Тема. Висміювання претензій Журдена на аристократизм, інтелігентність і освіченість.

Мета: працювати над характеристикою образів твору; навчати учнів аналізувати образи літературних персонажів; вияснити наскільки теми, які представлені у комедії, є актуальними для наших часів; навчати учнів критичному мисленню.

Обладнання: роздатковий матеріал, тексти комедії.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Зірка, яка ніколи не згасне...



Н. Буало

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація знань учнів

Робота з учнівськими кросвордами.

1. За жанорм «Міщанин - шляхтич» це – (комедія)

2. Граф, який постійно клянчить гроші в головного героя? (Дорант)

3. Як звати доньку Журдена? (Люсіль)

4. Вкажіть ім'я служниці. (Ніколь)

5. Ім'я слуги пана Журдена. (Ков'єль)

6. Як було звати маркізу, до котрої залицявся граф Дорант та пан Журден? (Дорімена) Запитання до учнів

Уявіть себе в ролі художника, яким би ви зобразили пана Журдена?

Перевірка домашнього завдання

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Щоб з точністю передати те, яким був пан Журден, я впевнений, що ви б взяли яскраві кольори. Це, напевно, тому, що він насправді був неординарною особистістю, яка назавжди закарбовується в нашій пам’яті. Як ви гадаєте, чому цей образ користується такою популярністю протягом століть? На цьому уроці ми намагатимемося знайти відповідь до того, що нас цікавить.

III. Робота над темою уроку

1. Характеристика образу пана Журдена

Бесіда

(Учні занотовують у робочі зошити основні й ключові фрази, свої думки, підтверджують їх цитатами з твору.

Чи мав Журден якийсь титул?

Назвіть учителів, яких наймав пан Журден?

(•Навіщо пану Журдену були потрібні вчителі? (Заняття танцями йому були необхідні, щоб він міг красиво поклонитися маркізі Дорімені, музикою він займається тому, що всі знатні люди теж навчаються цьому, фехтування потрібно, щоб можна було постояти за себе, оскільки він був боягузом, філософія ж була потрібна, щоб він міг написати красивого листа Дорімені.)

Назвіть найпотаємніше бажання пана Журдена. (Непереборне бажання бути таким же як і інші дворяни)

До чого вдається Журден, щоб стати впливовим чоловіком? (Він готовий віддати велику суму грошей, щоб оточуючі думали, що він справжнісінький дворянин. Окрім цього, він готовий віддати дочку за іноземця, лише якби той був знатного походження.)

• Які якості пана Журдена ви б виділили? (Кмітливість — він побачив, що кравець поцупив у нього матерію; самоприниження — він наскільки захоплений словами графа, що вважає його собі рівним; простодушність — коли б не попросив граф грошей, завжди дає гроші; довірливість — довіряє усьому,що говорить граф Дорант.)

Методичний коментар

Щоб гарно засвоїти художній твір, треба дотримуватися таких стадій:

1) По-перше, це хороше сприйняття тексту у ході читання, а потім хороше відтворення якостей персонажів, подій;

2) По-друге, учні добре розуміють зміст прочитаного (при цьому можна спиратися на власну уяву), це значно покращує сприйняття;

3) По - третє, все це впливає в подальшому на характер читача.

Коли ми аналізуємо зміст, можна виділити такі типи навичок: опис зовнішності літературного героя за допомогою портретних деталей; учні розрізнюють суттєві і несуттєві риси характеру героя й засоби, за допомогою яких вони виражені в контексті; встановлюють зв'язок між людьми й певними подіями суспільного життя, з'ясовують, що є типовим для персонажа.

2. Гра «Перевтілення»

Як Журдена сприймали інші герої твору?

Методичний коментар

А зараз деякі учні побудуть в ролі персонажів твору. Вони по черзі грають перед однокласниками і розповідають повністю все, що вони знають про життя персонажа, при цьому відстоюють свої думки, аргументуючи їх. В цей час решта учнів класу уважно слухає, а потім ставляє запитання.

Інструкція для учнів — акторів

Спершу вказати ім'я, зовнішность, місце в суспільстві, особливості характеру, душевний стан персонажа; указати на те, як автор ставиться до персонажа. Наголосити на тому, до чого вдається автор, щоб вдало зобразити персонажа; визначити місце, яке персонажеві відведене в даному творі; пояснити однокласникам, чому герой саме так вчинив в даній ситуації.

3. Узагальнююча бесіда

Чи було життя Журдена нудним і нецікавим? Чи йому потрібно ще щось, щоб жити й радіти життю?

IV. Рефлексія

«Мікрофон»

Закінчіть речення: «Я б дав пану Журдену такі поради або рекомендації...»

V. Домашнє завдання

Скласти цитатний план до твору.