Урок створено для учнів 4 класу з теми "Розрізнення давального і місцевого відмінків іменника" за підручником "Українська мова та літературне читання" (1 частина) НУШ автор Кравцюва Н.
Конструктор уроків
Урок створено для учнів 4 класу з теми "Розрізнення давального і місцевого відмінків іменника" за підручником "Українська мова та літературне читання" (1 частина) НУШ автор Кравцюва Н.
Цілі уроку: вдосконалювати знання учнів про відмінювання іменників;
ознайомити із способами розрізнення давального і місцевого відмінків;
вчити розрізняти у тексті слова вжиті у різних відмінкових формах; формувати
навички контролю й самоконтролю; компетентність спілкування рідною мо-
вою, соціальну, громадянську компетентність; виховувати повагу до рідної мови.
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
Конспект уроку з української мови
Розрізнення давального і місцевого відмінків.
4 клас
Вчитель: Запорожець Наталія
Костянтинівна
Тема уроку. Розрізнення давального і місцевого відмінків іменника.
Цілі уроку: вдосконалювати знання учнів про відмінювання іменників;
ознайомити із способами розрізнення давального і місцевого відмінків;
вчити розрізняти у тексті слова вжиті у різних відмінкових формах; формувати
навички контролю й самоконтролю; компетентність спілкування рідною мо-
вою, соціальну, громадянську компетентність; виховувати повагу до рідної мови.
Обладнання: медіа засоби, підручники, Інтернет.
Підручник з української мови для 4-х класів, автори:Надія Кравцова, Ольга Придаток, Валентина Романова,2021р.
Хід уроку
І.Організаційна частина.
- Вітаю вас, діти ,на уроці української мови ! Триває наша подорож країною
мови. Знати рідну мову, це значить поважати себе, свій народ, свою країну.
-Сідайте всі рівненько, будьте уважні, щоб працювати було легко.
Емоційне налаштування на урок.
Вправа «Термометр емоцій» Слайд 2
-З яким настроєм ми розпочнемо нашу роботу?
-Прошу вибрати цеглинку LEGO певного кольору .
-Тож позитивних емоцій вам на уроці. Гарного настрою, сонечка у ваших сердечках.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Підготовча робота. Вправа «Знаю все!» Слайд 3
-Що таке іменник?
-Чому іменники мають різне закінчення?
-Що називається змінюванням за відмінками?
-Скільки відмінків в українській мові?
-Який відмінок не має питань?
2.Вірш «Про відмінки» Олександри Вікторівни Дзьоби. Слайд 4,5
-Нагадаємо назви відмінків, питання до них, та допоміжні слова.
3.Каліграфічна хвилинка Слайд 6
-Сьогодні в каліграфічній хвилинці запишемо назви відмінків .
-Пам’ятаємо, назви відмінків пишемо з великої букви.
Н Р Д Зн. Ор. М Кл.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та мети уроку. Слайд 6
Сьогодні ми будемо вчитися розрізняти відмінки іменників з однаковими закін-
ченнями. Перед нами стоїть питання, як розрізнити , який іменник вжито у да
вальному відмінку, а який - у місцевому.
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.Виконання вправи 135, с.48-49 на дослідження та вирішення проблемної ситуації.
- Прочитаємо речення.
- Спробуємо визначити відмінок іменників.
- Чи виникли труднощі у визначенні відмінка?
- Проведемо дослідження.
- На які питання відповідають виділенні іменники?
- Які відмінки мають такі питання?
- Як розрізнити давальний і місцевий відмінки?
Розглянемо перше речення. Слайд 7
Ми дали білочці горішки.
Дали (кому?) білочці.
- Який відмінок відповідає на питання (кому?)
- Яке закінчення має іменник білочці?
Висновок : іменники в давальному відмінку найчастіше називають особу, якій щось дають, надсилають, чимось допомагають. Вживаються зазвичай без прийменників.
Розглянемо друге речення. Слайд 8
На білочці руда шубка.
Шубка (на кому?) на білочці?
-Який відмінок відповідає на питання (на/у кому на/у чому?)
- Орієнтуємося на закінчення та прийменник.
Висновок : іменники в місцевому відмінку зазвичай називають певне місце
або розташування. Крім того, як ми вивчили на передніх уроках, іменники в
місцевому відмінку завжди вживаються з прийменниками, а в давальному –
ніколи.
2.Працюємо з таблицею, вправа 135.
-За таблицею розгляньте відмінювання іменників жіночого, чоловічого, серед
нього роду в давальному та місцевому відмінках.
-Яке закінчення мають іменники в цих відмінках?
-В якому роді та в яких відмінках іменники мають подвійне закінчення?
- У якому відмінку іменники завжди вживаються з прийменниками?
3.Працюємо з кругами Ейлера-Венна Слайд 9
Робота в парах.
- Розгляньте круги Ейлера – Венна. Попрацюйте в парах.
-Обміняйтеся думками, як розрізнити іменники давального та місцевого від
мінків з однаковими закінченнями за відмінками.
-Зробіть висновок і порівняйте його з правилом.
4.Ознайомлення з правилом,с.48-49
5.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА Слайд 10
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Робота в групах. Виконання вправи 136. Слайд 11
- Пригадайте правила роботи в малих групах. (працюють всі, кожен пропо-
нує варіант відповіді по черзі,в єдності - ми сила)
- Рефлексія. Цеглинки LEGO.
2.Хвилинка відпочинку. Вправи для очей та рук. Слайд 12
3. Робота з текстом вправи 137. Щоденні 3 «Письмо для себе» Слайд 13
Коментоване письмо з поясненням. Визначення відмінків виділених імен-
ників.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія. Слайд 14,15
-Що ми вивчали сьогодні на уроці?
- Як відрізнити відмінки іменників, закінчення яких збігаються?
-Які завдання виявилися цікавими?
-Над яким завданням довелося добре подумати?
VІІ. Домашнє завдання з попереднім інструктажем: с.48-49, вивчити визначення, с.49 – вправа 138. Слайд 16
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення:
Урок культури мовлення. Вживання слів відповідно до їхнього лексичного значення, розрізнення паронімів