ДАТА___________
У Р О К № 8
ТЕМА : СПОСОБИ ДІЄСЛІВ: ДІЙСНИЙ, УМОВНИЙ, НАКАЗОВИЙ.
МЕТА :
поглибити знання учнів про способи дієслів;
формувати загальнопізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів;
удосконалювати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до видатних людей України.
ТИП УРОКУ: урок формування практичних умінь і навичок.
ОБЛАДНАННЯ : підручники, зошити, картки для вибірково-пошукової роботи, опорна схема, кросворд.
ПЕРЕБІГ УРОКУ :
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вибірково-пошукова робота
Знайти й виписати з них у таблицю дієслова, що виражають: 1) реальну дію; 2) не реальну, а бажану, можливу дію; 3) спонукання до дії.
1) Без людської праці вся земля заросла б бур’яном . 2) Книжку читай — розуму набувай. 3) Коли б знав, де впаду, то соломки підстелив. 4) Візьмись за діло з розумом — і сніг запалає. 5) Не зарікайся всього робити, тільки зарікайся своє вухо відкусити. 6) Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. 7) Було б бажання, а розум знайдеться. 8) Була б голова на плечах, а хліба вона придумає.
Дієслова, що означають реальну дію | Дієслова, що означають не реальну, а бажану, можливу дію | Дієслова, що означають спонукання до дії |
| | |
| | |
IІІ. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
П
ояснення вчителя.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Дослідження-відновлення
Відновити народні вислови, поставивши дієслова, що в дужках, у формі 2-ої особи однини дійсного способу.
Визначити вид дієслів (доконаний/недоконаний).
Дібрати видові пари.
Дослідити, до яких дієслів не можна дібрати видову пару
1. Як (дбати), так і (мати). 2) Як (працювати), так і (мати). 3) Як не (робити), так й не (мати). 4) Як (робити), так і (ходити). 5) Як (шити), так і (пороти).
Гра «Хто швидше»
Утворити від поданих дієслів теперішнього часу форму наказового способу.
Кличете, наближатися, малюєте, розвиваємо, плекаємо, принесемо, в’яжете, радіємо, пишаємося.
Ігрове завдання «Знайди слово»
Відновити дієслова у формі наказового способу.
Варіант 1
1) Лізти (у формі І особи множини). 2) Сидіти (у формі І особи множини). 3) Стати (у формі І особи множини). 4) Вносити (у формі І особи множини). 5) Лагодити (у формі ІІ особи множини). 6) Вивозити (у формі ІІ особи множини). 7) Примітити (у формі ІІ особи множини). 8) Дозволити (у формі ІІ особи множини).
Ключ. 1. Лізьмо. 2. Сядьмо. 3. Станьмо. 4. Вносьмо. 5. Лагодьте. 6. Вивозьте. Примітьте. Дозвольте.
Варіант 2
Дієслова різати, вірити, стежити, ударити, висипати, залишити, покликати поставити у формі ІІ особи однини.
Ключ. 1. Ріж. 2. Вір. 3. Стеж. 4. Удар. 5. Висип. 6. Залиш. 7. Поклич. 8. Постав.
Антонімічна п’ятихвилинка
У порожні кліточки правої частини фігури вписати антоніми до поданих дієслів у тій же формі наказового способу.
Визначити особу й число дієслів.
Ключ: 1 – знайди, 2 – засуши, 3 – винось, 4 – руйнуй, 5 – виходь, 6 – забувай, 7 – з’явися , 8 – підбери.
Творчий диктант.
Утворіть від дієслів форми 2 -ї особи однини і 1-ї та 2 –ї особи множини наказового способу.
Поясніть орфограму «Буква ь у дієсловах наказового способу».
Стерегти, пекти, стати, стояти, сказати, гукати, вірити, при-
носити, нести.
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Записати два дієслова, що виражають: а) дію; б) стан. Утворити від них усі способові форми.
Запишіть дієслова у три колонки, встановивши приналежність до певного способу: дійсного, умовного чи наказового.
1) Веди мене, дорого правоти, як не мені, дай іншому дійти на тихі води і на ясні зорі. 2 ) Тяжкими гронами висять набої, аж повгинались плечі вояків. Впаде команда — й вирушить на гори велике військо сонця і землі. 3) Любімо сонце і життя, радіймо квітам і теплу. 4) Як би я тепер хотіла у мале човенце сісти! Якби мені черевики, то пішла б я на музики.