ПОКРИВИ ТІЛА ТВАРИН, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ
Цілі: розглянути покриви тварин та їхні функції; розвивати вміння аналізувати й порівнювати.
Основні поняття й терміни: ентодерма, кутикула, шкірно-м'язовий мішок, шкіра, похідні шкіри, функції шкіри.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Шкіра тварин», малюнки й фото тварин із різними покривами тіла, опудала птахів і ссавців, лупи.
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. «Асоціативний кущ» Опорно-рухова система. Які асоціації викликає в учнів? (Складання схеми на дошці за відповідями учнів.)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Функції покривів
1) Захист від механічних, хімічних, фізичних пошкоджень тіла.
2) Захист від проникнення в тіло мікроорганізмів.
3) Пігменти шкіри захищають організм від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання.
4) У риб і амфібій шкіра бере участь у диханні.
ü У яких іще тварин покриви виконують функцію газообміну? (Губки, Кишковопорожнинні, Черви)
5) Рецептори. Є рецептори дотику, температурної чутливості, болю.
6) Видільна функція: виділення води, вуглекислого газу та інших речовин із потом.
7) Депо крові, води, мінеральних солей.
2. Різноманітність покривів
Тварини | Особливість покривів |
1. Губки 2. Кишковопорожнинні | Два шари клітин: ■ зовнішній — ектодерма, ■ внутрішній — ентодерма |
3. Плоскі черви | Шкірно-м’язовий мішок: сукупність епітелію та м’язів. У деяких у шкірі є залози, війки, джгутики |
4. Круглі черви | Кутикула (зовнішній скелет) |
5. Кільчасті черви | Шкірно-м’язовий мішок із залозами, кутикула |
6. Членистоногі | Хітинова кутикула (зовнішній скелет). У ракоподібних покрив твердий за рахунок нерозчинених мінеральних солей |
7. Молюски | Черепашка, мантія |
8. Риби | Шкіра, луска є або відсутня |
9. Амфібії | Шкіра з великою кількістю залоз |
10. Плазуни | Суха шкіра, панцир у черепах |
11. Птахи | Шкіра з пір’ям |
12. Ссавці | Шкіра з волоссям — хутром |
3. Будова шкіри ссавців
1) Епідерміс — багатошаровий плоский епітелій. Він потовщується там, де епітелій зазнає тиску або тертя.
Епітелій містить клітини з пігментом — меланіном.
2) Власне шкіра (дерма) — еластичний багатоклітинний шар, який має кровоносні судини, потові й жирові залози, рецептори, волосяні цибулини.
3) Підшкірно-жировий багатоклітинний шар. Він сприяє збереженню тепла. У деяких тварин цей шар дуже міцний (китоподібні, ластоногі). У верблюдів, овець жир накопичується в курдюку та є джерелом ендогенної води.
4. Похідні шкіри
У всіх наземних, хордових епідерміс виділяє специфічний білок — кератин, який утворює роговий шар.
У плазунів із нього утворюються луски. З кератину утворюються нігті, кігті, шкірні мозолі, дзьоб, копита, роги, пір’я, волосся.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності
3. «Поміркуйте»
1) Якщо ссавці добре харчуються, як це впливає на шкіру?
2) Чому не мокне пір’я у водоплавних птахів?
3) Чому у великі морози тіло птахів збільшується в розмірах?
4) Установіть відповідність між покривами і тваринами.
А. Ектодерма | 1. Равлик |
Б. Шкірно-м’язовий мішок | 2. Гідра |
В. Кутикула | 3. Дощовий черв’як |
Г. Шкірно-м’язовий мішок із кутикулою | 4. Травневий хрущ |
Д. Черепашка, мантія | 5. Бичачий ціп’як |
Е. Суха шкіра | 6. Гострики |
Ж. Хітинова м’яка кутикула | 7. Щука |
З. Шкіра | 8. Ящірка |
| 9. Сова |
10. Лисиця |
4. «Вільний мікрофон» 1) Функції шкіри. 2) Похідні шкіри. 3) Будова шкіри ссавців.
5. Лабораторне дослідження
«Вивчення особливостей покривів тіла тварин»
1) Розглянути пір’я птахів: махове, контурне, пух.
2) Розглянути хутро ссавців.
6. «Зоопарк»Відгадайте загадки, визначте покрив цих тварин, особливості покриву.
Ти солодке полюбляєш?
Ну, тоді про мене знаєш!
Я над квітами літаю,
Друзів медом пригощаю.
Не велика й не мала,
А зовуть мене...
(бджола)
Я великий, важкий, мов ракета, стрімкий. В океані живу — випірнаю, пливу з буруна на бурун... Потрапляю на гарпун. (Кит)
Довгі вуса має, а не кіт.
Бивні є, та на слона не схожий.
Є плавці у нього, та не кит.
Хто це, діти? Здогадались?
(Моржик)
Тупу-тупу-тупу!
Хто це там у степу?
Став, як стовпчик,
Свистить, як хлопчик.
Гілочка — хрусь,
Він у нірку — шусь. (Ховрах)
Тисяча тисяч бондарів
Роблять хати без дворів. (Мурахи)
Плащ зелений одягає
І по березі стрибає.
Там, де річка, став чи рів,
Справно ловить комарів. (Жаба)
Взимку ловиться і влітку
Вудкою або у сітку.
А коли злякається —
В мулі заховається... (Карась)
Із води виймаємо
І на гладь кидаємо.
Пострибає навпростець,
Наче справжній камінець. (Беззубка (молюск))
Клишоногий і вусатий,
Вкритий панциром, хвостатий.
З ним обачними слід бути —
Може клешнею вщипнути! (Рак)
Цей кравець живе в ставочку,
Носить він тверду сорочку,
Довгі вуса, гострі клешні —
Будьте дуже обережні,
Бо ущипне — буде знак.
Здогадались, хто це? (Рак)
Дуже любить приставати,
Кров з людини попивати,
Як посолиш — відпаде!
Знову часу свого жде. (П’явка)
Не мотор, а шумить.
Не пілот, а летить.
Не гадюка, а жалить. (Бджола)
У болоті ця квакуха
Рот роззявила по вуха,
Ловить мушок, комарів,
«Ква-ква-ква», — лунає спів.
Все зелене: спинка, лапки
У болотяної... (жабки).
Удень спить, а як ніч прийде, на вогонь летить. (Метелик)
Без прядива пряде нитку
І без глиці в’яже сітку;
Ціле літо мушок душить,
М’ясо їсть, а хутро сушить.(Павук)
Я веселенький звірок: плиг з ялинки на дубок. (Білка)
Мале й проворне; хрущів, мишей поїдає, а на свою оборону безліч списів має. (Їжак)
Люблю причаїтись, на сонці погрітись, од людей сховатися, а люди самі бояться. (Гадюка)
Як дзижчу я в літній день,
Чуло кожне вухо.
Залітаю в кожен дім.
Знають всі мене, я. (Муха)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ