Урок 2

Тема. Подорож Скруджа різдвяної ночі у часі й просторі як можливість осягнути своє життя.

Мета:

  • простежити шлях Скруджа різдвяної ночі;

  • спостерігати за змінами у поведінці та характері Скруджа;

  • працювати над культурою мовлення учнів;

  • розвивати спостережливість, образне мислення, уважність, уяву;

  • сприяти формуванню гуманістичних ідеалів;

  • виховувати людяність, доброту, милосердя.


Обладнання: портрет Ч. Діккенса, таблиця «Подорожі Скруджа», валіза, запис пісні М.Леонтовича «Щедрівочка», ватман, маркери, зірочки бажань, мультимедійна презентація.

Тип уроку: урок-подорож

Епіграф: Подорожувати – означає кожної хвилини народжуватися і помирати.
В. Гюго

Хід уроку

І . Організаційний момент. (Слайд 1)

1. Привітання з учнями.

Як казково вечір наплива, В серці щем забутий ожива. Тихо стукає у шибку Ніч Христового Різдва. Це приходить той чарівний час, Що до неба повертає нас.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Тестування «Відгадай слово» (Слайди 2-4) Знайдіть правильну відповідь на запитання, випишіть букви-відповіді, складіть слово і дізнайтеся, що нас очікує сьогодні на уроці. 1. Як в Англії називають Чарльза Діккенса? А) чарівником Різдва; П) батьком англійського Різдва; Р) засновником Різдва. 2. Як перекладається з англійської мови ім’я «Скрудж»? Б) «Дивак»; В) «Слимак»; О) «Скнара».

3 . Хто святкував Різдво у творі Ч. Діккенса? Д) усі герої, крім Скруджа; Е) Духи Різдва; Є) родини Боба Кретчита та Фреда. 4. Які відчуття притаманні жанру різдвяного оповідання? А) жаху; О) таємничості, фантастичності; І) суму. 5. Знайдіть неправильне твердження: Б) Марлей навідався до Скруджа, щоб попередити про прихід трьох Духів; Р) Дух Минулого Різдва нагадав Скруджеві, що він в дитинстві не любив Різдва; С) Дух Майбутнього Різдва показав Скруджеві, як може закінчитися його життя. 6. Хто прийшов попередити Скруджа про Духів Різдва? А) племінник Фред; Е) пани з благодійної контори; О) Марлей. 7. Із чого був зроблений ланцюг Марлея? В) з повітря; Г) заліза; Ж) скриньок для грошей. Перевір себе : ПОДОРОЖ

2. Повідомлення теми, мети, їх мотивація (записи в зошитах) (Слайд 5) Слово вчителя Нас сьогодні чекає подорож разом зі Скруджем і Духами Різдва. Тож ви повинні простежити шлях Ебенезера різдвяної ночі, слідкувати за змінами в його поведінці та характері, вчитись аналізувати зміст художнього твору, зробити певні висновки. У кінці спробуєте самі оцінити свою роботу на уроці за карткою самооцінювання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Мозкова атака (Слайд 6) - Як ви розумієте зміст висловлювання, який служить епіграфом уроку? Початок подорожі (учасники подорожі: Діккенс,Скрудж, Репортер)

Слово вчителя

- Підготовка до подорожі – це ваші домашні завдання. До подорожі треба готуватися заздалегідь. Ви теж готувалися.

2. Презентація робіт (випереджувальне завдання)

1 група (Повідомлення про Англію, презентація).

Англія – найвеличніша та найбагатша частина Великобританії.

Столиця Англії - Лондон, але існують і інші важливі міста, наприклад, Ліверпуль та Манчестер, також інші відомі цікаві міста, як Йорк, Честер, Оксфорд та Кембрідж.

Стоунхендж – одне з найвідоміших доісторичних місць у світі, Це давнє коло з каміння, яке міститься на південному сході Англії. Зроблено його з масивних кам'яних блоків до чотирьох метрів заввишки. Чому він був збудований — загадка

Честер – дуже важливе місто на північному заході. Англії. У минулому це був римський форт. Назва означає «укріплений табір». У Честері знаходиться відомий музей, в якому міститься більш, ніж 5000 давніх та сучасних іграшок.

Оксфорд – це батьківщина найстарішого університету Англії. Найвідоміший коледж – Крайст Черч. У ньому зберігся хол, збудований під час правління Генріха VIII, а його каплиця стала Оксфордським собором.

Кембрідж - батьківщина другого найстарішого британського університету.

2 група (зробити колаж на тему «Різдво»)

3 група (підібрати вірші про Різдво)

Н а свят - вечір панує казка

Та всілякі дива й пригоди...

На Різдво всі погратись прагнуть,

Добрі чари стають у пригоді...

Марійка Бойко

Під Різдво, коли вечерю возять

Білої зимової пори,

Хоч морози аж печуть, морозять

- Скільки радості для дітвори!

Дмитро Білоус

Бувають дні як одкровення Боже –

Благословення зоряних небес, –

Коли на себе справжніх ми похожі

І в нас Ісус Воістину Воскрес.

Ольга Ніколенко

Різдвяні троянди в букеті палають,

Дзвіночки пролили на світ голоси,

Красуні ялинки гірляндами сяють –

Запрошують в свято добра і краси.

Молитвенно - чистим і ніжно-родинним

Це свято приходить до кожного в дім.

Д итятко Ісус йде до серця людини,

З небес несучи Свій Божественний німб.

А в небо різдвяна молитва хай лине,

І в ній — наша віра, надія, любов

До Того, Хто з іменем Божого Сина

До кожного серця сьогодні ввійшов.

Надія Кметюк

3. Рольова гра. Сценка «Автор та герой про Різдво»:

Ч. Діккенс: «Це радісні дні – дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди ніби за мовчазною згодою, добровільно розкривають одне одному серце і вбачають у своїх ближніх, навіть бідних і знедолених, - таких же людей, як вони самі».

Скрудж: «Різдво! Що за дурниці! Коли б я міг робити так, як бажаю, то я б кожного дурня, що шляється та славить Христа, зварив разом з його різдвяною стравою й поховав би, застромивши йому ялинку в серце!»

4. «Займи позицію»

- На чиїй ви стороні? Чому?

5. Інтерв’ю з автором.

Слово вчителя

- Коли відбувається якась визначна подія, ведуться репортажі, беруться інтерв’ю. Тож і сьогодні на уроці є репортер.

Інтерв’ю: Репортер: - Шановний Чарльзе Діккенс! Чи вірите ви в те, що навіть такий негідник, як Ебінезер Скрудж може все-таки змінитися?

Ч. Діккенс: - На мою думку, людині завжди треба давати шанс. Я вірю, що бездушна і зіпсована грішми людина поверне собі душу, і любов, і людяність.

Репортер: - Як це може трапитись?

Ч. Діккенс: - Саме в різдвяному творі можливі дива, казкові перетворення героїв. Тож Скруджу я запропонував казкову подорож з привидами та духами

Репортер: - Що ж, щасти вам обом. А ми будемо спостерігати за подіями та повідомляти новини.

6. Інтерактивна гра «Збираємо уявну валізу героя» (Слайд 7)

- Вирушаючи в дорогу, разом з необхідними речами ми беремо з собою і найдорожче серцю, без чого путь стане сумним. Які? (Фото, телефон..)

- Зберемо символічну валізу Скруджа: (рахівниця, гроші,..)

- А посмішку треба брати в дорогу? Гарний настрій? Чи взяв їх Скрудж?

- А що ще може взяти із собою Ебенезер Скрудж? (Свої погані вчинки, згадки, помилки, зачерствілу душу).

- Чи доброю дорога буде з таким багажем?

- Що треба зробити мандрівнику, щоб дорога була щасливою? (Змінитися) СТОП-КАДР (ФОТО НА ЗГАДКУ)

Слово вчителя

- Людина має право робити помилки, але щоб життєвий шлях закінчився щасливо, вона повинна їх … (виправляти)

- Давайте допоможемо Скруджеві виправитися і зібрати нову валізу? Ми продовжимо стежити за мандрівкою нашого героя, попрацюємо в групах.

5. Складання схеми карти подорожі. (Слайд 8)

- Як пролягала подорож Скруджа? Складемо її схему.







Минуле

Сучасне

Майбутнє



6. Робота над текстом повісті в групах.

- На минулому уроці ви отримали завдання об’єднатися в три групи та від імені Духа Минулого, Теперішнього і Майбутнього Різдва розповісти про мандрівку. Звернути увагу на почуття, настрій героя. А Скрудж буде вас уважно слухати і робити свої висновки.

(Кожна група переказує стисло важливі моменти ІІ, ІІІ та ІV строф, після кожного виступу Скрудж робить свій висновок. Зміст тексту можна порівняти з відеороликами)

1 зупинка «Дух Минулого Різдва» (Слайд 9)

Учень, який виконує роль Скруджа, підходить до групи, до нього звертається Дух:

«Тільки пробило першу годину ночі, я з’явився біля Скруджевого ліжка. Він мене боявся, та я торкнувся своєю рукою його серця, і ми вирушили в дорогу. Я показав декілька картин. Спочатку ми опинилися в пустій школі. Там сидів самотній хлопчик, покинутий всіма на Різдво. Він читав улюблену книгу про Алі-Бабу і 40 розбійників. Я помітив, що Скрудж плаче, дивлячись на цього хлопчика».

Скрудж: «Я згадав, що минулої ночі якийсь хлопчик колядував коло моїх дверей. Мені хотілось би дати йому що-небудь»

Дух: «Потім я показав наступні картини, де всі люди на вулицях гуляють і радіють святу. І як приїхала сестра забрати маленького Скруджа додому на Різдво, а він був веселий і щасливий. Сестра вже дорослою помре, і зостанеться її син – Фред».

Скрудж: «Я згадав, що в дитинстві любив Різдво, і рідних, і мені зараз хочеться піти до Фреда на святковий обід».

Дух: «Потім я показав наступну картину: кохана дівчина повертає слово Скруджеві, бо золотий божок замінив йому кохання. Згодом у тієї дівчини була велика щаслива родина, і Скрудж побачив, як батько піклується про своїх дітей».

С крудж: «Я уявив, що на місті того батька міг би бути я, та всі мої надії пожерло одне бажання: золото. От тоді у мене навернулися сльози. Я хотів би все виправити».















2 зупинка «Дух Теперішнього Різдва» (Слайд 10)

Дух: «Я запросив Скруджа до його кімнати. Він її спочатку не впізнав, бо там було повно всіляких харчів, а в каміні горів такий вогонь, якого той задубілий камін багато-багато років не бачив».

Скрудж: «Я зрозумів, що в мене є гроші, а я ніколи собі нічого не дозволяв: ні поїсти, ні погрітись».

Дух: «А ще серед інших картин я показав Скруджеві, як зараз святкують Різдво у родині писаря Боба Кретчита. Найбільше Скруджа вразило пусте місце для милиць Тайні Тіма».

Скрудж: «Мені соромно за ці слова. Я хотів би дати грошей для бідних і врятувати Тайні Тіма».

Дух: «Наступне, що я показав Скруджеві, - це свято у будинку Фреда. Там розважалися друзі, танцювали, співали.

Скрудж: «Я зрозумів, що я втрачаю, коли не хочу визнавати Різдво і не маю рідних, друзів. Я хотів би все виправити».

3 зупинка «Дух Майбутнього Різдва» (Слайд 11)

Дух: «Мене Скрудж боявся найбільше, але він чекав мене і моєї науки. Я показав Скруджеві, яким буде його похорон: нікого не буде біля його ліжка, все розкрадуть. А одна сім’я навіть зрадіє, що він помер, бо не треба платити борг. Потім я привів Скруджа на старе кладовище до зарослої бур’яном могили і показав, що це його гідне місце».

Скрудж: «Я зрозумів, як люди живуть, такий їм буде кінець…»

ІV. Узагальнення та закріплення набутих знань, умінь і навичок.

1. Робота з таблицею «Подорожі Скруджа» (Слайд 12)


Зустрічі Скруджа з Духами

Колишнього Різдва

Теперішнього Різдва

Прийдешнього Різдва

світло

яскраве

червоне

темні промені

висновки

Спогади:

Попередження:

Майбутнє у темряві:

світлі думки, мрії

самотність

майбутнє без героя


2. Психологічна консультація. (Слайд 13)

- Порадьте, що треба Скруджеві взяти в нову валізу.


Зупинка кінцева

  • Ось ми і дібралися кінцевої мети нашої подорожі.

Репортер: - Шановні глядачі! Ми знову з вами на зв’язку з Чарльзом Діккенсом та Ебенезером Скруджем. Що ж ми бачимо, містере Скрудже, такі разючі зміни: ви посміхаєтеся, такий люб’язний!

Скрудж: - О, я вже не той чоловік, що був раніше. Я почуваю себе легким, як пушинка, щасливим, як ангел, веселим, як школяр! Дай Боже, кожному щасливого Різдва!

Ч.Діккенс: - Після тієї пригоди Скрудж не бачився більше з Духами, але все життя поводився, як наказує любов до людей, відривав від себе й допомагав іншим. І про нього казали, що вже хто-хто, а Скрудж уміє шанувати Різдво.

V. Підсумок уроку.

1. «Відкритий мікрофон» (Слайд 14)

    • П омилки Скруджа були в тому, що він …

    • Людина може змінити кінець свого життєвого шляху, якщо…

    • Хто вірив у те, що Скрудж може змінитись?

    • Що ви побажаєте собі перед Різдвом?

2. Вірш -підсумок (читає учень).

Н іч Різдвяна, ніч любові.

Освяти нас, освяти.

І у душах хай воскресне

Віщий промінь чистоти.

Хай же музика небесна

Тихо лине з висоти,

Щоб на світі люди знову

Обнялися, як брати.

3. Самооцінка Оцініть себе по кожному з визначених напрямів від 0 до 3 балів. 1. Ви успішно справилися з тестуванням ___________ 2. Ви брали участь у роботі групи __________ 3. Ви проявили себе як творча особистість (брали участь в підготовці презентації, інсценуванні тощо) ____________ 4. Ви успішно засвоїли матеріал уроку ____________ Всього балів _________

VІ. Домашнє завдання. ( Слайд 15)

Прочитати 5 строфу.

Скласти сенкани «Скрудж до подорожі» і «Скрудж після зустрічей з привидами»

Підготувати усний виступ на тему «Що означає Різдво для моєї родини…»