Додатковий матеріал «Географічні назви-«підказки» і «обманки»

Опис документу:
На географічній карті є чимало досить красно¬мовних назв. Вони наче підказки: Східно-Євро¬пейська рівнина, Закарпатська, Середньодунайсь- ка, Північно-Німецька, Північно-Французька, Прикаспійська низовини, Середньоруська, Придніпровська, Приволзька височини тощо. Почуєш таку назву і відразу знаєш, де шукати той чи інший гео¬графічний об’єкт. Та остерігайтесь: є на карті й гео¬графічні назви — «обманки». Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

«Помилки» на географічних картах

Географічні назви-«підказки» і «обманки»

На географічній карті є чимало досить красно¬мовних назв. Вони наче підказки: Східно-Євро¬пейська рівнина, Закарпатська, Середньодунайсь- ка, Північно-Німецька, Північно-Французька, Прикаспійська низовини, Середньоруська, Придніпровська, Приволзька височини тощо. Почуєш таку назву і відразу знаєш, де шукати той чи інший гео¬графічний об’єкт. Та остерігайтесь: є на карті й гео¬графічні назви — «обманки».

На карті Росії багато населених пунктів почи¬наються із слова «усть». Походить воно від російсь¬кого «устьє» — гирло. Після такого слова звичайно йде назва річки, у гирлі якої розташований насе¬лений пункт. Наприклад, Усть-Ухта, Усть-Цільма, Усть-Ілімськ, Усть-Кут, Усть-Каменогорськ, Усть- Камчатськ тощо. Та інколи буває інакше. На карті Середньої Азії є назва «Устюрт» (до речі, порівня¬но недавно вона писалася — «Усть-Урт»), але жод¬ної річки ви в цьому районі не побачите. їх тут про¬сто немає! Так називається велике пустинне плато між Каспійським і Аральським морями. Колись воно називалось Істюрт, тобто «рівнина», але ро¬сійські картографи записали цю незрозумілу ка¬захську назву звичним для них терміном.

Біля Владивостока Японське море врізається в сушу вузькою Амурською затокою. Але Амуром тут, як кажуть, і не пахне, він ще біля Хабаровська повертає в протилежному, північно-східному на¬прямі і тече до Охотського моря. До Амурської за¬токи несе свої води не Амур, а невелика річка Суй- фун. Чому ж тоді затока називається Амурською? Це, звичайно, помилка. А трапилась вона ось чому. У середині XIX століття ще ніхто не знав, куди впа¬дає велика східноазіатська річка Амур. Гирло її довго шукали, і під час цих пошуків одна з морсь¬ких експедицій помилково прийняла за Амур річку Суйфун. Отак і виникла на карті Амурська затока.

Як бачимо, назви-«обманки» часто трапляються внаслідок помилок. Та буває й інакше. Назва річки Юг здається російською і підказує, що річка тече на південь або знаходиться на півдні країни. Та ви¬являється — ні те, ні інше. Юг тече на півночі Євро¬пейської частини Росії, в Комі, і в північному на¬прямі. Походження назви пов’язане з мовою комі, на якій один лише звук «ю» означає ціле речення, а саме: «річка, по якій можна плисти човном».

Північний Льодовитий океан, Норвезьке, Грен¬ландське, Японське, Східне-Китайське, Північне- Китайське, Аравійське моря — читаємо на карті. Це справді типові назви-«підказки». А от назва Пів¬нічного моря аж ніяк не відповідала його географі¬чному положенню на заході Європи. Отже, це не що інше, як типова назва-«обманка». Очевидно, цю на¬зву море дістало від народів Північної Європи. А чи знаєте ви, де розташована Аравійська пустиня? На протилежному від Аравії березі Червоного моря, в Африці, а не в Європі, як це може здатись; у Мо- замбікській протоці лежить і острів Європа.

На російському Далекому Сході розташовані затока Америка (на узбережжі Японського моря) і мис Африка (на сході півострова Камчатки), їх най¬менування походять від назв кораблів російського флоту, на яких було відкрито ці географічні об’єкти. Такого самого походження й затока Байкал на північно-західному узбережжі Сахаліна, острів Куба та острови Дунай у морі Лаптевих (біля дель¬ти Лени) тощо. Французькі острови слід шукати... поблизу острова Гренландія, тут розташована і Датська протока. Австрійську протоку і Брианський канал ви знайдете... в Льодовитому оке¬ані між островами архіпелагу Земля Франца-Йо- сифа. Уважно розглядаючи карту, ви зможете знайти ще багато назв-«підказок» і назв-«обманок».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток особистості на всіх вікових етапах життя»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн