Урок:

Значення капустяних овочевих рослин. Походження, лікувальні властивості

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

Мета: Ознайомити учнів з капустяними овочевими рослинами, їх походженням, лікувальними властивостями.

Усі види капуст походять із районів Середземномор’я та Європейського узбережжя Атлантичного океану. Китайська та пекінська капусти належать до іншої групи видів і походять з Центрального та Західного Китаю.. В Середземноморських країнах вирощування капусти почалось за 2000 – 3000 років до нашої ери. У Стародавньому Римі капуста була в більшій пошані, ніж у Греції, і вважалась там першою рослиною серед овочів. За часів Київської Русі спочатку вирощували капусту білоголову. З 17 століття почала поширюватись капуста цвітна, савойська, червоноголова, а з 18 століття – кольрабі, капуста брюссельська проникла у наші краї у першій половині 19 століття.

Предками усіх видів капуст є дика форма капусти, яка й до цього часу росте в районах Середземномор’я. Дикі види частіше мають однорічний цикл розвитку. Протягом тисячоліть після перезапилення різних диких форм капусти та штучного добору в результаті вирощування одержано різновидності і сучасні її види. Спочатку відбирали облиствлені форми з ніжними листочками (листкову, китайську, пекінську), потім – із сильно розрослою верхівковою брунькою (білоголову, червоноголову, савойську). У результаті селекції також пройшла видозміна стебла й утворились капуста брюссельська та кольрабі, а розростання квітконосів і квіток привело до появи капусти цвітної та броколі. Серед них є як однорічні так і дворічні рослини.

Капустяні або Хрестоцвіті – родина рослин, названа за назвою роду капуста, старіша назва «хрестоцвіті» походить від чотирьох пелюсток, через що квітка цих рослин нагадує хрест. Капустяні або хрестоцвіті переважно ростуть в районах з холодним або помірним кліматом. Їх сімейство включає в себе понад 3000 видів рослин, як правило, це одно, дворічні, рідше багаторічні трави, інколи кущі та напівкущі.. В Україні росте230 видів з 65 родів. Їх коренева система стрижнева. У редиски, ріпи, редьки верхня частина кореня дещо потовщена, вона виконує запасаючу функцію і видозмінена в коренеплід. Листя на стеблі розташовуються по черзі, або ж вони зібрані в розетку. Капустяні це відмінні медоноси з нектарниками. Маленькі кіточки зібрані у кисть. Через деякий час утворюється плід – стручок. У деяких рослин в насінні міститься велика кількість масла.

Плід у всіх представників цієї родини подібний стручок (капуста, редька, редиска, гірчиця) або стручечок (грицики, лунарія). За цими ознаками хрестоцвіті легко відрізнити від решти рослин. Жилкування – сітчасте, листя просте з черговим розташуванням. Листки у капустяних опушені волосками, рідше – голі, покриті восковим нальотом. Досить часто листки виділяють леткі ефірні олії, які сприяють захисту рослин від надмірного випаровування води. Зовнішні листки мають сизо – зелене забарвлення і здатні до фотосинтезу, а внутрішні – безбарвні, м’ясисті, містять багато вуглеводів, що зумовлюють солодкуватий смак.

Від вирощування рослин родини капустяних у грунт накопичується багато поживних речовин, особливо азоту. Рослини добре використовують азот грунту після збирання попередників і тим самим оберігають грунтові води й поверхневі водойми від забруднення нітратами. Посіви цих культур можна використовувати на корм або як сидеральні добрива.

Капуста займає близько 30% загальної посівної площі під овочеві культури. Капуста має численні сорти та форми. Найголовнішими з яких є капуста городня – білоголова та червоноголова (споживають листки тобто голови). Значного поширення набула капуста цвітна (споживають суцвіття), капуста кольрабі (споживають стебло), капуста брюссельська (споживають дрібні головки, що утворюються з бруньок на стеблі). Отже родину капустяних так називають тому, що капуста є основним родом цієї родини. Назва родини хрестоцвіті пов’язана з особливостями квітки.

Господарське значення капустяних.

Рослини сімейства вирощуються людиною як овочеві культури - редька, капуста, хрін; олійні – гірчиця, рапс; декоративні культури. Найвідоміша рослина капустяних – це білокачанна капуста. Вона багата корисними речовинами: вітамінами, калієм, фосфором, залізом, особливо вітаміном С. По вмісту вітаміну С капуста стоїть в одному ряду з лимонами і апельсинами. З різноманітних видів капусти роблять салати, смажать, тушкують, додають в перші і другі страви. Особливо корисна капуста кольрабі. Її рекомендується давати діткам так, як в ній міститься багато кальцію і фосфору, які відповідають за формування і розвиток дитячого скелета. Редька і редис є основою для салатів, також їх вживають як окрему страву. З гірчиці вичавлюють гірчичний порошок, роблять приправи. Порошок гірчиці застосовують зовнішньо при недугах легень і дихальних шляхів. Також як приправу використовують ще одну рослину капустяних – хрін. Свіжі корені хрону використовують при солінні огірків, помідор, терті корені – приправа до м’ясних і рибних страв.

Різновиди капусти та їхні корисні властивості.

Різновидів капусти є багато і кожен з них по-своєму корисний. Вона містить стільки вітамінів, що повинна бути чи не основним продуктом у нашому раціоні. Окрім того, серед усіх овочів, капуста – один з найбільш низькокалорійних продуктів. Наприклад, 100 г білокачанної капусти містить лише 27 ккал, броколі – 28 ккал, червонокачанна – 24 ккал, цвітна – 30 ккал. Якщо більшість овочів у соленому чи квашеному вигляді не дуже корисно вживати, то квашена капуста – в процесі квашення становиться ще менше калорійною.

Савойська капуста – джерело білка, тому її необхідно вживати дітям, яким у ранньому віці білок просто необхідний. Вона допомагає боротися з безсонням і застудою, оскільки містить більше вітаміну С аніж лимон та інші цитрусові. Завдяки вітаміну С зміцнює нервову та імунну системи. Враховуючи те, що вона містить також велику кількість клітковини, савойська капуста покращує травлення. Тому тим, хто слідкує за фігурою чи дотримується дієти, потрібно їсти саме савойську капусту.

https://fs04.vseosvita.ua/040171u0-9ef3-246x166.png

Червонокачанна капуста – багата на білки, клітковину, залізо, селен, цукор, магній, калій, вітамін С (в два рази більше ніж у білокачанній капусті), вітамін А, вітаміни групи В, каротин. Фітонциди, які містяться у червонокачанній капусті, не дають розвиватися туберкульозній паличці. Елемент, які дає капусті червоно-фіолетового забарвлення – антоціан – підвищує пружність капілярів, допомагає у боротьбі з раковими клітинами. Рекомендують вживати червонокачанну капусту гіпертонікам, тому що вона знижує артеріальний тиск.

https://fs04.vseosvita.ua/040171tt-8f82-219x219.png

Білокачанна капуста – багата на клітковину, вітаміни груп В та С, фосфор, глюкозу, фітонциди, калій. Білокачанна капуста підвищує кислотне середовище шлункових соків, контролює обмін жирів в організмі, а квашена білокачанна капуста ще й здатна побороти дисбактеріоз. Для підвищення імунітету організму рекомендується пити сік квашеної капусти. Капуста є основним помічником у боротьбі з туберкульозною паличкою та стафілококом. Вживати білокачанну капусту у сирому вигляді також дуже корисно для шкіри, особливо у підлітковому віці.

https://fs04.vseosvita.ua/040171tc-ebda-251x251.png

Капуста кольрабі – допоможе при розладах травної системи, покращить метаболізм. Кольрабі – лідер по місткості кальцію, багата на глюкозу і фруктозу. Цей вид капусти допомагає боротися з раковими клітинами та різного характеру інфекціями. Часте вживання цього виду капусти здатне знижувати артеріальний тиск та позбавити організм від зайвого холестерину.

https://fs04.vseosvita.ua/040171tb-b113-286x157.png

Цвітна капуста – позитивно впливає на нервову систему, оскільки містить вітамін В. В ній багато калію, магнію, фосфору, заліза, пектину, містить яблучну і лимонну кислоту. Цвітна капуста – допомагає при захворюваннях серцево-судинної, ендокринної, імунної, м'язової систем, а також відновлює і покращує обмінні процеси, допомагає справлятися з захворюваннями шлунка. Ще однією корисною властивістю цвітної капусти є те, що вона здатна лікувати рани, що довго гояться.

https://fs04.vseosvita.ua/040171t7-f3f4-256x172.png

Пекінська капуста – містить вітамін С і фолієву кислоту. Дуже добре перетравлюється. Рекомендують її вживати людям, які хворіють на цукровий діабет, через те, що вона низькокалорійна і здатна знижувати рівень цукру в крові. Також пекінська капуста може врятувати від безсоння, а її сік – від захворювань шлунково-кишкового тракту. Пекінська капуста здатна вгамувати головний біль.

https://fs04.vseosvita.ua/040171t3-da27-268x164.png

Брюссельська капуста – містить вітаміни груп B, C, PP, калій, натрій, залізо, йод, каротин та рослинний білок. Брюссельська капуста корисна для тих, в кого слабка імунна система, проблеми з травленням, під час дієт (у вареному вигляді добре живить шлунок). Здатна зміцнити м'язову систему і стінки судин, нормалізує артеріальний тиск. Завдяки малій кількості калорій сприяє зниженню ваги, дуже популярний продукт в галузі дієтології.

https://fs04.vseosvita.ua/040171sr-2ccb-241x180.png

Капуста, загалом, містить багато харчових волокон, які допомагають звільнити організм від шлаків. А клітковина – являється однією з важливих умов існування здорової мікрофлори кишечника. Ці мікроорганізми необхідні для міцного імунітету, вироблення вітамінів, гормонів та амінокислот.

Правила поведінки на водоймах взимку.
1. Не виходьте на лід поодинці. Не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.
2. При вимушеному переході через водойму йдіть по протоптаним стежкам.

3. При переході через водойму групою зберігайте дистанцію 5 – 6 м один від одного.
4. Якщо є рюкзак, то надіньте його на плече аби легко вивільнитися від нього в разі провалення під кригу.
5. При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше ніж 25 см.
6. Для однієї людини безпечним вважається лід товщиною більше 7 см, для групи людей не менше, ніж 15 см.
7. Особливо обережними потрібно бути в місцях із швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств.

8. Недопустимо ходити по льоду в нічний час, в незнайомих місцях.
9. Якщо лід недостатньо міцний, потрібно негайно зупинитися і повертатися назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від поверхні льоду.

Якщо ви провалилися під кригу.
* Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою.
Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги.
* Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду перевірена.
* Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу та терміново зателефонуйте до служби порятунку 01. Підкладіть під себе дошку, фанеру і повзіть до неї. Наближайтеся до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю оболонки не підповзайте.
* Подавши постраждалому підручний засіб порятунку ( ремінь, шарф або дошки) витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони.
* Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому.

Перебування дітей на територіях, що несуть загрозу життю.
* Категорично забороняється ходити на території новобудов.
* Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього.
* Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища, будівельні майданчики,ліфти.
* Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й каліцтва різного ступеня тяжкості.
* Під час ігор не варто демонструвати свою хоробрість одноліткам стрибаючи з великої висоти, здираючись якнайвище на дерева.
Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров'я і життя.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Змінювання значень властивостей об’єкта в програмі

Змінювання значень властивостей об’єкта в програмі

228

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
6 клас

30 грн

Значення для планування селекційної роботи вчення М. І. Вавилова про центри різноманітності та походження культурних рослин, закону гомологічних рядів спадкової мінливості

Значення для планування селекційної роботи вчення М. І. Вавилова про центри різноманітності та походження культурних рослин, закону гомологічних рядів спадкової мінливості

42

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія / Біологія та екологія
9 клас та 11 клас

58 грн

Походження держави

Походження держави

376

Аватар профіля Бадак Максим Станіславович
Правознавство
9—12 клас, I—VI курси, дорослі та змішані

40 грн

План роботи, завдання на навчальний рік. Правила безпеки життєдіяльності. Класифікація рослинного світу: найважливіші таксономічні одиниці. Значення рослин у житті людини.

План роботи, завдання на навчальний рік. Правила безпеки життєдіяльності. Класифікація рослинного світу: найважливіші таксономічні одиниці. Значення рослин у житті людини.

472

Аватар профіля Шишова Волошина Оксана Ігорівна
Позашкільна освіта
змішані

20 грн

Типологія та походження держави

Типологія та походження держави

203

Аватар профіля Бадак Максим Станіславович
Теорія держави і права
9—12 клас, II—VI курси, дорослі та змішані

40 грн

Схожі уроки

Види та застосування технічного оснащення акваріума для створення оптимальних умов середовища. Техніка безпеки при роботі з обладнанням

Види та застосування технічного оснащення акваріума для створення оптимальних умов середовища. Техніка безпеки при роботі з обладнанням

63

Аватар профіля Дяченко Наталія Лайошівна
Позашкільна освіта
змішані

Конструкції механічних та біологічних фільтрів. Внутрішні, зовнішні та донні фільтри, їх монтаж і профілактика

Конструкції механічних та біологічних фільтрів. Внутрішні, зовнішні та донні фільтри, їх монтаж і профілактика

74

Аватар профіля Дяченко Наталія Лайошівна
Позашкільна освіта
змішані

Генератор вуглекислого газу, холодильники. Уф-стерилізатори води. Визначення та регулювання концентрації вуглекислого газу.

Генератор вуглекислого газу, холодильники. Уф-стерилізатори води. Визначення та регулювання концентрації вуглекислого газу.

93

Аватар профіля Дяченко Наталія Лайошівна
Позашкільна освіта
змішані

Екологічні групи вищих водяних рослин, їх значення в біоценозах.

Екологічні групи вищих водяних рослин, їх значення в біоценозах.

115

Аватар профіля Дяченко Наталія Лайошівна
Позашкільна освіта
змішані

Особливості морфології водяних рослин. Класифікація водяних рослин за формою і особливостями їх розміщення в акваріумі. Їх поширення та особливості будови.

Особливості морфології водяних рослин. Класифікація водяних рослин за формою і особливостями їх розміщення в акваріумі. Їх поширення та особливості будови.

53

Аватар профіля Дяченко Наталія Лайошівна
Позашкільна освіта
змішані