Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Урок:

Особливості економіко-географічного положення Азії. Склад регіону. Сучасна політична карта Азії. Міжнародні організації в Азії.

23.11.2022
10 Клас

16

97

6991

2

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Мета: охарактеризувати особливості економіко-географічного положення Азії, визначити склад Азійсько-Тихоокеанського регіону, сучасний стан політичної карти Азії та типологію країн за різними ознаками; розвивати в учнів уміння працювати з картами, висловлювати й аргументувати власну точку зору.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник Географія (рівень стандарту) для 10 кл. Безуглого В.В., Лисичарова Г.О., карта субрегіонів Азії, політична 3D карта Азії, презентація

Основні ідеї й поняття ЕГП, регіон, субрегіон, республіка, монархія, унітарна країни, федеративна країна.

Вміст уроку:
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Добрий день, шановні учні! На минулих уроках ви познайомились з таким регіоном світу, як Європа. Давайте дізнаємось, як добре ви засвоїли цю тему.

Завдання №1:

Тестування

2 з 12 (17%)

Пройдіть експрес-тестування за вже вивченою темою.

Країни Європи
27 листопада 2022
Аватар профіля Дунаєва Ольга Ігорівна
28
Аватар профіля Дунаєва Ольга Ігорівна
Географія
10 клас
10 161 1028 0
28

Завдання №2:

Вільне введення тексту

2 з 12 (17%)

Згадайте, на які регіони поділений світ?

За якими критеріями їх виділяють?

Завдання №3:

Теоретичний блок

На минулих уроках ви познайомились з таким регіоном світу, як Європа. Сьогодні ж ми з вами розглянемо другий за площею (після Америки) та перший за кількістю населення регіон світу  - Азія.

Ще з античних часів цю територію з її традиціями, культурою та філософією називають "Сходом" для позначення інакшості, відмінності від європейського "Заходу".

Попри стереотип про відсталість Сходу, саме тут з’явилися найдавніші цивілізації (давньокитайська, шумерська, харапська), зародилися всі три світові релігії — християнство, іслам і буддизм.

Отже, давайте пробуємо проникнутись (поглинутись) цим дуже неоднорідним і контрастним регіоном.

Завдання №4:

Теоретичний блок

План

1) Загальні ознаки ЕГП країн Азії

2) Склад регіону.

3) Сучасна політична карта Азії.

4) Міжнародні організації


Завдання №5:

Теоретичний блок

Азія - частина світу, що майже повністю лежить у Північній півкулі і займає східну частину материка Євразія, у басейнах Атлантичного, Індійського і Тихого океанів, а також острови й архіпелаги, найбільшими з яких є Зондський архіпелаг, Японські, Тайвань, Хайнань, Андаманські, Шрі-Ланка, Кіпр та інші. Площа Азії (без РФ, яка за класифікацією ООН віднесена до Європи) - становить 32,7 млн км², або 22 % суходолу. Там проживає понад 4,4 млрд осіб, тобто 59,2 % населення планети, а виробляється 36,5  % світового ВВП.

Завдання №6:

Теоретичний блок

1) Загальні ознаки ЕГП країн Азії

1) Азія розташована на перетині важливих міжнародних транспортних шляхів. Регіон має вихід до трьох океанів: Тихого, Індійського та Атлантичного. В Азії працює понад 40 морських портів-велетнів, у т. ч. 11 – у Китаї, 7 – в Японії, 6 – у Республіці Кореї, 4 – в Індії. Три найбільші у світі з них – Шанхай, Сінгапур, Тяньцзінь. Деякі  азійські країни мають острівне положення, є країни-архіпелаги. 

2) Менш вигідне географічне положення мають внутрішньоконтинентальні країни, що розташовані всередині материка, тобто не мають виходу до моря (13 країн - Вірменія, Узбекистан, Киргизстан, Афганістан, Монголія, Лаос, Непал тощо), хоча завдяки прокладанню Євразійського суходільного мосту між Азією та Європою («Новий Шовковий шлях», відкритий з 2015 р.), транспортно-географічне положення цих країн значно поліпшиться. Низка континентальних країн Азії має вихід до Каспійського моря-озера.

3) Державні кордони багатьох країн проходять чітко вираженими природними межами (наприклад, Гімалаї), які іноді перешкоджають розвитку економічних і культурних зв’язків. Країни західної частини Азії наближені до Європейського регіону, що сприяє налагодженню активних економічних зв’язків з цією розвинутою частиною світу. 

4)  Характерною ознакою політико-географічного положення азійського регіону є наявність багатьох осередків політичної нестабільності, значна частина яких пов’язана з колоніальним минулим. Більшість збройних конфліктів мають національне або релігійне підґрунтя.

Новим осередком геополітичного впливу стає Китай.

В Азійському регіоні є держави, що мають ядерну зброю. До «старих» ядерних держав належить Китай. Із часом з’явилися «молоді» ядерні держави: Індія та Пакистан. КНДР проголосила про випробовування ядерної зброї на її території. Нині ядерна зброя є й в Ізраїлю.

Завдання №7:

Теоретичний блок

2) Склад регіону.

За класифікацією ООН, до регіону Азія відносять 47 суверенних держав. На відміну від Європи в Азії існує багато великих за площею країн. Дві з них, Китай та Індія, належать до групи найбільших (понад 3 млн км²). Територія Китаю майже така, як всієї Європи (без європейської частини Росії), а Індії – як всіх країн Західної, Північної та Південної Європи разом. Водночас у регіоні існують карликові держави: Сінгапур (720  км²), Бахрейн (701 км²) та Мальдіви (298 км²).

Внаслідок територіальних конфліктів на політичній карті Азії виникло 5 самопроголошених невизнаних держав (квазідержав):  Тайвань, який офіційно є частиною Китаю (визнало 24 країни світу); Турецька Республіка Північного Кіпру (ТРПК), яка існує за підтримки турецьких військ; Республіка Абхазія та Південна Осетія (визнали 4 держави); Республіка Нагірний Карабах (РНК) (ніким не визнана). 

Завдання №8:

Вільне введення тексту

2 з 12 (17%)

Пропоную ознайомитись з картою Азії та пройти вікторину за посиланням: https://www.geoguessr.com/seterra/uk/vgp/3646?c=7B7E3

  • знайдіть на карті найбільші держави Азії (Індію, Китай)

  • знайдіть карликові держави: Сінгапур,  Бахрейн та Мальдіви

Завдання №9:

Теоретичний блок

Безумовне лідерство за площею території, чисельністю населення та економічним потенціалом належить Східній Азії, друге місце за чисельністю населення і виробництвом ВВП посідає Південна Азія, а найбільша кількість країн і збройних конфліктів властива для найнестабільнішого азійського субрегіону - Західної Азії (традиційно називають Південно-Західна).

Завдання №10:

Вільне введення тексту

3 з 12 (25%)

Користуючись двома картами, випишіть назви субрегіонів Азії та всі країни, які належать до них.

Завдання №11:

Теоретичний блок

3) Політична карта Азії.

Більшість азійських держав - унітарні республіки, федеративний устрій мають 7 країн (Пакистан, Малайзія, ОАЕ, Індія, Ірак, Непал, М’янма). В Азії збереглася найбільша у світі кількість монархій (13), причому дві з них є виборними монархіями (Малайзія та ОАЕ).

Завдання №12:

Теоретичний блок

Азія залишається політично дуже неспокійною частиною світу. У наші дні відбувається понад 30 конфліктів у 16 країнах.

З повоєнних років триває протистояння між Ізраїлем та Палестинською автономією, між грецькою та турецькою громадами на Кіпрі. Найкровопролитнішим і найдовшим конфліктом в азійському регіоні стало арабо-ізраїльське протистояння. Це конфлікт, пов’язаний з домаганнями обома сторонами території Палестини.

Періодично спалахують конфлікти між Індією та Пакистаном; християнсько-мусульманське протистояння в Лівані. Не розв’язане питання курдів – народу, який живе на межі трьох країн: Туреччини, Іраку та Ірану й прагне створити власну державу. Не встановлено миру в Афганістані та Таджикистані, де не вщухає війна після виведення радянських військ. Відстоюючи свої т. зв. геополітичні інтереси, Росія та США неодноразово розв’язували військові дії у різних країнах Азії, зокрема у В’єтнамі, Іраку, Сирії. Так, з 2003 р. відбувається американсько-англійська інтервенція до Іраку з метою впровадження демократичних свобод. Навесні 2011 р. розпочався військовий конфлікт на території Сирії, спочатку як локальне цивільне протистояння проти існуючої державної влади в країні, що потім переросло в регіональний конфлікт, до якого були залучені не лише держави Близького Сходу, а й світові держави (США, Росія, Велика Британія та ін.).

Завдання №13:

Вільне введення тексту

2 з 12 (17%)

Перегляньте політичну 3D карту Азії та ознайомтесь детальніше з розташуванням країн цього регіону за посиланням:

https://ua.mozaweb.com/lexikon.php?cmd=extra_full&extraid=256238

Завдання №14:

Теоретичний блок

4) Міжнародні організації в Азії

Усі суверенні країни Азії є членами ООН.

Потужним регіональним геополітичним та економічним угрупованням є Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), що була утворена п’ятьма державами (Бруней, Індонезія, Малайзія, Таїланд, Філіппіни) у 1967 р., а згодом до неї вступили В’єтнам, Камбоджа, Лаос, Сінгапур і М’янма. Основні цілі організації - сприяння регіональному співробітництву в економічній, соціальній та культурній сферах, забезпечення спільної оборони, а також надання країнам-учасницям змоги мирного розв’язування спірних питань. Між країнами було створено зону вільної торгівлі, що надала систему тарифних переваг для сприяння вільному потоку товарів у межах АСЕАН. Штаб-квартира організації міститься в Джакарті (Індонезія).

В Таиланде открывается 52-е заседание глав МИД АСЕАН

Визначним прикладом міжурядової організації на теренах Близького Сходу є Ліга арабських держав (ЛАД), що була створена 1945 р. в Каїрі Єгиптом, Сирією, Іраком, Ліваном, Йорданією та Саудівською Аравією. Нині ж до неї входять 22 держави ісламського світу, з яких 12 є азійськими (Ірак, Саудівська Аравія, Ємен, Сирія, ОАЕ, Йорданія, Ліван, Палестинська Автономія, Кувейт, Оман, Катар, Бахрейн). ЛАД бере участь у політичних, економічних, культурних і соціальних програмах, спрямованих на сприяння реалізації інтересів своїх держав-членів. Ця організація зіграла важливу роль у підвищенні ролі жінок в арабському суспільстві, сприянні соціального захисту дітей, збереженні арабської культурної спадщини, зростанні рівня грамотності населення. Ліга пропонує заходи щодо боротьби із злочинністю та наркоманією. 

Завдання №15:

Теоретичний блок

Підсумки уроку:

1) Азія— другий за площею (після Америки) та перший за кількістю населення регіон світу

2) Економіко-географічне положення Азії характеризується тим, що вона розташована на перетині важливих міжнародних транспортних шляхів, має вихід до трьох океанів: Тихого, Індійського та Атлантичного, в регіоні існує багато осередків політичної нестабільності.

3) Азія поділена на 5 субрегіонів: Східна Азія (5 держав), Південно-Східна Азія (11 держав), Південна Азія (9 держав), Західна Азія (17 держав) та Центральна Азія (5 держав)

4) До регіону Азія відносять 47 суверенних держав. Дві з них, Китай та Індія, належать до групи найбільших. Існують також карликові держави: Сінгапур, Бахрейн та Мальдіви.

5) Внаслідок територіальних конфліктів на політичній карті Азії виникло 5 самопроголошених невизнаних держав: Тайвань, Турецька Республіка Північного Кіпру (ТРПК), Республіка Абхазія та Південна Осетія, Республіка Нагірний Карабах (РНК).

6) Більшість азійських держав - унітарні республіки; збереглася найбільша у світі кількість монархій (13).

7) В Азійському регіоні діють такі міжнародні організації, як АСЕАН, АТЕС, ЛАД, СААРК, які сприяють інтеграційним процесам в регіоні.


Завдання №16:

Вільне введення тексту

1 з 12 (8%)

А тепер давайте подивимось, що ж вам запам'яталось на уроці найбільше.

Перейдіть за посиланням та напишіть до 5 ключових слів сьогоднішнього уроку:

https://audience.ahaslides.com/m2msuz960v


Опис, який учні побачать після проходження уроку

Дякую, що завітали на цей урок!

До наступних зустрічей!

Рефлексія від 8 учнів

Сподобався:

6 2

Зрозумілий:

6 2

Потрібні роз'яснення:

6 2
Рекомендуємо

Сучасна політична карта Азії

Сучасна політична карта Азії

25

Аватар профіля Галинський Сергій Федорович
Географія
10 клас

25 грн

Сучасна політична карта світу

Сучасна політична карта світу

184

Аватар профіля Добинда Антоніна Вікторівна
Географія
10 клас

83 грн

Картографія: Географічна карта

Картографія: Географічна карта

66

Аватар профіля Добинда Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

100 грн

Особливості розвитку виробництв третинного сектору світової економіки

 Особливості розвитку виробництв третинного сектору світової економіки

312

Аватар профіля Добинда Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

58 грн

Географічна оболонка: склад, будова, межі і закономірності

Географічна оболонка: склад, будова, межі і закономірності

116

Аватар профіля Добинда Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

75 грн

Схожі уроки

географічний простір

географічний простір

337

Аватар профіля Пащенко Андрій Володимирович
Географія
11 клас

Північна Америка. Географічне положення. Історія відкриття та освоєння.

Північна Америка. Географічне положення. Історія відкриття та освоєння.

594

Аватар профіля Давиденко Юлія Олександрівна
Географія
7 клас

Біосфера та система Землі

Біосфера та система Землі

205

Аватар профіля Санатарчук Наталія Леонтіївна
Географія
11 клас

Австралія

Австралія

141

Аватар профіля Бондарь Ольга Олегівна
Географія
10 клас

ТВАРИННИЙ СВІТ УКРАЇНИ

ТВАРИННИЙ СВІТ УКРАЇНИ

317

Аватар профіля Давиденко Юлія Олександрівна
Географія
8 клас