Додатковий матеріал «Отруйні риби»

Опис документу:
Отруйними звикли вважати лише змій. Однак у світі істот є й інші отруйні організми, зокрема де¬які риби. Біля Тихоокеанського узбережжя Австралії мешкає скорпена, або морський скорпіон. Побачи¬ти її нелегко: вона, подібно до хамелеона, буває то зеленою, то коричневою, залежно від забарвлення середовища. Живе скорпена на невеликій глибині біля самого берега. Під час відпливу заривається в мул або гальку, де й чекає припливу. Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Отруйні риби

Отруйними звикли вважати лише змій. Однак у світі істот є й інші отруйні організми, зокрема де¬які риби.

Біля Тихоокеанського узбережжя Австралії мешкає скорпена, або морський скорпіон. Побачи¬ти її нелегко: вона, подібно до хамелеона, буває то зеленою, то коричневою, залежно від забарвлення середовища. Живе скорпена на невеликій глибині біля самого берега. Під час відпливу заривається в мул або гальку, де й чекає припливу.

Спина риби вкрита міцними й гострими ши¬пами, біля основи яких під шкірою містяться мішеч¬ки, наповнені дуже сильною отрутою. Досить лише ненароком наступити на рибу, як шипи впивають¬ся в ногу, і отрута по спеціальних жолобках потрап¬ляє в рану. Людина при цьому відчуває такий гос¬трий біль, що'часом втрачає свідомість. Нога розпухає, і, якщо потерпілому зразу ж не подати лікарської допомоги, він може померти. Місцеве на¬селення, однак, ловить скорпен і, видаливши от¬руйні залози, вживає їх м’ясо. Один з видів скор-пен (на щастя, із слабкою отрутою) мешкає в нашому Чорному морі. У прибережних водах морів Індійського океану водиться так звана риба-куля. Це порівняно невелика риба, але відчувши небез¬пеку, вона швидко ковтає воду, що потрапляє до особливого міхура, і збільшується в розмірах. Цим лякає хижаків. Та найнебезпечнішим є м’ясо риби- кулі. Воно містить сильну отруту. Для людини смер-тельний навіть найменший його шматок, як сирий, так і варений. Надзвичайно отруйні змієподібні плямисті мурени, які водяться в Середземному морі та в Індійському океані. їх довжина досягає 3 м. Го¬стрих зубів у них так багато, що їх пащі завжди розкриті. Мурени страшенно агресивні й мають отруйні залози. М’ясо мурен, позбавлене отруйних залоз, смачне, і його споживають.

Надзвичайно небезпечна зустріч з морською осою, яка мешкає в тропічних водах. Від її отрути загинуло значно більше людей, ніж від акул. Навіть одного легенького дотику отруйних щупалець цієї істоти цілком достатньо, щоб через три хвилини на¬стала смерть! Проти отрути «морської оси» меди¬цина безсила. Відомо, що тварини, яким у лабора¬торних умовах в організм вводили незначні, ослаблені у 10 тис. раз дози цієї отрути, відразу ж гинули.

У теплих водах тропіків живуть також 15 видів морських змій, укус яких ще небезпечніший, ніж земних. А в далекосхідних морях є риба тетрадон, вищирений рот якої озброєний чотирма зубами, схожими на долота. Рибалки Примор’я називають її зубоскалом. В Японії ця риба відома під назвою фугу і вважається ласощами. Проте м’ясо деяких видів фугу містить смертельну отруту. Тому в Японії кажуть: «Якщо хочеш поласувати фугою, напиши спочатку заповіт». Деякі любителі фугу щороку розплачуються за це життям. Тому в країні існує закон, що забороняє вільний продаж цієї не¬безпечної риби. А готувати з неї страви дозволено тільки тим поварам, які мають диплом про закін¬чення спеціальних курсів. На іспиті кожний слухач Цих курсів у присутності комісії та спостерігачів повинен з’їсти кілька страв з фугу, ним особисто приготовлених. Але, як і змії, отруйні риби можуть приносити і користь людині. Так, японські вчені винайшли препарат, що зветься тетродотоксином. Це хімічно чиста отрута фугу, яка діє з такою са¬мою силою, як південноамериканський кураре. А в невеликих дозах тетродотоксин широко застосо¬вується в японській медицині як ефективний обез-болюючий засіб під час важких операцій, особливо під час видалення пухлин.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн