І
нтегрований урок з математики та музики. 6 клас.
Тема. Звичайні дроби та дії над ними.
Мета. Перевірити теоретичні та практичні знання і вміння учнів з теми в процесі розв'язування вправ, стимулювати пізнавальну діяльність учнів, розвивати інтерес до предмета, сприяти розвитку логічного мислення, обчислювальних навичок учнів, формувати інтерес до знань, пов'язати вивчення математики з іншими навчальними предметами (музика, історія, інформатика)
Епіграф: Хіба не можна музику описати як математику почуття, а математику як музику розуму? Адже суть обох та сама (Сільвестр)
Хід уроку
Вступне слово вчителя
Перевірка домашнього завдання
Повідомлення теми і мети уроку
Прочитайте будь-ласка записаний на дошці епіграф. Здається, що нічого спільного між ними немає, але замислимося і зв'язок відразу відшукаємо, адже музика не мислима без нот, а кожна нота має свою тривалість, що виражається числом. Коли відлічуєм тривалість нот раз- і два, - і три і т. д. ми називаємо натуральне число. Тривалості нот як половина, четверта стимулюють до думки про зв'язок музики та математики. Виступ вч. музики ... (на комп'ютері показано таблиця відношень довжин струн)
Чи відомо вам, що дроби 3/8, 3/4, 2/4 - показують розмір музичного твору. Різні твори мають різні розміри.
Приклад: Вальс має розмір 3/4, марш 2/4, або 4/4.
А що можна сказати про дроби: 3/4 , 2/4, 4/4
(робота з комп'ютером : Який малюнок лишній)
Виступ вч. музики. Як багато в музиці математики і розміри і тривалість нот. Та це не все. Я покажу вам як збільшити тривалість нот в 1,5 р. Для цього потрібно поставити праворуч від ноти крапку. Ось так:
Вам звичайно цікаво знати чи існують музичні додавання, віднімання, ділення. Існує музичне додавання. Щоб додати тривалість двох однакових за висотою нот використовують такий запис
Пропоную вам розв'язати музичні сувеніри приклади де числа зашифровані тривалістю нот.
Вч. математики
Виконати додавання 1/6+1/12+1/20+1/30
Порівняти дроби
7/3 і 7/2
211/310 і 1477/1866
3. Робота з комп'ютером (За схемою визначте у якому кошику а найбільше яблук)
Проведемо бліц-турнір (змагання між хлопчиками і дівчатками)
Що більше 2 половини чи 4 четвертини?
Скільки буде, якщо половину поділити на половину?
Яку частину години становить урок?
Що важче 1/2 кг пір'я, чи 500 гр. заліза?
Скільки дюжин у чортовій дюжині?
- Самостійна робота. Дидактичний матеріал. 6 клас Л.Г.Стадник, І.С. Маркова.
С. 24
№5 №8 № 10
III рівень
IV рівень
Обчислення це фундамент усіх наук пов'язаних з математикою. Які предмети шкільного курсу не потребують знань дробів? У географії математичні знання для знаходження відстані на місцевості та на карті, визначення координат даного об'єкта. У фізиці - під час розв'язування задач. У літературі - у процесі складання віршів, а у історії - розкаже вам вчитель історії.
Виступ вч. історії.
4. Підсумок уроку
Чи сподобався вам урок? Чим?
Якщо всю роботу оцінити в 10 балів, то на скільки працював ти?
Які невдачі на уроці?
Л. Толстой сказав, що людина подібна до дробу: в знаменнику те, що вона про себе думає, а в чисельнику те, чим вона є насправді. Чим більший знаменник тим менший дріб. І навпаки.
Є Україна,
Є на світі ти -
Малесенька частиночка народу,
Один із 46 мільйонів ти,
Та більш значущого напевно не знайти,
Як дивовижна велич цього дробу.
Тож будьмо завжди значимими. І нехай з нами вічно живе неповторна довершена краса і сила математики
5. Домашнє завдання.
С.104 з підручника
№8 II
№12 III
№14 IV