Тема : Мінеральні ресурси, ресурсозапеспеченність
Мета: актуалізувати знання про основні закономірності розміщення родовищ певних видів корисних копалин, обґрунтувати роль і значення мінеральних ресурсів для розвитку господарства, охарактеризувати розміщення різних видів мінеральних ресурсів світу; розвивати уміння працювати із статистичними матеріалами, картами атласа, діаграмами; виховувати уважність, аналітичне мислення.
Обладнання: політична карта світу, підручник, довідники, атласи, таблиці, діаграми.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку,
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок
Бесіда
• Які види природних ресурсів ви знаєте? Які з них є найбільш важливими для розвитку промисловості?
• Що таке корисні копалини? На які групи поділяють їх за господарським призначенням? за походженням?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Ще за давніх часів люди почали використовувати мінеральні ресурси. Нові етапи їх освоєння навіть відображені у назвах періодів історичного розвитку: кам’яний вік, бронзовий вік, залізний вік. У наш час у господарстві використовується понад 200 різних видів мінеральної сировини.
IV. Вивчення нового матеріалу
Мінеральні ресурси є основою для розвитку головної сфери матеріального виробництва — промисловості. Тектонічна і геологічна будова земної кори обумовлює нерівномірне розміщення корисних копалин. Росія, Китай, Австралія, Канада і США мають практично всі види мінерально-сировинних ресурсів і належать до категорії країн максимальної ресурсозабезпеченності. Інші країни забезпечені достатньою мірою лише декількома видами корисних копалин.
Ресурсозапеспеченність
Опрацювати текст у підручнику ст. 92
Вивчення формули вирахування ресурсозабезпеченості
Ресурсозабеспеченність ( роки) = запаси (тонни) / видобуток ( за рік)
Р= З : В
З (нафти Китаю ) = 3 200 000 000 т
В = 150 000 000 т, Р =?
Р= 3 200 000 000 : 150 000 000 = 21,33 р.
Розрахування ресурсозабеспеченності на кількість населення .
Р = З : Н
З – запаси, Н - населення
V. Закріплення нових знань, умінь та навичок
Робота в группі ( ст. 95 )
VI. Підсумок уроку
• Мінеральні ресурси поділяють на паливні рудні і нерудні. Особливістю мінеральних ресурсів є те, що вони відносяться до категорії вичерпних невідновлюваних.
• Родовища корисних копалин розміщені на Землі нерівномірно. Лише декілька крупних країн мають майже всі види мінерально-сировинних ресурсів.
• Головною проблемою освоєння мінеральних ресурсів є виснаженість їх родовищ, тому людство має впроваджувати засоби раціонального використання корисних копалин.
VІI. Домашнє завдання
1. Підручник, опрацювати § __.
2. Позначити на контурній карті країни з найбільшими запасами нафти, природного газу, вугілля, залізних руд, алюмінієвих руд, алмазів.