Урок хімії, 9 клас
Тема: Жири. Склад жирів. Фізичні властивості. Хімічні властивості. Жири в природі. Біологічна роль жирів.
Цілі: формування ключових компетентностей:
Комунікативна
Уміння вчитись
Соціальна
Екологічна грамотність
Здоровий спосіб життя
Технологічна
Формування предметних компетентностей:
Дати поняття жирів
Вивчити склад, хімічні, фізичні властивості та біологічну роль жирів
Виховувати:
Інтерес до вивчення хімії
Екологічну грамотність
Необхідність вести здоровий спосіб життя
Обладнання:
Зразки різних жирів
Картки
Таблиця
Схеми
Відеодосліди
Презентація
Хімічні пазли
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (дослідження)
Хід уроку:
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Зарядка для мозку
Якісна реакція на гліцерол
C3H8O3+Cu(OH)2
синій колір речовини
Вгадай, що це за речовина?
Безбарвна
Сироподібна
В’язка рідина
Неотруйна
Важча за воду
Солодка
Гліцерол
Що таке ВКК?
Вищі карбонові кислоти (насичені та ненасичені)
Що в хімії значить ПАР?
Поверхнево-активні речовини
Які карбонові кислоти існують в природі? (їстівні)
Яблучна
Лимонна
Щавелева
Молочна
Винна
Мурашина
Яку кислоту називають крижаною?
СР3СООН – оцтова
Який видатний український хімік, наш земляк вивчав естери?
Олександр Павлович Ельтов
Вкажіть функціональну групу спиртів?
ОН
Вказати функціональну групу карбонових кислот?
СООН
Пальмітинова кислота С15Н31СООН насичена чи ні?
Не насичена
Стеаринова кислота С17Н35СООН насичена чи ні?
Ненасичена
Як називається реакція між карбоновими кислотами і які речовини утворюються?
Реакція естерифікації, естери.
Повідомлення теми і мети уроку
Проблемні питання «Чомучка», як мотивація навчальної діяльності
Повторення:
Насичена
СТЕАРИНОВА КИСЛОТА - С17Н35СООН
Ненасичена
ОЛЕЇНОВА КИСЛОТА - СН3-(СН2)7-СН=СН-(СН2)7-СООН
Естерифікація
Карбонова кислота+гліцерин=вода+естер(жири)
«Асоціації»
Жири:
Вершкове масло
Сало
Китовий жир
Соняшникова олія
Кукурудзяна олія
Какао масло
Риб’ячий жир
Льняне масло
Конопляна олія
Бавовникова олія
Обліпихова олія
Рапсова олія
Баранячий жир
Гусячий жир
Повідомлення учнів про вчених, що вивчали жири:
Мішель Ежен Шеврель
П’єр Ежен Марселен Бертло
Презентація «Жири» (додаток)
Фізкульт-хвилинка «Монатік- Кружить»
Фізичні властивості жирів, (самостійна робота з підручником, стр.197)
Жири в природі
Тверді жири:
Містить переважно залишки молекул насичених кислот
Мають тваринне походження (виняток – кокосове та какао масло)
Рідкі жири:
Мають переважно залишки молекул ненасичених кислот
Мають рослинне походження (виняток – риб’ячий жир)
Хімічні властивості жирів
Відеодослід
«Складання схем» хімічних реакцій, що свідчать про хімічні властивості жирів (робота в парах)
А) горіння жирів
Б) гідрування ненасичених жирів
В) гідроліз
Г) лужний гідроліз (омилення)
Д) якісна реакція на ненасичені жири
Значення жирів:
А) міні-проект про маргарин
Б) наукове дослідження про трансжири
В) складання схеми застосування жирів:
Кулінарія (консерви, кондитерські вироби, маргарин)
Парфумерія і косметика(креми, маски)
Медицина (мазі, емульсії, креми)
Живопис (масляні, олійні,темперні фарби, розчинники, ефіри)
Будівельні матеріали (лаки, фарби, грунтовки, оліфи)
Виробництво біодизельного палива
Миловаріння
Прийом мікрофон
(Вирішення проблемних питань «Чомучка»)
Чому жири можна віднести до естерів?
Чому рослинні жири, як правило, рідкі, а тваринні – тверді?
Чому мило за хімічною природою належить до солей?
Чому маргарин не можна називати маслом?
За хімічною формулою жири належать до…?
У результаті якої хімічної реакції утворюються жири?
Чи можна назвати маргарин маслом?
Які ознаки окиснення жирів?
Що таке омилення жирів?
Запропонуй спосіб, яким можна відрізнити олію від розтопленого тваринного жиру в домашніх умовах?
Висновки роблять учні(прийом ланцюжок):
Жири – естери гліцерину і вищих карбонових ксилот
Тверді жири утворюються насиченими карбоновими кислотами, а рідка – ненасиченими
Жири вступають у реакції: окиснення, гідрування, гідролізу.
Гідруванням рідких жирів добувають маргарин
Гідролізом (омиленням) жирів добувають мило.
Жири -біологічно активні речовини
Домашнє завдання:
§35 опрацювати, контрольні запитання усно. *№435-436 В/Р, підготувати міні-проекти, або презентації :глюкоза, сахароза, крохмаль, целюлоза.
Аналіз та оцінювання роботи учнів