Тема уроку: Топографічні креслення.

Мета уроку: освітня: ознайомити учнів з основами топографічного креслення,

виховна: виховання акуратності;

розвитку: логічного та аналітичного мислення, просторової уяви.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання та засоби навчання: підручники.


ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина. (5.. хв)

1.1 Перевірка наявності учнів.

1.2 Перевірка готовності учнів до занять.


2. Формування нових знань. (25..хв; фр.)

2.1 Актуалізація опорних знань учнів.

2.2 Повідомлення теми та освітньої мети.

2.3 Перелік питань до розгляду.

1 Призначення топографічних креслень.

Під час забудови населених пунктів, прокладання доріг, залізниць, нафто- і газопроводів, на будівництві гідротехнічних споруд, заводів, аеропортів користуються топографічними кресленнями. На них зображують окремі невеликі ділянки земної поверхні.

Топографічні креслення містять відомості про рельєф місце­вості, тобто про форму і розташування нерівностей окремих ділянок земної поверхні, про розміщення на місцевості лісових насаджень, водних систем, доріг, систем енергопоста­чання, населених пунктів тощо.

Методи зображення земної поверхні на кресленнях вивчає топографія — наука про геометрію земної поверхні. Дані про місцевість, які наносять на топографічних кресленнях, одержують на основі фотографування місцевості з повітря (з літака, дельтаплана тощо).

На основі топографічних креслень створюють географічні карти.

Зображення на топографічних кресленнях. Земна поверх­ня має форму, близьку до еліпсоїда. Тому зображення діля­нок земної поверхні на топографічних кресленнях потребує спеціальних методів, завдяки яким зменшується спотворен­ня під час проеціювання кривої поверхні на площину.

Д ля побудови зображень на топографічних кресленнях користуються рівневою поверхнею Землі. Вона являє собою поверхню, яка збігається з поверхнею води в морях і океа­нах у спокійному їх стані. Рівнева поверхня пере­тинає поверхню Землі по берегових лініях. Положення будь-якої точки поверхні визначають за нормаллю до неї (точка А на рис).

Щоб зобразити невелику ділянку місцевості, обирають горизонтальну площину, проведену дотично до рівневої поверхні. Цю площину називають площиною нульового рівня.

Рельєф земної поверхні (підвищення і западини) на топогра­фічних кресленнях зображують горизонталями або профілями, які являють собою перерізи ділянок місцевості горизонтальними площинами.

Для зображення рельєфу горизонталями поверхню місце­вості умовно перетинають кількома паралельними площинами. Перша з цих площин повинна бути площиною ну­льового рівня Н0. Відстань між січними площинами назива­ють висотою перерізу. Проекції ліній, по яких січні площи­ни перетинають поверхню ділянки місцевості, і є горизонта­лями. На топографічних кресленнях горизонталі супровод­жують числовими позначками, які вказують висоту точок цих ліній від рівневої поверхні.

З верніть увагу на те, що за зовнішнім виглядом горизон­талі пагорба і западини будуть однакові. Щоб уникнути цьо­го, горизонталі доповнюють позначенням пониження поверх­ні у вигляді рисочок. Ці рисочки завжди спрямовані від горизонталі у бік пониження місцевості. На зображенні па­горбка їх проводять іззовні горизонталей (рис. а), а для западини — усередині (рис. б).

2 Масштаби топографічних креслень.

Масштаб топографічного креслення — це відношення довжини відрізка на ньому до довжини відрізка на місцевості. Його виражають відношенням чисел (як і на звичайних кресленнях), графічно і словесно.

Числовий масштаб — числове відображення масштабу топографічного креслення у вигляді дробу. Його чисельник дорівнює одиниці, а знаменник — число, яке показує, у скільки разів усі відстані на карті менші відповідних їм від­станей на місцевості. Числові масштаби для топографічних креслень мають значення від 1:200 до 1:1000000.

Відстань на місцевості в метрах або в кілометрах, яка від­повідає 1 см креслення, називають величиною масштабі/. Наприклад, при масштабі креслення 1:25000 величина мас­штабу дорівнює 250 м або 0,25 км.

Лінійний масштаб — це графічне відображення числово­го масштабу. Його показують у вигляді відрізка, поділеного на рівні частини з написами, що визначають відстані на міс­цевості. Лінійний масштаб потрібний для вимірювання відс­таней на кресленні без обчислень.

При словесному вираженні масштабу креслення масштаб 1 : 100000, наприклад, називають стотисячним, 1 : 500000 — п'ятсоттисячним тощо.

Умовні знаки на топографічних кресленнях. Для показу місцезнаходження елементів місцевості на топографічних крес­леннях застосовують умовні знаки, які наведено в таблиці 8.


3. Закріплення знань. (5.хв;………..)

1. Про що можна дізнатись з топографічного креслення місцевості?

2. Яку поверхню називають рівневою поверхнею Землі?

3. Що таке площина нульового рівня?

4. Що таке горизонталь поверхні і як вона утворюється?

5. Чим відрізняються горизонталі пагорбка і западини?

6. Що називають масштабом топографічного креслення?


4. Практична робота. (…..хв;……..….)

ЗАВДАННЯ

Прочитайте наведене на рисунку 245 топографічне креслення ді­лянки місцевості. Дотримуйтесь такої послідовності читання:

1) визначте масштаб креслення (числовий і лінійний — вони вказані під нижньою лінією рамки);

2) знайдіть за умовними позначеннями дороги, населені пункти;

3) відшукайте промислові споруди, мости;

4) визначте рослинний покрив місцевості: приблизну площу, по­роди дерев, наявність чагарників, городів і т. ін.;

5) встановіть наявність річок, озер, боліт;

6) визначте характер рельєфу місцевості: підвищення, запади­ни, їх висоту чи глибину;

7) проаналізуйте зміну рельєфу місцевості у вказаному вчителем напрямі.


5. Підведення підсумку заняття. (10.. хв)

5.1 Аналіз помилок. Оцінювання роботи учнів.

5.2 Домашнє завдання: §15