Тема. Розвиток мовлення. Порівняльна характеристика літературних героїв (Ахілл і Гектор)
Мета: вчити порівнювати героїв літературного твору; розвивати культуру мовлення, спостережливість; виховувати вміння співчувати, поважати людину, її героїзм.
Обладнання: ілюстрації до поеми.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Перевірка Д/З.
III. Оголошення теми й мети уроку
ІV. Основний зміст уроку
1. Складання характеристики Ахілла і Гектора
Орієнтовний планом
Образи Ахілла і Гектора як уособлення ідеалу людини, воїна, героя
Орієнтовний план
1. Вступ. Ахілл і Гектор – найхоробріші воїни ахейців та троянців
2. Основна частина. Хто ж із них найгідніший?
1) Походження героїв.
2) Якості воїна.
3) Риси характеру.
4) Ставлення інших героїв твору.
3. Висновок. Ахілл і Гектор – справжні воїни, справжні герої
Коментар
Герої вічної поеми Гомера «Іліада» Ахілл і Гектор – найхоробріші воїни ахейського та троянського військ. Вони змагалися у вправності та силі, обидва загинули під час Троянської війни. Так хто ж із них найгідніший?
Ахілл, або Ахіллес, – син царя мірмідонян у Фессалії Пелея та морської богині Фетіди. Прагнучи загартувати сина, Фетіда купала його у водах Стіксу, тому Ахілл мав єдине вразливе місце – п’яту, за яку тримала його мати. Ахіллові була пророкована смерть під час Троянської війни. Мати, щоб уникнути цієї долі, переодягла сина у дівоче вбрання й віддала до двору царя Лікомеда, де він і виховувався. Одіссей, бажаючи залучити до ахейського війська майбутнього воїна, під виглядом купця запропонував дочкам Лікомеда жіночі прикраси і зброю. Дівчата кинулися до прикрас, Ахілл же обрав зброю. Так Одіссей знайшов майбутнього воїна і намовив його вирушати під Трою. Вирушаючи на Троянську війну, Ахілл знав, що загине, – так казала йому мати – але, вибираючи між коротким, але уславленим життям та довгим, але бездіяльним, герой обрав коротке.
Гектор – старший син царя Трої Пріама й цариці Гекуби, чоловік Андромахи. Він віддасть своє життя за нерозважливе кохання свого молодшого брата Паріса до Єлени Прекрасної.
Гектор і Ахілл – справжні воїни. На їх рахунку чимало подвигів і перемог під час Троянської війни. Але подолати одне одного їм не просто: обидва сильні, фізично загартовані, витривалі. І навіть у вирішальному поєдинку, якби не допомога Афіни, хто знає, чи був би переможений Гектор. Гомер підбирає порівняння до поведінки воїнів, підкреслюючи, що вони – гідні супротивники: порівнює Ахілла з соколом, що полює на горлицю дику, з псом, який жене молодого оленя, але й Гектор, на його думку, дуже схожий на високолетного орла, який хоче вхопити ягня або зайця.
Дужі, сміливі, мужні – хіба можуть бути воїни кращими, ніж вони? Мабуть, ні, тому що ці герої ще й віддані своїй батьківщині. Мужньо боронить рідну змучену Трою Гектор, схаменувшись, повертається до рядів ахейського війська Ахілл.
Якими ж іще якостями наділені герої поеми «Іліада»? Гектор – герой, але ніщо людське йому не чуже, і він довго не наважується стати до ґерцю з Ахіллом. Зрозумівши підступність богів і супротивника, він мужньо бореться, до останньої хвилини свого життя прагне бути мужем, гідним поваги й захоплення. Прагне домовитися з улюбленцем Афіни про видачу тіла переможеного рідним, але засліплений гнівом Ахілл запевняє, що ніяких домовленостей між ними не буде.
Ахілл – улюбленець богів і ахейців, красень і взірець воїна. Але він – теж жива людина і робить вчинки, про які потім шкодує: йде з війська – гинуть ахейці, його друг Патрокл, знущається над тілом Гектора – потім плаче разом з Пріамом над спільною трагедією учасників війни.
І до Гектора, і до Ахілла одноплемінники ставляться з великою повагою: пригадайте, як голосять троянці, дізнавшись про загибель свого героя, плаче Андромаха, тужить Пріам, як поважають та які надії покладають на Ахілла – свого найкращого воїна – ахейці.
Ахілл і Гектор – справжні герої, справжні чоловіки. Для давніх греків вони були ідеалом воїна, героя, людини. Такими вони залишаються і для нас. А те, що Гомер змалював не лише їхню силу, але й слабкості, ще раз переконує: вони герої, але все ж таки люди. І ми теж можемо піднестися, дотягнутися до них.
Хто ж із нас найбільш гідний їх?..
2. Бесіда-узагальнення
- Поема закінчується картиною похорону Гектора. А чим закінчується Троянська війна? (Ахейці за допомогою хитромудрого Одіссея будують троянського коня, якого підносять в дар троянцям. Скориставшись довірливістю суперників, ахейці знищують Трою, спаливши її. Але військо Агамемнона теж понесло велику втрату: стрілою Паріса був уражений найсильніший воїн ахейців – Ахілл.)
- Що принесла десятирічна війна людям? (Троя пала, ахейці перемогли у цій війні. Тисячі загиблих оплакують батьки і матері. Війна нікому не принесла щастя.)
- Яке ставлення до війни висловлює Гомер у своїй поемі «Іліада»?
(Війна несе лише смерть і сльози. Вона вражає своєю алогічністю: тисячі людей прагнуть знищити одне одного. І знищують. Задля чого? Перед обличчям війни, замислившись про її абсурдну суть, вороги знову стають просто людьми, які жахливо страждають через продовження війни. Пояснення цього лиха у героїв Гомера одне: безжальні боги не піклуються про людей, їх більше цікавлять власні забаганки.)
V. Д/З. Скласти 3 речення, вживаючи фразеологізми «яблуко розбрату», «троянський кінь», «ахіллесова п’ята».
VІ. Підсумок уроку
- Проведіть паралелі подій Троянської війни із сучасністю.