Мета. Повторити табличні випадки додавання і віднімання чисел з переходом через
розряд; формувати вміння розв'язувати задачі . Розвивати логічне
мислення учнів.
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент класу.
Привітання.
- Добрий ранок вам,
- Добрий ранок нам,
- Добрий ранок всім.
- Ми вам раді, добрі люди,
Ми вітаємо щиро вас.
І запрошуєм сьогодні на урок до нас у клас.
-Сядьте всі рівненько.
Сьогодні ваше завдання:
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
А девіз нашого уроку:
Сьогодні ми будемо:
Діяти активно,
думати оперативно,
сперечатися разом,
відповідати гуртом.
2.Усні обчислення.
-Діти, а розв'язавши приклади ви дізнаєтеся якими ми будемо сьогодні на уроці.
13- 7 (уважними)
7+5 (активними)
8+7 (розумними)
12-4 (кмітливими)
8+8 (старанними)
13-5 (організованими)
А яким буде для вас сьогоднішній урок? Як ви думаєте? (Веселий, цікавий, загадковий, казковий.)
... Осінь на узліссі
фарби розбавляла,
пензликом легенько
листя фарбувала.
Отож. Подивіться уважно на листочки, на них записані числа. (12 45 78 63 5 91) Давайте уважно прочитаємо перший ряд. Яке число зайве? Чому? (В. д.)
Читаємо наступний ряд чисел. (20 60 40 70 35 10) Яке зайве? Чому? (В. д.)
І знову листочки (8 4 6 1 2 ) ?
- Молодці.
...Яблука і груші падають на землю,
Боки, спини б’ють.
Люди їх збирають, у мішки ховають,
Кури їх клюють.
Наступне завдання — зібрати урожай, адже осінь це час збирання врожаю. У садах і на городах кипить робота. Давайте і ми зберемо урожай у нашому Математичному саду.
Учні по черзі підходять до дерев і “зривають “ яблука кладучи їх у потрібний кошик. (Повторення складу чисел 7 8).
Задачі.
Коли з дерева зірвали 4 груші, на ньому залишилося ще 7. Скільки груш було спочатку на дереві?
Яблука коштують 6 грн., а груші — 9 грн. На скільки дорожчі груші?
Осінь наша, осінь -
Золота година,
Неба ясна просинь,
Пісня журавлина.
Діти, а який сьогодні день тижня? А який місяць? Число?
Молодці. А тепер давайте попрацюємо в зошитах.
(Промовлязмо вірш).
Зошит свій я відкриваю,
навкоси його кладу.
Ручку так ось я тримаю,
сяду рівно не зігнусь.
Буду я писати вправно,
до роботи я берусь.
Запишіть число, класна робота.
Що ви знаєте про число 7? (Одноцифрове, непарне, складається з 1 і 6, 2 і 5, 3 і 4, та навпаки, має сусідів : 6 та 8).
Вірно. А тепер напишемо каліграфічну хвилинку, число 7.
А наступне число — 12. Що ви можете сказати про нього? ( Двоцифрове, складається з 1 десятка та 2 одиниць, парне, має сусідів 11 і 13.)
Запишіть його.
3. Математичний диктант.
Знайти суму чисел 8 і 6? (14 )
Знайти різницю чисел 13 і 7? (6 )
Число 5 збільшити на 7? (12 ).
Число 11 зменшити на 3? ( 8 ).
Суму чисел 7 і 3 збільшити на 2? (12 ).
Різницю чисел 12 і 3 зменшити на 9? (0 ).
ІІ. Основна частина.
- Сьогодні на уроці ми з вами будемо розв'язувати задачі та обчислювати приклади застосовуючи вивчені таблиці додавання та віднімання.
Робота з підручником.
Про підручник ви забули?
Ще його не розгорнули?
Швидко книжку розгортайте,
працювати починайте!
Задача з підручника. Після аналізу задачі учні самостійно записують розв'язання у зошитах.
Руханка.
Хто в нас уже втомився і наліво похилився,
треба нам негайно встати, руханку розпочати.
У гаю над криничкою
Лист кружляє синичкою,
Впав у воду листочок,
Ніби сонця шматочок.
А синичка на гілочці
На маленькій сопілочці
Виграє сумовито,
Проводжаючи літо.
Розв'язування і порівняння задач.
На дошці — скорочений запис задач.
Було — 15 грн. Було - ?
Витратили — 10 грн. Витратили — 10 грн.
Залишилось -? Залишилось — 5 грн.
У ході аналізу задач учні помічають те, що було невідомо у першій задачі, стало відомо у другій, ( і навпаки).
Першу задачу розв'язують самостійно. Другу — колективно біля дошки.
Підвожу учнів до висновку: щоб дізнатися, скільки грошей було, потрібно знайти суму витрачених грошей і тих, що залишилися.
Задача з підручника.
І — ?, -8 м
ІІ - (8 + 4) (Відповідь: в ІІ рулоні 12 м тканини.)
3. Самостійна робота.
... Ось листочки із клена,
з дуба і беріз...
Впрозелень-червлений,
впрозолот-вогнений,
чудо-незбагненний-
як жар-птиця! - ліс.
Погляньте на парти . У вас лежать листочки, а на них є приклади. Я прошу вас самостійно розв'язати їх в своїх зошитах.
Робота в парах з цеглинками LEGO. Вправа “Кольорова вежа”.
10, 11 — червоний 10+2+1=13 жовтий
12, 13 - жовтий 12-1-1= 10 червоний
14, 15 — помаранчевий 10+7+1=18 синій
16, 17 — зелений 16-1-1=14 помаранчевий
18, 19 — синій 10+7 -1 =16 зелений
20 — блакитний 18+1+1= 20 блакитний
Розв’язування логічних задач.
У зайчика було 7 морквин. Він з’їв усі, крім третьої. Скільки морквин залишилось?
Двором їздило10 велосипедних коліс. Скільки було триколісних та двоколісних велосипедів?
ІІІ. Заключна частина. Рефлексія.
_ Ви сьогодні були працьовиті.Скажіть мені, будь ласка, що нового ви дізналися на уроці? Чи сподобався вам урок? Яке завдання сподобалося найбільше? Що було найважче?
Вправа “Мікрофон”
Ми зараз з вами пограємо в гру “Закінчи речення”.
Я дізнався... Мені було цікаво... . Я навчився... . Мені сподобалося... .
Отож я бажаю вам завжди бути працьовитими на уроках, активними, уважними та організованими.
Домашнє завдання.
- Дякую за роботу!