Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Дитяча тривожність: стратегії допомоги
»
Взяти участь Всі події
 • Всеосвіта
 • Бібліотека уроків
 • Професійна освіта
 • Тема 3. Призначення і конструкція, технологія виготовлення і складання штампів для холодної листової штамповки.Тема 3.1. Технічні вимоги до виготовлення штампів. Виготовлення нормалізованих деталей штампів та спеціальних деталей.
Урок:

Тема 3. Призначення і конструкція, технологія виготовлення і складання штампів для холодної листової штамповки.Тема 3.1. Технічні вимоги до виготовлення штампів. Виготовлення нормалізованих деталей штампів та спеціальних деталей.

25.10.2021
Дорослі

2

10

66

0

Вміст уроку:

Завдання №1:

Теоретичний блок

Тема 3.1. Технічні вимоги до виготовлення штампів. Виготовлення нормалізованих деталей штампів та спеціальних деталей. 

Технічні вимоги до виготовлення штампів

Основним документом, що визначає вимоги до виготовлення штампів, є ГОСТ 22472-77 «Штампи" листовому штампування. Загальні технічні умови ». Він призначає технічні вимоги до матеріалів основних деталей, до їх точності і шорсткості поверхні, до вихідних заготовок, до збірки, визначає точність застосовуваних блоків, правила приймання і методи контролю штампів, правила маркування і пакування, містить вказівки по експлуатації і гарантії виробника в частині стійкості штампів-гарантована стійкість і ресурс штампів простої дії з робочими частинами з сталей Х12М, Х12Ф1, 9ХС не повинні бути нижче 25,0 і 250 тис. деталей відповідно.

Виготовлення нормалізованих і спеціальних деталей

Нормалізовані деталі та вузли доцільно виготовляти заздалегідь, обробляючи їх повністю або частково, з наступним доопрацюванням при складанні.

Виготовлення нормалізованих блоків. Блок складається з верхньої та нижньої плит, напрямних колонок і втулок.

Плити з литих вихідних заготовок рекомендується обробляти в такій послідовності (рис. 43): 1) стругати (фрезерувати) площині (рис. 43, а, в) і виступ (рис. 43, а) (для нанесення маркування); 2) розмітити отвори під транспортні штирі (рис. 43, г), колонки, втулки (рис. 43, д) (на розмічальному столі вручну або на відповідному розточувальному верстаті); 3) свердлити зазначені отвори з припуском; 4) шліфувати площині а, в; 5) розточити отвори д до кінцевого розміру

 Рис.15 Нижня плита штампа (на координатно-розточувальному або горизонтально-розточувальному верстаті, в комплекті або в кожній плиті); 5) нарізати різьбу в отворах г під транспортні штирі, зачистити, гострі кромки скруглити, маркувати.

Отвір у верхній плиті під хвостовик обробляють при виготовленні штампа, так як його розміщення залежить від положення центру тиску штампа, а форма і розміри - від виду хвостовика.

Напрямні колонки і втулки виготовляють на токарному верстаті з прутка (труби) з припуском під шліфування, потім цементують, закалюють, шліфують.

При виготовленні блоків з кульковими направляючими (Рис. 16) у верхній плиті обробляють отвір діаметром D1=D+5 мм і додатково виконують канавку (уздовж осі отвори діаметром D)на глибину l=+2мм. На поверхні отвору діаметром повинна бути гвинтова канавка глибиною 0,2 -0,3 мм з кроком 1,0-1,6 мм. Кут профілю канавки 60-90°. Склад епоксидного клею вибирають по ГОСТ.

Блоки з кульковими направляючими збирають в спеціальному пристосуванні або на верстаті при горизонтальному положенні колонок. Сепаратори вводять попередньо під втулки так, щоб у втулку увійшло менше половини сепаратора.

Рис.16. Шарикові напрямні з нерухомим (а) і рухомим (б) сепаратором.

Одними з найбільш відповідальних деталей штампів є пуансони (ступінчаті пуансони с заплечиком, безступінчаті пуансони, пуансони з лункою)  і матриці (матриці с заплечиком). Круглі пуансони і матриці розділових штампів, державки до них і підкладні плитки нормалізовані. 

Рис. 17. Ступінчатий пуансон с за плечиком.

При його виготовленні спочатку слід виконувати токарну обробку в такій послідовності: I- підрізати торець прутка;

II - проточити пруток на довжині L+ 15 мм як чисто (але не менше діаметра);

III - Зацентрувати робочий торець (якщо центр на робочій поверхні не допускається, заготівлю виточують з технологічним центром, який після шліфування відрізають, або шліфування проводиться в чотирьох-і трикулачкових самоцентруючих патронах підвищеної точності);

IV- проточити на довжині L+13 мм по діаметру D1;

V- проточити до буртика по діаметру D з припуском під шліфування;

VI - проточити до посадкової частини по діаметру D з припуском під шліфування;

VII - проточити до ковзаючої частини діаметра Dпо діаметру Dз припуском під шліфування;

VIII - проточити перехід по радіусу 10 мм з припуском під шліфування;

IX - проточити канавку у заплечика для виходу шліфувального круга;

X- відрізати заготовку від прутка;

XI - підрізати торець заготовки з іншого боку;

XII - Зацентровувати тильну частину (якщо центр на тильній поверхні пуансона не допускається, заготівлю відрізають з технологічним центром, який згодом відрізають). Після завершення токарного оброблення заготовку необхідно термічно обробити: закалити, відпустити. Після цього зачистити центрові гнізда і приступити до шліфування: шліфувати посадкову частину по діаметру Dh6 на довжині l= 5 мм; ковзаючу частину - по діаметру D2h6; робочу частину - по діаметру D3 з допуском, зазначеним в кресленні або технічних вимогах до штампу на довжині l1; переходи по радіусу 10 мм; відрізати технологічні центри (якщо вони є) і шліфувати торець заплечика попередньо. Остаточне шліфування - в зборі з пуансонотримачем (в разі необхідності забезпечення взаємозамінності групи пуансонів шліфування торця проводиться остаточно відповідно до розмірів, зазначених в кресленні пуансона). На готовому пуансоні маркувати електрографом позначення.

Безступінчаті пуансони діаметром 8-10 мм виготовляють з шліфувальних прутків -серебрянки. Проводять відрізку заготовки потрібної довжини з урахуванням припуску на расклепування головки і шліфування робочого торця.

Рис. 18. Пуансон з лункою.

При виготовленні пуансона з лункою принципова послідовність операції зберігається такою ж, як при обробці ступінчатого пуансона с заплечиком. Додатково виконуються фрезерування лунки за шаблоном і її шліфування. Торець посадкової частини шліфується остаточно без припуску.

Матрицю з заплічиком ( рис. 19) необхідно виготовляти в такій послідовності: 1) підрізати торець прутка;

2) проточити по довжині до діаметра D1

3) проточити до заплечика по діаметру D з припуском під шліфування;

4) проточити канавку для виходу шліфувального крута;

5) проточити фаску с×45 °;

6) свердлити отвір на прохід по діаметру Dз припуском під розгортання (для діаметрів не вище 10 мм) або під розточування (при діаметрі, більшому 10 мм);

7) розгорнути робочий отвір (при діаметрі до 10 мм) або розточити (при діаметрі, більшому 10 мм) з припуском під шліфування; 8) відрізати заготовку від прутка; 

9) розсвердлити вихідну частину отвору до діаметра D+1мм;

10) підрізати торець тильної частини з припуском під шліфування;

11) термічно обробити: загартувати, відпустити;

12) шліфувати робочий отвір до діаметру Dз допуском, зазначеним в кресленні або

технічних вимог до штампу; 13) попередньо шліфувати торці матриці.

Остаточне шліфування - в зборі з державкою (в разі необхідності забезпечення взаємозамінності групи матриць шліфування торців проводиться остаточно відповідно до розмірів, зазначених в кресленні матриці);

14) розгорнути конус 0°30′ на робочій частині матриці (спеціальної розгортки); 15) шліфувати посадкову частину D h6 на спеціальній оправці; 16) маркувати позначення електрографом.

Остаточне шліфування торців пуансонов виконують в зборі: після запресовування пуансона або групи пуансонів в пуансонотримач верхню площину останнього разом з тильним торцем пуансона шліфують. Для цього пуансонотримач встановлюють на підкладках, товщина яких трохи більше довжини виступаючої частини пуансона, потім пуансонотримач ставлять на прошліфовану площину і шліфують робочі торці пуансонів. Аналогічно шліфують торці матриць.

Серед інших нормалізованих деталей: циліндричні пружини, шагові ножі, ножі для розрізання відходів, уловлювачі, фіксатори, упори постійні і тимчасові, що потопають упори, притиски, гвинти знімачів. Всі ці деталі в основному шліфуються тілами обертання з нескладною твірною і виготовляються на токарному верстаті. Крокові ножі та ножі для розрізання відходів виготовляють фрезеруванням. Пружини навивають на токарному верстаті, віджигають, їх крайні витки підтискають і підрівнюють; потім проводять загартовування, відпуск і обтиснення в лещатах.

Шестигранні поглиблення в голівках гвинтів знімача і кріпильних гвинтів в тих випадках, коли їх доводиться виготовляти в цеху, можна отримувати в спеціальних штампах в холодному стані або з попереднім нагріванням. У першому випадку потрібно попереднє свердління технологічного отвору на місці шестигранного поглиблення Застосування гарячої висадки дозволяє отримувати шестигранні поглибленні без попереднього свердління. При цьому використовують спеціальні пристрої, що встановлюються на механічний прес і оснащені електроконтактним нагріванням.

Завдання №2:

Вільне введення тексту

Надайте відповіді на наступні запитання використовуючи інтернет:

 1. Елементи кріплення штампів.

 2. Перевірка відливка, пробне штампування.

 3. Клейміння штампів.

 4. Перевірка твердості штампів.

 5. Техніка безпеки при складанні штампів.

Рефлексія від 4 учнів

Сподобався:

4 0

Зрозумілий:

4 0

Потрібні роз'яснення:

4 0
Рекомендуємо

ТМ ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ДЕТАЛЕЙ ТИПУ ВАЛІВ

ТМ ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ДЕТАЛЕЙ ТИПУ ВАЛІВ

436

ТМ
IV курс та дорослі

25 грн

ТМ Розробка технологічного процесу виготовлення деталей

ТМ Розробка технологічного процесу виготовлення деталей

123

ТМ
III—IV курси та дорослі

20 грн

Виготовлення шаблонів. Розкрій деталей виробу. Інструктаж з БЖД.

Виготовлення шаблонів. Розкрій деталей виробу. Інструктаж з БЖД.

360

Трудове навчання
8 клас

83 грн

2.Аналіз конструкції деталі

2.Аналіз конструкції деталі

124

Практика виробнича та переддипломна
III—IV курси

50 грн

Технічне конструювання. Технологічний процес виготовлення виробу.

Технічне конструювання. Технологічний процес виготовлення виробу.

857

Технології
10 клас

50 грн

Схожі уроки

КРВ - 3.2.2 Обробка нижнього зрізу жіночих штанів

КРВ - 3.2.2 Обробка нижнього зрізу жіночих штанів

320

Професійна освіта
дорослі

КРВ - 3.2.2 Обробка верхнього зрізу жіночих штанів поясом

КРВ - 3.2.2 Обробка верхнього зрізу жіночих штанів поясом

540

Професійна освіта
дорослі

КРВ - 3.2.2 Обробка застібки на тасьму блискавку

КРВ - 3.2.2 Обробка застібки на тасьму блискавку

264

Професійна освіта
дорослі

КРВ - 3.2.2 Обробка кишень в жіночих штанах

КРВ - 3.2.2 Обробка кишень в жіночих штанах

269

Професійна освіта
дорослі

Обробка виточок та зрізів штанів

Обробка виточок та зрізів штанів

290

Професійна освіта
дорослі