Тема. Життєвий і творчий шлях Чарльза Діккенса
Мета: ознайомити учнів із головними віхами життя і творчості письменника,особливостями його світогляду та дослідити фактори, що мали вплив на формування його особистості і творчість;
розвивати критичне мислення, культуру мовлення учнів, сприяти вихованню естетичних смаків школярів.
Обладнання: портрет письменника, виставка його творів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
«Бездоганні оптимісти, одним з яких був
Діккенс, не приймають світ, не
захоплюються світом – вони у нього
залюблені.»
Г. Честертон
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Сьогодні ми вирушаємо до Англії — батьківщини видатного англійського письменника Чарльза Діккенса. Він так любив свою країну, свій народ, що приніс їм славу не лише як автор чудових художніх творів, а і як людина, що змогла змінити тогочасне суспільство на краще, хоча й не була при владі. За книгами Діккенса приймалися закони, які допомогли англійцям позбутися таких ганебних явищ, як експлуатація дитячої праці, казнокрадство в будинках для найбідніших та ін. Саме доброті й милосердю своєю творчістю вірно служив англійський митець. Жодного з англійських письменників 19 століття не перекладали стільки разів іншими мовами, жоден не міг навіть наблизитися до тієї кількості тиражів, які витримали твори Чарльза Діккенса. Англійці виховуються на його творах. Та й у всьому світі зараз небагато дітей, які б не знали його героїв. Свого часу і ви ознайомилися з його «Різдвяною піснею в прозі». Сьогодні ми дізнаємося про його життя більше, бо його життя – це теж цікава, сумна і весела повість про людину, яка, не зважаючи ні на що, здійснила свої мрії.
Робота з епіграфом
Прочитайте епіграф до уроку. Поміркуйте, що мав на увазі й майстер детективу, друг і дослідник творчості Діккенса.
Пояснення нового матеріалу вчителем.
1.Розповідь біографії письменника за планом:
1. Дитинство
2. Юність
3. Творчість
( У ході лекції учні конспектують почуте)
2. Складання таблиці «Періоди творчості Чарльза Діккенса»
( третю колонку: «Характерні риси творчості учні заповнюють самостійно)
Узагальнення і систематизація знань
Які проблеми порушував Чарльз Діккенс у своїх творах?
Чому дослідники поділяють творчість Діккенса на певні етапи?
Які особливості мають твори першого періоду? Як вирішується у них тема добра і зла?
Що змінюється з часом у творчі манері Діккенса, змісті його творів?
Які зміни сталися у творчості письменника у 60 –ті роки?
Застосування отриманих знань. Робота у групах
Користуючись таблицею і конспектом, визначте основні риси етапів творчого шляху Чарльза Діккенса
Підбиття підсумків уроку
Тема добра і зла стала наскрізною у творчості письменника. Її вирішення визначило співвідношення романтичного і реалістичного у творах письменника, певні етапи його творчого шляху, розкрило еволюцію його поглядів. Роман, розгляд якого ми почнемо на наступному уроці, «Пригоди Олівера Твіста», був першим у доробку письменника твором, в якому тема добра і зла розглядалася і як тема соціальна, і як тема філософська
Оголошення домашнього завдання
1. Прочитати розділи 16 – 30 . Підготуватися до тестування за змістом прочитаних розділів.
2. Записати у зошит план виступу на тему «Віхи життєвого і творчого шляху письменника»
3 Завдання для ерудитів. Підготувати повідомлення про «Закон для бідних», прийнятий англійським парламентом 1834 року , та його наслідки
Додаток до уроку
Чарльз Діккенс народився у небагатій сім’ї. Його батько здобув освіту завдяки аристократичній родині, у якій дід майбутнього письменника служив дворецьким, а бабуся — економкою. У родині батьків Діккенса завжди бракувало грошей: він ще в дитинстві відчув на собі, що таке бідність. Його навчання постійно переривала потреба заробляти гроші для родини. Спочатку це сталося, коли Чарльз був тринадцятирічним. Батька посадили в боргову в’язницю, де дуже скоро опинилася й уся родина (там було дешевше жити). Уся, окрім старшого сина — Чарльза, якого за допомогою далекого родича влаштували на фабрику вакси мити пляшки й клеїти на них етикетки за шість шилінгів на тиждень. Хоча на фабриці майбутній письменник працював не більше чотирьох місяців, дітей, змушених заробляти на хліб тяжкою працею,він запам’ятав на все життя. Можливо, саме тоді Діккенс зрозумів, що гроші в цьому світі вирішують багато, але не все, що є цінності, набагато важливіші за матеріальні статки,— це тепло й затишок родинного вогнища.
П’ятнадцятилітнім майбутній письменник почав справжнє доросле життя. Він змінив декілька професій, доки не влаштувався репортером до лондонської газети. Згодом став писати художні твори і дуже швидко перетворився на одного з найпопулярніших письменників не лише своєї країни, а й усього світу. Коли до Нью-Йорка приходив пароплав з Англії, на борту якого був наклад нового роману Діккенса,в порту його зажди чекало багато людей. Невдовзі Діккенс став багатим — його статок перевищив власні кошти англійської королеви. Письменник викупив маєток, де його дідусь і бабуся були прислугою, і відтоді чимала родина Діккенсів збиралася там.
Люди, які знали письменника і тоді,коли він був бідним репортером,і тоді, коли літературна творчість принесла йому всесвітню славу та чималі прибутки, казали, що він не втратив«щедрого серця і щедрої душі». Він завжди приходив на допомогу, особливо коли в скрутному становищі опинялися члени його великої родини. І його родичі, і рідня його дружини часто не лише чекали грошей від письменника,а й навіть розраховували на них. І все ж, попри шалену популярність та впливовість, Діккенс не став зарозумілим, самозакоханим. Можливо, в цьому йому допомогло природжене почуття гумору, яке дуже відчутне у його творах.
Ч. Діккенс написав багато великих романів — «Пригоди Олівера Твіста», «Домбі і син», «Девід Копперфілд», «Великі сподівання», «Маленька Дорріт». Але є в нього невеличкий твір, герой якого пішов мандрувати світом. Його знають навіть ті, хто ніколи не читав Діккенса,а дивився, наприклад, діснеєвський мультиплікаційний серіал «Качині історії».
. Сучасники називали Діккенса співцем доброти й милосердя, поборником гуманізму. Адже його твори переконують, що найвища життєва цінність — це тепло родинного вогнища. А справжні коштовності,з якими ніколи не може зрівнятися золото,— це доброта й милосердя, чесність та порядність.
Чарльз Діккенс багато їздив Англією та іншими країнами Європи, та й по той бік Атлантики, у Сполучених Штатах Америки,був бажаним гостем. Найбільшою насолодою для прихильників таланту Діккенса була мить, коли письменник, а він був неперевершеним виконавцем, починав читати фрагменти своїх творів.
Слава не змінила демократичних поглядів письменника. Він любив людей, був завжди самостійним у висловлюваннях. Митець все життя вірив у те, що немає нічого сильнішого за людину, що будь-яке зло можна побороти зусиллям людської волі.
Відомо, що королева Вікторія мала наміри подарувати Діккенсові титул дворянина. Однак ця звістка не викликала у нього великого захоплення. Найбільшою нагородою для Діккенса була любов читачів.