Тема уроку: «Будова і функції органів травлення, травних залоз»

Мета уроку:

Навчальна : навчити учнів розпізнавати і називати органи травної системи;

характеризувати будову і функції зубів, шлунка, печінки; пояснювати

роль печінки в травленні; розвивати вміння встановлювати зв’язок будови і функцій органів,

Розвивальна : формувати у учнів розуміння прав споживача, які передбачають запровадження маркування якісного складу харчових продуктів; застосовувати знання про будову і функції травної системи для профілактики захворювань органів травлення, харчових отруєнь; уміння робити відповідні висновки та узагальнення;

Виховна: виховувати бережливе ставлення до свого організму.

Очікувані вміння:

- Навчитися розпізнавати і називати органи травної системи;

- Характеризувати будову і функції зубів, шлунка, печінки; пояснювати їх

роль в травленні;

- Застосовувати знання про будову і функції органів травлення для

профілактики захворювань органів травлення

Тип уроку: урок усвідомлення і засвоєння нового матеріалу

Форми уроку: урок з використанням мультимедійного і відео-забезпечення.

Методи і прийоми роботи на уроці: Обговорення проблем у загальному колі, розповідь вчителя, евристична бесіда, «Займи позицію», «Чиста дошка», тестування, «Відкритий мікрофон».

Обладнання та оснащення: мультимедійна дошка, навчальні відео(«Будова і функції зубів», «Процес травлення», «Печінка»), макети печінки, шлунка та

кишечника, роздатковий матеріал:«Будова травної системи» та тестові

завдання.

Базові поняття й терміни: травлення, ферменти, травний канал, ротова порожнина, стравохід, шлунок, кишечник, фістула, зондування, ендоскопія, електрогастрографія.


Хід уроку

1.Організаційний момент.

Доброго дня! Загальновідомо, що їжа – життєва необхідність, яка до того ж може викликати у людини різні почуття. Ми їмо, щоб утамувати голод, отримати насолоду, іноді їмо в стані розпачу.

2. Мотивація та актуалізація навчальної діяльності.

Метод «Займи позицію»

На цьому уроці ми ознайомимося з будовою і функціями органів травлення, травних залоз та методами їх дослідження.

(слайд 3 )

- Але спочатку я хотів би дізнатися – якій їжі ви надаєте перевагу? Чому?

( бґрунтувати свою позицію чи перейти на іншу позицію в будь-який час, якщо його переконали, та назвати більш переконливі аргументи).

…..

(слайд 4 )

Приємно усвідомлювати, що ви надаєте перевагу здоровому та корисному харчуванню.

Звісно, фаст-фуд - це смачно, але хочу нагадати вам, що швидка їжа призводить до ожиріння та хвороб серця, шлунку та крові. Крім того вона повільніше перетравлюється і засвоюється.

3.Оголошення теми і завдань уроку

І саме ці поняття – травлення, травна система ми розглянемо на сьогоднішньому уроці. Запишіть дату і тему уроку «Будова і функції органів травлення, травних залоз» (слайд 5 )

4. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1.Будова травної системи

2.Функції системи травлення

3.Методи дослідження травлення

4. Будова і функції зубів

5. Будова і функції шлунка

6. Будова і функції печінки.

Метод «Чиста дошка»

Прошу звернути увагу на дошку(слайд 6 ) Перед вами будова травної системи..

У вас на партах знаходиться схема органів травлення та їх назви. Встановіть відповідність між назвою органів і цифрою, що його позначає. На роботу відводиться 2 хвилини.

Час вийшов.

- Які органи не зображено на малюнку?

- Чи належать слинні залози, ротова порожнина до органів травлення? (так , ні)

Увага, перевірте, (слайд 7 ) чи вірно ви встановили відповідність.

(слайд 8 )

Травна система включає такі органи:

Дізнатися про функції травної системи нам допоможе відео та матеріал підручника на сторінці 97 (відео 1) https://www.youtube.com/watch?v=kae87zL6gow


Отже, запишіть, функції травної системи –

Рухова – суть її в проштовхування їжі травними каналами

Секреторна - це виділення ферментів залозами організму

Всмоктувальна – здійснюється переважно стінками тонкого

кишечника, поживні речовини потрапляють в кров

Та видільна.


Питання

Хотілося б почути ваші думки про пораду лікарів.

-Чому не рекомендується вживати їжу після 18 години вечора?

(слайд 9 )

Основи сучасної фізіології травлення заклали дослідження видатного вченого Івана Петровича Павлова. Він розробив метод фістул, що дозволило вивчити секреторну функцію системи травлення, за що його було удостоєно Нобелівської премії у 1904 році.

В сучасній медецині використовують такі методи дослідження органів травлення:

(слайд 10 )Зондування – введення трубки для взяття шлункового соку

(слайд 11 )Ендоскопія- введення трубки з відеоосвітлювальним елементом

(слайд 12 )електрогастрографія- реєстрація електриних струмів шлунка

(слайд 13 )радіоелектронний метод- радіопігулки з датчиком , що дозволяє дослідити кишкове середовище.

(слайд 14 ) ультразвукова діагностика фіксує зміни в структурі органів

(слайд 15 )сканувальна томографія дозволяє дослідити глибинні шари органів

Важливими органами ротової порожнини є зуби, які подрібнюють і перетирають їжу до кашоподібного стану. Більш детально розглянемо будову і функції зубів

(відео 2)

https://www.youtube.com/watch?v=NpttGHD73U8

Ви отримували випереджальне завдання «Профілактика захворювань зубів».

Хто бажає виступити?

(міні -повідомлення учнів)

(слайд 16)Пам’ятайте! Навіть у разі незначних ушкоджень зубів слід звертатися до лікаря.

(слайд 17)

Важливим органом травлення є шлунок. На його прикладі розглянемо будову стінок травного тракту. Зовнішня оболонка шлунка складається із сполучної тканини. Середній шар утворений м’язовою тканиною. Внутрішнім шаром шлунку є слизова оболонка.

Будова шлунку дозволяє йому виконувати такі функції:

перетирання їжі в однорідну масу

виділення хлоридної (соляної) кислоти

завершує розщеплення вуглеводів.

В шлунку розпочинається процес розщеплення білків.

(слайд 18)

До вашої уваги кілька фактів про шлунок.

За добу у людини виділяється до 2 літрів шлункового соку.

Шлунок є частиною вашої імунної системи. Він містить соляну кислоту, яка допомагає вбити бактерії і віруси, які потрапляють з їжею.

Шлунок червоніє разом з вашим обличчям.

Кожні два тижні шлунок створює новий шар слизу. Інакше соляна кислота може перетравити його та інші органи.

Нормальна травна діяльність неможлива без «живої » лабораторії людського організму - печінки.( відео3) .

(слайд 19)

А що необхідно робити, щоб запобігти захворюванням печінки?

5.Етап закріплення.

Щоб перевірити , як ви засвоїли новий матеріал ,пропоную вам виконати тестові завдання. Роздруковані тести у вас на столах. Підпишіть аркуші, відведений час на виконання – 5 хвилин.

Тести

Варіант 1

1. Який орган зайвий в переліку: а)шлунок б)зуби в)легені г)стравохід

2.Вкажіть найбільший орган травної системи: а)печінка б)язик в)апендикс г)підшлункова залоза

3.Виберіть функцію жовчі: а)пережовування їжі б)розщеплення вуглеводів

в)виведення продуктівжиттєдіяльності з організму г)розщеплення жирів

4. Вкажіть функцію травної системи: а) секреторна б) кровотворна в)захисна г) дихальна

5. Орган, який не має слизової оболонки: а)стравохід б)зуби в)ротова порожнина г)глотка

6.Метод фістул розробив: а)Д.І.Менделєєв б)І.П.Павлов в)Є.Б.Патон г) М.А.Амосов

7Найінтенсивніше процес всмоктування поживних речовин відбувається :

а)в стравоході б) в апендиксі в) в шлунку г)в тонкому кишечнику

8. Зверху зуб вкритий : а) емаллю б) дентином в) яснами г) пульпою

9. Введення в порожнину шлунка або дванадцятипалої кишки через ротову порожнину гумової

трубки для взяття шлункового або кишкового соку — це метод: а)ендоскопії     б)фістули    в)зондування г)електрогастрографії

10. Введення в травний канал спеціальних освітлювальних приладів, що дає змогу безпосередньо

оглянути порожнину та стінки травного каналу,— це метод:

а)ендоскопії б)ультразвукової діагностики в)зондування г)електрогастрографії

11. Установіть відповідність між органом травної системи та функцією, яку він виконує:

А. шлунок 1 всмоктування поживних речовин у кров.

Б. печінка 2. вироблення вітаміну К

В. тонкий кишечник 3.виділення хлоридної кислоти

Г. товстий кишечник 4. знешкоджує шкідливі речовини

5. утворення кінцевих продуктів травлення

12. Встановіть послідовність функцій травної :

а) всмоктувальна б) видільна в) секреторна г) видільна


Тести

варіант 2

1. Метод фістул розробив: а)Д.І.Менделєєв б)І.П.Павлов в)Є.Б.Патон г) М.А.Амосов

2. Метод отримання зображення органів травної системи, що полягає в пошаровому поперечному скануванні об’єкта вузьким пучком рентгенівського випромінювання: а)ендоскопія

б)ультразвукова діагностика в)сканувальнатомографія г)рентгенографія

3. Вкажіть функцію травної системи: а) секреторна б) кровотворна в)захисна г) дихальна

4. Найінтенсивніше процес всмоктування поживних речовин відбувається :

а)в стравоході б) в апендиксі в) в шлунку г)в тонкому кишечнику

5. Орган, який не має слизової оболонки: а)стравохід б)зуби в)ротова порожнина г)12-типала кишка

6. Який орган зайвий в переліку: а)шлунок б)зуби в)легені г)стравохід

7. Вкажіть найбільший орган травної системи: а)печінка б)язик в) апендикс г)підшлункова залоза

8. Виберіть функцію жовчі: а)пережовування їжі б)розщеплення вуглеводів

в)виведення продуктів життєдіяльності з організму г)розщеплення жирів

9. Введення в порожнину шлунка або дванадцятипалої кишки через ротову порожнину гумової

трубки для взяття шлункового або кишкового соку- це метод:

а)ендоскопії     б)фістули    в)зондування г)електрогастрографії

10. Введення в травний канал спеціальних освітлювальних приладів, що дає змогу безпосередньо

оглянути порожнину та стінки травного каналу,— це метод:

а)ендоскопії б)ультразвукової діагностики в)зондування г)електрогастрографії

11. Установіть відповідність між органом травної системи та функцією, яку він виконує:

А. печінка 1. знешкоджує шкідливі речовини

Б. шлунок 2. вироблення вітаміну К

В. тонкий кишечник 3.виділення хлоридної кислоти

Г. товстий кишечник 4. всмоктування поживних речовин у кров

5. утворення кінцевих продуктів травлення

12. Встановіть послідовність функцій травної :

а) секреторна б) видільна в) всмоктувальна г) видільна


(слайд 20)

Час вичерпано, передайте роботи на першу парту.

Оцінку за урок ви отримаєте за підготовлені міні повідомлення, активну роботу на уроці та за результатами тестування.

6.Підсумок уроку.

(слайд 21)

Однією із проблем, пов’язаних з порушенням функцій органів травлення є ожиріння. Як гадаєте, чому ця хвороба не набула значного поширення в Україні.

Отже, на цьому уроці ми розглянули і вивчили будову і функції травної системи, методи дослідження. Також з’ясували, які хвороби викликає неправильне харчування.

Їжа займає вагоме місце в житті кожного з нас, є джерелом енергії для життєдіяльності. Для того щоб добре навчатися, фізично розвиватися вам потрібна енергія. І вам обирати здорове харчування чи фаст-фуд, шкідливі звички чи здоровий спосіб життя, зберегти своє здоров’я до старості чи зруйнувати ще підлітком?

7.Домашнє завдання.

Запишіть домашнє завдання :

опрацювати § 36-37

виконати тести на ст.98,101

підготувати повідомлення на вибір: «Значення підшлункової залози в процесі травлення», «Властивості жовчі» на вибір.

Дякую за увагу!


8.Рефлексія.

На завершення нашого уроку проведемо рефлексію. Прошу вас висловити свою думку про урок, використовуючи наведені фрази.


Я дізнався ...

Я навчився ...

Я зрозумів, що можу ...

Мені сподобалося ...

Для мене стало новим ...

Мене здивувало ...


Урок закінчено. Дякую за увагу!