Тема: Вода в природі та житті людини

Мета: з’ясувати значення води в природі та житті людини; розвивати мислення, мовлення; розширювати світогляд; виховувати бажання берегти воду.

Обладнання: підручник, зошит, проектор, мультимедійна презентація, набір карток-картинок для групової роботи «Стани води», картки настрою, пляшка з водою, кольорові олівці.

Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань

Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (картки), практичні (вправи).


Форми організації пізнавальної діяльності учнів: індивідуально-відокремлена, фронтальна, колективна.

Хід уроку

(1 слайд) І. Організаційний момент

(2 слайд) 1. Один, два, три, чотири, пять.

Прошу всіх рівненько встать.

Сьогодні урок – відкритий для всіх.

Багато гостей! То ж вітаємо їх!

Діти: Доброго ранку! Доброго дня!

Ми вам бажаєм здоровя й добра.

Тихо, діти, всі сідаєм,

Наш урок природознавства розпочинаєм.

Щоб урок пройшов не марно, треба сісти рівно, гарно,

Не крутитись на уроці як папуги  чи сороки.

Сказати хочеш – не кричи , лише руку підніми.

2. Створення позитивного емоційного настрою

Подивіться, будь ласка, чи все ви приготували до уроку. Погляньте один на одного, посміхніться, побажайте один одному гарного уроку. Сядьте рівненько. Розпочнемо урок!

(підручник, зошит, олівці (зелений, червоний, зелений))

3. Хвилинка спостережень. 
Як годиться для початку

Все повторимо спочатку. 
(3 слайд) Вправа «Погода» (в зошиті)

  • Яка пора року надворі?

  • Який місяць?

  • Яке число?

  • Тепло чи холодно надворі?

  • Який стан неба?

  • Чи є опади? Вітер?

- Запишемо свої спостереження в зошит.

ІІ. Підготовка учнів до засвоєння нових знань (мотивація).
(4 слайд) 1. (Вчитель демонструє малюнок Капітошки.)

- Послухайте віршик і скажіть:

- Хто завітав до нас на урок?



2. (Вчитель читає віршик.)
- Капітошка я весела,

Хоч не маю я оселі,

Та росла я на хмаринці,

Дощик я ношу в торбинці.

І сьогодні на урок

Я прийшла, звичайно, в срок.

Розкажу про чарівничку,

Мою родичку водичку.

- Хто це, дітки, завітав до нас на урок? (краплинка води)

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Створення проблемної ситуації (послухайте казку)

- В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи перестали співати. Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця. Вислухав їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах. Зупинився Мудрець за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб.» Люди копали день і ніч.

  • Що знайшли люди? Нам Мудрець передав часточку скарбу, щоб ми теж стали мудрішими. (виймаю пляшку з водою). Нам доведеться довести, що вода справжній скарб на планеті Земля.

Звідки ж прибула до нас краплинка? Дати відповідь на це питання вам допоможе відповідь до загадки.

(5 слайд) Відгадайте загадку.

Я і хмара, і туман,

І струмок,і океан,

І літаю, і біжу,

І скляною бути можу! (Вода)

- Гостею нашого сьогоднішнього уроку буде вода, а наша краплинка просто відірвалась від неї.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми дізнаємося, яке значення має вода в природі та в житті людини.

- Хто пригадає: які властивості має вода? Яка вона? (Вода в рідкому стані безбарвна, прозора, не має запаху, смаку та форми). (6,7,8,9,10 слайд)

В яких трьох станах ми можемо спостерігати воду? ( в рідкому, твердому і газоподібному). (11 слайд)


V. Вивчення нового матеріалу

(12 слайд) 1. Бесіда (на основі побаченого).

а) Яка вода падає з хмар на землю влітку? (дощ – вода в рідкому стані)

б) Яка вода випаровується з носика чайника, що стоїть на вогні? (пара)

в) Якою буває вода взимку? (сніг, лід)

(13 слайд) 2. Робота в групах

У вас на партах розрізаний на шматки малюнок. Мудрець спеціально ускладнює завдання, щоб ви скоріше мудрішали. Кожна група складе малюнок, назве, що вийшло та який це стан води. ( Діти всі називають результат.)

(14 слайд) 3. Перегляд фільму «Вода в природі»

Води на Землі багато. Де її можна зустріти в природі

Запитати когось із учнів:

- Як ти думаєш багато чи мало води на землі?

- Діти, ви погоджуєтесь із думкою вашого однокласника?

- Я стверджую, що на нашій планеті води багато (діти діагностують відповідь за допомогою знаків рук «+», «-» )

- Чи погоджуєтесь ви з моєю думкою? Покажіть.

(фільм) - А так це чи ні проглянемо уривок з фільму.

4. Бесіда на основі побаченого

- Діти, де ж саме на Землі ми можемо знайти воду?

(15 слайд) (Учні називають, а на слайді з’являються картинки)

— Де ще можна знайти воду на землі? (у рослинах)

— Дійсно, у листях, стеблах, плодах рослин теж міститься вода (наприклад, помідор на 95 % складається з води, огірок — з 98 % води).

— У тілі тварин і людини теж є вода. Вода є в кожній живій істоті. Наприклад, у тілі людини – 72% відсотки.



(16 слайд-фізкультхвилинка) 5. Фізкультхвилинка музична

VІ. Узагальнення й систематизація отриманих знань

  1. Робота з підручником (с. 44-45)

- Діти, послухайте, яку історію розповів мені Карасик Золотенко. Якось посперечалися дощові крапельки, у кого з них найважливіша робота. Давайте їх розсудимо. (Учні виконують роль крапельок і пояснюють, яку користь вони приносять)

- То яка крапелька найважливіша?

- Поясніть і запам’ятайте прислів’я!


Чому так говорять?

• Без води немає життя.

• Без води й борщу не звариш.

Робота в парах

— Разом із сусідом по парті роздивіться фото на с. 45.

Якій із цих рослин потрібно найбільше води?

Часто буває так, що вода є, але нею не можна користуватися. В яких випадках?

— Як почуваються Карасик та інші тварини і рослини у забрудненій воді?

— Вода дорожча за золото. Бережіть воду!

2. Завдання для друга природи

— Розгляньте фото на с. 45 унизу.

— Що на ньому зображено?

Як ви розумієте слова: «Закривай міцніше кран, щоб не витік океан»? (Воду потрібно берегти, використовувати її економно. Якщо у вашій оселі з крана капає вода, то за добу витікає близько 20л води).

3. Створення асоціативного куща «Використання води»

Як і де людина використовує воду? Розкажіть за допомогою своїх малюнків де ви використовуєте воду вдома.


- Діти, давайте уявимо, що на всій планеті зникла вода. Що трапиться?

(Де немає води, там немає життя)

- Людина може прожити без води лише 3 дні.

Отже, ми вияснили, що без води неможливе життя на Землі.



VІ. Підсумок уроку

Рефлексія. Гра «Павутинка»

-Уявіть, що ви рослини, тварини, люди якихось професій. Чи потрібна вам вода? Для чого? Наприклад, я – кухар. Вода мені потрібна для приготування страв та миття посуду.

1. Я – квітка. Вода мені потрібна, бо я хочу пити.

2. Я – дерево. Вода мені потрібна, бо вона дає мені поживні речовини.

3. Я – ряска. Я живу у воді.

4. Я – пташка. Я хочу пити.

5. Я – рибка. У воді я дихаю

6. Я – дельфін. Я живу у воді.

7. Я – мама. У воді я перу білизну.

8. Я – бабуся. У воді я розчиняю сіль, цукор, оцет, щоб консервувати овочі та фрукти.

9. Я – шофер. Водою я мию машину.

10. Я – аптекар. За допомогою води я роблю ліки.

11. Я – робітник. Працюю на заводі. Вода потрібна мені, щоб охолоджувати готову продукцію.

12. Я – продавець. Влітку я продаю багато напоїв, цим захищаю людей від перегрівання.

13. Я – пожежник. Вода потрібна, щоб гасити пожежі.

- За що ми можемо подякувати водичці? ( за те, що вона дає життя, а без води усе загине)

Отже, воду потрібно охороняти, берегти, не забруднювати, використовувати дбайливо.

- У вас на столах лежать крапельки і хмаринки, якщо урок був пізнавальним і корисним для вас, покажіть крапельку. Якщо урок був для вас не цікавим, і ви нічого нового не дізналися, покажіть хмаринку.

(17 слайд) - Закінчився наш урок. Піднялись на один крок.

Стали трішки ви мудріші. Про водичку взнали більше.

Що бува вона тверда, а не тільки лиш рідка.

Може й парою ставати , й людям всім допомагати.

Дуже всім вона потрібна

Адже в світі без води - НІ ТУДИ І НІ СЮДИ!

6