Урок інформатики

«Правила безпечного користування Інтернетом при пошуку інформаційних матеріалів (повідомлень)»



Андруховська Тетяна Михайлівна

Мета:

  • познайомити дітей з небезпекою, яка може очікувати в мережі Інтернет; з правилами безпечної роботи та етикету в Інтернеті; з правилами користування електронною поштою; застерегти від доступу до небажаних сайтів та скачування звідти непотрібної інформації; з’ясувати позитивні сторони та застерегти учнів від небезпеки, яка може очікувати в мережі;

  • розвивати пам’ять, увагу, мовлення, логічне мислення, інформаційне мовлення, навички самостійної роботи на комп’ютері;

  • виховувати етичні погляди, почуття відповідальності під час роботи в мережі; формувати навички безпечної роботи за комп’ютером; підвищувати рівень інформаційної культури учнів, інтерес до предмета, картки із завданнями.

Проблема безпеки в Інтернеті в наш час стала дуже актуальною. В наш час більшість користувачів глобальної мережі – діти та підлітки. І з кожним роком кількість таких юзерів зростає. А сама проблема полягає в тому, що вони не повністю усвідомлюють загрозу, що може чекати їх у віртуальному просторі.

День безпечного Інтернету (Європейський день безпечного Інтернету) — свято, що відзначається 9 лютого. День започатковано з 2004 р. організацією Insafe (Європейською мережею безпечного Інтернету). У 2008 р. у цей день понад 120 організацій у 56 країнах взяли участь у відзначенні Дня безпечного Інтернету, проводячи місцеві, національні та міжнародні заходи безпеки користувачів мережі.

Для підлітків є розповсюдженим той факт, що інколи вони переживають періоди низької самооцінки, шукають підтримки від своїх друзів та менше бажають виправдовувати очікування своїх батьків. Старші підлітки мають потребу ототожнювати себе з якоюсь групою, та бажають незалежності, й вони схильні порівнювати цінності своєї сім'ї та своїх товаришів. У старшому підлітковому віці діти є більш зрілими та готові взаємодіяти зі світом на інтелектуальному рівні. Загалом підлітки відкриті новим ідеям, але їм бракує життєвого досвіду для того, щоб оцінювати себе. Важливо, щоб батьки продовжували відігравати активну роль у контролі використання дітьми Internet.

Найпоширеніші Інтернет-ризики для дітей:

  • «Дорослий» контент: еротика, азартні ігри, реклама тютюну та алкоголю.

  • Незаконний контент: порнографія.

  • Онлайн-насилля: заклики до асоціальної поведінки, жорстокості, насилля, суїцидальної поведінки, сексуальної експлуатації etc.

  • Оприлюднення приватної інформації, яка може бути використана проти дітей та їхніх сімей.

  • Короткі номери та платні сервіси, які тарифікуються окремо та ін.

Дослідження науковців показали, що:

  • з 96% дітей-користувачів Інтернету віком від 10 до 17 років 51% не знає про небезпеки в мережі. А 44% дітей знаходяться у потенційній зоні ризику (розміщують особисту інформацію) і 24,3% вже були в ризикованих ситуаціях (ходили на зустріч з віртуальними знайомими). У віковій групі від 15 до 17 років цей показник досягає 60,3%.

  • З 81% батьків, які підтвердили, що у них на домашньому комп’ютері встановлено антивірус, 95% вказали, що його установкою та налаштуванням займалась дитина. 81% батьків, які впевнені у безпеці своєї дитини в Інтернеті, вважають, що їхня дитина повідомить їх про заплановану зустріч з віртуальним знайомим, але 75% дітей, що проводили такі зустрічі, приховують цю інформацію від батьків.

  • 52% дітей, в першу чергу, використовує Інтернет як засіб комунікації: віртуальні мережі є ідеальним місцем для спілкування зі своїми друзями, однокласниками, близькими. Але одночасно дитина постійно наражається на небезпеку, коли залишає свій номер мобільного телефону (46%), домашню адресу (36%), особисті фото (51%) або спілкується з абсолютно незнайомих людьми, які можуть образити, принизити, ошукати, нашкодити як морально, так і фізично.

Дорослим необхідно пам’ятати про існування загроз в Інтернеті та приділяти підвищену увагу питанню безпеки. Адже вміщаючи в себе великий інформаційний, навчальний та розважальний потенціал, Інтернет може бути небезпечним та становити певний ризик.

За новим Державним стандартом початкової освіти вивчення інформатики розпочинається з 2 класу. У нашій гімназії цей предмет вивчається учнями початкової школи протягом трьох років. Тому особлива увага приділяється даній проблемі саме на уроках інформатики під час вивчення теми «Пошук даних в Інтернеті» (3 клас) та «Безпека дітей в Інтернеті» (4 клас).

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, презентація, відеоматеріали, зображення валізи, пральної машини та корзини для сміття, буклет «Правила безпечного користування Інтернетом», картки із завданням.

Програмне забезпечення: Інтернет-браузер.



Девіз уроку:

«Віртуальний світ живе за своїми правилами – і ми повинні їх знати!»

Хід уроку

  1. Організаційний етап

  • привітання

  • перевірка присутніх

  • перевірка готовності учнів до уроку

  1. Актуалізація опорних знань.

Завдання «Розгадай ребус»

  • Відповідь на ребус – найголовніше під час користування Інтернетом? (Відповідь: Безпека)

  • Безумовно, Інтернет може бути не тільки безпечним, але й небезпечним. Надмірне перебування дітей за комп’ютером може призвести: до ізоляції сором’язливих дітей, відволікати їх від інших видів діяльності, таких як виконання домашньої роботи, заняття спортом, сон, спілкування з іншими дітьми, особливо використання у повсякденному житті нецензурної лексики.

Вправа «Небезпеки в Інтернеті»

Завдання: Визначити позитивні та негативні сторони Інтернету. Учасники розподіляються на дві команди: перша команда називає позитивні сторони Інтернету, а друга - негативні.

Колективне обговорення

  1. Яка ж небезпека може очікувати на будь-кого в мережі?

  2. Які саме небезпеки очікують дітей в Інтернеті? Під час пошуку інформації?

  3. Чи можна цього якимось чином уникнути?

  4. Яким чином захиститися в мережі Інтернет?

  1. Мотивація пізнавальної діяльності.

  • Ще з давніх часів, щоб отримати якусь інформацію про країну, життєвий статус про її народ та інше, люди використовували листи. А листи відправляли човном, пароплавом. «Доставка» інформації тривала місяць – півроку. Потім стільки ж люди чекали відповіді. З появою літаків на відправку листа і відповіді чекали вже не 2 місяці, а 2 тижні. З появою Інтернету лист відправляється і отримується відповідь через кілька секунд.

Ніколи раніше не було так легко, швидко та зручно знайти людей будь-якого віку, соціального статусу, статі, національності, рівня досвіду й дискутувати ними на якісь завгодно теми, що є цікавими для певних груп.

Але поряд з усіма позитивними моментами користування Інтернетом та його ресурсами, є багато небезпек та небажаної інформації.

Дуже часто ми чуємо «Дотримуйся правил дорожнього руху!», «Дотримуйся правил поводження з газом, пожежної безпеки!», і ми спокійно реагуємо на це і виконуємо, бо знаємо, що це життєво необхідно.

Так і ми, працюючи в Інтернет, повинні з’ясувати, а які тут існують правила, і що нам потрібно знати і чого дотримуватися, щоб залишитися здоровою людиною з усіх боків.

  1. Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником: § 16.

Колективне обговорення

Отже, можна виділити наступні види загроз, які найчастіше чекають користувачів Інтернеті.

1. Фальшиві товари на аукціонах

Наприклад, на онлайн-аукціонах типу eBay досить часто попадаються фальшиві товари. І незважаючи на те, що в того ж eBay є комісія для відстеження шахраїв, однаково ймовірність купити підробку існує, навіть якщо надані сертифікати, котрі підтверджують справжність.

Ще на інтернет-аукціонах бувають випадки накручування ціни за допомогою спільників. Продавець з іншого акаунту або його друзі підвищують ставку, щоб ви заплатили більше. Тому якщо якийсь користувач часто трапляється у списку тих, що зробили ставки в одного продавця, можливо, він просто накручує ціну. І ще одне: ніколи не переказуєте гроші за товар напряму. Якщо вам нічого не надішлють, повернути гроші в такому випадку буде практично неможливо.

2. Банківська афера, або фішинг

Якщо ви отримали електронного листа або повідомлення від банку, в якому сказано, що хтось намагався скористатись вашим рахунком, і для розблокування рахунку вам необхідно передати банку інформацію, що підтверджує особу, у жодному разі не слід цього робити. Банки ніколи не запитують таку інформацію через е-мейли. Аферисти (фішери), отримавши вашу особисту інформацію, скористаються нею для одержання доступу до вашого ж банківського рахунку.

3. Афера «Ви виграли безкоштовний приз!»

Щоразу, коли вам в Інтернеті безкоштовно пропонують те, за що зазвичай треба платити, варто бути вкрай обережним. Виробники товарів, які ви «виграли, отримавши е-мейл» – комерційні організації, і в їхні плани не входить роздавати тисячі Xbox'ів, Ipod'ів чи інших гаджетів безкоштовно. У таких аферах звичайно просять оплатити тільки доставку, якої, природно, не буде.

4. Благодійна афера

Як тільки трапляється трагедія, що вимагає доброчинності, активізуються не тільки благодійні фонди, але й аферисти. Якщо вам приходить е-мейл із проханням про внесок, не варто зразу пересилати гроші. Впевніться на 100%, що ці кошти підуть куди треба. А взагалі в таких випадках краще довіряти великим благодійним організаціям, таким як Червоний Хрест або Міжнародна амністія.

5. Шантаж

Іноді трапляється, що «жертві» приходить лист із погрозами викрадення кого-небудь із близьких і вимогами перерахувати енну сумі грошей на рахунок відправника листа. Звичайно ж, це афера. Навіть якщо ви відчуваєте, що хтось справді може викрасти ваших родичів або має у розпорядженні компромат, найкраще звернутися в правоохоронні органи.

Буває й зворотна ситуація: вам приходить лист від сищиків, які знайшли ваші контакти в затриманого злочинця, і просять допомогти в розслідуванні. Насправді аферисти просто виманюють у вас особисту інформацію.

Перегляд та обговорення відео-фрагментів

«Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті»

Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 1

Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 2

Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 3

Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 4

Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 5

Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 6

Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 7

  1. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Скільки ластівок у небі,

Стільки ж раз присісти треба:

Один, два, три, чотири, п'ять –

Нижче треба присідать!

Скільки прапорців у нас,

То й змахнемо стільки ж раз!

До п'яти ви рахували,

Гирі вгору піднімали,

Один, два, три, чотири, п'ять –

Не втомились піднімать?

Скільки олівців у нас,

Нахиліться стільки ж раз:

Один, два, три, чотири –

Набираємося сили!

  1. Засвоєння нових знань

А тепер, щоб повторити і закріпити матеріал сьогоднішнього уроку, я пропоную вам виконати декілька завдань. Клас поділено на три команди, кожна з яких аркуш паперу з текстом на ньому.

Уважно прочитайте листи. Яку відповідь ви дасте на них? Що може насторожити вас? Обґрунтуйте.

Лист 1. Привіт! Мене звати Сашко. Мені 15 років. Я живу в Києві. Шукаю друзів по переписці. Я полюбляю комп’ютерні ігри, читати книги, дивитися телевізор. Я мрію подорожувати. Хочу побувати в Лондоні ....

Лист 2. Привіт! Мене звати С. Я хочу з тобою познайомитися. Мені 30 років. Я живу в Сполучених Штатах Америки. Я маю власну фірму. У мене свій двохповерховий будинок. Я збираюся відвідати Україну. Може ми зустрінемося? Пришли мені свою фотокартку та домашню адресу.

Лист 3.

Всім!!!

Наша організація займається збиранням коштів для потерпілих від повені в N. Ми купуємо їжу, теплі речі для тих, хто втратив домівки. Не будьте байдужими до чужого горя! Хто скільки може. Наш рахунок № 123456789.

Вдячні діти Вас ніколи не забудуть.

Дякуємо.

Діти відповідають на листи, обґрунтовуючи свої відповіді.

  1. Формування вмінь

Увага! Дотримуйтесь правил безпечної поведінки в кабінеті інформатики!

Як поводити себе в мережі Інтернет? Що можна робити? Що категорично не можна?

Відповіді на ці питання я пропоную вам знайти самостійно у всесвітній мережі Інтернет.

Використовуйте для пошуку такі джерела:

  • http://www.onlandia.org.ua — Портал «Онляндія — безпека дітей в інтернеті»

  • http://uk.wikipedia.org — енциклопедія

  • http://tsn.ua — всі новини про інтернет-залежність

  • http://netiquette4uth.blogspot.com — про веб-спілкування

  • http://bezpeka.kyivstar.ua — безпечний Інтернет

Ваше завдання: ознайомитись з інформацією інтернет-ресурсів та сформулювати правила безпечної роботи в мережі Інтернет. (Робота учнів за комп’ютерами).

  1. Підбиття підсумків уроку

Тільки в процесі інтелектуального та культурного розвитку людина може оцінити всі переваги Глобальної мережі. Для цього у неї є всі можливості. Адже, хто володіє інформацією, той володіє світом. Тільки не треба забувати, що інформацію можна легко пошкодити та знищити, тому безпека роботи в Інтернеті є основоположною на початку роботи у Всесвітній павутині.

Вправа «Зворотній зв'язок»

На початку вправи кожний учасник отримує стікер та закінчує фразу «Я сьогодні зрозумів ...». На дошці прикріплені зображення валізи, пральної машинки та корзина для сміття.

Кожному учаснику пропонується розподілити «знання і навички, що вони отримали під час уроку», за принципом:

  • якщо учень не отримав ніякої цінної для себе інформації або йому було нецікаво – стікер «відправляють» до корзини для сміття;

  • якщо є нові знання, але їх треба ще раз «прокрутити» - до пральної машини;

- якщо отримані знання нові та корисні – до валізи, щоб забрати з собою та втілювати в життя.

По завершенні уроку діти отримують буклет «Правила безпечного користування Інтернетом» та підписують «контракт» з кодексу поведінки, згідно якого вони будуть користуватися отриманими на уроці знаннями та не порушуватимуть правил безпеки в Інтернеті.

  1. Домашнє завдання

  • Опрацювати підручник – § 16.

  • Схематично або у вигляді малюнку зобразити правила безпечної поведінки в Інтернеті.




Висновки:

Користуючись послугами Інтернету потрібно не забувати і про заходи безпеки у спілку­ванні з людиною, яку ми не бачимо, та нав­чити цим правилам і своїх дітей. Адже віртуальні шахраї дуже гарні психологи: представляючись одним з ваших давніх знайомих, вони дізнаються від вас конфі­денційну інформацію, як, наприклад, коли у вас вдома нікого немає, з ким ви прожи­ваєте, ваш майновий стан і т. д. Квартирні крадіжки, вчинені за наводками, отрима­ними шляхом спілкування шахрая з постраждалим через мережу, на жаль, вже не рідкість.

    Тож, шановні батьки, якщо ваші діти ко­ристуються послугами Інтернету, то не забу­вайте стежити за змістом матеріалів, які пе­реглядає ваше чадо, спілкуй­теся частіше з дітьми, щоб вони не відчува­ли себе самотніми, станьте для них найкра­щими друзями, з якими можна говорити на будь-які теми та вирішувати будь-які пи­тання. Будьте пильними до будь-яких змін у поведінці та уподобань вашої дитини у зв'язку із появою в домі Інтернету.

Крок до безпечного Інтернет-простору, де діти мають змогу цікаво, корисно, а головне безпечно проводити час, зроблено. Залишилось тільки, щоб кожний дорослий усвідомив свою відповідальність за виховання молодого покоління і спрямовував його у вірному напрямку.

Посилання на використані джерела інформації:

  1. Верлань А.Ф., Апатова Н.В. Інформатика: Підруч. для учнів 10-11 кл. серед. загальноосв. шк. – К.: Форум, 2000 – 223 с.

  2. Коршунова О. В. Сходинки до інформатики: підруч. для 4 кл. загальноосвіт. Навч. закладів / О. В. Коршунова. – Видавництво «Генеза», 2015. – 176 с.

  3. Кочарян А.Б., Гущина Н.І. Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі. - навчально-методичний посібник. Київ, 2011.

  4. Руденко В.Д., Макарчик О.М., Патланжоглу М. О. Практичний курс інформатики / За ред. Мадзігона В.М. – К.: Фенікс, 1997. – 304 с.

  5. Інформатика: Підручник для 10-11 кл. загальноосвіт. навч. закладів / І.Т. Зарецька, А.М. Гурій, О.Ю.Соколов. У 2-х част.- К.: Форум, 2004. – 288 с.: іл.

  6. www.onlandia.org.ua

  7. http://images.yandex.ua (yandex- картинки).

  8. http://uk.wikipedia.org/wiki (вільна енциклопедія).

  9. https://www.youtube.com/watch?v=kfAIXHzKurI (Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 1)

  10. https://www.youtube.com/watch?v=SfG_arPElsI (Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 2)

  11. https://www.youtube.com/watch?v=0WRb00YRHBg (Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 3)

  12. https://www.youtube.com/watch?v=7Rfi41w6wLg (Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті.4)

  13. https://www.youtube.com/watch?v=gblYaDzeGG8 (Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 5)

  14. https://www.youtube.com/watch?v=FYFz_yLmQM0 (Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 6)

  15. https://www.youtube.com/watch?v=TOHnnqLxhyg (Розкажіть дітям про безпеку в Інтернеті. 7)




15