Тема Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма)
їх характерні ознаки. Слайд1
Мета
навчальна: навчити учнів розрізняти поняття «культура» і «література»,
визначати характерні ознаки літератури як одного із видів
мистецтва; дати визначення поняття «літературного роду»,
вказати на характерні ознаки та жанри епосу, лірики, драми,
ліро-епосу як міжродового утворення, взаємозв’язок
української і зарубіжної літератур;
розвивальна: розвивати увагу, усне мовлення, уміння демонструвати свої
знання на прикладах прочитаних творів.
виховна: виховувати інтерес до художнього слова, повагу до
літератури як мистецтва слова.
Очікувані результати: учні усвідомлюють розмаїття культур різних країн, місце української літератури у світовому історико-літературному процесі
(НЛ-2);розрізняють поняття «культура» і «література»; дають визначення понять «рід літератури», «епос», «лірика», «драма», називають їхні характерні ознаки, демонструють на прикладах із прочитаних творів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.
Обладнання: Підручник для 8 класу(Є. Волощук, О.Слободянюк. Зарубіжна література), презентація «Культура і література. Роди літератури: епос, лірика, драма», інтерактивні вправи на сайті Learningapps.org.(блог «Творча майстерня Галини Дорох»).
Мистецтво – саме життя, і воно безсмертне.
Оскар Уайльд
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Вимоги до ведення зошитів із зарубіжної літератури.
2. Ознайомлення з підручником
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
1.Слово вчителя
А чи задумувалися ви над тим, що таке культура? Що об’єднує в собі це поняття?
ІІІ Вивчення нового матеріалу
2.Робота з підручником. Прочитайте 2 абзаци статті «Вступ» .
Розкажіть про походження слова культура і його значення.
Зрозуміти сутність культури можна лише через призму діяльності людини, суспільства, народів, що населяють нашу планету. Культура не існує поза людиною. Її виникнення обумовлено тим, що людина постійно шукає сенсу свого життя та діяльності. В широкому розумінні культура трактується в наш час багатьма вченими як процес і наслідок людської діяльності, цивілізації.
3. Робота над поняттями «культура», «цивілізація» «матеріальна і духовна культура». Слайд2
Культура – сукупність матеріальних та духовних цінностей створених людством протягом його історії.
Цивілізація – сукупність усіх досягнень людства.
Матеріальна культура - все, що пов’язане з предметами та явищами матеріального світу, їх виробництвом та освоєнням.
Духовна культура - світ цінностей людства, втілений в архітектурних, літературних, художніх пам’ятках (мова, наука, мистецтво, релігія, етика).
Відомий англійський письменник Оскар Уайльд стверджував, що «мистецтво – саме життя, і воно безсмертне». А відомий німецький філософ Георг Вільгельм Фрідріх Гегель колись сказав: «Справжні безсмертні твори мистецтва залишаються доступними і дарують насолоду всім часам і народам». Що ж таке мистецтво і чому воно здатне принести велику насолоду людям?
4. Інтерактивна вправа» «Продовж речення “Мистецтво — це…”»
5. Бесіда
Які види мистецтва ви знаєте?
6. Робота над опорною схемою. «Види мистецтва» Слайд3
7. Слово учителя
Література (лат. literatura — написане, від litera — буква, літера) — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства; різновид мистецтва — мистецтво слова, що відображає дійсність у художніх образах.
У 8 класі ми розпочинаємо вивчати основні етапи розвитку літератури на тлі
світової культури, дізнаємося про специфічні особливості різних родів і жанрів літератури, досліджуватимемо їх розвиток у хронологічній послідовності.
8 Теорія літератури. Літературні роди. Слайд 4
Літературний рід - один із головних елементів систематизації літературного матеріалу.
За способом зображення життя художні твори поділяють на три літературні роди: епос, лірику і драму. З часом з’явився ліро-епос як міжродове утворення.
9. Епос. Слайд 5
Епос – оповідний рід літератури, в основу якого покладено розповідь про події, людей їхні вчинки у взаємодії з іншими подіями та різноманітними життєвими явищами.
Епічні твори – це твори , у яких письменник в розповідно-описовій формі змальовує людей, їхні характери і вчинки. Події можуть бути зображені в минулому, чи теперішньому часі. У ході подій розв’язується життєвий конфлікт, тому основною особливістю композиції є сюжетність.
Основний спосіб викладу художньогоматеріалу: розповідь, опис, роздум.
Жанри епосу: оправдання, новела, нарис, повість, кіноповість.
10. Лірика. Слайд 6
Лірика – рід літератури, в якому відображено думки, настрої, почуття людини, душевний стан автора. Для лірики характерна віршова форма, відсутність сюжету.
Ліричні твори – твори, в яких віддзеркалені думки, настрої та почуття
людини, душевний стан автора, його ставлення до оточення. У них багато суб’єктивного, розкрито світогляд автора. Ліричні поезії майже завжди безсюжетні. Головне завдання ліричного твору не розповісти про перебіг подій, а викликати у читача емоції, збудити думки, створити певний настрій, часом закликати до дій.
Основний спосіб викладухудожнього матеріалу: роздум,опис (як засіб розкриття стану людини).
Жанри лірики: ода, гімн, елегія, ліричний вірш,романс, епіграма, послання.
11 Драма. Слайд 7
Драма – рід літератури, у якому життя зображено не через авторську оповідь, а через діалоги та вчинки дійових осіб.
Драматичні твори призначені для постановки на сцені.
Спосіб викладу художнього матеріалу: роздум та розповідь у формі розмови
між дійовими персонажами (монолог, діалог, полілог). Особливості композиції: поділ тексту на дії на дії , яви.
Жанри драми: драма, трагедія, комедія,трагікомедія, водевіль.
12. Ліро-епос. Слайд 8
Ліро-епос – суміжний рід літератури, який поєднує ознаки епічних і ліричних творів: наявні розгорнутий сюжет, система образів(як у епосі), а також розкрито почуття, внутрішній світ героїв (як у ліриці).
Ліро-епічні жанри: поема, роман у віршах, байка, балада, дума.
ІV. Підбиття підсумків уроку.
«Роди і жанри літератури» Інтерактивні вправи на на сайті Learningapps.org.
Завдання1
Розподіліть жанри відповідно до певного роду: епос, лірика, драма, ліро-епос. Новела, пісня,трагікомедія, міф, роман у віршах, балада, водевіль, епопея, елегія, повість, казка, романс, трагедія, ода, байка, оповідання, гімн, драма, роман, сонет, комедія, кіноповість, ліричний вірш, поема.
V. Домашнє завдання Ст. 6-8 опрацювати, вивчити визначення «рід літератури», «епос», «лірика», «драма. Ст.8 зап. 1,2 (усно).
«Роди і жанри літератури» Інтерактивні вправи на на сайті Learningapps.org.
Завдання 2 (письмово) Розподіліть твори відповідно до літературного роду: епос, лірика, драма, ліро-епос.
О.Генрі «Дари волхвів», К.Симонов «Жди мене», Дж.Олдрідж «Останній дюйм», Р.Бернс «Моє серце в Верховині», Стівенсон «Острів скарбів», «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник», Шекспір «Ромео і Джульєтта»,
О.Грін «Пурпурові вітрила», А.Міцкевич «Світязь», Мольєр «Міщанин-шляхтич», О.Пушкін «19 жовтня 1825 року», Есхіл «Прометей закутий».