Предмет _______________________ Клас ___ Урок № ___ Дата___/___/___
Прізвище вчителя __________________
Тема уроку: «Тренувальні вправи. Написання не з прикметниками»
Мета: повторити й поглибити знання учнів про прикметник, його морфологічні ознаки; сприяти зміцненню навичок правопису прикметників із часткою не разом і окремо; удосконалити вміння позначати відповідні орфограми, пояснювати їх за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати прикметники з вивченою орфограмою; розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів любов до природи, шанобливе і чуйне ставлення до тваринного світу.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення, лексикологія, стилістика.
Обладнання уроку: підручник, дидактичний матеріал.
Методика та прийоми проведення уроку: бесіда, розповідь, контроль і самоконтроль, самостійна робота, «вільний мікрофон».
Епіграф уроку:
Виходь частіше на святу природу,
Впивайсь красою, серце оживи.
Дивися на її чарівну вроду,
В гармонії з природою живи.
Надія Красоткіна
План уроку:
Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання.
Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.
Актуалізація опорних знань.
Узагальнення і систематизація знань у процесі практичної роботи.
Закріплення вивченого матеріалу.
Підсумок уроку.
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
От вже дзвоник дав сигнал.
Кожний з вас за парту став.
Стали рівно, як годиться.
Чи все на парті? Подивіться.
А тепер часу не гаймо,
Працювати починаймо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.
Психологічна настанова учнів на виконання завдань уроку.
Опрацювання епіграфа уроку.
Актуалізація опорних знань.
Бесіда за питаннями:
Яка частина мови називається прикметником?Наведіть приклади.
Які морфологічні ознаки має прикметник?
Яку синтаксичну роль виконує прикметник?
На які групи за значенням поділяються прикметники?
Які є ступені порівняння прикметників?Як вони утворюються?
Які є форми прикметників?
Що таке повна форма? Наведіть приклади.
Що таке коротка форма? Наведіть приклади.
Яка форма називається нестягненою? Наведіть приклади.
Що таке стягнена форма? Наведіть приклади.
Які є групи прикметників?
Які прикметники належать до твердої групи? Як вони відмінюються?
Які прикметники належать до м’якої групи? Як вони відмінюються?.
До якої групи належать прикметники на -лиций? Як вони відмінюються?
Що таке перехід прикметників в іменники?
Які є способи творення прикметників?
Які прикметникові суфікси ви знаєте?
Які особливості написання суфіксів -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк-? (Пишемо ь після н).
Які особливості написання суфіксів ськ-, -цьк-, -зьк-? (Пишемо ь).
Коли ми пишемо е, о в суфіксах -ев- (-єв-), -ов- (-йов-, -ьов-)?
Які особливості написання суфіксів -ин-, -ін-, -ичн-?
Як ми пишемо не з прикметниками?
Коли ми пишемо не з прикметниками разом? Наведіть приклади.
Коли ми пишемо не з прикметниками окремо? Наведіть приклади.
Узагальнення і систематизація знань у процесі практичної роботи.
Вправа 1. До поданих слів дібрати з довідки прикметники-синоніми, утворені префіксальним способом за допомогою частки не. Пояснити написання.
Пасивний, бідний, загрозливий, безпрецедентний, грубий, навіжений, короткий, збитковий, безмежний, поблажливий, наполегливий, пам’ятний, особливий, зомлілий.
Довідка: невгамовний, неактивний, невигідний, небезпечний, невеликий, невиправний, незабутній, небагатий, нечуваний, невірний, невибагливий, неввічливий, невимірний, незвичайний, невимогливий, невтомний, непритомний.
Вправа 2. Коментоване письмо. Списати, розкриваючи дужки. Пояснити свій вибір за допомогою правила.
(Не)високі дерева; ця дівчина (не)висока; його будинок (не)високий, а низький; (не)заможні громадяни; мій брат (не)заможній; (не)гідний учинок; (не)щасний випадок; (не)гайний результат; (не)досяжна мрія; (не)мічний дідусь; це рішення (не)справедливе.
Відповідь.
Невисокі дерева; ця дівчина не висока; його будинок не високий, а низький; незаможні громадяни; мій брат не заможній; негідний учинок; нещасний випадок; негайний результат; недосяжна мрія; немічний дідусь; це рішення не справедливе.
Вправа 3. Вибірковий диктант. Виписати прикметники, які без не не вживаються. Підкреслити у словах орфограму «не з прикметниками».
Лісові голуби, аж поки не поминуть свої неозорі рідні простори, подають сумні глухі звуки-завивання: «у-у-у!»(З газ.)
Не зломить нас цей шал несамовитий. Невпинний вітер. Крижане гудіння навкруги.(Л.Первомайський).
О, не бажання випадкові
Мене хвилюють кожну мить –
Тебе прославить в ріднім слові,
Чуття незмірної любові
В невтомну працю перелить.(М.Рильський).
З темної гущавини садка доносилося нестямне щебетання соловейків.(П.Мирний).
Вправа 4. Творча робота. Скласти речення із такими протиставленнями:
- не легка, а складна справа;
- не яскраві, а тьмяні фарби;
- не вітряна, а затишна погода.
Вправа 5. Вибірково-розподільний диктант (за варіантами). Розподілити прикметники за колонками таблиці відповідно до правил правопису.
Без частки не не вживається | Можна дібрати синонім без частки не | Є протиставлення |
|
|
|
Варіант 1
Не/безпечний; не/бідний; не/бувалий; не/вблаганний; не/вгамований; не/вдалий; не/вдачливий; не/великий, а малий; не/врожайний; не/втішний; не/веселий, а сумний; не/гайний; не/гарячий, а холодний; не/дбалий.
Варіант 2
Не/добрий, а злий; не/доброзичливий; не/приязний; не/зугарний; не/квапний; не/істотний; не/нависний; не/поетичний; не/популярний; не/рідний, а чужий; не/сильний, а повільний.
Вправа 6. Робота біля дошки. Підкреслити члени речення.
1. Я голос подаю, щоб вороги неситі навік зламали спис лукавства (М.Рильський).
2. Кияни називають Оранту «Непорушною стіною» і вважають її покровителькою й захисницею міста (З газети).
Вправа 7. Дослідження-відновлення. Відновити фразеологічні звороти, уставивши з довідки потрібні за змістом прикметники з часткою не. Пояснити значення відновлених фразеологізмів. Два-три звороти ввести у самостійно складені речення.
1) … на розум.
2) … проби.
3) Хома … .
4) Глянути … оком.
5) … голосом.
6) Побила лиха та … година.
7) … сила поплутала.
Довідка: не/високої, не/людським, не/багатий, не/чиста, не/вірний, не/добрим, не/щаслива.
Відповідь. Небагатий на розум — нетямущий; невисокої проби — недосконале; Хома невірний — людина, що сумнівається; глянути недобрим оком — наврочити; нелюдським голосом — дуже голосно; побила лиха та нещаслива година — кого-небудь спіткало нещастя, горе; нечиста сила поплутала — трапилось щось необдумане, помилкове.
Вправа 8. Ігрове завдання. Розгадати кросворд. Уписати в порожні клітинки прикметники з часткою не відповідно до поданих характеристик.
По горизонталі: 1. Той, якого не можна перемогти, перебороти. 2. Той, який заслуговує на осуд, викликає заперечення чого-небудь. 6. Той, який не може довго всидіти на одному місці.
По вертикалі: 3. Той, якого не можна побачити. 4. Той, без якого не можна обійтися. 5. Той, який не міняє свого положення. 7. Який не має відхилень від чого-небудь.
Ключ. 1. Нездоланний. 2. Негативний. 3. Незримий. 4. Необхідний. 5. Непорушний. 6. Непосидючий. 7. Неухильний.
Вправа 9. Прочитати. З’ясувати, в яких прикметниках частка не входить до складу префікса недо-.
Недозрілий, недобросовісний, недовговічний, недоречний, недорогий, недорослий, недосконалий, недостатній, недосяжний.
Вправа 10. Словниковий диктант. Розібрати слова за будовою.
Непідкупний, незамінний, нездоланний, недосяжний, непробудний, нероздільний, недоторканий, нескінченний, нещадний, невеличкий.
Закріплення вивченого матеріалу.
Тести
Подумати й вибрати правильні варіанти відповідей (може бути 2 правильних варіанти у 1 і 2 завданнях).
1. У прикметників частка не пишеться окремо, якщо:
а) без частки не слово не вживається;
б) є протиставлення;
в) прикметник виступає в ролі присудка;
г) слово можна замінити синонімом без частки не.
2. У якому реченні частка не з прикметником пишеться разом?
а) Щастя Грицькове було не/велике.
б) Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стала ясно перед очима.
в) Коли ніч стемніла, долина наповнилась не/звичними голосами.
г) На уроках я став не/уважний.
3. У якому слові частка не входить до складу префікса недо-?
а) Недоступний;
б) недобросовісний;
в) недотепний;
г) недомовний.
4. Назвати слово, в якому частка не входить до складу кореня.
а) Нещадний;
б) неуспішний;
в) нетутешній;
г) нечемний.
5. З’ясувати, в якому слові частка не виконує роль префікса.
а) Нещасний;
б) неясний;
в) нетямний;
г) нетривкий.
6. Визначити, в якому ряді слів прикметники з часткою не пишуться окремо.
а) Не/полярний, не/постійний, не/правдивий;
б) не/порядний, не/озорий, не/однаковий;
в) не/старий, а молодий; не/радий, а сумний; вітер не/помірний;
г) не/правильний, не/обхідний, не/міцний.
Варіанти правильних відповідей: 1) б, в. 2) б, в. 3) г. 4) а. 5) б. 6) в.
Підсумок уроку.
Подумати і дати відповіді:
Коли ми пишемо не з прикметниками разом? Наведіть приклади.
Коли ми пишемо не з прикметниками окремо? Наведіть приклади.
«Мікрофон»: «На сьогоднішньому уроці я…».
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час вивчення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.
Домашнє завдання.
Повторити теоретичний матеріал § 50 (стор. 176).
Написати 10 слів для розподільного диктанту «Написання частки не з прикметниками разом і окремо».
Тренувальні вправи. Написання не з прикметниками.
Вправа 1. До поданих слів дібрати з довідки прикметники-синоніми, утворені префіксальним способом за допомогою частки не. Пояснити написання.
Пасивний, бідний, загрозливий, безпрецедентний, грубий, навіжений, короткий, збитковий, безмежний, поблажливий, наполегливий, пам’ятний, особливий, зомлілий.
Довідка: невгамовний, неактивний, невигідний, небезпечний, невеликий, невиправний, незабутній, небагатий, нечуваний, невірний, невибагливий, неввічливий, невимірний, незвичайний, невимогливий, невтомний, непритомний.
Вправа 2. Коментоване письмо. Списати, розкриваючи дужки. Пояснити свій вибір за допомогою правила.
(Не)високі дерева; ця дівчина (не)висока; його будинок (не)високий, а низький; (не)заможні громадяни; мій брат (не)заможній; (не)гідний учинок; (не)щасний випадок; (не)гайний результат; (не)досяжна мрія; (не)мічний дідусь; це рішення (не)справедливе.
Вправа 3. Вибірковий диктант. Виписати прикметники, які без не не вживаються. Підкреслити у словах орфограму «не з прикметниками».
Лісові голуби, аж поки не поминуть свої неозорі рідні простори, подають сумні глухі звуки-завивання: «у-у-у!» (З газ.)
Не зломить нас цей шал несамовитий. Невпинний вітер. Крижане гудіння навкруги. (Л.Первомайський).
О, не бажання випадкові
Мене хвилюють кожну мить –
Тебе прославить в ріднім слові,
Чуття незмірної любові
В невтомну працю перелить. (М.Рильський).
З темної гущавини садка доносилося нестямне щебетання соловейків. (П.Мирний).
Вправа 4. Творча робота. Скласти речення із такими протиставленнями:
- не легка, а складна справа;
- не яскраві, а тьмяні фарби;
- не вітряна, а затишна погода.
Вправа 5. Вибірково-розподільний диктант (за варіантами). Розподілити прикметники за колонками таблиці відповідно до правил правопису.
Без частки не не вживається | Можна дібрати синонім без частки не | Є протиставлення |
|
|
|
Варіант 1
Не/безпечний; не/бідний; не/бувалий; не/вблаганний; не/вгамований; не/вдалий; не/вдачливий; не/великий, а малий; не/врожайний; не/втішний; не/веселий, а сумний; не/гайний; не/гарячий, а холодний; не/дбалий.
Варіант 2
Не/добрий, а злий; не/доброзичливий; не/приязний; не/зугарний; не/квапний; не/істотний; не/нависний; не/поетичний; не/популярний; не/рідний, а чужий; не/сильний, а повільний.
Вправа 6. Робота біля дошки. Підкреслити члени речення.
1. Я голос подаю, щоб вороги неситі навік зламали спис лукавства (М.Рильський).
2. Кияни називають Оранту «Непорушною стіною» і вважають її покровителькою й захисницею міста (З газети).
Вправа 7. Дослідження-відновлення. Відновити фразеологічні звороти, уставивши з довідки потрібні за змістом прикметники з часткою не. Пояснити значення відновлених фразеологізмів. Два-три звороти ввести у самостійно складені речення.
1) … на розум.
2) … проби.
3) Хома … .
4) Глянути … оком.
5) … голосом.
6) Побила лиха та … година.
7) … сила поплутала.
Довідка: не/високої, не/людським, не/багатий, не/чиста, не/вірний, не/добрим, не/щаслива.
Вправа 8. Ігрове завдання. Розгадати кросворд. Уписати в порожні клітинки прикметники з часткою не відповідно до поданих характеристик.
По горизонталі: 1. Той, якого не можна перемогти, перебороти. 2. Той, який заслуговує на осуд, викликає заперечення чого-небудь. 6. Той, який не може довго всидіти на одному місці.
По вертикалі: 3. Той, якого не можна побачити. 4. Той, без якого не можна обійтися. 5. Той, який не міняє свого положення. 7. Який не має відхилень від чого-небудь.
Вправа 9. Прочитати. З’ясувати, в яких прикметниках частка не входить до складу префікса недо-.
Недозрілий, недобросовісний, недовговічний, недоречний, недорогий, недорослий, недосконалий, недостатній, недосяжний.
Вправа 10. Словниковий диктант. Розібрати слова за будовою.
Непідкупний, незамінний, нездоланний, недосяжний, непробудний, нероздільний, недоторканий, нескінченний, нещадний, невеличкий.
Тести
Подумати й вибрати правильні варіанти відповідей (може бути 2 правильних варіанти у 1 і 2 завданнях).
1. У прикметників частка не пишеться окремо, якщо:
а) без частки не слово не вживається;
б) є протиставлення;
в) прикметник виступає в ролі присудка;
г) слово можна замінити синонімом без частки не.
2. У якому реченні частка не з прикметником пишеться разом?
а) Щастя Грицькове було не/велике.
б) Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стала ясно перед очима.
в) Коли ніч стемніла, долина наповнилась не/звичними голосами.
г) На уроках я став не/уважний.
3. У якому слові частка не входить до складу префікса недо-?
а) Недоступний;
б) недобросовісний;
в) недотепний;
г) недомовний.
4. Назвати слово, в якому частка не входить до складу кореня.
а) Нещадний;
б) неуспішний;
в) нетутешній;
г) нечемний.
5. З’ясувати, в якому слові частка не виконує роль префікса.
а) Нещасний;
б) неясний;
в) нетямний;
г) нетривкий.
6. Визначити, в якому ряді слів прикметники з часткою не пишуться окремо.
а) Не/полярний, не/постійний, не/правдивий;
б) не/порядний, не/озорий, не/однаковий;
в) не/старий, а молодий; не/радий, а сумний; вітер не/помірний;
г) не/правильний, не/обхідний, не/міцний.