки закриваються вдень, а розкриваються вночі.

Тургорні рухи  це активні рухи рослин, які обумовлені зміною тиску всередині певних груп клітин, унаслідок чого змінюються їхні розміри. Прикладом таких рухів є опускання листків мімози при дотику, розкривання квіток тюльпана при перенесенні з холоду в тепло, заглиблення цибулини у ґрунт протягом зими за допомогою скоротливих коренів тощо. У бобових рослин (квасоля, конюшина) у листках є листкові подушечки. Це особливі утвори при основі черешка або листочка, де містяться великі клітини. Швидка зміна тиску у верхніх та нижніх клітинах унаслідок переміщення води призводить до того, що листкова подушечка працює як шарнір, за допомогою якого листки то опускаються, то піднімаються.

4.Закріплення вивченого матеріалу

1.Що таке подразливість ?

2.наведіть приклади рухів у рослин.

3.Що таке активні рухи у рослин?

4.Що таке ростові рухи у рослин?

5.Що таке скоротливі рухи у рослин?



5.Домашнє завдання.

Опрацювати параграф