Рослини і тварини


взимку













Мета. Повторити характерні ознаки зими в неживій природі. Розкрити залежність між: змінами в неживій при­роді й життям рослин і тварин. Оз­найомити учнів з тим, у яко­му стані перебувають росли­ни взимку. З'ясувати особли­вості життя тварин в цю пору, Розвивати спостережливість, ви­ховувати дбайливе ставлення до всього живого, уміння ба­чити найкрасивіше в природі, в навколишньому світі.


Хід уроку


I . Організаційна частина.
Вчитель. Сьогодні урок у нас буде

незвичайний. Ми будемо подорожувати країною, назву якої ви дізнаєтесь, коли відгадаєте за­гадку.

Прийшла до нас бабуся у білому кожусі.

Поля причепурила — пухнастим снігом вкрила.

Відгадайте, хто вона, бабуся чепурна?

То яка відгадка? (Зима)
(Вчитель виставляє малюнок Зими).

Вірно. Наша мандрівка буде в холодну і снігову країну, вітри з якої принесли нам Зиму. Під час подорожі всі повинні бути уважними, щоб не залишитися там на­
завжди.

II. Мандрівка в країну Зима.

Зараз бабуся Зима подує, і ми всі перенесемось у її країну. Покладіть голівки на парти і закрийте очі. (Зву­чить запис вітру).

Ми вирушаємо.

(Вчитель відкриває картинки з малюнками зими, які прикріплені на дошці).

Ми вже в країні Зима. Погляньте, як краси­во навкруги.

1. Бесіда на основі спос­тережень за явищами в не­живій природі.

а) Зустріч зі Сніговиком-Питайликом.

(Вчитель виставляє малю­нок сніговичка, у якого відер­це із «сніжками» зробленими з вати, на яких написані запитання).


А ось і перша зустріч із мешканцем цієї країни.

У Сніговика ціле відерце сніжків, але незвичайних, а із запитаннями. Треба швидко давати на них відповіді, інакше він за­сипле нас снігом і ми не змо­жемо подорожувати далі. (Вчитель кидає «сніжками» у дітей. Той, хто спіймає, читає питання і дає відповідь).

Питання від Сніговичка-Питайлика.

1. Здогадайтесь, які три міста у країні Зими?

2. Звідки походить назва грудня?

  1. Про який місяць говорять «сутінки року»? Чому?

  2. Про який місяць говорять «року початок, зимі сере­дина»?

  3. В давнину січень називали «сонцеворотом»? Чому?

6. Якщо сонце стало підніматися, то чи можна сказати,
що прийшла весна? Чому?

7. Які найчастіше випадають опади взимку?
б) Розгадування кросворду.

Відгадавши кросворд Сніговика про ознаки зими, ви дізнаєтесь, з ким він хоче нас познайомити.




1

С





2


Н






3


І




4




Ж






5


И





6



Н




7







К









8


А







1) Пухнастий, легкий, блискітливий,

Лягає майже нам до ніг.

Із вати килим? Ні, це... (сніг)

2) В нас зимою білим цвітом сад зацвів неначе літом.

(Іній)

  1. Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід)

  2. Маленькі снігові кульки. Улюблена гра дітей взимку?

(Сніжки)

5) Завірюха віє в полі,

Скрізь стоять дерева голі,

Все пухнастий сніг покрив.

І замовк пташиний спів,

Горобці одні «цвірінь».

А синичкам, мабуть, лінь.

Лиш скрекочуть десь сороки.

То яка це пора року?

(Зима)

6) Влітку відпочивають, взимку дітей катають. (Санки)

7) Над будинками, над хатинками

Дахи стали бородатими,

Від сонця бороди заплакали,

Вдень і вночі сльози капали.

(Бурульки)

8) Те саме, що й метелиця, хурделиця, завія. (Завірюха)

  • То з ким наша наступна зустріч?

(Діти читають по вертикалі слово «сніжинка»). Але Сніговик хоче дізнатись, що ви знаєте про сніжинку.

  • З чого зроблена сніжинка?

  • Хто ж її викував?

  • Що утворюють сніжинки на землі?

2. Бесіда на основі спостережень за явищами у живій природі. Дерева і кущі взимку, а) Зустріч із Сніжинкою. (Вчитель виставляє на дошку малюнок сніжинки).

А Сніжинка хоче нам показати найкрасивіше місце країни Зима. Це ліс.

Розгляньте уважно зимовий ліс. Чи такий же він, як був улітку, восени?

Що таке ліс?

Які зміни ви помітили?

  • Дерева сплять. А які з них не захотіли засинати?

  • Як називаються ці росли­ни? (Хвойні)

  • Чому їх так називають?

  • Невже справді хвойні дерева ніколи не скидають листочки-хвоїнки?

(Ні, поступово, не всі відразу)

  • Розгляньте малюнки. Які це дерева? (Ялинка і сосна)

  • Порівняємо їх. Що спільного? А чим відрізняються?

  • Діти підготували для нас маленькі розповіді про ці дерева.

(Діти по черзі розповідають).

  • Ялинка росте 10—15 років дуже повільно. Корінь росте 10 років, а тоді відмирає, залишаються тільки бо­кові. З деревини ялини роблять музичні інструменти.

  • У сосни дуже глибокий корінь. В сосновому лісі кра­ще ростуть трав'янисті рослини, бо в ньому світліше. В цих лісах будують санаторії для лікування легень. Живи­цю сосни використовують для виробництва лаків, фарб, парфумів.

  • Ми вияснили, що хвойні дерева зеленіють і взимку. А чи відмирають листяні дерева? (Ні, вони перебувають у стані спокою).

б) Дослід.

Щоб переконатись у цьому, проведемо невеличке
дослідження.

(На кожній парті гілочки дерев або кущів).

  • На місці опалого листя залишаються бруньки. На зрізаній гілочці відокремте одну бруньку і розгляньте її.

  • Що покриває бруньку? (Тверді лусочки)

  • Розсуньте обережно лусочки. Що ви побачили все­редині?

  • То яке значення, мають ці лусочки?

  • На перерві поставимо гілочку, з якою працювали, на вікно у воду. І будемо спостерігати, коли бруньки набуб­нявіють, коли розпустяться листочки.

в) Гра «З яких рослин ці гілочки?»

А зараз спробуйте відгадати, з якого дерева гілочка.
Поясніть, які ознаки допомогли вам здогадатися.

(Дітям показуються гілочки ялинки, верби, калини з яго­дами, сосни, берези).

3. Бесіда на основі спостережень за явищами у живій природі. Трав'янисті рослини взимку.

  • Вся земля покрита снігом. Невже у цій країні немає трави, квітів? А де ж вони?

  • Недарма наша Сніжинка чарівна. Вона зробила так, що ми можемо побачити, що ж є там під снігом.

  • Восени у більшості трав'янистих рослин стебла відмирають, як наприклад, у квітів. А що ж залишається? (Кореневища, цибулини)

  • А в деяких трав'янистих рослин стебла і листки зберігаються цілу зиму, наприклад у полуниці, озимої пшениці. Чому ж вони не гинуть від морозу?

  • Сніг, ніби ковдра вкриває землю і рослинам тепло. Між сніжинками є повітря. Воно і захищає рослини від холоду. На землі під снігом майже не буває більше як 2 градуси морозу.

  • Під яким снігом рослинам буде тепліше: під пухнас­тим, чи ущільненим? Чому?

  • Чи ростуть рослини взимку?

4. Бесіда на основі спостережень за явищами у живій природі. Тварини взимку.

а) Гра «Путанка».

Під білою пухнастою ковдрою сплять трав'янисті рослини, дрімають дерева і кущі. Лісова сніжна тиша. Але придивившись уважно, можна помітити навколо сліди. Це, напевно, лісові мешканці їх залишили. А засніжену книгу ми зможемо прочитати, якщо будемо уважні.
Спробуємо відгадати, де чий слід?

(На дошці висять малюнки лося, кабана, лисиці, білки, зайця. Під ними, але не в тому ж порядку, малюнки слідів цих тварин. По мірі відгадування дітьми, учитель ставить малюнок сліду під зображенням тварини).


б) Розповідь учителя з елементами бесіди.

Зима для тварин важкий час: холодно, обмаль їжі. Тисячоліттями пристосовувалися тварини до зимівлі. Бродять по лісу олені, лосі, об'їдають тоненькі гілочки дерев і кущів.

А кабани навпаки, довго на одному місці тримаються, встають з нагрітого місця хіба що їсти. Залягають звірі, дрімають, а просинаються під кучугурою. Там мороз м'якший, і пронизливого вітру нема.

По полях, лісових галявинах нишпорить в пошуках їжі лисиця. На зиму її хутро стало пухнастішим, щоб не так мерзнути у суворі морози.

— А як зимує білка?

  • А заєць бігає по лісу і хвалиться: «Я від снігу побі­лився. А як в ліс весна прибуде, я тоді зелений буду!»

  • А якого кольору насправді буде заєць навесні?

  • А чому з приходом зими заєць стає білим?

  • А чиїх слідів ми не побачимо взимку, як би не шу­кали? Чому? (Ведмедя, хом'яка, ховраха, їжака, бо їм не­має що їсти)

  • Чимало звірів впадають у зимову сплячку. І сон цей незвичний: сплять вони кілька місяців, майже не проки­даючись, і збудити їх важко. Під час зимового сну серце б'ється повільно, дихання ледь помітне. Але організм у такому стані повинен все одно одержувати хоч якусь їжу.

  • Де ж її беруть ці тварини? (Вони живляться жиром, який накопичили з осені)

  • А так як організм працює повільно, то і жиру виста­чає протягом усієї зими.

  • А що може трапитись, якщо запасу жиру не вистачає?

  • Якщо такі великі й сильні тварини бояться зими і тікають від неї у барлоги, нори і сплять, то що говорити про маленьких комах?

  • Де ж вони узимку? Може відлітають на зиму у теплі краї?

  • Чи можна зустріти взимку мурашок, сонечок, мух, жуків, метеликів та інших комах? Чому?

  • А для кого комахи є смачною поживою? (Для птахів)

  • То який висновок можна зробити? (Птахам немає що їсти)

  • І ось тому багато птахів на зиму відлітають у теплі краї, а ті, що залишаються, пристосувалися відшуковувати поживу і взимку, хоч це дуже важко.

в) Відгадування ребусів, загадок про птахів.

Сніжинка знову запрошує нас у мандрівку, у пошу­ках пташок.

Діти, погляньте, злий чаклун замурував пташок,
помістив їх у сніговий будиночок.

(Вивішується зображення снігового будиночка, в якому різні птахи. В міру розгадування, малюнки пташок діста­ються з-за будиночка і прикріплюються на дошку).

Ми повинні допомогти тім пташкам, адже вони завжди допомагають рослинам, людям. Недарма в народі кажуть: «Більше птахів — менше шкідників, багатший урожай». А визволити їх можна, відгадавши загадки або
розповісти щось цікаве про них.

1) Всяк у чорнім піджачку, у жовтій сорочці, в нас зи­мою по ліску гуляє, як гостя. (Синичка)


2) Ребус ***УР (Снігур)

Що ви знаєте про цю пташку? А чому цих птахів на­звали саме так?

3) Маленька пташка, звуть її люди північною папугою і святою пташкою.

Відгадайте, діти, хто ж

Має носик-долото?

Ним комах з кори виймає,

Про здоров'я лісу дбає? (Дятел)

Чому дятла називають лісовим санітаром?

4) Маленький хлопчик у сірій свитині по лісу літає, зер­няток шукає. (Шишкар)

Що цікавого знаєте про цю пташку?

Яка пташка пристосувалась до зими по-своєму: падає у глибокий сніг, закопується з головою. (Тетерук)


  • Але може трапитись і біда. Сніг у відлигу зверху відтане, а на ранок візьметься твердим крижаним панци­ром. Спробуй вивільнитись тоді з полону.

  • То що ж для цих пташок страшніше: холод чи голод?

  • Що оберігає їх від холоду?

  • Розкажіть, чим можуть поласувати пташки у лісі?

  • Чи так вже багато корму можуть вони знайти?

  • Як ви можете їм допомогти?

  • Ось визволили ми наших пташок. Вдячні вони вам за допомогу.

  • Але злому чаклуну це не сподобалось. Він наслав на нас хурделицю.

(Діти встають з-за парт і рухаються під звуки вітру).

  • Закрийте очі, щоб не задуло снігом. (З дошки заби­рається сніжинка).

  • Чаклун розбив нашу чарівну сніжинку на багато ма­леньких. Знайдіть їх у себе на парті.

(Кожна дитина знаходить в себе на парті завчасно роз­дані й заховані маленькі копії «чарівної сніжинки»).

Вони такі маленькі, мають так мало сили, що не змо­жуть повернути нас додому. Хто ж нам допоможе?

(З'являється учень, переодягнутий у зайчика).

Я зможу вам допомогти. Мама мене послала до мо­го дядька Вухастого. А дорога до нього пролягає через увесь ліс. Я йшов, до всього придивлявся і прислухався. Адже ця зима перша у моєму житті! І випадково почув, як чаклун розповідав комусь про вас і сказав, що ви зможе­те повернутись додому, коли всі сніжинки зберуться ра­зом. Тільки вкупі вони — сила.

Вчитель. Отже, щоб повернутись додому ми повинні прикласти всі зусилля, щоб сніжинки зібрались разом. І тільки тоді, коли з'єднаються сили сніжинок і наші, ми доб'ємось свого.

(Кожна дитина, яка буде давати відповідь, прикріплює свою маленьку сніжинку на магнітну дошку. Коли усі діти віддадуть сніжинки, перед ними виникне картина «снігової заметілі»).

Розповідь Зайчика.

  • Я ніколи не був взимку в лісі. Мені все так сподоба­лось, що я склав цю розповідь. Ви уважно слухайте, як почуєте помилку, сигналізуйте сніжинками.

  • На стежині, по якій я йшов, на снігу побачив чиїсь сліди: мабуть, два якихось звіра бігли один за одним. У одного лапки менші, а в другого — більші.

Раптом з неба посипався пухкий лапатий сніг. Мені на долоню впало декілька сніжинок. Які вони гарні! І всі мають сім промінчиків.

Сніг падав і падав на землю. Я поцікавився, а що взим­ку знаходиться під снігом? На мій подив під пухкою білою ковдрою росла зелена травичка. Взимку ліс, здається, спить. Але насправді дерева ростуть і взимку.

Холодно і голодно цієї пори в лісі. Деякі тварини впа­дають в зимову сплячку. Це ми, зайці, а ще білки, їжаки, лисиці, вовки, ведмеді. Особливо важко взимку птахам. Адже найстрашніше для них — холод. Багато птахів не витримують лютих морозів і гинуть.

Деякі відлетіли на південь. Це журавлі, шпаки, синиці, дятли, ластівки. А влітку повертаються знову до нас.

Сніжинки усі разом, а разом вони сильніші, зможуть
повернути вас додому. А мені час іти, мене чекає дядько.
До побачення!

(Звучить запис вітру. Діти заплющують очі. Вчитель за­криває дошку із малюнками).

III. Під сумок уроку.

  • Наш мандрівка закінчилась. Де ми побували?

  • Що пригадали про життя рослин і тварин взимку?

IV. Домашнє завдання.

Щоб ще краще запам'ятали все, розфарбуйте карти­ну зимового лісу і впізнайте тварин, які впали у сплячку. Дві тварини вам буде впізнати легко. А от щоб відповісти на питання, хто третя тварина, ви зможете, прочитавши
статтю із підручника «Я і Україна» стор. 95