«БЕРЕЖИ ПРИРОДУ ДЛЯ ЛЮДСЬКОГО РОДУ!»
Мета: підвищити свідомість учнів щодо гармонічного існування людини з природою, продовжити формування екологічної культури та поняття органічного життя, розширити поняття дітей про довкілля і прищеплювати бажання бути у своєму довкіллі турботливим господарем. Виховувати любов до природи, інтерес до її охорони та вивчення.
Епіграф
ЗУПИНИСЯ, ЛЮДИНО, НА МИТЬ...
І ВІДЧУЙ, ЯК ПЛАНЕТІ БОЛИТЬ.
ЯК ІЗ СЕРЦЯ КРИК ВИРИНА -
ЗУПИНИСЯ, ЗЕМЛЯ В НАС ОДНА!
Хід заходу
I. Організаційний момент
Вчитель. Доброго дня, шановні друзі! Природа - творець найбільших благ на землі. І ніщо не буває в ній просто так - усе має свою закономірність. І листочок із дерева не впаде без її відома, і квітка не розквітне без її чародійств. Сила - силенна усяких див у природі, тільки потрібно навчитися слухати її.
1. (Звуки природи)
Учень 1.
Послухай, як трава росте,
Напоєна дощами,
І як до тебе рідний степ
Шепоче колосками.
Послухай, як струмок дзвенить,
Як гомонить ліщина, -
З тобою всюди кожну мить
Говорить Батьківщина.
Учень 2.
Послухай, як співає сад,
В гіллі пташок гойдає.
Той сад тобі і сонцю рад,
Коли отак співає.
Послухай, як вода шумить -
Дніпро до моря лине, -
З тобою всюди кожну мить
говорить Батьківщина.
II. Повідомлення теми, мети заняття.
Вчитель. Ми - господарі нашої природи, а вона для нас - наше життя. І берегти природу - значить берегти Батьківщину.
Вчитель. Сьогодні ми поговоримо про те довкілля, той куточок природи, у якому живуть люди, тварини і рослини. Усі ми живі творіння природи на планеті, її мешканці і нам необхідно берегти свою Землю, бо вона така одна, і ніхто не знає, чи є ще якась планета, де процвітає життя, подібне на наше. А людина — розумна істота, наділена великими можливостями, тому на неї покладаються великі надії у збереженні свого довкілля.
III. Очікування
Діти, читаючи назву нашого заняття, епіграф, що ви очікуєте від сьогоднішнього спілкування?
Пропоную озвучити очікуванні результати нашої роботи. Потрібно продовжити речення.
«Від сьогоднішнього заняття я очікую...»
Варіанти відповідей:
... навчитися творити добрі вчинки для природи.
Серед вод острови і малі острівки, Та не скрізь можуть вижити люди. В Антарктиді мороз, люди там не живуть, Та й повсюди загрози існують. Землетруси й вулкани планету трясуть, Урагани й цунамі руйнують. Учень 6 На поверхні земної кори є ґрунти І невже вони нам необхідні? Ґрунт життя всім рослинам й тваринам дає, Речовини поживні він має. Є повітря у ґрунті, волога там є І від холоду він захищає. Добуваєм корисні копалини ми, Ростимо хліб, дерева і квіти. На планеті Земля ми звемося людьми І вчимося в природі цій жити. Слово вчителя - Здавна люди поклонялися перед богами — покровителями усього жиі Землі. Рослинами опікувалася богиня Флора, а тваринами — богиня Фг тому рослинний світ зветься флорою, а тваринний — фауною. Учениця Були у матінки Природи Дві донечки такої вроди: Хто їх побачив хоч на мить, — Не зміг забути й розлюбить. Завжди замріяна, тендітна, Ласкава, ніжна та привітна. А Фауна — швидка, як вітер, Могла за птахами летіти, І за оленями стрибати Та з білочками пустувати. Обидві світ живий любили. Відтак його боготворили; Тож вирішила мудра мати В придане їм дарунки дати. Мрійливій Флорі світ рослинний, А жвавій Фауні — тваринний. Щоб берегли і доглядали, Від всього злого захищали. Живуть в легендах і понині Живого світу дві богині. Н. Большова Слово вчителя Природа щедро обдарувала нашу Землю. Вона — вірний друг й неоціненне багатство, джерело здоров'я й радості. Ми із задоволенням милуємося золотими нивами пшениці, широкими луками, густими лісами, могутнім Дніпром. Дихаємо п'янкими ароматами квітучих садів та квітів. Все необхідне для життя людина отримує від природи. Тому захищати й оберігати природу — наш обов'язок. IV. 2. Перегляд презентації «Краса і велич України» У.Інтерактивна гра «Мікрофон» «Що мені дає природа?» Людина не може прожити без природи тому, що...( відповіді дітей) Ведучий 1. Природа планети не лише гарна і корисна, але й дуже тендітна і вразлива. Ставитися до неї треба бережно і дбайливо. Людина назвала себе господарем планети, тому на ній лежить відповідальність за її збереження. У природі все взаємопов’язане одним ланцюжком. І варто розірватися йому, як почнуть зникати рослини і тварини, а згодом може загинути і сама людина. - I.Гра « Павутинка» Вчитель. Щоб переконатися, що у природі існує взаємозв’язок, давайте пограймо в гру, яка називається «Павутинка». (Учні стають у коло, один з них тримає клубок ниток і розпочинає гру). - Я берізка, мені потрібне сонце. - Сонце нагріває повітря. - Повітрям дихає зайчик. - Зайчик їсть капусту. - На капусті сидять комахи. - Комахами живляться жаби. - Жаб їдять їжаки. - їжаки приносять користь людям. - Людям потрібні дерева. ( Після того, як всі учасники будуть зв'язані ниткою, запропонуйте комусь з дітей класу потягти за нитку чи спробувати вивести когось із учасників гри.) Вчитель.- Діти, давайте спробуємо вивести когось із учасників гри. Що сталося іншими? Чому? ( Бо всі пов’язані між собою.) Отак і в природі все взаємопов’язане між собою. Ви в цьому переконалися. Ведучий 2. Багато мільйонів років тому жили на Землі гігантські динозаври. А тепер люди знаходять лише їх кістки. Так само колись жили велетенські мамонти, що також зникли. Вчені вважають, що причиною їхнього зникнення можуть бути природні катаклізми, які виникли від того, що в Землю врізався великий метеорит і природа на планеті різко змінилася, але точно цього ніхто не знає. Ведучий 1. Адже і людина свого часу винищила чимало тварин і рослин, яких уже ніколи більше не буде на планеті. Не так давно жили на Поліссі велетенські тури, але нині їх уже немає, і лише згадка залишилася у назвах річки Тур’я та містечка Турійськ. Зникло ще дуже багато інших тварин з вини людини. Ведучий 2. Від людської діяльності і нині залежить доля нашої планети. Тварина вбиває стільки здобичі, скільки вона може за один раз з’їсти, а людина — скільки хоче або скільки зможе. Тому треба бути дбайливим стосовно природи, щоб зберегти і примножити те, що залишилося, бо ми також є її частинкою. Слово вчителя Людина закохана у природу. А чи справжня то любов? Хто ж тоді руйнує мурашники, на стовбурах дерев вирізує написи, в лісах розводить вогнища, залишає сміття, забруднює повітря й водойми, вирубує ліси, губить тварин. Ніхто інший, як сама людина. Ведучий 1 Людина - це частина природи. І саме природі ми зобов’язані своїм існуванням, своєю досконалістю, своєю могутністю. Ведучий 2. Все живе, що нас оточує, хоче і повинно жити. Якщо загине природа - загине й людство. Проблеми екології набувають все більш великого значення. Колись на землі кількість людей була невелика, природа не відчувала на собі її тиску. Довкілля легко самоочищалося і самовідновлювалося. Зараз людська діяльність стала могутньою силою, яка впливає на природу, це й призвело до виникнення різних екологічних проблем. Ведучий 1. Завдяки досягненням науки і техніки людина дістала в свої руки могутні засоби впливу на природу. Вона почала брати від природи все, не думаючи про наслідки. І нині суперечності між природою і людиною настільки загострилися, що цим самим викликали незворотні негативні процеси, загрозу самому життю на планеті. З.Відео « Захисти свій світ» Ведучий 2. У пресі дедалі частіше з’являються публікації про те, що вирубують ліси, міліють ріки, замулюються озера, збіднів Світовий океан, пустелі поглинають родючі землі...Люди обурюються, коли бачать, як ріки перетворюються на стічні канави. Всихає з дитинства знайомий ліс, задихається без води земля. Але ж це робимо ми - люди. І як казав Ламарк : «Іноді здається, що призначення людини полягає в тому, щоб знищити свій рід, попередньо зробивши земну кулю непридатною для життя.» Ведуча 1. Пам’ятайте! Щогодини на нашій планеті: - 2. 800 га продуктивної землі стає пустелею. - 1. 1000 людей помирає від отруєння водою. - 2. 55 людей отруюються і гинуть від пестицидів та інших хімічних речовин. - 1. 2000 т кислотних дощів випадає на Північній півкулі. - 2. 5 -6 видів тваринного чи рослинного світу зникають з лиця Землі. 1 .Щохвилини: 1. 2. Знищується понад 20 га лісів. 2. 1. Знищується 50 т родючого грунту через неправильне використання. 3. 2. Виділяється понад 1200 т СОз в атмосферу. Слово вчителя. Нині на землі близько 25 тисяч видів рослин перебуває на грані зникнення. Для прикладу. З 1970 року , за 50 років, кількість африканських слонів зменшилася з 4,5 мільйонів до 500 тисяч . Повне зникнення загрожує понад 1000 видам тварин. І все це через діяльність людини. 4. Відео Забруднення довкілля. 5. Відео. Забруднення природи. 6. Відео Крик Землі. Учень О, земле рідна! Боляче душі! За ту збіднілу фауну і флору, І сором за душевних тих сліпців, Що нівечать безцінну твою вроду. Учень Сліпців, котрі не втямили азів, Що справжнє щастя - в килимах із квітів, У сріблі рос, у золоті хлібів, У кришталях оцих джерелець світлих. Учень Унаслідок людської перемоги Над усім новим, що просить допомоги, Прости нам, земле, спалені ліси, Прости грунти збіднілі й неродючі. Учень І атом той, що вирвався на волю, Перевернув людську селянську долю. Прости нам, земле, все ж таки прости, Можливо, розум людства не засне, Бо голова живому всьому - ти! І він проснеться і тебе спасе. Учень Встаньте, люди, миром за природу, За предвічну матінку для нас. Щедрії дари і чисту воду Нам вона сторицею віддасть. Ведучий 1. Що слід робити, щоб господарська діяльність не тільки не завдавала шкоди природі, а й допомагала відновлювати й примножувати її багатства? Перед людиною та природою постала проблема виживання. Розв'язати її можуть люди. Вчитель. Готуючись до нашого заняття, діти проробили велику роботу - шукали цікаві факти, знайшли факти, які засмучують нас. Д.бюро, прошу. Довідкове бюро « Брудні» злочини проти здоров’я планети Земля. - Викинутий папір лежить в землі 3 роки. - Жувальна гумка - 5 років. - Пластикова пляшка - 500 років. - Поліетиленовий пакет - 200 років. - Скло - 1000 років. - Кожна людина щороку викидає більше 350 кг відходів. Вчитель. Невтішні факти. Щоб довкілля стало чистішим, починати треба з себе. Дітям було задано ще одне завдання: зробити поробку з відходних матеріалів. Подивіться, яка у нас виставка. Це маленький вклад для збереження довкілля, але ми знаємо, що щось велике починається з малого. Ведучий 2. День довкілля відзначається в Україні згідно з Указом Президента України з 1998 р., щорічно, у третю суботу квітня. Ведучий 1. 22 квітня, дванадцять американських школярів запропонували відзначити День Землі, закликавши всіх землян підтримати цю природоохоронну акцію. Україна цей день відзначає з 1991 року. Ведучий 2. Існують дні, коли весь світ говорить про необхідність тримати під контролем стан середовища, турбуватися про відновлення природи. Подивіться на екологічний календар. Довідкове бюро, будь ласка. Довідкове бюро Екологічний календар 21 березня — Всесвітній день лісів Цього дня проводять заходи щодо висаджування дерев, привертають увагу громадськості до нагальної необхідності збільшувати зелений покрив Землі. 22 березня — Всесвітній День води Світ повинен усвідомити проблему стрімкого вичерпання питної води. 7 березня — Всесвітній день здоров'я У довкіллі людини відбуваються зміни, що шкідливо впливають на людей. 22 квітня — День Землі Засновано з метою привернення уваги людства до проблем планети, пов'язаних з діяльністю людей. Друга субота травня — Міжнародний день перелітних птахів Цього дня заохочують захищати птахів і привертають увагу громадськості до їх потреб. 5 червня — День довкілля Люди всього світу занепокоєні стрімким зростанням екологічних проблем. 28 вересня — День зеленого споживання Необхідність розвивати у людей усвідомлення важливості повторного використання та утилізації відходів. 4 жовтня — Всесвітній день тварин Проводять спеціальні заходи, спрямовані на інформування громадськості щодо проблем тварин, заохочення людей замислитися над природним зв'язком між людьми й тваринами. 11 грудня — Всесвітній день гір. У всі ці дні проводять різні заходи по збереженню довкілля. Ведучий 1. Спілкування з природою дає нам радість, бо природа - це невичерпне джерело краси, яка не може залишити байдужою навіть найчерствішу людину. Травинка, що вперто пробивається крізь сірий асфальт, політ бджоли, нічні співи солов'я або вигин лебединої шиї, безодня нічного зоряного неба - все це несе в собі невичерпний заряд краси. І все це таке близьке і дороге людському серцю. Ведучий 2. Ось чому в нашій незалежній Українській державі сьогодні особливо гостро постало питання екологічного оздоровлення та охорони навколишнього середовища. Необхідно, щоб кожна людина пройнялась відповідальністю за долю природи. Ведучий 1. Земля дуже цікава ще й тим, що на кожному континенті є різні тварини і рослини, яких нема ніде більше. Частина з них знаходиться вже на межі зникнення і люди докладають чималих зусиль, щоб зберегти популяцію, а тому вирощують цих звірів у зоопарках та заповідниках, щоб потім випустити знову в дику природу, де вони зможуть прижитися і дати потомство і таким чином не зникнути. Ведучий 2. «Червона книга» - це список рідкісних видів тварин і рослин, які перебувають перед загрозою зникнення. Вперше була видана в 1966 році. У нашій країні видана в 1980 році. Рослини і тварини, занесені до неї, охороняються законом, їх не можна знищувати. Щороку книга поповнюється новими видами рослин і тварин. «Червону книгу» назвали так тому, що червоний колір - це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи. Ведучий 1. Природа - джерело краси, вона викликає в нас почуття радості, подиву. Було проведено одне цікаве спостереження: чим багатша, красивіша природа, тим добріші люди, які мешкають там. Пам’ятай, що людина - частина природи. Знищуємо природу - значить знищуємо самі себе. Ведучий 2. Для кожного з нас слово "природа" пов'язане насамперед з пейзажами рідного краю, того куточка землі, де минули дитячі роки, де мамина колискова пісня зливалася з шумом дерев за вікном. На все життя ті краєвиди закарбовуються в пам'яті, серці, душі незабутніми спогадами. Ведучий 1. Ви бачите, який цікавий і загадковий світ, яка чудова планета Земля. І для того щоб всі на ній жили, треба людині про це турбуватися, берегти наше довкілля. Бо все на Землі взаємопов’язане. Струмочки течуть у ріки, ріки — в моря, моря з’єднані з океанами. І від того, чи чистий струмочок, залежить чистота Світового океану, а від того, чи чисте повітря, залежить життя рослинного і тваринного світу. Ведучий 2. Всі ми хочемо дихати свіжим повітрям, пити чисту воду, жити в екологічно чистому середовищі. Саме від цього залежить здоров’я кожної людини і всієї планети. Давайте ж будемо її берегти! Всюди на кожному кроці, кожної хвилини свого життя! Ведучий 1. Пам’ятайте: не Земля належить нам, а ми належимо Землі. І завтрашній день її буде таким, яким ми його зробимо сьогодні. Тому завдання кожної людини — берегти нашу планету, а особливо ту територію, де вона живе сьогодні, де будуть жити її діти завтра. 7. Перегляд фільму «Планета - наш спільний дім» Заключне слово вчителя. Ось і закінчується наша година спілкування. Діти, ваші очікування справдилися? Ми трішечки розповіли про проблеми навколишнього середовища, а їх, звичайно, набагато більше. То ж давайте поміркуємо, що ми можемо зробити усі разом, щоб земля була родючою, вода - прозорою, повітря - чистим. Отож, будь-ласка, приготуйте різнокольорові пелюстки, де Ви написали, що треба зробити, щоб зберегти природу. Давайте зараз всі побудуємо «дерево - життя» (створення дерева). Щоб наша Земля була красивою, квітучою, як це дерево,що треба робити? Одним словосполученням ( берегти природу). Пісня « Кольоровий світ»
... більше дізнатися про довкілля.
... прислухатися до свого серця.
... навчитися допомагати природі.
... бути другом природи.
... навчитися відчувати біль Землі.
Учень З
Є у Космосі зорі великі й малі, Є холодні й гарячі планети.
Я — Людина! Живу на казковій Землі
І пізнати всі мрію секрети.
З чого зроблена наша планета жива? Таємниці я хочу відкрити.
І чому є повітря, вода і трава — Всі умови для того, щоб жити?
Учень 4
Світ-загадка лежить під ногами у нас: Форму кулі Земля наша має.
Всередині гаряче ядро, далі газ — Все тверда оболонка вкриває.
Літосфера це. Зверху земна є кора, У заглибинах — водні простори.
Океанів — чотири, озера й моря, А на суші — рівнини і гори.
Учень 5 .
Твердь земна розділилась на материки, їх є шість. 1 цікаво усюди!



















