Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
STEM-ресурси для сучасного вчителя: огляд, практичні приклади, інтеграція в уроки
»
Взяти участь Всі події
  • Всеосвіта
  • Бібліотека уроків
  • Біологія
  • «ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО – «ЛИЦАР НА БІЛОМУ КОНІ» В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. «ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА», «ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ – ЛЮДИНА?». РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПТАХІВ, ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ В ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ»
Урок:

«ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО – «ЛИЦАР НА БІЛОМУ КОНІ» В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. «ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА», «ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ – ЛЮДИНА?». РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПТАХІВ, ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ В ПРИРОДІ ТА ЖИТТІ ЛЮДИНИ»

08.01.2022
0 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

МЕТА УРОКУ: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Василя Симоненка; проаналізувати його твори «Лебеді материнства», «Ти знаєш,що ти - людина?», звертаючи увагу на ідейно-художній та символічний зміст поезій, жанр, образи, розкрити поняття «ліричний герой»; розвивати вміння учнів викладати свої думки, почуття, спостереження; робити висновки; виховувати почуття поваги до творчості В.Симоненка, любові до Батьківщини, повагу й синівську вдячність; поглибити та систематизувати знання учнів про тваринний світ України; сформувати знання про екологічні групи птахів, фауністичний склад природних зон України, виховувати любов і дбайливе ставлення до природи рідного краю; проводити екологічне природоохоронне виховання

ЗАВДАННЯ:

  • навчальні: ознайомити з життєписом В.Симоненка, поезіями «Лебеді материнства», «Ти знаєш,що ти - людина?», поняттям «ліричний герой»; сформувати знання про екологічні групи птахів, фауністичний склад природних зон України, природоохоронні зони.

  • розвиваючі: розвивати вміння учнів викладати свої думки, почуття, спостереження; робити висновки; розвивати навички літературознавчого аналізу, розвивати мислення, пам”ять,естетичні почуття; удосконалювати навички самостійної та групової роботи.

  • виховні: виховувати почуття поваги до творчості В.Симоненка, любові до Батьківщини, повагу й синівську вдячність; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи рідного краю; проводити екологічне природоохоронне виховання.

  • ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ: після даного уроку учні зможуть

ЗНАТИ: життєпис поета-патріота Василя Симоненка, його поезії, поняття з теорії літератури («ліричний герой»),різноманітність птахів у природі, їх значення в житті людини;

ВМІТИ: виразно й осмислено читати поезію, здійснювати її аналіз; виражати своє враження від побаченого та почутого; усвідомити взаємозв’язкок між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю; робити висновки про закономірності поширення тваринного світу, стан тваринних ресурсів; розуміти вплив людини на тваринний світ.

ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань і формування вмінь

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

ХІД УРОКУ:

1Організаційно-психологічний етап.

Мета:забезпечити робочу обстановку на уроці, створити сприятливий психологічний клімат: привітання,перевірка готовності учнів до уроку;організація уваги.

Учитель української мови і літератури

Добрий день, сьогоднішній урок продовжує нашу тему, яка названа словами В. Симоненка «Ти знаєш,що ти  - людина?»  Цей урок незвичайний. Ми поглибимо свої знання про життя і творчість  поета-патріота В. Симоненка. А щоб краще усвідомлювати його формування як митця та зміст поезій, ми запросили на урок учителя біології.  Отже, сподіваюсь на плідну  співпрацю. Якими ми хочемо бути на уроці, пропоную визначитись, добираючи художні означення до кожної літери слова «поезія»:

П – позитивні, пунктуальні, пречудові,  патріотичні, прекрасні.

О – організовані,об’єднані,об’єктивні ,обізнані, оригінальні,освічені,окрилені.

Е – енергійні, ерудовані, емоційні.

З – зацікавлені, завзяті,запальні,захоплені,задумливі,згуртовані.

І – інтелектуальні,інформовані,інтелігентні,іскристі.

Я – яскраві, якнайкращі,якнайшвидші, якнайрезультативніші.

Учитель біології :

Я хочу всем нам пожелать быть успешными как в учебе, так и в жизни. А основа нашого успеха  – знания и умение мыслить.

2 Етап підготовки до активного свідомого сприйняття матеріалу          

Мета:організувати та спрямувати пізнавальну діяльність учнів, підготувати їх до засвоєння нових знань; формувати цілеспрямований характер навчальної діяльності; навчити формулювати мету й конкретні засоби для їх досягнення

Учитель української мови і літератури

Тема уроку : «В. Симоненко — «лицар на білому коні» в українській літературі.

«Лебеді материнства» ,«Ти знаєш, що ти – людина?» Різноманітність птахів, їхнє

значення  в природі та житті людини». Запишемо в зошити  і разом визначимо, якою буде мета уроку - пари, якою є наша мотивація та завдання уроку.

Отже, підбиваючи підсумки обговорення, зазначу, що наприкінці уроку ми повинні знати основні події життєпису В.Симоненка, зміст поезій «Лебеді материнства» та «Ти знаєш, що ти – людина?», поняття з теорії літератури, різноманітність птахів,їх значення  у природі та житті людини.

Вміти проводити літературознавчий аналіз, визначати символіку,художні засоби, фігури мови ,визначати приналежність птахів до виду, загону  За підготовчої роботи для кожного сформовані дидактичні матеріали, а саме: опорний словник літературознавчих термінів,  символів, таблиці з літератури та біології, які ми заповнюємо протягом уроку, а ,підбиваючи підсумки, перевіримо їх, також матеріали для групової роботи та тексти поезій для аналізу. У нас готувались дві творчі групи, які продемонструють свої вміння,були сформовані команди для групової роботи. Я ознайомлю з екраном оцінювання команд, за яким ми відслідковуємо набрані бали та рухаємось за нашим планом роботи. Отже,заплановано 5 турів групової роботи, завдання будуть оголошуватись, і кожен тур оцінюється  в три бали, якщо команда виконала завдання швидко та безпомилково, 2 бали, якщо було 1-2 помилки чи запізнення, один бал, якщо завдання виконані частково, і нуль балів, якщо  команда не впоралась із завданням.

Учитель біології     

Наши команды называются: «Сокол», «Ласточка», «Журавль», «Сова», «Лебедь». Подготовлены доклады  по представлению названия  команд. Воспринимая новую информацию, мы заполняем таблицу «Разнообразие птиц». Кроме того, каждая команда получит определенное количество баллов за свою презентацию. Немного о птицах… Это – один из важнейших природных компонентов. Значительная роль в природе обусловлена видовым разнообразием птиц. Растительноядные птицы принимают участие в регуляции роста и развития растений. Хищные птицы истребляют больных и ослабленных животных, предотвращают распространение  заразных заболеваний. Велико эстетическое значение птиц в жизни человека. О них сложены стихи, басни, сказки,песни.Закон об охране и использовании животного мира запрещает убивать певчих птиц, разорять гнезда,защищены и хищные птицы. Редкие виды птиц охраняются в заповедниках. Итак,приглашаю капитанов представить доклады. 

            

  

Учитель біології  Подведем итоги групповой работы: каждая команда получила определенное количество баллов, результаты отражены на «Экране движения команд» .

Учитель української мови і літератури

У шістдесяті роки ХХ століття в українську літературу ввійшов молодий, талановитий поет, який згодом став символом правди і незрадливої любові до України. Це Василь Симоненко. Він не думав про літературну славу – вона прийшла до нього посмертно й утвердилася на віки. Його поезія витримала випробування протягом кількох десятиліть. Чим же бере за живе Симоненко? Простотою, щирістю вислову, глибоким проникненням у душу людини, в її зачарований світ, самобутньою образністю поетичної мови, патріотичним звучанням своєї музи. Його світлій пам’яті, його палкому і ніжному слову присвячений наш урок.

Бесіда за питаннями (Актуалізація опорних знань)

1. Які твори художньої літератури В.Симоненка вам відомі?

/ Казки «Подорож у країну Навпаки», «Цар Плаксій та Лоскотон»/

2. Чим вони запам’яталися?

/Цікавим напруженим сюжетом, своєю повчальністю/

3. Чому твори Василя Андрійовича є популярними і цікавими для сучасного читача?

/Проблеми, які розкриває у своїх казках поет, є і сьогодні, тому твори письменника являються актуальними для сучасного читача/

4. Чим повчальні казки В.Симоненка?

/Автор засуджує жорстокість, зло, песимістичний світогляд в образі царя Плаксія, а підносить добро та оптимізм в образі Лоскотона. А в казці «Подорож до країни Навпаки» автор вчить цінувати своїх батьків, допомагати їм, не лінуватися. Отже, твори Василя Симоненка повчальні.

3  Етап сприйняття і засвоєння нового матеріалу

Мета: сформувати в учнів конкретні знання з питань, що вивчаються; досягти активної участі учнів у вивченні нового матеріалу, вміння робити презентацію свого виступу, розвивати ораторські здібності учнів, комунікабельність, виховувати дбайливе ставлення до природи,шанобливе ставлення до української  культури

Учитель української мови і літератури

До вашої уваги – відео презентація життєпису поета- патріота Василя Симоненка. Найбільш вагомі факти  біографії фіксуємо в таблиці «Життя і творчість Василя Симоненка», а згодом я запропоную завдання для команд ,а саме: «Блеф-клуб».

Завдання для групової роботи (Блеф-клуб):

   1Після закінчення Київського університету Василь Симоненко отримав фах художника? (Ні. В.Симоненко отримав фах журналіста).

2Після закінчення університету Василь Симоненко працював у газеті «Полтавська правда»?  (Ні. В.Симоненко працював у газеті «Черкаська правда»).

3Василеві Симоненкові посмертно присуджено Нобелівську премію у 1995 році? (Ні. В. Симоненкові посмертно присуджено Державну премію України імені Т. Шевченка).

4 Василь Симоненко прожив 28 років? (Так).

5Василь Симоненко похований у рідному селі Біївці на Полтавщині? (Ні. Поет похований у Черкасах).

6  «Тиша і грім» – перша книжка поезій В. Симоненка, яка вийшла друком у 1962 році? (Так)

Отже, підіб”ємо підсумки роботи команд у блеф - клубі, виставлені бали відображено на «Екрані руху команд».

На формування поета - патріота вплинуло багато чинників, звичайно, і краса рідної землі. А чим так цікава і багата природа Полтавщини?

Учитель біології

 Многочислен и разнообразен животный мир области. Встречаются более 400 видов позвоночных животных. Среди них около 300 видов птиц (включая 150 видов, гнездящихся на территории области, а также перелетных и зимующих).

17 видов животных, которые встречаются на территории области, занесены в Европейский Красный список (например, выдра, орлан-белохвост, орел-могильник, коростель, волк), 103 вида - в "Красную книгу" Украины. К числу последних относятся такие виды птиц как балобан, дрофа, журавль серый, змееяд, аист черный, орел-могильник, орел-карлик, орлан-белохвост, филин, скопа, кулик-ходуличник, кулик-сорока, коршун рыжий, цапля желтая. Животный мир тесно связан с определенными группировками растительности. В дубравах распространены такие виды мелких птиц как зяблик, лесной и певческий дрозды, соловей, малиновка, на опушке лесных полян - овсянка обыкновенная. Из числа дуплогнездников наиболее распространены большой пестрый и средний пестрый дятлы, поползень, несколько видов синиц, скворец. Тесно связанны с лесными группировками и хищные птицы: коршун, канюк малый, ястреб. В дуплах старых деревьев гнездятся серая и ушастая совы. На старых участках пойменных лесов устраивают колонии цапли серые. Луговая фауна весьма разнообразна. На лугах от ранней весны до поздней осени кормится много видов птиц, которые гнездятся в других местах: скворцы, грачи, аисты, цапли. Животный мир водно-болотных растительных сообществ достаточно специфичен. Богата здесь фауна птиц. По берегам водоемов в зарослях тростника гнездится камышевка большая. На мелководьях болот и озер строят гнезда белокрылая и черная крачки. Среди тростниковых и камышовых болот гнездятся утки, лысуха, водяная курочка. На больших низинных болотах строят свои колонии рыжие цапли, на деревьях пойменных лесов - серые цапли. В глухих болотах выводят потомство журавли и серые гуси. Выходцем болот является болотный лунь. У водоемов держатся синешейка, береговая ласточка, щурка, белая трясогузка. На территории Полтавщины находится очень много природоохранных территорий.

Сейчас я предлагаю вам командную игру : «Живые синонимы». Необходимо подоб рать названия птиц, чтобы получились выражения, употребляемые людьми.

Например, «мокрый»(беспомощный), как …? Курица – «мокрая курица».

Также из фотографий  птиц в вашей папке выбрать фотографию, соответствующую названию.

Завдання для групової роботи :

  1. Мудрый, как… (Ворон)

  2. Задиристый,как…(Петух)

  3. Вороватый, как (Сорока)

  4. Важный, надутый, как…(Индюк)

  5. Длинноногий, как…(Цапля)

  6. Глазастый, как…(Филин)

  7. Взгляд хищный,как у… (Ястреба)

  8. Взгляд зоркий , как у …( Сокола)

  9. Нос с горбинкой,как у…(Орла)

10)Нос приплюснутый, как у… (Утки)

11)Шея нежная длинная как у…( Лебедя)

12) Величавая походка, как у…(Павлина)

Учитель української мови

Прекрасна природа України з дитинства надихала майбутнього поета. Також вплинула на нього сім”я, зокрема мати - Ганна Федорівна Симоненко-Щербань. Вона була жінкою із щирою поетичною душею, закоханою у народну пісню. Природа наділила Ганну Федорівну літературними здібностями. У зошиті «Перлини поміж людей» жінка  записувала прислів'я, приказки, зібрані у рідних Біївцях.

З глибокою любов’ю і повагою ставився В. Симоненко до матері і говорив про це відверто. Лише завдяки неньці Василь здобув середню, а далі й вищу освіту. Мати вивела сина в люди, поставила на ноги; поет до останньої хвилини свого життя свято беріг почуття любові і ніжності до рідної неньки. Наша творча група підготувала

інсценування розмови мами з поетом:

Інсценування

Учениця- «мати В. Симоненка» :

«Чим більше я старію, тим більше Вася бачиться мені малим хлопчиком – у коротеньких штанцях на дві підтяжки, що я йому пошила до якогось празника. Вчитися йому було, ой, нелегко.Важка була дорога до школи. Навесні чи восени – то ще нічого, а взимку – суща біда. Повоєнні зими були люті, сніжні. А пальто у Васі пошарпане, чоботи – діряві. Тільки жодного разу він не запізнився на урок.”

 Учень – «В.Симоненко»:

В хаті сонячній промінь косо
На долівку ляга з вікна...
Твої чорні шовкові коси
Припорошила вже сивина.

Я таку тебе завжди бачу,
Образ в серці такий несу –
Материнську любов гарячу
І твоєї душі красу.

Учениця-«мати В. Симоненка» Спасибі тобі, соколику мій. Тільки ж бачу, ой, як непросто прийдеться тобі на світі з такою душею.

Учитель української мови і літератури

Свята материнська любов у душі великого поета завжди поєднувалась з почуття любові до неньки –України. А що відомо про почуття материнської любові  в природі?

Учитель біології

Материнская любовь способна творить чудеса. Она уникальна, похожа на чудо.Это чудо называется материнским инстинктом,в основе котрого лежит стремление оберегать,заботиться и воспитывать свое потомство.Это свойственно и пернатым.Птицы заботятся о потомстве по-разному. Начинается она с постройки гнезда,высиживания яиц, потом вскармливания птенцов. У многих видов связь между родителями и молодыми птицами не прерывается. Старшие птицы помогают родителям заботиться о новом поколении. Предлагаю вашему вниманию видеоролик «Забота о потомстве у лебедей». Возможно, эта их «человеческая» особенностьсделала лебедей героями многих произведений искусства.

Перегляд відеосюжету

Учитель біології 

Мы слышали много легенд и мифов о такой прекрасной  птице,как лебедь. Использовал ли Василий Симоненко  этот образ в своем творчестве?

Учитель української мови і літератури

Так, звичайно. Найвідоміша його поезія називається «Лебеді материнства» . Пропоную прослухати  аудіо запис у виконанні самого автора. Запис зберігся  в архівах, і сьогодні ми маємо змогу почути голос поета.

З’ясування первинного сприйняття твору

  • Чи сподобався вам вірш?

  • Які картини виникли у вашій уяві, коли ви читали вірш?

Завдання. Прочитайте вірш самостійно мовчки. Знайдіть і позначте рядки, які вас найбільше вразили. Чим саме?

Обговорення  вражень, визначення ліричного героя твору

Давайте з’ясуємо, хто є ліричним героєм твору. (Образ люблячої матері).

Проблемне запитання

Чому письменник дав саме таку назву поезії? Чому не «Лебеді батьківства» або «Батьківські дороговкази»?

/ Назва поезії романтична. В.Симоненко знайшов яскраві образи, щоб передати силу любові до Батьківщини, до рідної української землі. Почуття патріотизму – найсвятіше почуття людини. Кожен із нас любить землю, де він народився, виріс, мову, вперше почуту з уст матері, вулицю, на якій зростав. Любить сильно, щиро. А от знайти слова, щоб висловити любов, - важко.  В.Симоненко знайшов такі слова. Він зумів передати у поезії глибину любові до рідної матері, й любов до прекрасної неньки нашої – України у простих і щирих словах./

-Виразне читання поезії учнями.

- Перевірка сприйняття тексту/фронтально/

- Які емоції викликала у вас ця поезія?

- Прочитати виразно перших шість дворядків. Які картини постають на початку вірша? /чарівний світ казки/

- У якій формі побудований вірш? /Монолог матері, звернення матері до сина, напутнє слово матері до сина./

- Про який вибір ідеться в поезії? /Вибір життєвого шляху./

- Який твір за жанровою своєрідністю нагадує поезія «Лебеді материнства»?

/Колискову/

- Про що співає мати дитині? /зачитати 7- 14 дворядки/. Що мала на увазі жінка під «приспаними тривогам»?

- Яке значення для кожного з нас має батьківська хата?

- У яку дорогу має вирушити син, коли виросте? / У життєву/

- Від чого застерігає мати свою дитину?

- Сформулюйте тему твору. / Материнська любов до дитини, турбота за її долю/.

- У яких рядках виражається ідея вірша?

/ «Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину»./

Пояснення учням терміну «ліричний герой»:

У переважній більшості ліричні вірші від першої особи, а тому часто ототожнюють автора і ліричного героя. Проте ці поняття не тотожні, бо, розповідаючи про себе, автор водночас розповідає про свій час, настрої і переживання свого покоління, тобто додає вимисел. Отже, ліричний герой – умовна дійова особа, внутрішній світ якої /думки, почуття, переживання/ відображаються у ліриці. Запишіть у зошити  визначення поняття.

4  Етап закріплення вивченого матеріалу

Мета: закріпити в пам’яті учнів ті знання й уміння, які необхідні їм для подальшої самостійної роботи з новим матеріалом; добитися в ході закріплення підвищення рівня усвідомленості вивченого матеріалу; виробити відповідні уміння і навички.

Робота в парах

Які почуття характерні ліричному герою цієї поезії? Створіть його літературний портрет. / Чуйний, ніжний, лагідний, люблячий, спокійний, патріот…/

Завдання для групової роботи:

Пропоную  командам виготовити проекти-дослідження  за методом «Орнітобоун». (Матеріали знаходяться в теках). Початок роботи – вивчення проблеми, яка записана на голові підготовленого силуета птаха. Наприклад , «Образи-символи

поезії «Лебеді материнства». Далі  - на нижньому крилі розміщуємо назви символів, а на верхньому – їх тлумачення. На хвості необхідно записати висновок, який отримали в результаті дослідження. Команди презентують виготовлені проекти, закріплюють силуети птахів на дошці , отримують бали за виконану роботу. Для роботи використовуємо тексти поезії, таблиці, словничок літературознавчих понять та символів.

Учитель біології

Всем командам желаем успеха и победы. 

Презентація міні - проектів:

«Образи-символи поезії «Лебеді материнства»

мати — джерело усього доброго і ніжного.

лебеді — птах життя, Діви Марії, птах матері.

верба —  дівчина ,жінка, Україна

тополя – дерево життя і смерті, дівчина , жінка, Україна

півень  - сонце, світло, воскресіння;

зорі – ангел- охоронець,надія

очі – знання, мудрість, інтуїція

хата – родина, захист , батьківщина

Висновок : образи-символи поезії створені  на основі фольклорної символіки

Учитель біології

Благодарим всех за отличную работу, были подготовлены и представлены 5 проектов : «Биография поэта», «Идейно-тематический анализ», «Символика поэзии», «Фигуры языка», «Художественные средства языка стихотворения». Ознакомьтесь с оцениванием работы на «Экране движения команд». Пользуясь паузой, позаботимся о здоровье и проведем гимнастику для глаз с помощью видеоролика.«Гімнастика» для очей ( З допомогою відеоролика)

5 Узагальнення вивченого  під час виконання  завдань

Мета: узагальнити знання, продовжувати формувати навички літературознавчого аналізу,самостійної та групової роботи

Учитель української мови і літератури

Спостерігаючи за вами, я подумала, що людині, як і будь-якому живому створінню, необхідно піклуватися про своє здоров”я. У чомусь ми дуже схожі між собою, водночас – відрізняємось одне від одного. А чи замислювалися ви, хто ж така людина? Людина – найяскравіше створіння на Землі. Людське серце – невичерпна криниця світлих почуттів. Щирість, людяність, любов – ось ключі до серця кожної людини.

«Ти – цілий світ», «На світі безліч таких, як я, але я, їй-богу, один», «Ми — це не безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних»,— утверджував Василь Симоненко в своїх творах. Цікаво, а якою постає людина з погляду науки біології?

Учитель біології

Хочу обратить  ваше внимание на  парадокс человека и природы: человек – часть природы, он принципиально тождественен живому, потому что он -  природное существо. С другой стороны – человек целиком не является природным существом,

потому что у него есть то, чего нет в остальной природе – сознание. Человек – самое умное существо на планете, и он должен оберегать ее, чтобы предать будущим поколениям. Рождается человек как биологическое существо. На уровне биосистемы человек – это биологический индивид, представитель вида homo sapiens. Уникальность человека проявляется на биологическом уровне. Природа не только бережет родовую сущность, но и нечто уникальное, то, что хранится в его генофонде. Каждая клетка из тех почти 40 триллионов, из которых состоит человеческий организм, хранит в себе генетически контролируемые молекулы, которые делают каждого человека неповторимым с биологической точки зрения: все дети появляются на свет с даром уникальности. Человеческую уникальность можно рассматривать, как дар природы. И действительно, на всей планете вряд ли найдется два совершенно одинаковых человека. Ученые уже давно доказали, что отпечатки пальцев, форма ушей и губ уникальны. О составе крове, который еще более уникален во всем человеческом облике, и говорить не приходится. Поэтому можно смело говорить о том, что каждый человек на Земле – совершенно удивительный и уникальный венец творения, который создан для достижения самых невероятных результатов. Более того, в отличие от остальных живых организмов на планете, у человека есть разум, идеальный инструмент для осуществления всех задач, поставленных перед собой. Человеческие индивидуальности поразительно разнообразны, а уникальность заметна даже в своем внешнем проявлении. Но подлинный ее смысл способен проявиться лишь во внутреннем, духовном мире, в манере поведения человека, его жизни, общении с другими людьми и с природой.

Учитель української мови і літератури

«Ти – цілий світ», «На світі безліч таких, як я, але я, їй-богу, один», «Ми — це не безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних»,— утверджував Василь Симоненко в своїх творах. Радянська держава намагалася стерти особистість,перетворити людей на «коліщатка і гвинтики», на слухняних виконавців державної волі. Поет наголошував на унікальності кожного, на цінності людського життя. Мабуть, тому одна з його поезій так і називається «Ти знаєш,що ти людина?». Запрошую другу творчу групу, яка підготувала для нас виразне читання поезії:

З’ясування первинного сприйняття твору

Чи сподобався вам вірш? Які почуття він викликав?

Повторне самостійне читання вірша мовчки

Завдання. Прочитайте вірш самостійно мовчки. Знайдіть і позначте рядки, які вас найбільше вразили. Чим саме?

Обговорення вражень, бесіда за змістом вірша:

  1. Яким настроєм пронизаний увесь твір?

  2. Чим стурбований поет? (Поета турбує те, що люди не цінують своє життя, свою індивідуальність).

  3. Прочитайте першу строфу вірша. Назвіть головний рядок у першій строфі. («Ти знаєш, що ти – людина»).

  4. Що значить – бути людиною? Чому автор виокремлює усмішку, муку, очі людини? (Людина може бути щасливою; тоді вона посміхається. Усмішка ще говорить про доброту, лагідність людини. У кожної людини є причини бути і нещасливою, стражати, терпіти муку. Очі – це дзеркало душі; в них відображається і щастя, і страждання). 

Отже, автор, говорячи про людину, зосереджується на її внутрішньому духовному світі.

  1.  Прочитайте другу строфу вірша. Яка основна думка цієї строфи? (Людина смертна). Якими уявляються поету люди, що житимуть «завтра»? (Добрі, ласкаві й злі).Чи відрізняються вони чимось, на думку автора, від сьогоднішніх людей? (Ні, Симоненко знову акцентує увагу на внутрішній сутності людини).

  2. Прочитайте наступну строфу вірша. Знайдіть головний рядок. («І жити спішити треба»). Як ви гадаєте, що значить для поета «жити»?

Завдання для самостійної роботи:

Проаналізувати поезію «Ти знаєш, що ти – людина?»,заповнюючи таблицю «Василь Симоненко. Життя та творчість»

Завдання для групової  роботи:Пропоную командам прикладне творче завдання: виткати асоціативні килимки, скориставшись матеріалами з теки ( «Людина», «Життя», «Творчість», «Птицы», «Лебедь») та представити свою роботу, отримати  відповідні бали.

                Складання асоціативного килимка до слова «жити»

6  Етап підбиття підсумків уроку-пари.

Мета: підбити підсумки уроку, здійснити зворотній зв’язок між учителем і учнем; виявити прогалини у виконанні завдань уроку.

Учитель української мови і літератури

Наш незвичайний урок добігає кінця. Пора визначитися, чи досягли ми мети уроку,чи виконали поставлені завдання.

Обговорення разом із учнями. (Так, поповнили знання з життєпису поета-патріота Василя Симоненка, ознайомилися зі змістом його поезій, поняттям «ліричний герой», навчилися виконувати літературознавчий аналіз творів, поповнили словниковий запас,вдосконалювали комунікативні вміння та навички роботи в групі,поглибили  та систематизували  знання про тваринний світ України; сформували знання про екологічні групи птахів, фауністичний склад природних зон України, зазначили про дбайливе ставлення до природи рідного краю; про повагу до рідного слова та української культури).

Учитель біології На протяжении урока-пары вы самостоятельно заполняли таблицы « Василь Симоненко. Життя і творчість»  и  «Різноманітність птахів».Предлагаю  выполнить самопроверку, пользуясь таблицами, появившимися на экране:

НАЗВАНИЕ ПТИЦЫ

ОТРЯД

ХАРАКТЕРНЫЕ ПРИЗНАКИ ОТРЯДА

ЗНАЧЕНИЕ В ПРИРОДЕ И ЖИЗНИ ЧЕЛОВЕКА

  1. Сокол

Соколообразные

  1. Короткая шея.

  2. Зоркое зрение.

  3. Короткие лапы.

  4. Острые когти.

  1. Хищники.

  2. Распространяют семена.

  3. Поддерживают экологические равновесие.

  1. Ласточки

Воробьинообразные

  1. Большой разрез рта.

  2. Заостренные длинные крылья.

  3. Слабые ноги.

  4. Плотное оперение.

  1. Насекомоядные.

  2. Распространяют семена.

  1. Опылители.

  1. Журавли

Журавлеобразные

  1. Длинные тело и ноги.

  2. Копьевидный клюв.

  3. Четыре пальца.

  4. Серповидные изогнутые крылья.

  5. Обильное новое оперение.

  1. Насекомоядные.

  1. Совы

Совообразные

  1. Большая голова.

  2. Широкие вогнутые крылья.

  3. Большие когти.

  1. Ночные хищники.

  2. Санитары.

  1. Лебеди

Гусеобразные

  1. Вытянутое тело.

  2. Длинная шея.

  3. Низкие и короткие ноги.

  1. Насекомоядные.

  2. Занесены в Красную Книгу.

  3. Объект охоты человека.

Учитель біології

Підсумкова бесіда з учнями

Итак, подводя итоги занятия, ответим на вопросы:

Какая среда обитания у птиц?

Как строение птиц связано с полетом?

На какие группы делят птиц по способу питания?

Определите значение птиц в природе.

Определите значение птиц для человека

Учитель української мови і літератури

Підбиваючи підсумки, відповідаємо на питання:

Назвіть основні віхи життєпису Василя Симоненка

Дайте визначення «ліричного героя твору»

У чому полягає ідея поезії «Лебеді материнства»?

Що називається Батьківщиною?

За яких умов людина повинна захищати  її?

Що вам відомо про лебедів-птахів? Чому на ваш погляд, поезія має таку назву?

В яку дорогу повинен вирушити син, коли виросте?

Від чого застерігає мати свою дитину?

Назвіть основні образи-символи поезії.

Чим вразила вас поезія «Ти знаєш, що ти людина?»?

Яка, на вашу думку, ідея твору?

Я вдячна всім за активну співпрацю на уроці. Ви сумлінно намагалися оволодіти знаннями та використовували їх для розв’язання  навчальних проблем.

Оцінювання навчальних досягнень учнів (з коментуванням)

Учитель біології

Я надеюсь, что необычная форма нашого урока- пары способствовала более полному раскрытию темы занятия, помогла каждому открыть свой уникальный потенциал, способствовала активному познанию окружающей природы, человека, творчества. Мы стремились получить знания, использовать их для выполнения практических заданий, научились общаться и работать в команде.

Оголошення результативності команд та визначення переможців.

Сейчас  я предлагаю каждому открыть фигурку птицы  из папки  и прочитать фразу, продолжив предложение.

Рефлексія за методом «Незакінчене речення»:

« Я поглибив поняття …» /про ліричного героя, образи символи, біографію письменника…/

«Я вмію …» /виразно читати і аналізувати поезію/

« Я можу в поезії визначити…» / художні засоби, образи – символи…/           

7  Етап інформування учнів про домашнє завдання, інструктаж.

Мета: інформувати учнів про домашнє завдання та здійснити інструктаж щодо         його виконання.

Учитель української мови і літератури

Завдання для учасників команд  було сформовано окремо , капітани отримують його:

Картка № 1 Поезію «Лебеді материнства» вивчити напам’ять, виконати в зошиті ідейно – художній аналіз поезії Василя Симоненка  «Гей, нові колумби й магеллани», розробити пам”ятку з охорони птахів, яких занесено до Червоної книги.

Картка № 2 Поезію «Лебеді материнства» вивчити напам’ять, за інтернет –джерелами  підготувати доповідь про Колумба й Магеллана. », розробити пам”ятку з охорони птахів, яких занесено до Червоної книги.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Василь Симоненко Коротко про митця. „Лебеді материнства”. Громадянські, патріотичні мотиви його лірики.

Василь Симоненко Коротко про митця. „Лебеді материнства”. Громадянські, патріотичні мотиви його лірики.

261

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7 клас

33 грн

В. Дрозд. «Білий кінь Шептало». Проблема людини в суспільстві, її знеосіблення

В. Дрозд. «Білий кінь Шептало». Проблема людини в суспільстві, її знеосіблення

215

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
8 клас

35 грн

Патріотичний мотив пісні "Лебеді материнства"

Патріотичний мотив пісні "Лебеді материнства"

41

Аватар профіля Попович Марина Василівна
Українська література
7 клас

41 грн

Виготовлення білого лебедя у техніці модульне оригамі

Виготовлення білого лебедя у техніці модульне оригамі

226

Аватар профіля Ільчук Надія Миколаївна
Трудове навчання
5 клас

25 грн

Василь Симоненко. „Ти знаєш, що ти – людина…”, „Гей, нові Колумби й Магеллани…”. Загальнолюдські цінності та ідеї.

Василь Симоненко. „Ти знаєш, що ти – людина…”, „Гей, нові Колумби й Магеллани…”. Загальнолюдські цінності та ідеї.

381

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7 клас

33 грн

Схожі уроки

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.

507

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Біологія
7 клас

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.

640

Аватар профіля Лохвицька Марія Федорівна
Біологія
9 клас

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

Функціональна роль популяцій в екосистемах. Біогеоценоз та його структура

1265

Аватар профіля Чернишова Світлана Володимирівна
Біологія
11 клас

Властивостi та характеристики екосистем.

Властивостi та характеристики екосистем.

267

Аватар профіля Цуркан Неля Михайлівна
Біологія
11 клас

Закони Менделя, їх генетичні основи.

Закони Менделя, їх генетичні основи.

266

Аватар профіля Шимон Анжеліка Омелянівна
Біологія
9 клас