Додатковий матеріал до уроку «Птахи-«архітектори»»

Опис документу:
У Південно-Східній і Південній Азії, а також на островах Індонезії водиться птах, якого за незви¬чайну форму великого дзьоба називають носорогом. Самка носорога відкладає яйця в дуплі дерев. Після того як вона сяде на них, самець глиною за¬мащує вхід у дупло, залишаючи невеликий отвір, через який його подруга може виставляти дзьоба, щоб одержати їжу. Джерело: інтернет-ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Птахи-«архітектори»

У Південно-Східній і Південній Азії, а також на островах Індонезії водиться птах, якого за незви¬чайну форму великого дзьоба називають носорогом. Самка носорога відкладає яйця в дуплі дерев. Після того як вона сяде на них, самець глиною за¬мащує вхід у дупло, залишаючи невеликий отвір, через який його подруга може виставляти дзьоба, щоб одержати їжу. Під час такого «ув’язнення» самка линяє і одночасно губить майже все пір’я. Са¬мець линяє поступово і зберігає здатність літати. Він годує самку і маленьких пташенят, поки вони не зміцніють. Потім руйнує стінку і випускає всю свою родину на волю. Все це неспроста. У тропіч¬ному лісі багато змій і хижих тварин, які можуть напасти на самку і на гніздо. Ось тому запобігливий самець і турбується за безпеку своєї родини. У на¬ших лісах таким самим «архітектором» вважаєть¬ся руденька пташка повзик. Вхід до свого гнізда в дуплі вона так надійно заштукатурює, що жоден хижак не може туди потрапити. У лісах Австралії живуть великі, схожі на індиків птахи, що звуться талегалами, або смітними курами. У той час, коли всі птахи висиджують яйця, талегали користують¬ся саморобними «інкубаторами». Будує їх самець. Своїми великими і дужими ногами він згрібає до¬купи різні рослинні рештки, утворюючи горбик близько 1 м заввишки і кілька метрів у ширину. Деякі ж «інкубатори» талегалів досягають висоти 5 м. Кажуть, що розкидані по всьому материку, ці земляні горби колись ввели в оману перших євро¬пейських дослідників, які приймали їх за могили тубільців. Зрозуміло, що на спорудження такого «інкубатора» птахи витрачають багато часу. До того ж будують вони лише в сиру погоду. Коли «інкуба¬тор» готовий, самка, забравшись на купу сміття, зариває в неї яйця: по одному на півметрову глибину. Яйця відкладаються завжди тупим кінцем догори, щоб пташенятам легше було вибратися з шкара¬лупи. Вогке листя та гілля, зібране в купу, починає гнити, пріти, і всередині стає так тепло, як у копиці прілого сіна. Температура досягає 35° тепла.

Так само як і будівельні роботи, спостереження за розвитком яєць входить в обов’язки батька. Він систематично чергує біля «інкубатора». Кожного ранку талегал розгрібає гніздо і обгортає яйця вог¬кою землею, що поглинає лишки тепла, або робить збоку великі душники. Коли ж тепла обмаль, він підсипає зверху ще трохи гниючих вогких рослин. При цьому птах користується власним «градусни-ком». За нього править неоперений внутрішній бік його крил. Пташенята талегала народжуються вже опереними й сильними. Ледве вибравшись із свого гнізда на свіже повітря, вони вже літають, а тому відразу ж починають самостійне життя, незалежне від батьків, яких вони навіть і не знають. Птахи «ар¬хітектори» є й у лісах Південної Америки. Це пічни- • ки — невеликі червоно-жовті пташки. Вони споруд¬жують на деревах великі муровані глиняні будівлі.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Технологія розвитку критичного мислення у сучасному освітньому середовищі»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн