Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Нестандартний підхід до формувального оцінювання: досвід, інструментарій, новації
»
Взяти участь Всі події

Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Обмін територіями 1951 р.

Історія України

Для кого: 11 Клас

0 проходжень

1 запитання

07.12.2022

63

0

Вміст уроку:

Завдання №1 Теоретичний блок

Тема. Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Обмін територіями 1951 р.

Мета: сформувати в учнів та учениць уявлення про адміністративно-територіальні зміни після Другої світової війни; створити умови для розуміння причин змін території України в післявоєнний період; розглянути формування території України наприкінці 1940-х – на початку 1950-х рр.; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:

  • називати дати, пов’язані з темою уроку;  

  • показувати на карті територіальні зміни, які відбулися після Другої світової війни;

  • характеризувати причини та наслідки передачі Кримської області УРСР.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.

  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

  1. Тестування.

  2. Історію України другої половини 20 – початку 21 ст. умовно поділяють на 5 історичних періодів. –

  1. Повоєнний період в історії України охоплює 1946 – 1956 рр. –

  2. Відновлення незалежності України відбувалося упродовж 1985 – 1991 рр. +

  3. У 1965 – 1984 рр. Україна переживала системну кризу радянського ладу. +

  4. В період десталінізації Україна пережила вибух на Чорнобильській електростанції. –

  5. Творення нової України розпочалося з 2004 р. –

  6. Подолати соціальну напруженість у суспільстві та усунути загрозу комуністичного перевороту в Західній Європі вдалося завдяки плану Маршала. +

  7. Радянський Союз прийняв активну участь у плану Маршала. –

  8. НАТО створили США та країни Західної Європи, не включаючи ФРН. – 

  9.                     У 1945 р. Україна стала членом-засновником ООН. + 

  10.                     Завдяки участі у заснуванні ООН Україна вийшла на міжнародну арену як суб’єкт міжнародного права. + 

  11.                     Українська РСР отримала пряму пропозицію від Італії про міжнародну співпрацю. +

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

  1. Перегляд фрагменту відеоролику.  

  • Перегляньте відеоролик.

https://www.youtube.com/watch?v=KVU2CVqAJPM

  • Чи впізнали ви краєвиди?

  • Красу якої ж частини України відображають кадри відео?

  • Що вам відомо про історію півострова?

  • Сьогодні ми дізнаємося коли та за яких обставин Кримський півострів офіційно став частиною України та довідаємося про інші територіальні зміни України у післявоєнний період.

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Робота в парах.

  • Опрацюйте матеріал підручника  на с. 15 – 16 та заповніть таблицю.

Орієнтовний вигляд таблиці.

Дата укладення дого­вору; держава, з якою СРСР укладав договір

Результати і наслідки договору

16 серпня 1945 p., Поль­ща

• Визнання входження до складу УРСР областей, що відійшли від Польщі у 1939—1940 pp., документ встановлював кордон по «лінії Керзона» з відхиленнями на схід (тобто на користь Польщі) на 5—8 км, а на окремих ділянках — на 17 км (район Немирів — Ялівка) і ЗО км (район р. Солокії і м. Крилува)

• Протягом 1945—1948 pp. здійснювався обмін населенням: з України до Польщі виїхало майже 1 млн поляків, з Польщі в Україну — 520 тис. українців

• У квітні—травні 1947 р. польський уряд здійснив операцію «Вісла» — насильницьке виселення українців (понад 140 тис. осіб) з українських етнічних земель, які опинилися в складі Польщі

• Процес україно-польських територіальних домовленостей завершився 1951 p., коли на прохання Польщі відбувся обмін прикордонними ділянками, у результаті якого до Львівської області відійшли землі в районі м. Кристинополя (перейменованого на Червоноград), а до Польщі відійшли території довкола м. Нижні Устрики Дрогобицької області

29 червня 1945 р., Чехословаччина

• Визнання факту входження Закарпатської України до складу УРСР, який ліквідовував Закарпатську Україну як державне утворення

• Радянське керівництво отримало важливий стратегічний плацдарм для посилення свого впливу в Центральній і Південно-Східній Європі

10 лютого 1947 р.,

Руму­нія

• Відмова Румунії від претензій на Буковину

• До УРСР відійшли Північна Буковина, Хотинщина, Ізмаїльщина, тобто юридично закріплювалися кордони, встановлені в червні 1940 р.

  1. Робота з історичною картою.

  • Розгляньте історичну карту.

  • Покажіть території, що закріпилися за Україною міжнародними договорами у післявоєнний період.

  1. Аналіз історичного джерела.

  • Опрацюйте історичне джерело.

  • Які емоції воно у вас викликає?  

  • Про які події та явища йдеться в документі?

  • Як відбувалося переселення? Чи є підстави кваліфікувати дії сталінського режиму як злочинні?

  • Що в розповіді очевидця свідчить про деморалізаційний вплив умов переселення на людей?

  • Як характеризує дії влади прагнення масового приниження людської гідності?

  • Які наслідки, на вашу думку, мало цілеспрямоване розмивання моральних настанов?

  1. Кероване читання.

  • Опрацюйте матеріал підручника.

  • Визначте причини, з яким Крим було передано до складу УРСР.

  • Якими мотивами керувалося радянське керівництво, здійснюючи передачу Кримської області?

  • Складіть 4 – 5 запитань до тексту.

  1. Аналіз історичних джерел.

  • Опрацюйте текст історичних джерел та визначте ставлення істориків до передачі Кримської області УРСР.  

  • Висловіть своє власне ставлення до даної події.

Джерело 1

Історик Ю. Шаповал про передачу Кримської області до складу УРСР:

«Влаштована довкола цього галаслива кампанія затемнювала, по-перше, той факт, що Крим навряд чи можна вважати «подарунком» Росії, оскільки історично він є батьківщиною кримських татар, з якими так брутально обійшовся сталінський режим. По-друге, утримання Криму для України породжувало велику кількість матеріальних, а також і політико-ідеологічних проблем., оскільки більшість там становили росіяни».

  1. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Робота з історичною картою.

  1. Аналіз ілюстрації.

  • https://naurok.com.ua/uploads/files/1565/121419/132911_html/images/121419.003.pngРозкрийте символічний зміст зображення.

  • Чому персонажі малюнка одягнені в національні костюми?

  • Що символізує постать центрального персонажа, одягненого інакше?

  • Чому на задньому плані зображено пам’ятник Б. Хмельницькому в Києві?

  • З якою метою сатирично-гумористичний ілюстрований журнал «Перець» опублікував 1954 р. ілюстрацію?

  • Чи є підстави вважати малюнок сатиричною карикатурою? Як можна визначити його жанр?

  1. Підсумки уроку.

  1. Вправа «Займи позицію».

  • Займіть власну позицію, щодо передачі Криму УРСР у 1954 р.

  1. Інструктаж з домашнього завдання.

  1. Опрацювати матеріал  підручника. 

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався

0 0

Зрозумілий

0 0

Потрібні роз'яснення

0 0