Додатковий матеріал до уроку «Землетруси »

Опис документу:
Землетруси з'являються в результаті руху плит земної кори, як правило, вони м'яко ковзають, але можуть і нагромаджуватися один на одного. Після натиску плита розвалюється, і крізь землю поширюються ударні хвилі. Підземна точка, де зіткнулися плити, носить назву центром землетрусу, а епіцентром називають точку на земній поверхні, розташовану прямо над центромм землетрусу. Джерело: інтернет-ресурси

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Землетруси

Землетруси з'являються в результаті руху плит земної кори, як правило, вони м'яко ковзають, але можуть і нагромаджуватися один на одного. Після натиску плита розвалюється, і крізь землю поширюються ударні хвилі. Підземна точка, де зіткнулися плити, носить назву центром землетрусу, а епіцентром називають точку на земній поверхні, розташовану прямо над центромм землетрусу.

Сейсмічними називають ударні хвилі землетрусів, а поверхневі хвилі поширюються по поверхні землі. Вони повільніші і могутніші, наносять більшої шкоди при землетрусах.

Виділяють два види таких землетрусів:

    • поперечні, при яких земля як би погойдується з боку в бік;

    • поздовжні, при яких земля піднімається і опускається, як морські хвилі.

Об'ємними називаються хвилі, що проходять глибоко під землею. Вони слабкіші, ніж поверхневі. Переміщуються вони досить швидко і далеко, що дуже цікаво для вчених, які досліджують внутрішній устрій Землі. Первинні хвилі переміщаються зі швидкістю 5 км/с, то розтягуючи, то стискаючи породи. Швидкість же вторинних хвиль менша і досягає 3 км/с.

У результаті дослідження сейсмічних хвиль виникло безліч наукових трактувань внутрішньої будови нашої планети. Хвилі великих землетрусів можна відчути за допомогою сейсмографів навіть на інший стороні Землі. При проходженні цих хвиль через різні шари всередині Землі вони переломлюються або згинаються, як промені світла в оптичному приладі. Бувають шари, які називають тіньовими зонами, які повністю затримують певні види сейсмічних хвиль. Завдяки вивченню моделі заломлень і тіньових зон тепер у вчених є можливість досконало описати внутрішню будову Землі. Найсильніші землетруси трапляються на розломах і стиках плит земної кори. У небезпечних сейсмічних зонах знаходяться Японія, Центральна Азія, Південно-Східна Європа і Каліфорнія.

На початку XX століття ірландський інженер Роберт Маллет склав карту, на якій були позначені місця сильних землетрусів. Він з'ясував, що землетруси зосереджувалися в певних районах, які були названі сейсмічними зонами. Зараз нам відомо, що ці зони знаходяться поблизу кордонів тектонічних плит земної кори.

Що ми знаємо про підводні землетруси? Під морем, уздовж серединно-океанічних хребтів, також розташовуються сейсмічні зони. Тертя плит в цьому місці називається трансформаційними зрушеннями, воно майже весь час викликає поштовхи.

Результатом слабкого землетрусу може стати тільки тряска люстри, а сильний здатний зрушити гори. Збиток, який ми спостерігаємо після землетрусу, залежить від типу будівель, у зв'язку з цим вчені вважають за краще міряти силу землетрусів спеціальним приладом - сейсмографом, показання якого класифікуються за шкалою Ріхтера. Шкалу Ріхтера на відміну від шкали Меркалі використовують частіше. Ця шкала дає оцінку абсолютного розміру (магнітуди) землетрусу. За свідченнями сейсмографа вчені дають оцінку кожного землетрусу в діапазоні від 1 до 10 балів. Абсолютний розмір 7-бального землетрусу в 10 разів більше абсолютного розміру 6-бального і в 100 разів більше абсолютного розміру 5-бального землетрусу.

Шкала Ріхтера

Магнітуда

Землетрус

Від 0 до 4,3

Легкий

Від 4,4 до 4,8

Помірний

Від 4,9 до 6,2

Середній

Від 6,3 до 7,3

Сильний

Від 7,4 до 8,9

Катастрофічний

Мережа взаємопов'язаних станцій, які записують кожен земний поштовх, простягається по всьому світу. Кожна станція Всесвітньої уніфікованої сейсмологічної мережі має як мінімум два сейсмографи. Один сейсмограф записує вертикальні вібрації, а інший - горизонтальні. Отже, рух будь-якого землетрусу можна відстежити по всій земній кулі. У кожного землетрусу можна знайти епіцентр і з'ясувати, скільки балів за шкалою Ріхтера він має.

Сейсмографи - це прилади, які реєструють підземні поштовхи. Сейсмограф складається з сейсмометра - приладу, що приймає сейсмічний сигнал, і пристрою, що реєструє даний сигнал. Основна частина сейсмометра - груз, з'єднаний з основою приладу маятником. Прилад жорстко закріплений на досліджуваному об'єкті. За інерцією виникає рух маятника. Підстава приладу жорстко укріплена на досліджуваному об'єкті. Коливання маятника перетворюються в сигнал, який подається на самописці з механічним, фотографічним або магнітним записом. При русі землі на папері викреслюється кожен поштовх. Встановлюють сейсмографи у віддалених районах, нерідко під землею. Це робиться для того, щоб інші вібрації, такі, як шум машин та будівництва, не спотворювали його показань. Результатом роботи сейсмографа є його запис - сейсмограма.

Люди нерідко будували міста поблизу сейсмічно небезпечних зон, і тому в зонах частих землетрусів розташовані такі великі міста, як Токіо, Мехіко і Сан-Франциско. У цих містах будівлі сконструйовані по-особливому: у них немає високих труб і громіздких прикрас, які можуть впасти. Архітектори нерідко випробують моделі нових будівель на вібраційній платформі. Однак при дуже сильному землетрусі будівлю не врятує ніяке планування. Все-таки воно може бути споруджено з певними деталями, які допомагають витримати як мінімум удар середньої сили або нанести мінімальної шкоди людям.

Велика міцність будинків забезпечується завдяки широкому фундаменту або завдяки пірамідальної форми. Наявність великої центральної колони дає можливість пом'якшити удари. Краще всього, якщо фундамент буде зроблений зі сталі і гуми, це дозволить будівлі розгойдуватися без обвалення і пом'якшить більшість ударів. Такого роду будівлі є вогнетривкими і можуть витримати пожежі, які були спровоковані розривами газових труб і ліній електропередачі.

Готуючи землю до будівництва, будівельники добиваються того, щоб для скидання тиску під будівельний майданчик можна було б влити воду або влаштувати під нею слабкі вибухи. На жаль, поки немає таких приладів, які можуть прогнозувати землетрус на місяці вперед, вчені часом реєструють слабкі коливання усередині Землі за кілька днів до нього. Ці попередні поштовхи називаються форшоком. Вчені також стежать за зміною рівня води, здуття грунту та виходом з шахт радіоактивного газу, який називають радоном. Ці ознаки дали можливість китайським вченим в 1975 р. спрогнозувати великий землетрус в Хайчені. Місто виявилося повністю зруйнованим, проте всіх людей евакуювали за два дні до трагедії. Але в більшості випадків землетрусу не вдається передбачити.

Слід знати, як врятуватися від землетрусу. Безпечніше всього під час землетрусу перебувати на вулиці, на віддаленій відстані від будівель, які можуть впасти чи загорітися. У містах Японії і Каліфорнії нерідко проводять навчання для жителів, які повинні знати, як себе вести при потужних поштовхах. У тому випадку, якщо ви знаходитеся в приміщенні, потрібно постаратися сховатися під твердими меблями або встати у дверному прорізі. При появі поштовхів потрібно негайно вимкнути всі електричні прилади, а світло загасити.

Пізнавально

Який самий довгий землетрус?

Взагалі землетруси досить нетривалі, але найтриваліший склав 4 хвилини в штаті США Алясці.

Які найруйнівні землетруси?

У 1556 р. в результаті землетрусу постраждала провінція Шаньсі в Китаї. При цьому загинуло близько мільйона осіб. Місто Сан-Франциско в США був повністю знищений землетрусом в 1906 р.

Які існують легенди про землетруси?

Стародавня японська легенда свідчить, що землетруси трапляються через величезну рибу-кішку, що живе в мулі на дні моря. Майже весь час вона сидить біля великого магічного каменя, який оберігає бог Касима. При цьому, як тільки він відвертається, риба-кішка створює землетрус.

Де найчастіше відбуваються землетруси?

Землетруси нерідко відбуваються на Середньому Сході, де Іранська плита поштовхами занурюється під Євроазійську. У "вогняному кільці" Тихого океану також досить часто трапляються підземні поштовхи і виверження вулканів, воно розкидається від Японії до західних кордонів Північної та Південної Америки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
7
дн.
1
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!