«Детективна агенція Книгознайок» Бібліотечний лабіринт. Медіа -урок

Опис документу:
Мета: дати загальне уявлення про пошук книжок, про бібліографію та бібліографічні посібники, бібліотечні каталоги та класифікаційну систему шкільної бібліотеки – ББК; удосконалювати вміння учнів самостійно орієнтуватися у світі дитячих книжок, здійснювати пошук потрібної книжки, користуючись відкритим фондом бібліотеки, засобами бібліотечно-бібліографічної допомоги, у т. ч. Інтернет-ресурсами дитячої бібліотеки, а також пошук навчально-пізнавальної інформації.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Детективна агенція Книгознайок»

Бібліотечний лабіринт

( 4 клас )

Мета: дати загальне уявлення про пошук книжок, про бібліографію та бібліографічні посібники, бібліотечні каталоги та класифікаційну систему шкільної бібліотеки – ББК; удосконалювати вміння учнів самостійно орієнтуватися у світі дитячих книжок, здійснювати пошук потрібної книжки, користуючись відкритим фондом бібліотеки, засобами бібліотечно-бібліографічної допомоги, у т. ч. Інтернет-ресурсами дитячої бібліотеки, а також пошук навчально-пізнавальної інформації, користуючись різними джерелами друкованої продукції (науково-популярні книжки з різних галузей знань, словники, енциклопедії, періодичні видання для дітей).

Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, колонки, мультимедійна презентація, картки із завданнями для пошуку, листівки із домашнім завданням, набір книг для виконання завдань.

Урок проводить бібліотекар та його помічник.

Хід уроку

Організаційний момент (2 хв.)

Діти сідають навколо столів і одразу утворюють 4 команди

Слово бібліотекаря: Доброго дня, любі хлопці та дівчата! Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, скільки книг на світі? (відповідь учнів)

Якщо зробити підрахунки, то людина прочитує в середньому за тиждень дві книги, а за рік вона зможе прочитати 100 книг. Таким чином 50 років близько 5000 книг. Якщо в нашій шкільній бібліотеці 47000 книг, то це означає, що читати їх одній людині потрібно все життя. А є бібліотеки, які налічують набагато більше книг, наприклад обласна дитяча бібліотека – біля 100 000. Тут і цілого життя не вистачить.

Як бути? Все дуже просто: читати варто найбільш потрібні і цікаві книги.

Звісно, якщо знати секрети легкого та зручного пошуку книг.

Тема нашої зустрічі: «Детективна агенція Книгознайок». Я пропоную вам пройти швидкий курс підготовки юних бібліодетективів, закінчивши який, відтепер ви зможете самостійно відшукати саме ту книгу, яка вам буде потрібна для навчання чи дозвілля.

А пройдемо ми сьогодні бібліотечним лабіринтом у пошуках ключа до знань. Та команда, яка відшукає його першою, отримає нагороду. Але всі ви, у разі успішного виконання завдань, будете посвячені у бібліодетективи.

Усі об`єднались у 4 команди. Ось вам перше цікаве завдання – придумати назву своїй команді.

Повторення вивченого на попередніх уроках (5 хв.)

Бібліотекар: Вітаю, ви потрапили у бібліотечний лабіринт. Перший крок лабіринтом наблизить нас до цілі нашої подорожі – до заповітного ключа. Отже, увага! Кожна команда має дати відповіді на запитання. Ви маєте пригадати поняття, які, по-перше, вам добре знайомі, а, по-друге, які у процесі нашої роботи вам обов’язково іще знадобляться. Кожна команда отримує назву певного терміну і серед переліку визначень має знайти відповідну йому характеристику.

Правильні відповіді дадуть нам підказку – ключ до наступного етапу у нашому бібліотечному лабіринті.

(Зашифроване слово – ФОНД)

Завдання 1 команді: Книжкова виставка (Наочна форма реклами бібліотечних документів, яка демонструє найкращу літературу з певної теми).

Завдання 2 команді: Закладинки (Допоможе швидко знайти потрібну сторінку та зберегти книгу у доброму стані).

Завдання 3 команді: Рекомендаційні списки літератури (Перелік книг на певну тематику для певного кола читачів).

Завдання 4 команді: Анотація (Коротке повідомлення про автора або стислий виклад змісту книги).

Бібліотекар: Молодці! Всі ви чудово впоралися із випробуванням! Яке слово у нас вийшло? Правильно, ФОНД. Цей ключик відкриває новий етап нашого бібліотечного лабіринту.

Вивчення нового матеріалу (25 хв.)

Слово бібліотекаря: Погляньте уважно на стелажі нашої бібліотеки, де зібрано тисячі книг з відповідями на безліч запитань. Ви помітили, що книжечки стоять акуратно, корінцями назовні, тобто обличчям до читача. До цих книг можна вільно підходити, продивлятися та обирати з-поміж них книжку на власний смак. Це називається відкритий доступ до книжкового фонду.

Усі книги розташовані за бібліотечними роздільниками на полиці зліва направо. Для того, щоб книгу легко знайти на полиці у відкритому доступі, для читача є спеціальні орієнтири - поличкові роздільники, на яких написані шифри і назви наук. Вони виділяють одну тему або жанр серед інших.

Щоб дізнатися про це більше, переглянемо фрагмент дитячої телепередачі (https://www.youtube.com/watch?v=96i7lIq-Pmo).

А у нашій бібліотеці на стелажі «В юних очах відбивається світ» для зручного пошуку цікавої книг є кілька тематичних роздільників.

«Українські народні казки» - для шанувальників казок рідного народу.

«Письменники – дітям» - книжки та збірники творів українських дитячих письменників.

«Твори про природу» - для тих дітлахів, хто цікавиться життям і звичками тварин та особливостями рослинного світу.

Зверніть увагу, коли ви, знайомлячись із книжкою, берете її до рук, то варто на її місце тимчасово поставити спеціальну закладку, яка допоможе вам повернути взяту книгу на її правильне місце.

Завдання

Цікаво, а що у цій коробці? Яке завдання ми знайдемо для себе на цьому етапі лабіринту. Давайте скоріше подивимося, що там.

Діти знаходять 4 книги.

Допоможіть повернути книги на їх місця. Ви повинні визначити, на яку поличку і за яким роздільником ми маємо її поставити. Правильні відповіді дадуть нам наступну підказку.

1) І. Франко. Казки.

2) Яйце-райце.

3) Вірне серце звіра.

4) Леся Українка. Біда навчить.

Бібліотекар: Ви чудово впоралися із завданням, тому отримали ключ-підказку – ББК. Вам цікаво дізнатися, яке поняття тут зашифроване?

Отже, слухайте!

Оте чарівне ББК допомагає бібліотекарям та читачам орієнтуватися у книжковому просторі, бо ББК - спеціальна класифікаційна система як шкільної, так і будь-якої іншої бібліотеки. А розшифровується ця абревіатура дуже легко: бібліотечно-бібліографічна класифікація, а скорочено – ББК.

За цією системою кожній науці й цілим групам наук належить свій номер (від 1 до 99). Наприклад, математика 22.1, художня література – 84 тощо. Подивіться уважно на плакат «Таблиця класифікації літератури для учнів 3-4 класів (8-10 років)».

Цей плакат – своєрідна мапа із підказками:

2 - Природничі науки.

3 - Техніка. Технічні науки.

4 - Сільське і лісове господарство.

5 - Охорона здоров'я. Медичні науки.

6/8 - Суспільні та гуманітарні науки.

70/79 - Культура. Наука. Освіта.

80/84 - Філологічні науки. Художня література.

9 - Література універсального змісту.

Ці цифри та словесні підказки містяться також на кожному стелажі – подивіться уважно (бібліотекар демонструє, книги з яких розділів на яких стелажах розташовані).

Завдання. Давайте скористаємося цими позначками і знайдемо якусь книгу, що буде підказкою, як вийти на наступний рівень нашого лабіринту.

Поки звучить музика, одна дитина шукає книгу, інші діти допомагають порадами.

Бібліотекар. Відкриймо книжку, яку підказку ми в ній знайшли?

(Зачитується Лист від Голови Бюро бібліотечних детективів пана Пошуковця, в якому він радить оволодіти головним ключем книжкового пошуку – бібліографією).

Отже, настав час познайомитися із наукою, яка нам допоможе зорієнтуватися у книжковому лабіринті та знайти потрібну книгу. Це – бібліографія.

Словникова робота

(дітям роздаються клейкі аркуші із надрукованими визначеннями – вони їх вклеюють до своїх словничків)

Бібліографія (грец. бібліо — книжка і графо — пишу) — писання про книги.

Бібліотекар. У кожного детектива є спеціалізована картотека, де збираються всі докази та матеріали слідства. Так і в нашій бібліотеці є кілька тематичних картотек, в яких містяться картки з відомостями про книги певної теми. Вони також належать до бібліографії.

Візьмемо за приклад ілюстровану тематичну картотеку «Казки», що є в нашій бібліотеці (демонструється кілька карток).

Подібними до тематичних картотек є рекомендаційні бібліографічні покажчики у вигляді друкованої книжечки. У нашій бібліотеці для молодших школярів є три таких покажчики.

У чому відмінність між картотеками та покажчиками? Так, картотеки знаходяться на картках. А іще у покажчику, окрім відомостей про книгу, обов’язково міститься анотація.

Завдання. Спробуйте відшукати книжки за картками з картотеки «Казки» (перша і друга команди) та рекомендаційними бібліографічними покажчиками (третя і четверта команди) на поличках за роздільниками «Українські народні казки» та «Народні казки з усього світу».

Діти виконують завдання.

А тепер, перш ніж ми перейдемо до наступного етапу нашого уроку, настала черга нашим юним детективам перепочити від інтелектуальної роботи та попрацювати фізично.

Фізкультхвилинка

Звучить пісня та демонструється відеоряд

(https://www.youtube.com/watch?v=GhlQnPjrS68)

Бібліотекар. Перепочили? А тепер настала черга відкрити вам головний ключ до пошуку бібліотечних скарбів. Це – каталог.

Що таке каталог?

Словникова робота

(визначення наклеюються до зошиту)

Каталог - це перелік всіх творів друку, які є в бібліотеці.

Бібліотечні каталоги являють собою ящики з картками певної форми. Картки бувають друкованими або написаними від руки.

Каталожна картка – це паспорт книжки. Чому? Які відомості про книгу можна дізнатися? Нумо, юні детективи, розповідайте по черзі! (СЛАЙД)

Вірно, у каталожній картці розміщуються основні відомості про неї: автор, назва, місце та рік видання, видавництво, кількість сторінок, ціна та, інколи, з якої серії ця книга.

Як ви гадаєте, звідки, в основному, беруться ці відомості про книгу?

Так, правильно, з титульного аркуша.

Крім цього, як ви могли помітити, у верхньому лівому куточку картки вказується шифр книжки – до якого відділу вона належить і де розміщена книга на полиці.

Ці каталожні картки належать до алфавітного та систематичного каталогів, які є у нашій бібліотеці. Спробуємо дізнатися, яка особливість кожного.

Це і буде наступним завданням для вас, детективи.

Завдання. Знайти відповідність між терміном та описом.

1) Алфавітний

Каталожні картки розташовані за алфавітом.

2) Систематичний

Каталожні картки розташовані за певною системою - бібліотечно-бібліографічною класифікацією (ББК).

Бібліотекар. Є, діти, іще один вид каталогів – електронний. Такий каталог є, наприклад, у Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки. Перевага його в тому, що електронний каталог прискорює пошук книги, до того ж, здійснювати такий пошук можна дистанційно, навіть вдома за комп’ютером.

Словникова робота

(визначення наклеюються до зошиту)

Бібліотекар. Окрім вже нами розглянутих, існують іще одні надійні помічники у пошуку потрібної інформації. Щоб про них дізнатися, варто переглянути уривок з мультфільму «Смішарики. Бібліотека» (https://www.youtube.com/watch?v=KtjZcz6bDOs).

В яких книгах шукала відповідь на своє запитання Нюша?

Діти відповідають.

Бібліотекар. Вірно. Це словники. Тому запам’ятайте, що саме словники, а також енциклопедії та довідники можуть дати вам відповідь навіть на найскладніше запитання!

Завдання. А тепер настав час втілити на практиці набуті нами сьогодні знання. Отож, спробуємо відшукати потрібні нам книги за різними каталогами та довідковими посібниками.

(Практичне завдання)

Завдання 1 команді: Шукають книгу за алфавітним каталогом.

Завдання 2 команді: Шукають книгу за систематичним каталогом.

Завдання 3 команді: Шукають книгу за електронним каталогом.

Завдання 4 команді: Шукають інформацію за словниками та енциклопедіями.

Контроль засвоєння нових знань (3хв.)

Бібліотекар. А тепер всі ви, юні бібліодетективи, складете міні-тест, аби отримати посвідчення справжніх бібліодетективів.

Тест на бібліодетективів

  1. Чим керується бібліотекар при розстановці книг у фонді?

  • Думкою читачів;

  • Розміром книги;

  • Назвою книги;

  • Системою.

2. Відкритий доступ до фонду не дозволяє

  • Обміняти бібліотечну книгу на свою;

  • Обирати книги на свій смак;

  • Читати книги у читальному залі

3. Що в перекладі з грецької означає слово «каталог»?

  • Перелік;

  • Порядок;

  • Структура;

  • Алгоритм.

4. Які дані записуються на каталожну картку?

  • Колір книги;

  • Вік автора;

  • Назва книги;

  • Імена персонажів.

5. Пригадайте, що пишеться у лівому верхньому кутку каталожної картки?

  • Розмір книги;

  • Шифр книги;

  • Адреса книги;

  • Ціна книги.

6. Яких каталогів не буває у бібліотеці?

  • Алфавітного;

  • Систематичного;

  • Електронного;

  • Товарів та послуг.

7. Що називається картотекою?

  • Стелаж з книгами;

  • Поличка на стелажі;

  • Книга відгуків та пропозицій;

  • Ящик у каталозі.

Бібліотекар. Ось і настав час підводити підсумки нашого заняття. Ви спробували себе у ролі юних бібліодетективів, дізналися секрети бібліотечного пошуку та успішно розкрили кілька справ з пошуку книг. Вітаю вас! А щоб ніхто не сумнівався у вашому фаху бібліодетективів, хочу нагородити вас посвідченням, що сьогоднішнє навчання ви пройшли успішно.

(Звучить музика, класу видається посвідчення)

Домашнє завдання (2 хв.)

Бібліотекар. А щоб вам не забути набуті сьогодні знання та навички бібліодетективів, пропоную їх закріпити, виконавши домашнє завдання. Вам потрібно буде знайти зазначені у цій секретній справі книги. Щоб виконати його, ви можете прийти на перерві чи після уроків і продовжити захоплюючі пригоди шукачів книжкових скарбів!

(кожному учню вручається картка із завданням)

До нових зустрічей у бібліотеці!

Урок розробили : Мельник Людмила Станіславівна, завідувач бібліотеки ЗОШ № 53

Безрукова Ірина Валентинівна, завідувач бібліотеки ЗОШ № 52

Сілантьєва Анна Захарівна, завідувач ЗОШ № 50

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.