і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

«Єднання заради свободи» (до дня соборності України)

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ВІДДІЛ ОСВІТИ

МАНГУШСЬКОЇ ДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

МАНГУСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТ. № 2

круглий стіл

З УЧНЯМИ 10-Х КЛАСІВ

«Єднання заради свободи»

(до дня соборності України)

Підготували:

Заступник директора з УВР О.В.Шиян

Учитель історії

Мангуської ЗОШ №2 А.С.Мацука

МАНГУШ 2018 р.

ТЕМА: «Єднання заради свободи».

МЕТА: донести до учнів ідеї соборності, єдності, та суверенності держави –

головної умови розвитку незалежної України; ознайомити учнів з

історією виникнення свята; пояснити поняття «соборність» та

«свобода»; поглибити знання учнів про події Української революції

1917-1921 років як важливого досвіду державотворення; формувати

розуміння єдності і цілісності України, усвідомлення себе українцем,

почуття особистої відповідальності за долю держави, готовність

служити Батьківщині та стати на захист державних інтересів країни;

сприяти розвитку громадянської та національної самосвідомості

учнів.

ОБЛАДНАННЯ: державна сімволіка, презентація до проведення заходу,

музикальний супровід, добірка книг та матеріалів з теми,

українські костюми для учнів, свічки.

ХІД ЗАХОДУ

Вступне слово вчителя:

Тема сьогоднішнього заняття – «Єднання заради свободи», яке ми проводимо до дня Соборності України. В історії нашої країни було багато подій, які не втрачають своєї актуальності, гостроти та значущості. Перш за все це боротьба за незалежність, державність, свободу. До таких подій належить створення Гетьманщини у 1649 році, мабудь, найперша спроба державності України; Українстька Центральна Рада та славнозвісні III та IV Універсали, де офіційно було заявлено про Українську республіку та незалежність; поява Західно-Української народної республіки… Але найбільш відомой є 22 січня 1919 року – день ухвали Акту Злуки Української Народної республікт та Західно-Української народної республіки. Ця дата навічно увійшла до історії України під назвою – День Соборності.

Учень 1

Народе мій, пишаюся тобою:

Моя душа – частинка твого «Я».

Красою правди у святім двобою

Понад Майданом сонця лик сія…

Є нація! Хай знають всі у світі:

Ми є! Народ піднявся із колін!

І переможно сонце правди світить,

Співає гордо наш Державний Гімн.

( Звучить гімн «Ще не вмерла Україна»)

Учень 2: Соборність – морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є: відповідальність усіх за всіх, єдність індівідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток.

Учень 3: Соборна Україна – ідея об’єднання в одне державне утворення всіх етнічно-історичних українських земель. Постала водночас зіз християнством і час від часу набувала актуальності в релігійній чи світській формі, особливо в періоди феодальної роздробленності, чужоземного панування, церковного розколу. В різних тлумаченнях поставала в часи Хмельниччини, ліквідації козацької держави, в концепціях діячив «Руської трійці» та Кирило-Мефодіївського товариства. Вагомий внесок у розвіток ідеї соборності зробили М.Драгоманов, В.Антонович, М.Грушевський, В.Винниченко, В.Липинський, діячи українських політічних партій початку ХХ ст. Але соборної, єдиної держави створити не вдалось. Зі здобуттям незалежності у 1991 році ідея Соборності України виступає як альтернатива регіональному сепаратизмові.

Вчитель: Тому тема нашого уроку - «Єднання заради свободи» має мету не тількі поглибити знання про події Української революції 1917-1921 років, а перш за все формувати розуміння єдності і цілісності України, почуття особистої відповідальності за долю держави, українського народу. Ми повинні берегти і зміцнювати рідну країну, ніколи не забувати про сумний досвід минулого і з оптимизмом дивитись у майбутнє.

Учень 4: Українська революція 1917—1920 pp. здійснила мрію багатьох поколінь українців про об'єднання в єдиній соборній державі. Внаслідок революції утворилися дві демократичні держави — УНР та ЗУНР. Ініціатором державного возз'єднання українських держав виступила Українська Національна Рада. Директорія УНР призначила урочисте об'єднання УНР і ЗУНР на 22 січня 1919 року — в річницю IV Універсалу Центральної Ради, яким була задекларована незалежність Української держави. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Отож цей день залишився назавжди в пам'яті свідомих українців. Однак об'єднання УНР і ЗУНР в єдину державу не було тоді доведено до кінця, головним чином,через агресію більшовицької Росії і Польщі.

Учень 5: 22 січня 1919 року на Софіївській площі пролунали такі слова: «Віднині зливаються в одне віками відділені одна від одної частини України - Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна - в одну Велику Україну. Наповнилися відвічні мрії, для яких жили і за які вмирали кращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу ...

Офіційний державний статус «День соборності України» отримав в 1999 році. Свято встановлене «... враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави ...» Указом Президента України Леоніда Кучми № 42/99 від 21 січня 1999 року «Про День соборності України».

Щороку, 22 січня, на вулицях Києва та інших міст України можна побачити людей, які відзначають це свято. Живі ланцюги, які вони традиційно утворюють, символізують об'єднання країни. Урочисті заходи проходять в Фастові біля встановленого в 2001 році на вокзалі «Музею на колесах» - залізничного вагона, в якій 1 грудня 1918 був підписаний попередній договір про майбутнє об'єднання УНР і ЗУНР.

Перегляд кадрів з фільму «Невідома Україна. Трикутник смерті». На інтерактивній дошці з’являються фото ланцюгів єдності з різних міст країни.

Перегляд кадрів з фільму «Невідома україна. Від дисидентства до незалежності».

Мангуська ЗОШ №2. Україна – єдина країна

Мангуська ЗОШ І-ІІІ ст. №2. Ланцюг єдності, 22.01.2018

Житомір, ланцюг єдності. Харьков, ланцюг єдності.

Ужгород, ланцюг єдності.

Вчитель: Що ж маємо сьогодні? Знову загроза територіального поділу? Кров наших братів та сестер? Війна? Невже історія може повторюватись? Думаю, що ні. Просто на нашу долю теж випало важке випробування. Ці трагічні сторінки історії, на жаль, пишемо ми самі. І саме від нас залежить, чи зуміємо ми, як тоді наші предки,  зберегти незалежну соборну Україну. Я щиро вірю у це. Щороку 22 січня ми з невимовною вдячністю згадуємо тих героїв, які боролися за нашу єдність та незалежність. Це надихає нас і тепер не падати на коліна, а перемагати, адже ми на своїй землі. Ті події сформували підґрунтя для утвердження національного духу людей, патріотичної свідомості та власної жертовності заради Батьківщини. 22 січня 1990 року, взявши один одного за руки, наші співвітчизники від Львова до Києва живим ланцюгом об’єднали Схід і Захід України. Соборність – це символ. Символ боротьби за волю та незалежність. Порозуміння між людьми. Це часточка надії і віри у світле майбутнє. Я вважаю, що відзначення цього свята сьогодні важливе, як ніколи. Воно нагадує нам про те, що лише в єдності ми маємо силу, лише разом зможемо подолати всі біди та нещастя, які випали на долю нашого багатостраждального народу. Нам, українцям, необхідно тепер, як і у 1919 році, знайти спільну мову та порозумітися, адже, пам’ятайте, ми власноручно пишемо сторінки історії і на помилку не маємо жодного права. Нам можуть не пробачити її ані пращури, ані нащадки.

Учень 6: Нехай ніхто не половинить,

Твоїх земель не розтина,

Бо ти єдина, Україно,

Бо ти на всіх у нас одна.

Одна від Заходу й до Сходу

Володарка земель і вод -

Ніхто не ділить хай народу,

Бо не поділиться народ.

І козаки, й стрільці січові

За тебе гинули в полях.

У небесах сузір'я Лева

Нам світить на Чумацький Шлях.

Стражденна чаєчко-небого,

Єдині два твої крила.

Виходим, нене, у дорогу,

Аби ти вільною була.

Нехай ніхто не половинить

Твоїх земель, не розтина,

Бо ти єдина, Україно,

Бо ти на світі в нас одна.

Сьогодні боротьба за незалежність України, її суверенітет, кордони продовжується, і від зовнішньої агресії нас захищають такі ж патріоти й щирі люди, які були на Майданах міст та містечок нашої країни.

Слово мають ветерани АТО – В.Д.Янгичер, А.Н.Смолій.

Слово мають представники Збройних Сил України.

Після виступу воїнів учні запалюють свічки пам’яті загиблих за свободу країни.

Вчитель: Безумовно, говорячи сьогодні про воїнів АТО, слід згадати і волонтерську допомогу, яку здійснює Мангушська волонтерська організація «Азовські патріоти».

Учень 7: Закон України «Про волонтерську діяльність» - волонтерська діяльність - добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами…; надання волонтерської допомоги з метою підтримки малозабезпечених, безробітних, багатодітних, бездомних, безпритульних, осіб, що потребують соціальної реабілітації; …надання волонтерської допомоги Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, правових режимів надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції;

Слово має А.А.Чипчива, керівник волонтерської організації «Азовські патріоти»

Вчитель: Час підвести ітоги круглого столу. Про що ви дізналися на сьогоднішньому занятті?

Учні називають дати та події, які вчитель записує маркером на великому аркуші паперу.

- 22 січня ми згадуємо проголошення незалежності УНР у 1918 р. та Акт

Злуки УНР і ЗУНР у 1919 р.;

- Українська Народна республіка – перша українська держава у ХХ ст,

і в 1991 році відбулося не здобуття, а фактично відновлення незалежності;

- УНР першою серед нових держав Східної Європи проголосила

незалежність – раніше, ніж Польща, Чехія, Литва, Латвія…

- українська незалежність була повалена арміями Радянської Росії;

- національна єдність є обов’язковою передумовою успішного спротиву

зовнішньої агресії. Для того, щоб відстояти УНР, українцям забракло

у 1917-1921 роках єдності та національного усвідомлення;

- незалежність і соборність є запорукою виживання Української держави;

- сьогодні бійці в зоні АТО так само відстоюють не лише незалежність,

а й соборність України, як і їхні попередники майже 100 років тому.

Вчитель: Ви частинка народу. Без вас, без усіх нас немає ні народу, ні історії. І нам творити нову історію держави, що займе належне місце серед вільних і рівних країн планети. Ще в І столітті н.е. римський державний діяч, філософ Цицерон сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя».

І на закінчення ми пропонуємо створити усім разом ланцюжок єдності України. Кожен з вас має блакитні або жовті стрічки, напишить на них свої побажання та теплі слова до країни, свого народу. Потім зробить зі стричок ланки та зєднайте їх – готовий ланцюжок ми размістимо у класному кутку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
МЕТА: донести до учнів ідеї соборності, єдності, та суверенності держави – головної умови розвитку незалежної України.
 • Додано
  26.02.2018
 • Розділ
  Історія України
 • Клас
  11 Клас
 • Тип
  Стаття
 • Переглядів
  730
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  3
 • Номер матеріала
  QX651216
 • Вподобань
  0
Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь