БУТІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА I – III СТУПЕНІВ

ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОН

ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ




Конспект виховної години у 6 класі







(Інформаційна година з елементами бесіди)


КЛАСНИЙ КЕРІВНИК

ГРЕЦЬКА ОЛЕНА ГРИГОРІВНА









Мета: 1) Дати учням уявлення про провину, правопорушення, злочин, покарання за них, навчити розрізняти ці поняття.

2) Розвивати уявлення про те, що провина, правопорушення, злочин негативно впливають на оточуючих людей, здійснення подібних дій може каратися законом.

3) Виховувати позитивне ставлення до навколишнього світу.

Обладнання: червоні і зелені картки у кожного учня; «Кодексу України про адміністративні правопорушення», «Кримінальний Кодекс України», завдання на аркушах для малих групп, мультимедійна презентація.

Форма: інформаційна година з елементами бесіди.

Запрошені: представник міліції у справах неповнолітніх Приходько Сергій Володимирович.

Хід заняття

1. Організаційний момент. Повідомлення теми заняття.

Класний керівник. Діти , сьогоднішнє наше заняття буде присвячено темі: «Провина. Правопорушення. Злочин».

2. Основна частина.

2. 1. Бесіда.

Класний керівник. Що спільного між провиною, правопорушенням та злочином?

Діти. Всі вони позначають порушення будь-яких правил і законів.

Класний керівник. Чи можемо ми сказати, що ці поняття означають одне і те ж? Так - ні? Чому?

Учні. Напевно, ні. Провина й правопорушення не одне і те ж. За провину навряд чи можуть посадити у в'язницю або оштрафувати, як за правопорушення або злочин.

Класний керівник. Розглянемо кілька ситуацій.

Ситуація № 1. П'ятикласник Діма прибуває кожен день в школу, але уроки не відвідує, а бродить по території прилеглого до школи, катається на велосипеді. Як можна розцінити поведінку Діми, як провину, правопорушення або злочин?

Діти відповідають.

Класний керівник. Що ж він все-таки порушив тим, що не відвідував уроків в школі?

Учні. Статут школи.

Класний керівник. А в нашій школі є статут. Згадаймо його разом.

Діти. Учні в освітній установі зобов'язані: сумлінно вчитися, виконувати завдання по темі занять; не пропускати без поважної причини заняття і не залишати їх раніше закінчення, не спізнюватися на заняття; дбайливо ставитися до майна установи і у разі його псування відновлювати за рахунок коштів батьків; поважати честь і гідність інших учнів і працівників школи.

Класний керівник. Чим же буде вважатися порушення будь-якого пункту статуту школи?

Учні. Провиною.

Класний керівник. Передбачено будь-яке покарання за провину? Яке?

Діти. Так. Учень може отримати за нього догану, директор може викликати в школу батьків.

Класний керівник. Розглянемо таку ситуацію і також спробуємо визначити, про що йдеться: про провину, правопорушення або злочин.

Ситуація № 2. Одинадцятикласники Саша, Женя і Максим чекали дітей з початкових класів за кутом школи, відбирали у них гроші і говорили, що якщо вони кому-небудь розкажуть, їм не поздоровиться. Як можна класифікувати дії Саші, Жені та Максима, як провину, правопорушення або злочин?

Учні. Швидше за все, ці хлопці скоїли злочин.

Класний керівник. Так. Дії Саші, Жені та Максима дійсно протизаконні. Вони вчинили вимагання - злочин, передбачений ст. 189 Кримінального Кодексу України.

Класний керівник показує видання «Кримінального Кодексу України».

Класний керівник. В «Кримінальному Кодексі України» описані всі види злочинів, за які передбачена кримінальна відповідальність.

Уявіть собі таку ситуацію.

Ситуація № 3. Десятикласники Саша, Оля, Наташа та Ігор у вихідний день зібралися піти на дискотеку. По дорозі вони зайшли в цілодобовий магазин і купили пляшку вина. В алеї біля Будинку Культури хлопці розпили вино. Як можна розцінити їх поведінку?

Діти. Це не злочин. Мабуть, це правопорушення, так як вони розпивали вино в громадському місці на території Будинку Культури.

Класний керівник. Правильно, це адміністративне правопорушення, передбачене статтею 178 Кодексу про адміністративні правопорушення України- «Розпивання алкогольної продукції в громадських місцях».

Отже, ми розглянули кілька різних ситуацій. Тепер спробуємо дати визначення провини, правопорушення, злочину.

Учні. Провина - це порушення правил поведінки; зухвала поведінка.

Класний керівник. Сформулюємо визначення правопорушення.

Учні. Правопорушення - це порушення закону, за яке передбачене покарання для дорослих і підлітків з шістнадцятирічного віку.

Класний керівник. Діти, за адміністративне правопорушення відповідальність настає з 16 років. Хто несе відповідальність за ваші дії, якщо вам ще немає 16 років?

Діти. Батьки.

Класний керівник. Яке покарання ви або ваші батьки можуть понести за адміністративне правопорушення?

Діти. Штраф; підлітка можуть поставити на облік в міліцію.

Класний керівник. Правильно: попередження, штраф, можуть поставити на облік в міліцію, а чи можуть за адміністративне правопорушення посадити у в'язницю?

Учні. Ні. У в'язницю саджають за злочини.

Класний керівник. Дайте визначення злочину.

Діти. Злочин - це серйозне порушення закону дорослими людьми або неповнолітніми, які досягли віку притягнення до кримінальної відповідальності.

Класний керівник. Зі скількох років настає кримінальна відповідальність?

Діти. З 14 років.

Класний керівник. За тяжкі злочини (грабіж, крадіжка, розбій та інші) відповідальність настає з чотирнадцяти років. Яке покарання чекає підлітків, які досягли чотирнадцятирічного віку за ці злочини?

Учні. Їх можуть відправити у колонію, або до якогось заклад у закритого типу.

Класний керівник. До нас завітав гість, представник правоохоронних органів. Він розкаже про умови перебування неповнолітніх злочинців у колоніях.

(Виступ інспектора у справах неповнолітніх).

Учитель. Життя за гратами страшне. Я хочу зачитати вам декілька листів підлітків з місць позбавлення волі.

( Учитель зачитує листи).

Класний керівник. В Україні нещодавно зявився Кримінальний кодекс у картинках для дітей. У ньому описуються 13 статей кодексу, за які відповідальність настає з 14 років.

Готуючись до сьогоднішньої виховної години, ви отримали завдання створити свій Кодекс у малюнках. Подивимося, що вийшло.

( Демонстрація Кодексу, створеного дітьми).

2. 2. Гра «Правильно - неправильно».

Класний керівник. Я пропоную вам пограти в гру «Правильно- неправильно». У кожного з вас лежать на столах червоні і зелені картки. Ви берете їх у руки. Я зачитую ситуації по порядку і в кінці висловлюю свою думку. Наприклад, кажу, що це провина. Ви, якщо згодні зі мною, піднімаєте зелену картку, якщо ні - червону. Всім зрозумілі правила?

Отже, ситуація № 1. Ліза і Ірина вирішили після школи відправитися в парк. Коли вони туди прийшли, там була група хлопчиків, які сказали дівчаткам, що вони вторглися на їх територію, що тут гуляти їм не можна, і якщо Ліза і Ірина не підуть, то їм буде погано. Я вважаю, що це провина.

Діти піднімають картки.

  • Поясніть, чому це провина?

  • Чи є у дівчаток вибір?

  • Чи повинні Ліза і Ірина розповісти кому що-небудь про те, що трапилося? І якщо мають, то кому?

Учні. Так, батькам, старшим братам, міліціонеру.

Класний керівник. Ситуація № 2. Тетяна одна пізно ввечері поверталася додому після дискотеки. До неї підійшла група підлітків, її оточили. Один з хлопців вирвав з рук Тетяни сумочку, інший зірвав з неї золотий ланцюжок. Підлітки пригрозили їй, що якщо вона кому-небудь розповість про подію, то вони знайдуть її і розберуться з нею. Я вважаю, що це правопорушення. Ви згодні зі мною?

Діти піднімають картки.

Класний керівник. Чому ви не згодні зі мною? Що ж це за вашу думку?

Діти. Це злочин.

Класний керівник. Назвіть, який саме злочин.

Учні. Крадіжка. Грабіж.

Класний керівник. Так що ж це крадіжка або грабіж? У чому їх відмінність?

Діти. Це грабіж - відкрите викрадення чужого майна, а крадіжка - це таємне викрадення чужого майна.

Класний керівник. Ви абсолютно праві. Чи повинна Тетяна розповісти кому що-небудь про те, що трапилося? Кому?

Учні. Звичайно, повинна розповісти батькам і заявити в міліцію.

Класний керівник. Тетяна повинна негайно повідомити про все в міліцію. За «гарячими слідами» знайти злочинців легше, ніж через день-два. Чи був шанс у Тетяни уникнути цієї ситуації?

Діти. Так, їй не потрібно було йти однії у пізній час.

Наступна ситуація № 3. Маша стала помічати, що у неї в школі зникають гроші з гаманця.Одного разу вона побачила, як декілька дівчаток риються в її сумці. «Що ви робите? Так це ви викрадаєте? Я всім про це розповім?», - сказала Маша. «Спробуй. Ми зробимо так, що тобі доведеться піти з цієї школи», - відповіли їй дівчатка. Я вважаю, що це провина. Ви згодні?

Діти піднімають картки.

Класний керівник. Я бачу, що більшість з вас зі мною не згодні. Тоді що ж це за вашу думку?

Діти. Злочин. Крадіжка - таємне викрадення чужого майна.

Вчитель. Ситуація № 4. Група хлопців з 11 класу вела себе зухвало: вони лихословили, нагороджували своїх однокласників і вчителів образливими кличками, курили, незважаючи на заборону, в туалеті. Писали на стінах непристойні слова. Приходили на дискотеку напідпитку, затівали бійки, приставали до малюків. Потім з'ясувалося, що вони відбирають гроші в молодших школярів. Коли їх однокласники Олексій і Діма попередили їх, щоб вони припинили забирати гроші у малюків, хлопці їх жорстоко побили. На мою думку, це злочин. Згодні?

Діти піднімають картки.

Класний керівник. Який злочин скоїла група одинадцятикласників?

Діти. Вони побили Олексія і Діму. Це - нанесення побоїв.

Класний керівник. Вірно. А коли вони забирали гроші у малюків, це було злочином?

Учні. Так, це грабіж.

2. 3. Робота в групах.

Класний керівник. Отже, ми з вами разом спробували розібратися в поняттях провина, правопорушення, злочин, а тепер аналогічне завдання вам доведеться виконати в групах.

Групи, сядьте за круглі столи. Перш, ніж почати виконувати завдання повторимо правила роботи в малих групах.

Діти. Кожен має право висловити свою власну думку. Перш ніж щось сказати, потрібно подумати. Формулювати свої вислови просто і ясно. Уміти слухати і бути почутим. Поважати думку кожного члена групи. Не ображати, не принижувати іншого, навіть якщо наші точки зору не збігаються. Вміти дискутувати і робити загальний висновок. Вміти обговорювати дану проблему за відведений час.

Класний керівник. Завдання: обговорити кожну із запропонованих ситуацій, визначити, про що йдеться і обґрунтувати свою відповідь.

Кожна група отримує лист із завданням.

Варіанти завдань:

1) Толя, учень середньої школи, був помічений в спортивному залі палить, з пачкою сигарет в кишені.

2) Жінка, яка проживає на вулиці навпроти школи, продавала школярам наркотики.

3) Від Діми пахло алкоголем, це помітив вчитель фізкультури, коли Діма, хитаючись, йшов по коридору школи.

4) Третьокласники Вова і Андрій кожен день спізнюються на уроки.

5) На уроці фізкультури Женя оступився і випадково штовхнув Влада. Влад розлютився і вдарив Женю кулаком в плече і в живіт.

Діти працюють в малих групах.

Класний керівник. Я бачу, всі впоралися із завданням. Подивимося, що у вас вийшло.

(Обговорення ситуацій).

3. Підсумок заняття.

Ось і добігає кінця наша виховна година. І закінчити її мені б хотілося листом старшокласниці з м. Києва. Вона звертається до своїх однолітків:

«Таких, як я, вже ніколи не переробиш, а ось ті, що ще ніколи не ступав на цю стежину, себе не втрачайте. Придивіться до себе. Допоможіть собі…»

Класний керівник. Тож давайте будемо дбати про себе. Адже майбутнє в наших руках.