8 КЛАС

Тема. ЦИРКУЛЯЦІЯ АТМОСФЕРИ

Мета: вивчити властивості повітряних мас, що впливають на територію України. Поглибити поняття «атмосферний фронт», «циклон», «антициклон» та їх вплив на формування погоди та клімату на території України. Розвивати вміння працювати з картою, аналізувати, робити висновки, виділяти головне. Розвивати вміння стисло і лаконічно викладати свої думки на папері. Виховувати матеріалістичні погляди на формування погоди і клімату.

Обладнання: кліматична карта України, фізична карта Євразії, презентація

Тип уроку: комбінований

Методи та методичні прийоми: експерти проти журналістів, закінчи речення, займи позицію – зміни позицію, п’ятихвилинне есе, сенкани

Проблема: Як атмосферна циркуляція впливає на формування клімату України?


Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Методичний прийом «Експерти проти журналістів»

Перед використанням даного методичного прийому учням на попередньому уроці було задано домашнє завдання: скласти письмово 5 запитань до теми, яка вивчалась. Учні поділяються на дві групи: «журналістів», що ставляють запитання та «експертів», що відповідають на запитання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Методичний прийом закінчи речення

  1. Повітряна маса – це … (великі рухомі об'єми повітря з однаковими властивостями: температурою, вологістю, запиленістю)

  2. Є такі типи повітряних мас… (екваторіальні, тропічні, помірні, арктичні, антарктичні)

  3. Властивості повітряних мас … (температура, вологість, запиленість)

  4. На території України переважають вітри … (Західні)

  5. На заході Євразії в Атлантичному океані знаходиться течія… (Північно-Атлантична)

  6. Теплі течії клімат … (зволожують, пом’якшують)

  7. Над суходолом опади… (не утворюються)

  8. Тепле повітря… (піднімається вгору) і тиск в даному місці… (низький)

  9. Холодне повітря… (опускається вниз) і тиск в даному місці… (високий)

  10. Біля екватора тиск… (низький)

  11. Біля полюсів тиск… (високий)

  12. Температура повітря з висотою… (знижується на 6º на 1000м)

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Клімат – один з найважливіших компонентів географічної оболонки Землі. Розуміння кліматичних явищ можливе тільки з урахуванням географічних чинників, пов’язаних із кліматом. Як формується клімат України під впливом циркуляції атмосфери ми дізнаємося на уроці.
ІV. Оголошення теми і мети уроку

VІ. Вивчення нового матеріалу

План

  1. Властивості повітряних мас, що впливають на територію України

  2. Атмосферні фронти

  3. Циклони та антициклони

  4. Вплив рельєфу

  1. Властивості повітряних мас, що впливають на територію України

Розповідь, проблемна бесіда, використання презентації

Над територію України впливають 3 типи повітряних мас, завдяки яким відбувається перерозподіл температур і опадів над поверхнею нашої країни.

Основний кліматичний пояс – помірний. Саме в помірному поясі переважає західне перенесення повітряних мас і пов’язана з ним циклонічна діяльність. Західні вітри протягом року переносяться з Атлантики до Європи вологу, знижують і пом’якшують літню спеку та приносять сніг і відлигу взимку. Тому завдяки цим вітрам, а також водам теплої Північно - Атлантичної течії зима на північному заході України тепліша, ніж на північному сході. Поступово вплив Атлантичного океану з просуванням на схід у внутрішні райони України слабшає, зростають амплітуди температур, збільшується континентальність клімату. Тому в помірному кліматичному поясі Євразії формуються два кліматотвірні райони – Ісландський мінімум та Азіатський максимум.

Рефлексія

  1. Які типи повітряних мас впливають на клімат України?

  2. Яку погоду приносять морські помірні повітряні маси (мПП)?

  3. Яку погоду приносять континентальні помірні повітряні маси (кПП)?

  4. Яку погоду приносять арктичні повітряні маси (АП)?

  5. Яку погоду приносить тропічні повітряні маси (ТП)?

  6. Дія яких повітряних мас переважає на території України?

  1. Атмосферні фронти

Атмосферний фронт – це перехідна зона між теплими і холодними повітряними масами, яка під невеликим кутом нахилена до земної поверхні в бік холодного повітря. Робота з підручником і презентацією.

Проблемна бесіда

  1. Що таке атмосферний фронт?

  2. Які бувають атмосферні фронти?

  3. Яка погода формується під час проходження атмосферних фронтів?

  4. Відгадай хто я? «Ще зранку було тепло, яскраво світило сонце. Потім на небі почали утворюватись купчасті хмари, з’явився поривчастий вітер. І раптом розпочалась сильна злива з грозою і градом, яка тривала близько двох годин. Коли гроза закінчилась, небо прояснилось, температура повітря різко градусів на 10, знизилась, стало прохолодно». (Холодний атмосферний фронт)

Завдання. Скласти сенкан «Атмосферний фронт»

Атмосферний фронт

Теплий, холодний

Переносить, дощить, змінює

Видовжена перехідна зона між теплими і холодними повітряними масами

Погода

  1. Циклони і антициклони

Розповідь з елементами бесіди, робота з презентацією

Циклон – це величезний атмосферний вихор із низьким тиском у його центрі (повітря в ньому рухається від окраїн до центру проти годинникової стрілки). Погода – опади: взимку – відлига, випадає сніг; влітку – дощ. На територію України щорічно надходить близько 45 циклонів і спостерігається 129-136 днів з циклональною погодою.

Антициклон – це величезний атмосферний вихор із високим тиском у його центрі (повітря в ньому рухається від центру до окраїн за годинниковою стрілкою).

Погода: тиха, малохмарна, без опадів, взимку – мороз, влітку – жарко. В Україні протягом року встановлюється близько 35 антициклонів і буває 229-242 дні з антициклональною погодою.

Проблема. Чому циклонів надходить більше, а днів з циклональною погодою менше? (Циклони тривають менший період, в основному декілька днів, потім вологі повітряні маси віддають вологу і трансформуються. А антициклональна погода може встановлюватись від декількох днів до декількох місяців)

Методичний прийом «Займи позицію – зміни позицію»

Алгоритм роботи:

    1. Вчитель пропонує проблему.

    2. Для того, щоб висловити свою думку, кожен учень повинен стати біля плаката «Циклон» або «Антициклон», який відповідає його позиції («проголосувати ногами»)

Індивідуально або колективно потрібно обґрунтувати свою позицію, підібравши декілька найбільш сильних аргументів (можна використати метод «Прес», який має таку структуру:

1. «Я вважаю, що...» (висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору).

2. «...тому що...» (наведіть причину виникнення цієї думки).

3. «...наприклад...» (наведіть факти на доказ вашої думки, вони підсилять вашу позицію).

4. «Отже, я вважаю...» (узагальніть свою думку, про те, що необхідно робити).

    1. Уважно вислуховуються позиції та аргументи інших.

4. Якщо після обговорення дискусійного питання хтось змінив точку зору, то може перейти до іншого плаката і пояснити причину свого переходу.

5. Підсумок роботи.

Запитання до методичного прийому «Займи позицію – зміни позицію»: на вашу думку, для природи і людини яка погода краща циклональна чи антициклональна?

Вісь Воєйкова – розповідь вчителя, використання презентації.

  1. Вплив рельєфу

Робота з підручником, бесіда

  1. Чому на території України дуже часто змінюється погода? (через рівнинність території і тому вільне проникнення повітряних мас із різними властивостями)

  2. Що таке трансформація? (зміна)

  3. Як трансформуються морські повітряні маси коли рухаються з північного-заходу на південний схід? (Віддають опади і стають більш сухими)

  4. Чому на Південному березі Криму і в Закарпатті клімат тепліший, ніж на іншій території України? (Кримські гори і Карпати – природні бар’єри на шляху холодних арктичних повітряних мас)

VІІ. Закріплення

Есе «У полоні у циклону» або «У полоні у антициклону»

Есе – літературний жанр прозового твору невеликого обсягу й вільної композиції. Есе виражає індивідуальні враження й міркування автора з конкретного приводу або предмета. Есе як метод формування критичного мислення полягає у написанні тексту в довільному стилі. Після закінчення написання есе декілька учнів зачитують свої роботи.

VІІІ. Підсумок уроку, оцінювання

Повертаємося до проблеми, яку ми ставили на початку уроку: Як атмосферна циркуляція впливає на формування клімату України? (На північну і західну частину діють повітряні маси Арктики і Атлантичного океану, на південну і східну – Азії. Протягом року спостерігається діяльність циклонів і антициклонів.)

  1. Що ми вчили сьогодні на уроці?

  2. Що вам сподобалось?

  3. Що визвало труднощі?

ІХ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати параграф 24

  2. Скласти 5 запитань до тексту параграфа 24

  3. Підготувати невелике повідомлення про вплив на клімат України баричних центрів атмосфери – Ісландський мінімум і Азійський максимум (хто цікавиться).