Тема. Дієвідміни дієслів.
Мета: повторити й поглибити знання учнів про дієслова І і ІІ дієвідмін; удосконалювати загальнопізнавальні вміння визначати належність дієслів до певної дієвідміни; розвивати творчі вміння використовувати дієслова І і ІІ дієвідмін у зв’язних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати шанобливе ставлення до видатних українців.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ.Актуалiзацiя опорних знань, умiнь, уявлень та життєвого досвiду
Перевірка д/з
Відновити дієслова у формі наказового способу.
1) Лізти (у формі І особи множини). 2) Сидіти (у формі І особи множини). 3) Стати (у формі І особи множини). 4) Вносити (у формі І особи множини). 5) Лагодити (у формі ІІ особи множини). 6) Вивозити (у формі ІІ особи множини). 7) Примітити (у формі ІІ особи множини). 8) Дозволити (у формі ІІ особи множини).
Дієслова різати, вірити, стежити, ударити, висипати, залишити, покликати поставити у формі ІІ особи однини.
Завдання №3
У порожні клітини правої частини фігури вписати антоніми до поданих дієслів у тій же формі наказового способу. Визначити особу й число дієслів.
-Повторення вивченого на минулому уроці:
Способи дієслів
Спосіб | Дійсний | Умовний | Наказовий | ||
Що виражає | дійсну, реальну дію | бажану, можливу за певних умов дію | спонукання до дії | ||
На які питання відповідає | що робить? що зробив? що робили? тощо | Що робив би? що зробив би? | що робив? що зробив? | ||
Як змінюється | форми минулого часу | форми теперішнього часу | форми майбутнього часу | за числами та родами | за числами й особами |
за родами та числами | за особами та часлами | за особами та числами | |||
| | |
У майбутньому часі від дієслів доконаного виду утворюються прості форми, а від дієслів недоконаного виду — складні та складені форми.
| Складна форма | Складена форма | ||
1 ос. | садитиму | садитимемо | буду садити | будемо садити |
2 ос. | садитимеш | садитимете | будеш садити | будете садити |
3 ос. | садитиме | садитимуть | буде садити | будуть садити |
ІІІ.Мотивацiя навчальної діяльності
Визначити вид дієслів (доконаний чи недоконаний).
Від дієслів доконаного виду утворити просту форму майбутнього часу(що зроблю?, що зробиш?), а від дієслів недоконаного виду — складну і складену (що робитиме?).
Дивитися, вивчати, порівняти, здолати, рости.
(Дивитися — глядіти, зирити, зріти, спостерігати;
вивчати — вчити, завчати, заучувати, виучувати, зубрити;
здолати — подолати, перебороти, перемогти)
ІV.Оголошення теми, мети, завдань уроку
V.Вивчення нового матерiалу
Проблемне питання
– Для чого визначати дієвідміну дієслова?
Визначати дієвідміну дієслів треба для того, щоб установити правильні особові закінчення.
| жити (І дієвідміна) | сидіти (II дієвідміна) | ||
1 ос. | жив[у] | жив[емо] | сидж[у] | сид[имо] |
2 ос. | жив[еш] | жив[ете] | сид[иш] | сид[ите] |
3 ос. | жив[е] | жив[уть] | сид[ить] | сид[ять] |
Отже, дієслова І дієвідміни в особових закінченнях мають літеру е (або є): можеш, чарує, кличемо, пишете, а II дієвідміни — літеру и (ї): шумиш, стоїть, боїмося, варите, возите.
Як визначити, до якої дієвідміни належить дієслово?
Визначити, до якої дієвідміни належить дієслово, можна двома способами:
І спосіб — за закінченнями 3 ос. множини
-[уть], -[ють] — І дієвідміна (читати — читають, знати — знають);
-[ать], -[ять] — II дієвідміна (любити — люблять, говорити — говорять).
II спосіб — за основою інфінітива (частина слова без -ти)
Дієвідміна | Умова | Приклад |
II | якщо дієслово в інфінітиві має суфікси -и-, -і- (-ї-) або після ж, ч, ш, щ суфікс -а-, які зникають у 1 особі однини | кле[йі]ти — кле[йу](-і-випадає), мовчати — мовчу (-а- після шиплячого, випадає), |
I | усі інші дієслова (з іншими суфіксами, із суфіксами -м-, -і- (-ї-), які залишаються, із суфіксом -а- не після згаданих приголосних) | полоти (відсутні згадувані суфікси), |
Винятки | бігти, спати, стояти, боятися — II дієвідміна; хотіти, гудіти, іржати, ревіти, сопіти — І дієвідміна. |
VІ.Закрiплення, систематизацiя та узагальнення
З’ясуйте вид дієслів (доконаний/недоконаний)
У дієсловах доконаного виду підкресліть другу букву; із позначених букв має вийти ім’я людини, яка стала прототипом головного героя роману Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».
Звершити, замислитися, вимітати, дзвеніти, освіжити, милуватися, викосити, влетіти, тьохнути, спостерігати, очікувати, губити, згрупувати, знайти, веліти, витерти, готувати, здригнутися, скасувати, з’ясовувати, бігти, закрутити, везти.
Визначте спосіб дієслів (дійсний/умовний/наказовий)
У дієсловах наказового способу підкресліть першу букву; із позначених букв має вийти справжнє прізвище автора роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».
Ріжмо, розвинемо, проголосять, допомогла б, увійдіть, продаси, виміряєш, дайте, їси, зупинився б, чекаймо, переклали, емігруйте, переконуєш, носи, переповіси, кажи, розповіли б, оберігай.
Розподіліть дієслова у дві колонки: у І — дієслова першої дієвідміни, у II — дієслова другої дієвідміни.
У кожному дієслові підкресліть другу букву; із позначених букв мають вийти повне ім’я та прізвище Чіпки — головного героя роману Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?».
Знати, тесати, зварити, бачити, крутити, зчесати, веліти, сипати, знаходити, визначити, спитати, зчепити, сердитися, різати, зневіритися, скоїти, аргументувати, мовчати.
Тести
З’ясуй, скільки дієслів у наведеному фрагменті поезії.
Звучи! Хай серце відпочине,
Спів хай зачарує рідний край.
Наша пісне, пісне солов’їна,
- Своїх слів крилатих не втрачай!
Де б не був - додому серце лине,
Де б не жив — все українець ти...
А 4
Б 5
В 7
Г 9
Д 13
Усі дієслова доконаного виду в рядку
А підмінити, писати, розкидати
Б сказати, скласти, проймати
В передати, говорити, скоротити
Г попереджати, спочити, випекти
Д вивчити, зібрати, вдуматися
Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова Приклад
інфінітив А виготовляючи
особова форма Б виготовляють
дієприкметник В виготовляти
дієприслівник Г виготовлено
Д виготовлений
Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова Приклад
особова форма А заквітчаний
безособова форма Б заквітчано
дієприкметник В заквітчаємо
дієприслівник Г заквітчати
Д заквітчавши
Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова
інфінітив
безособова форма
дієприкметник
дієприслівник
Приклад
А пишатися Б посаджений В оглядають Г обираючи В співає
Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
| Форма дієслова | | Приклад |
1 | особова форма | А | міцніючи |
2 | безособова форма | Б | зниклий |
3 | дієприкметник | В | цінувати |
4 | дієприслівник | Г | вкладатиму |
| | д | лихоманить |
Інфінітив є в реченні
А Дивлюсь я на небо та й думку гадаю.
Б Казати правду треба вчасно і невчасно.
В На сонці ясени горять, спадають ягоди з шовковиць.
Г Небо червоніло й жовтіло, ніби облите золотом, облите жаром.
Д Я візьму тебе на крила з цього озера тісного, що деревами закрито і закуто в береги.
НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 1 особи множини дієслова
А писати — пишемо Г визначати — визначаємо
Б бігти — біжимо Д бачити — бачимо
В малювати — малюїмо
НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 2 особи множини дієслова
А дати — даєте
Б їсти — їсте
В відповісти — відповісте
Г розповісти — розповісте
Д бути-є
НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 3 особи множини дієслова
А будувати — будують
Б бачити — бачать
В пекти — печуть
Г слати — стелять
Д носити — носять
Закінчення -уть (-ють) у 3 особі множини мають обидва дієслова рядка
А сміятися, іржати
Б сидіти, хвилюватися
В залишитися, нести
Г спати, боротися
Д висвітлити, грати
Закінчення -ать (-ять) у 3 особі множини мають обидва дієслова рядка
А сваритися, бачити
Б платити, плакати
В водити, чесати
Г славитися, лизати
Д колихати, сходити
ІХ.Пiдбиття пiдсумкiв уроку
Iнструктаж щодо виконання домашнього завдання
Дієвідмінювання дієслів дати, їсти, …повісти, бути:
Дієслова дати, їсти, …повісти (розповісти, доповісти тощо) та похідні від них (продати, доїсти тощо) не належать до дієвідмін, бо мають форми давньої системи дієвідмінювання.
| Однина | Множина | ||||
1 ос. | дам | їм | відповім | дамо | їмо | відповімо |
2 ос. | даси | їси | відповіси | дасте | їсте | відповісте |
3 ос. | дасть | їсть | відповість | дадуть | їдять | відповідять |
Видові пари таких дієслів (давати, доїдати, заповідати тощо) дієвідмінюються за сучасним зразком: давати — даю, даєш, дає, даємо, даєте, дають тощо.
Дієслово бути в усіх формах теперішнього часу має форму є, іноді зі стилістичною метою вживаються архаїчні форми: я єсмь, ти єси, він єсть.
Чергування приголосних за дієвідмінювання
| Чергування приголосних | У яких формах відбувається | Приклади |
I дієвідміна | г — ж | у всіх особових формахтеперішнього або майбутнього часу | могти — можу… |
к — ч | текти — течу… | ||
х — ш | колихати-колишу… | ||
з — ж | казати — кажу… | ||
с — ш | чесати — чешу… | ||
т — ч | хотіти — хочу… | ||
ск — щ | полоскати полощу… | ||
ст — щ | свистати — свищу… | ||
губний — губний + л | сипати — сиплю… | ||
II дієвідміна | с — ш | лише у формах 1 особи однини теперішнього або майбутнього часу (простої форми) | просити — прошу… |
з — ж | возити — вожу… | ||
т — ч | тремтіти — тремчу… | ||
д — дж | водити — воджу… | ||
ст — щ | постити — пощу… | ||
зд — ждж | їздити — їжджу… | ||
губний — губний + л | любити — люблю… |