Урок фізики 7 клас
Вчитель фізики
Кулажинської ЗОШ
І-ІІІ ступенів
Нежива М.В.
Урок 43
Тема. Тиск і сила тиску. Одиниці тиску.
Мета : формувати в учнів поняття про тиск, як про фізичну величину;
дослідити на уроці залежність тиску від сили тиску та від площі
поверхні; навчати розв’язувати задачі на тиск та застосовувати
знання про тиск у повсякденному житті; показати зв’язок фізики як
науки з іншими предметами шкільного курсу; розвивати
винахідливість, логічне мислення, увагу; виховувати любов до
фізики як науки та почуття власної безпеки.
Обладнання: дерев’яні бруски, гирі, ванночки з піском, пластилін, кнопки,
таблиці.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу із використанням інтерактивних
методів навчання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
ІІ. Мотивація уроку
Вчитель: Вітаю вас усіх на уроці фізики
Слайд1
Сьогодні діти у нас урок трохи незвичайний. До нас у гості завітали вчителі нашої школи і ваші оцінки за роботу виставлять мої колеги. Тож я хочу щоб ви показали свої знання, вміння, розуміння і не дивлячись на холодну погоду за вікном нехай у нас на уроці панує добро, дружелюбність і підтримка. Кожен урок для вас – це нові знагння та несподіванки, радість перемоги над невідомим. Щоб легше працювалось, наш урок пройде під гаслом:
Вчити треба не пасивно,
А гуртом, інтерактивно!
Я навчаю всіх у класі, -
І знання у мене класні!
Як ми сьогодні будемо працювати?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Ми продовжуємо з вами вивчати розділ «Взаємодія тіл» і перш ніж ми продовжимо з вами вивчати нову тему, давайте діти коротко повторимо (Фронтальна бесіда за запитанням використовується прийом „ Мікрофона ” учні передають уявний мікрофон один одному, по черзі відповідаючи на запитання).
Слайд 2
1. Наведіть приклади дії одного тіла на інші.
2. Яка фізична величина характеризує цю дію ?
3. Яка основна одиниця вимірювання сили ?
4. Що означає,що сила – векторна величина ?
5. Які напрямки може мати сила? Наведіть приклади.
6. Що називають вагою тіла ?
7. В яких вона одиницях вимірюється ?
8. Як можна визначити (обрахувати) вагу тіла ?
ІV. Постановка навчальної проблеми
Вчитель: Чи може людини чинити на поверхню більшу дію, чи хоча б таку, як важкий гусеничний трактор на ґрунт? Чому ж ми провалюємось в пухкий сніг у чоботах і не провалюємось, коли стоїмо на лижах? Чому нам жорстко сидіти на табуреті і досить комфортно на дивані? На всі ці та інші питання ми одержимо відповідь в ході нашого уроку.
Тож відкрийте зошити. Запишіть число. Класна робота і тему нашого уроку: «Тиск. Сила тиску»
Слайд 3
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що таке тиск, за якою формулою ми можемо його розрахувати; дослідимо від чого залежить тиск; навчимось розв’язувати задачі на тиск.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: Розгляньте уважно малюнок. Що ви бачите?
Слайд 4
Чим відрізняються ці хлопчики?
Як ви вважаєте, якому з них легше йти по снігу? Чому?
Зробимо висновок – від чого залежить результати дії сили?
Вчитель: По пухкому снігу людині йти важко, вона глибоко провалюється при кожному кроці. Але надівши лижі, можна йти по снігу, майже не провалюючись у нього. Чому? Адже вага людини не змінюється? Дійсно, на лижах, або без них людина діє на сніг з тією самою силою, що дорівнює її вазі. Проте дія цієї сили в обох випадках неоднакова. Чому? (Вчитель дає учням можливість подумати та пропонує поставити експеримент.)
2. Постановка експерименту
1) Візьміть у руки олівці і натисніть пальцем на основу олівця, а потім на загострений грифель.
Чи однаковою є сила дії на олівець в першому і другому випадках? (Так.)
А результат дії сили? (Ні, у другому випадку дія сили більша)
Чим відрізнялися ці дві дії? (прикладалися до різної площі)
2. Спробуйте натиснути на стіл долонею.
Чи вдалося вам побачити дію сили (зміну швидкості чи деформацію)?
А тепер візьміть кнопку і прикладіть таку ж саму дію.
Чи побачимо тепер результат дії сили? В якому вигляді? (Так, це деформація)
Чим відрізнялися ці дві дії? (прикладалися до різної площі)
(До дошки виходить учень. Він приколює кнопками газету до дошки, при чому діє на кожну кнопку з однаковою силою.
Учень робить висновки, що кнопка, яка має гостріший кінець, легше входить у дерево)
3) Дослід. (Виконує учень). Візьмемо широку посудину і насиплемо в неї зволоженого піску. З дерев’яного бруска виготовлено столик, забивши в нього два цвяхи. Спочатку цвяхи встановлюють на пісок вістрям угору і на дошку кладуть гирю. У цьому разі головки цвяхів тільки трохи вгрузають у пісок (рис.1). Потім дошку перевертають і ставлять цвяхи на вістря. У цьому випадку площа опори менша, і під дією тієї самої сили цвяхи значно більше заглиблюються у пісок (рис.2)
Рис.1 Рис.2
У розглянутих прикладах сили діяли перпендикулярно до поверхні тіла. Вага людини була перпендикулярна до поверхні снігу; сила, яка діяла на кнопку, перпендикулярна до її поверхні.
Сила. Яка діє перпендикулярно до поверхні називається силою тиску а позначається FT
Зрозуміло, що більша сила, яка діє на ту саму площу, чинитиме більший тиск. А також, результат дії сили залежить не тільки від її модуля, а й від площі тієї поверхні, перпендикулярно до якої вона діє.
Висновок учнів
Записати визначення
Пояснення матеріалу
Вчитель: Фізичну величину, що характеризує дію сили на фізичне тіло і чисельно дорівнює відношенню сили, яка діє перпендикулярно до поверхні, до площі цієї поверхні, називається тиском.
Слайд 5
Тиск позначається латинською буквою р і визначається за формулою:
де F – діюча сила (сила тиску); S – площа поверхні; р – тиск.
Наш чарівний трикутник допоможе легко визначити формули для всіх величин
Слайд 6
У Міжнародній системі одиниць (СІ) тиск виражають у Паскалях (Па). Ця одиниця названа так на честь видатного французького вченого Блеза Паскаля(1623— 1662).
Слайд 7
Блез Паскальне лише чудовий фізик, але й видатний винахідник і математик У 18 років – винайшов рахувальну машину. за допомогою якої навіть необізнані з правилами арифметики людина могла б виконувати 4 аифметичні дії. Він виготовив 50 моделей, з яких кожна наступна була кращою за попередню. Його вважали найвидатнішим математиком свого часу.
1паскаль - це тиск, за якого на площу, що дорівнює 1 м2, діє сила тиску, що дорівнює 1Н.
1 Па - це тиск, який створює сила 1 Ньютон на площу поверхні 1 м2.
Тиск в один паскаль —дуже малий тиск. Такий тиск на горизонтальну поверхню площею 1 м2 чинить тіло масою 102 г.
Слайд 8
Тому на практиці використовують кратні одиниці:
1гектопаскаль=100Па=1гПа
1кілопаскаль= 1000Па=1кПа
1мегапаскаль= 1000000Па=1МПа
Слайд 9
Вчитель: У природі взаємодіють різноманітні тіла. Тому і значення тиску найрізноманітніші. Подивіться на слайд і порівняйте тиск тіл
Слайд 10
З визначення тиску виходить, що змінити тиск можна двома способами :
змінивши силу тиску або змінивши площу, на яку діє ця сила.
У техніці, будівництві, на транспорті дуже часто використовують різні способи щоб зменшити або збільшити тиск.
При зведенні будинку його фундамент роблять більш широким, ніж сам будинок , для зменшення тиску на грунт. Шини вантажних автомобілів роблять набагато ширшими, ніж у легкових автомобілях.
З іншого боку , тиск можна збільшувати завдяки зменшенню площі поверхні. Це використовується в техніці при виготовленні інструментів (зубило, свердло, різець й т. п.)
Наведіть приклад, коли, зменшуючи тиск, можна зберегти життя людини
Відомості з уроку ОБЖ „Безпека на льоду. Допомога потерпілому ”
Слайд 11
Тому, хто провалився під лід , дуже важко вибратися з ополонки, адже лід кришиться під вагою тіла. Щоб запобігти цьому, треба широко розвести руки в сторони, розпластавшись на льоду, і перекотитися на спину, щоб витягти ноги. Чим більше ти розпластаєшся на льоду, тим менше тиснутимеш на нього. Вибравшись з ополонки, не можна ставати на ноги, а слід перекотитися чи переповзти на безпечне місце, пам'ятаючи, що вага тіла стала більшою через мокрий одяг.
Допомогти тому, хто провалився під лід, можна, якщо з безпечного місця подати потерпілому довгу жердину, гілку, кинути мотузку, зв'язані паски, шарфи. Підбиратися до потерпілого найкраще, прив'язавшись мотузкою, лігши на лижі або дошку і обережно просуваючись до ополонки.
Подивіться на малюнки, дайте відповіді на питання.
Слайд 12
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вчитель: А зараз використовуючи набуті знання спробуємо розв’язати задачу
Стоячи на підлозі, хлопчик підняв одну ногу. Як зміниться тиск і сила тиску, що створює хлопчик ,на підлогу?
Навіщо заточують леза ножів?
Задача (Біля дошки розв’язує учень)
Яку силу тиску і тиск створює на опору площею 400 см2 тіло ,маса якого дорівнює 12 кг?
Дано: Розв'язання:
S = 400 см2 0,04 м2 F = mg
m = 12 кг
g = 10 Н / кг
F - ?
р - ?
Відповідь: 3000 Па
Задача (усно)
Слайд 13
Слайд 14
VІІ. Домашнє завдання
Слайд 15
VІІ. Підсумок уроку.
Запитання до класу:
1. Для чого до рюкзака пришивають широкі лямки?
2. Чому під час шиття голкою на палець надівають наперсток?
3. З якою метою верхній край лопати, на який тиснуть ногою, вигнутий?
4. Якою лопатою легше копати: совковою чи штиковою?
5. Яким ножем легше різати: гострим чи тупим ?
6. Чи однаковий тиск чинять на стіл цеглини, якщо вони лежать різними гранями?
7. Навіщо для проїзду по заболоченої місцевості роблять настил з хмизу, колод чи дощок ?
8.Чому гуси і качки проходять болото легко, тоді як курці зробити це важче?
9.Як курка може збільшити тиск на землю удвічі?
10.Як зміниться вантаж на наше тіло, якщо ми водному випадку нестимемо два відра з водою в руках, а в іншому - на коромислі?
11.Чому тонким льодом нещодавно замерзлої водойми можна перебратися плазом, але небезпечно переходити?
12.На чому ґрунтується спосіб рятування людини, яка провалилась під лід?
Вчитель: Кожен із вас підготував цікаву інформацію, давайте послухаємо
Слайд 16
Повідомлення учнів
Важкий гусеничний трактор маса якого становить десятки тисяч кілограмів, чинить на ґрунт тиск 40-50 кПа. Тобто всього в 2-3 рази більший ніж хлопчик масою 45 кг. Пояснюється це тим, що вага трактора розподіляється на велику площу. А ми встановили, що чим більша площа опори, тим менший тиск чинить та сама сила на цю опору.
У техніці, будівництві та в транспортному господарстві дуже часто використовують різні способи, щоб зменшити, або збільшити тиск.
Шини вантажних автомобілів роблять набагато ширше, ніж у легкових автомобілів. Широкі гусениці дозволяють зменшити тиск трактора на ґрунт і роблять його більш прохідним на ґрунтовій дорозі.
З іншого боку, тиск можна збільшити завдяки зменшенню площі поверхні. Це використовується у техніці при виготовлені інструментів
В Амазонці є піранья –на вигляд рибка так собі. Але якщо засунеш пальця в воду, перекусить вмить його
Слайд 17
Еверест – це межа?
Слайд 18
Для Землі – так! Для Землі критична висота гір – 30 км. Якби земні гори були б вищими, то тиск біля підніжжя гори був би настільки великим, що породи плавилися б, а висота гори у такий спосіб зменшувалася до критичної. У реальності ж висота гір ніде не досягає критичного значення через вплив навколишнього середовища – вивітрювання, вологості тощо
А для Місяця гори, подібні до Еверетсу, - звичайна справа.
Диво техніки
Як ви вважаєте, де можна застосовувати такі гібриди? (Болото, Полісся)
Як би ви його назвали?
Слайд 19
Вчитель:
З якою фізичною величиною ви познайомились сьогодні на уроці?
За якою формулою можна розрахувати тиск?
Яка основна одиниця вимірювання тиску?
Чому дорівнює 1 Па?
Чому нам жорстко сидіти на табуреті і досить комфортно на дивані?
Слайд 20
Метод рефлексія
Вчитель: У кожного з вас на столі є вирізані з паперу «яблука», які ви повинні приклеїти до нашого дерева. Якщо вам було цікаво на уроці приклейте – червоне, якщо ви дізналися багато нового – оранжеве, якщо вам було важко працювати – зелене, і якщо вам було зовсім нецікаво – жовте.
А я кажу вам: «Дякую за плідну співпрацю»
Слайд 21
VІ. Домашнє завдання.
Вивч. § 12 п. 1.2; № 15.3, № 15.5, № 15.7 із збірника І. Ю. Ненашева. 8кл.