Тема. Едгар По. Захопливий сюжет повісті «Золотий жук». Особливості композиційної будови твору – «розповідь у розповіді», її художнє значення
Мета: продовжити знайомство з особливостями жанру детективу, допомагати глибше усвідомити зміст твору, особливості композиційної будови; розвивати образне та логічне мислення, інтелектуальні здібності учнів; виховувати читацький інтерес.
Обладнання: презентація «Клуб любителів детективу».
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка Д/З.
Вправа «Мікрофон»
- Що таке детектив?
- Хто є засновником детективу?
- Що визнаєте про історію цього жанру?
- Які основні риси детективу?
- Назвіть відомих письменників, які працювали в жанрі детективу.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ми вже говорили проте, що твори Едгара По – гімн розуму. Сьогодні на уроці ми переконаємось, як за допомогою розуму, за допомогою інтелекту, засобами дедукції можна розплутати приховані під нашаруванням століть дивовижні таємниці. Оповідання Е.По не є звичайним детективом. В ньому немає злочину і злочинця. Але воно не менш цікаве, тримає в напрузі читача до кінця розповіді, не менш дивовижна розв’язка. А читач залишається в захваті від головного героя.
ІV. Оголошення теми й мети уроку
Епіграф
Скарби таємниць здобуваються розумом.
Алішер Навої
V. Основний зміст уроку
1. Бесіда за змістом оповідання «Золотий жук»
- Де відбуваються події?
- Від чийого імені ведеться розповідь?
- Хто такі Легран, Джупітер?
- Чим займався Легран?
- Як у його руки потрапив золотий жук?
- Чому був занепокоєний Джупітер?
- Про що могла свідчити така поведінка Леграна?
- Коли оповідач зрозумів, що Легран не хворий
2. Словникова робота
Пергамент – спеціально оброблена шкіра молодих телят. До винайдення паперу – матеріал для написання.
Криптографія (від грецької kryptos – таємний, прихований) – навмисне змінення письма з метою зробити його незрозумілим для необізнаних.
Інтелект – здатність мислити, розвиненість розуму людини.
Дедукція – спосіб розмірковування, при якому нова думка або висновок виводяться шляхом роздумів над багатьма іншими думками, фактами.
Мізантропія – відчуження від людей.
Меланхолія – 1) хворобливий стан пригніченості, безвиході, відчаю; 2) смуток, туга.
3. Робота над композицією твору
Експозиція – опис острова та розповідь про минуле життя Леграна.
Зав’язка – дивовижна знахідка.
Розвиток подій – розгадування таємниці манускрипту, пошуки скарбів. Кульмінація – скарби знайдено.
Розв’язка – розповідь Леграна про те, як він розгадав загадку пірата Кіда.
- Від імені кого ведеться розповідь?
Оповідач – різновид літературного суб’єкта, вигадана автором особа, від імені якої в епічному творі він веде розповідь про події і людей, з допомогою якої формується весь уявний світ літературного твору. Виступає у формі першої особи. Оповідач спостерігає і оцінює події збоку. Це посередник між автором і героями. Його позиція може збігатися з авторською, а може не збігатися.
4. Слово вчителя
Едгар По говорив: «У художньому творі не може бути зайвих елементів, тут все треба прораховувати з математичною логікою». І письменник звертає увагу на кожну деталь твору.
Художня деталь – у художньому творі особливо значний, виділений елемент художнього образу, найменша одиниця предметного світу. Ретельно добираючи деталі, письменник всебічно змальовує людський характер, предмет, явище.
Характерні риси художньої деталі:
- конкретність,
- предметність,
- виразність – вираження сутності явищ, предметів, образів,
- акцентування уваги читачів на певних ознаках, рисах образів та подій,
- схильність до узагальнення.
5. Дослідницька робота
- Які деталі створюють атмосферу таємничості? Наведіть приклади з тексту (опис природи острова, жука, черепа, поведінки Леграна).
- Поміркуйте, що символізує собою образ золотого жука. Зверніть увагу на колір (золотий) та схожість з черепом.
VІ. Д/З. Виписати цитати до характеристики образів Леграна, Джупітера. Т/З. Створити комікс до оповідання.
VІІ. Підсумок уроку
- Чи можете ви на прикладі оповідання Е.По Золотий жук та власного досвіду довести чи спростувати вислів Алішера Навої?