Додатковий матеріал до уроку: «Риби-амфібії»

Опис документу:
В південних широтах, зокрема у водоймах Індо- станського півострова та Західної і Південної Аф¬рики, водяться риби-верхолази. Вони лазять по де¬ревах зі спритністю ящірки. Своїми грудними плавцями чіпляються за стовбур або навислу над землею гілку і, шукаючи здобич, швидко видира¬ються вгору.Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Риби-амфібії

В південних широтах, зокрема у водоймах Індо- станського півострова та Західної і Південної Аф¬рики, водяться риби-верхолази. Вони лазять по де¬ревах зі спритністю ящірки. Своїми грудними плавцями чіпляються за стовбур або навислу над землею гілку і, шукаючи здобич, швидко видира¬ються вгору. Триматися навіть на вертикальних стовбурах дерев їм дозволяє спеціальна брюшна присоска. Якщо їх злякати, вони негайно зіска¬кують на землю і зариваються в мул. Саме тому й називають їх мулистими стрибунами. І слід відміти¬ти, що ця порівняно невелика риба (до 15 см зав¬довжки) однаково добре почуває себе як у воді, так і на суші. У воді вона дихає зябрами, як і кожна зви¬чайна риба, а коли вибирається на сушу, наповнює зяброві полості піною і нею зволожує зябра під час прогулянок, що тривають іноді кілька годин. До того ж мулисті стрибуни можуть засвоювати кисень безпосередньо з повітря через шкіру, а також користуючись спеціальним надзябровим органом дихання. На суші ці риби рухаються стрибками, згинаючи, а потім різко розпрямляючи своє гнучке тіло. М’ясо цих риб дуже смачне, їх виловлюють не у воді, а струшують з дерев на ковдри чи сітки.

У Південній та Південно-Східній Азії, а також на Філіппінських островах водиться риба завбіль¬шки як наш карась. Вона може довгий час жити без води, бо крім зябер має ще й легені. Ця риба часто «прогулюється» на рисових плантаціях. У літню спеку, коли пересихають ставки, риби вирушають шукати нове житло. При цьому своєрідним компасом у них є нюх. Тому й називають цю рибу анаба- сом, що в перекладі з грецької означає «мандрів¬ник». Пересуваються анабаси вночі за допомогою плавникових зубців і хвоста. Вдень, щоб не спекти¬ся на гарячій землі, вони ховаються в затінок між камінням, а то й забираються на дерева. Якщо ж водойм поблизу немає, анабаси зариваються в мул і місяцями лежать без води, впавши в сплячку, аж поки не настане дощова пора. Знаючи повадки цієї риби, місцеві рибалки викопують її прямо з грунту чи струшують з дерев.

Цікаво, що анабас, перебуваючи у воді, не може обійтися без свіжого повітря. Через кожні 18 хвилин він виринає з глибини. У південних морях водяться літаючі риби. «Близькі родичі» дводихальних риб є також в Австралії та в ба¬сейнах південноамериканських річок Амазонки і Парагваю. Це так званий неоцератодус, або ро¬гозуб. У водах, що омивають північноамерикансь¬кий півострів Флоріда, мешкає риба-плазун — крокуючий зубач. Він пересувається з швидкістю близько півметра за хвилину. Та незважаючи на це, риба може «прогулюватись» на відстані до 200 м від води. І

Риби, про які йшлося вище, є, безумовно, корис¬ними й особливої шкоди іншим мешканцям водойм не завдають. А от риба-бігун (по латині «кларіас- батрахус»), мальків якої в 1965 р. необачно завез¬ли з Індії на Флоріду, стала справжнім лихом для фауни не тільки цього півострова, а й сусідніх рай¬онів Центральної Америки. Як і всі риби-амфібії, вона може дихати додатковим органом, що нагадує легені. Риба мандрує по суші головним чином уночі або під час дощу і може без перепочинку подолати відстань до 500 м. Тіло її подібне до вугра, а голова нагадує голову нашого сома, тільки дещо менша. Цю рибу називають ще й індійським сомиком.

Риба-бігун — розбишака. На суші вона вступає у бійку навіть з собаками! Там, де з’являється цей «індійський гість», швидко зникають усі цінні види риб. Помічено, що навіть хижа піранья, яка ходить косяками в річках Південної Америки, втікає від риби-бігуна.

Надзвичайно цікава риба живе в озерах Чукот¬ки й Аляски. Це унікальна чорна щука. Улітку вона вибирається на берег і подовгу плазує по траві. Взимку, коли озера промерзають до дна, засинає до літа у товщі криги. Є в неї ще одна цікава особ¬ливість: температура її тіла вища за температуру води, в якій вона живе.

Всі ці риби, очевидно, є останніми представни¬ками стародавніх риб, які в далекі часи населяли нашу планету.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти та сім’ї»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн