Додатковий матеріал «Зелені «колодязі» пустель»

Опис документу:
Серед величезних площ, зайнятих пустинями, де-не-де, як острови в океані, розкидані зелені пля¬ми оазисів. Виникли вони в місцях виходу на по¬верхню джерел. В оазисах мандрівники відпо¬чивають, вгамовують спрагу та поновлюють свої запаси води. Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Зелені «колодязі» пустинь

Серед величезних площ, зайнятих пустинями, де-не-де, як острови в океані, розкидані зелені пля¬ми оазисів. Виникли вони в місцях виходу на по¬верхню джерел. В оазисах мандрівники відпо¬чивають, вгамовують спрагу та поновлюють свої запаси води. Тут у затінку пальм живе місцеве на¬селення. Воду воно добуває не тільки в оазисах, а й з деяких рослин. Місцеве населення посушливих районів острова Мадагаскар здавна користується таким «зеленим колодязем». Це равенала мада¬гаскарська, або дерево мандрівників. На ньому не¬має гілля, а великі листки в кількості від 20 до ЗО ростуть прямо на стовбурі. Равенала заввишки всього 4 м, товщина стовбура 1,5-2 м. А довжина згорнутого в трубку віялоподібного листка дерева- «колодязя» 6-7 м. Він містить надзвичайно чисту й прохолодну воду, яку дерево дістає з грунту. В кож¬ному з таких дерев накопичується до 24 л води.

Подібне дерево росте в посушливих районах Центральної Африки. Це муссанга. Щоб добути з нього воду, на стовбурі роблять неглибокий надріз.

Справжніми «зеленими джерелами» є численні кактуси Мексіканського нагір’я (понад 500 видів). Ті, що відомі у нас як кімнатні рослини, досягають тут незвичайних розмірів і вражають мандрівників різноманітністю «форм.

їжакові кактуси нагадують величезні колючі кулі понад 1,5 м заввишки і 2-2,5 м в обхваті. Ще здалека видніються, як якісь великі стовпи, какту- си-цереуси. їх середня висота 20 м, товщина 1,5 м. Слово «цереус» означає «свічка». Це невипадкова назва. Засохлі цереуси дуже добре горять, і мандрівники здавна використовують їх як своєрідні факели, що освітлюють їм шлях уночі. Кактуси — скарб на випаленому сонцем Мексіканському нагір’ї. Ними можна не лише вгамувати спрагу, а й голод. Плоди цереусів за смаком нагадують суни¬цю, агрус чи апельсин. З кислосолодкого м’якуша їжакових кактусів роблять компоти. Деякі види кактусів місцеві жителі використовують як ліки, а також як корм для худоби. Щоправда, при цьому доводиться стебла рослин обробляти паяльною лампою, бо жоден ніж не бере їх колючок. Кактуси використовують і як будівельний матеріал. Подібна до кактуса місцева рослина агава. У волозі її листя міститься 10% цукру. На плантаціях агави з кож¬ної рослини щодня видобувають до 5 літрів так зва¬ної медової води. Про значення агав для мексіканців яскраво свідчить сама назва країни: мовою давніх ацтеків слово «мексіка» означає «місце агави».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
5
дн.
1
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!