Мета: поглибити знання учнів про способи дієслів; формувати загальнопізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів; удосконалювати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до видатних людей України. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу Пояснення вчителем нового матеріалу за допомогою узагальнювальної таблиці. Способи дієслів Спосіб | Дійсний | Умовний | Наказовий | Що виражає | дійсну, реальну дію | бажану, можливу за певних умов дію | спонукання до дії | На які питання відповідає | що робить? що зробив? що робили? тощо | Що робив би? що зробив би? | що робив? що зробив? | Як змінюється | форми минулого часу | форми теперішнього часу | форми майбутнього часу | за числами та родами | за числами й особами | за родами та числами | за особами та часлами | за особами та числами | | | | У майбутньому часі від дієслів доконаного виду утворюються прості форми, а від дієслів недоконаного виду — складні та складені форми. | Складна форма | Складена форма | 1 ос. | садитиму | садитимемо | буду садити | будемо садити | 2 ос. | садитимеш | садитимете | будеш садити | будете садити | 3 ос. | садитиме | садитимуть | буде садити | будуть садити | Вибірково-пошукова робота Прочитати речення. Знайти й виписати з них у три колонки дієслова, що виражають: Дієслова, що означають | Дієслова, що означають | Дієслова, що виражають | реальну дію | не реальну, а бажану, | спонукання до дії | | можливу дію | | | | | 1) Без людської праці вся земля заросла б бур’яном (О. Довженко). 2) Книжку читай — розуму набувай. 3) Коли б знав, де впаду, то соломки підстелив. 4) Візьмись за діло з розумом — і сніг запалає. 5) Не зарікайся всього робити, тільки зарікайся своє вухо відкусити. 6) Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. 7) Було б бажання, а розум знайдеться. 8) Була б голова на плечах, а хліба вона придумає. ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми Дослідження-відновлення Відновити народні вислови, поставивши дієслова, що в дужках, у формі 2-ої особи однини дійсного способу. Визначити вид дієслів (доконаний/недоконаний). Дібрати видові пари. Дослідити, до яких дієслів не можна дібрати видову пару. 1. Як (дбати), так і (мати). 2) Як (працювати), так і (мати). 3) Як не (робити), так й не (мати). 4) Як (робити), так і (ходити). 5) Як (шити), так і (пороти) (Нар. творчість). Гра «Хто швидше» Утворити від поданих дієслів теперішнього часу форму наказового способу. Кличете, наближатися, малюєте, розвиваємо, плекаємо, принесемо, в’яжете, радіємо, пишаємося. Ігрове завдання «Знайди слово» Відновити дієслова у формі наказового способу. Варіант 1 1) Лізти (у формі І особи множини). 2) Сидіти (у формі І особи множини). 3) Стати (у формі І особи множини). 4) Вносити (у формі І особи множини). 5) Лагодити (у формі ІІ особи множини). 6) Вивозити (у формі ІІ особи множини). 7) Примітити (у формі ІІ особи множини). 8) Дозволити (у формі ІІ особи множини). Ключ. 1. Лізьмо. 2. Сядьмо. 3. Станьмо. 4. Вносьмо. 5. Лагодьте. 6. Вивозьте. Примітьте. Дозвольте. Варіант 2 Дієслова різати, вірити, стежити, ударити, висипати, залишити, покликати поставити у формі ІІ особи однини. Ключ. 1. Ріж. 2. Вір. 3. Стеж. 4. Удар. 5. Висип. 6. Залиш. 7. Поклич. 8. Постав. Антонімічна п’ятихвилинка У порожні кліточки правої частини фігури вписати антоніми до поданих дієслів у тій же формі наказового способу. Визначити особу й число дієслів. V. Підсумок уроку VI. Домашнє завдання Виписати з підручника літератури розповідь у художньому стилі. Визначити способи вжитих дієслів. Указати на їх морфологічні ознаки. |